W kotle historii

magazyn-edukacja 2023

  • 04.05.2024 07:40- TVP Historia Konrad porywa Henryka. Święta i wojska Piastów
    Jadwiga Andechs, żona Henryka Brodatego, ...

    Jadwiga Andechs, żona Henryka Brodatego, księcia Śląska, już za życia cieszyła się opinią świętości. "Interwencja świętej", a może nawet cud za jej wstawiennictwem również miał miejsce za jej życia. Śląska księżna przekonała bowiem Konrada Mazowieckiego do uwolnienia jej męża - najpoważniejszego konkurenta mazowieckiego władcy. W jaki sposób tego dokonała, możemy się jedynie domyślać. Jak i tego, co na najmożniejszych piastowskich dworach jadano w pierwszej połowie XIII wieku.

  • 08.05.2024 18:00- TVP Historia Opony w senacie. Zygmunt August i arrasy
    Przy całym zamiłowaniu do Italii ...

    Przy całym zamiłowaniu do Italii i wszystkiego, co włoskie, wzbudzający największe emocje skarb ostatniego Jagiellona pochodził z Północy. "Flandryjskie opony" zwane później "arrasami" były tak cenne, że Senat uznał je za własność Rzeczpospolitej, a nie majątek króla, którym mógłby rozporządzać na wypadek śmierci. Późniejsze losy tapiserii z Flandrii były zresztą nie mniej złożone. Włoska kuchnia dworu Zygmunta Augusta i żydowskie dania spod zamku w Tykocinie.

  • 11.05.2024 07:40- TVP Historia Łazienki znowu królewskie. Ludwik XVIII na wygnaniu w Polsce
    Tajemniczy francuski arystokrata gościł w ...

    Tajemniczy francuski arystokrata gościł w Pałacu pod Blachą, a ponieważ jego pobyt się przedłużał, nowy właściciel Łazienek - książę Józef Poniatowski zaprosił go do parkowego Białego Domu. Gościem incognito okazał się francuski następca tronu, czekający na stosowny historyczny moment, aby ów tron objąć. By czekanie się nie dłużyło, gotujemy polsko - francuskie danie Paula Tremo i nowoczesną potrawę M. A. Careme ’ a - kucharza Kongresu Wiedeńskiego.

  • 15.05.2024 18:00- TVP Historia Za Kmicicem. Kim był chorąży orszański?
    Pan Kmicic istniał naprawdę. Był ...

    Pan Kmicic istniał naprawdę. Był słynnym zagończykiem, pułkownikiem, infamisem, szaleńczo odważnym bohaterem i chorążym orszańskim. Widzimy go w momencie, w którym stojąc na czele zbuntowanego wojska w Drohiczynie, grozi królowi Janowi Kazimierzowi. Na szczęście wszystko rozejdzie się po kościach i pułkownik wróci na Litwę. Ale na razie trzeba coś zjeść. Kuchnia polska doby późnych Wazów.

  • 18.05.2024 07:30- TVP Historia To tatarska nasza jazda. Bitwa pod Janowem
    "Chociaż otok ma różowy, jest ...

    "Chociaż otok ma różowy, jest to jednak pułk bojowy" śpiewano o 13. Pułku Ułanów Wileńskich. O bojowym duchu litewskiej formacji przekonała się bolszewicka kawaleria idąca na Warszawę w lipcu 1920 roku, ponosząc pod Janowem na Podlasiu całkowitą klęskę. Kuchnia znad Wilejki.

  • 22.05.2024 18:00- TVP Historia Którędy do salonu? Bankiety III cz. "Dziadów"
    Bal u senatora opisywany w ...

    Bal u senatora opisywany w III części "Dziadów" Adama Mickiewicza to ostry, jaskrawy portret biorącego rosyjskie pieniądze "salonu" i prześladowanego obozu patriotycznego. Gdzie mieścił się, również znany z Dziadów "salon warszawski"? Czy rzeczywiście mówiono tam po francusku? A po jakiemu jadano? Kuchnia generała Wincentego Krasińskiego.

  • 25.05.2024 07:25- TVP Historia Z Hastings do Czerska. Komes Magnus i jabłka
    Zanim w mazowieckim Czersku pojawiła ...

    Zanim w mazowieckim Czersku pojawiła się królowa Bona, nim panował w nim książę Trojden, zamek był jedną z siedzib ambitnego Konrada Mazowieckiego. Ale to już wiek XIII. Prawdziwie elektryzujące teorie dotyczące Czerska opiewają na przełom stuleci XI i XII. Czy olbrzymi szkielet tajemniczego możnowładcy odkryty w zamku w roku 1968 może należeć do syna króla Haralda Godwinsona? Czy odnaleziony w Czersku wojownik to angielski królewicz pozbawiony dziedzictwa przez Wilhelma Zdobywcę? Wraz z naukowcami badamy losy komesa Magnusa i - jak w Anglii - gotujemy z (mazowieckich) jabłek.

  • 29.05.2024 17:55- TVP Historia Kuchnia arcybiskupów. Gdzie w Polsce jadło się najlepiej?
    Dobra arcybiskupów gnieźnieńskich w Żninie ...

    Dobra arcybiskupów gnieźnieńskich w Żninie były czymś w rodzaju specjalnej strefy ekonomicznej. Nic dziwnego, że korzystając ze specjalnych przywilejów, rozwijały się szybko. Właściciele byli zachwyceni. To Żnin uchodził w średniowieczu za stolicę polskiego piwowarstwa, w której rywalizowały zakłady świeckie i zakonne. Tam również, jak zaświadcza jeden z prymasów, pieczono najlepszy chleb na świecie. Staramy się tym zachwytom dorównać.

stacja telewizyjna
typ programu
podkategoria program
pierwsza emisja
04.05 07:40