Awantura o Basię

serial tvp 1996

 • 02.03.2024 11:50- TVP Polonia odc. 1/12 Awantura pierwsza, czyli rzecz o przerwanej podróży
  Na książkach Kornela Makuszyńskiego, pisarza, ...

  Na książkach Kornela Makuszyńskiego, pisarza, który ponad wszystko cenił dobroć serca, wrażliwość i szczerą przyjaźń, wychowało się już kilka pokoleń polskich dzieci. Któż nie czytał
  w dzieciństwie "Szaleństw panny Ewy", "Panny z mokrą głową" czy "Awantury o Basię". Wszystkie te powieści napełniały czytelników humorem, wiarą w międzyludzką życzliwość
  i bezinteresowność. Zrealizowana przez TVP ekranizacja "Awantury o Basię" to dwunastoodcinkowy serial, którego reżyserem jest Kazimierz Tarnas, twórca filmowych adaptacji także "Szaleństw panny Ewy" i "Panny z mokrą głową". W 1959 r. pierwszą, jeszcze czarno - białą ekranizację "Awantury..." wyreżyserowała Maria Kaniewska, która zresztą we współczesnej wersji wcieliła się w postać babci Tańskiej. Obok niej w serialu wystąpiła prawdziwie gwiazdorska obsada, między innymi Piotr Fronczewski w roli pisarza Stanisława Olszowskiego oraz Anna Seniuk, Olgierd Łukaszewicz, Maria Gładkowska i wielu innych. Czteroletnia Basia razem z mamą jedzie pociągiem do Warszawy. W trakcie podróży matka dziewczynki ginie tragicznie, a osieroconym dzieckiem zajmują się państwo Budziszowie. Niestety, w miasteczku wybucha epidemia i Basia zostaje odesłana do Warszawy, do ludzi, których adres miała przy sobie.

 • 02.03.2024 12:20- TVP Polonia odc. 2/12 Awantura druga, czyli rzecz o rozmazanej kartce
  Podczas podróży Basią zajmują się ...

  Podczas podróży Basią zajmują się dwie damy i stary aktor Walicki. Tymczasem kartka z adresem zostaje zalana mlekiem i nie można jej odczytać. Ponieważ na Basię nikt nie czeka na dworcu, Walicki zabiera ją do swojego ubogiego mieszkania, które dzieli z Szotem. Szot odcyfrowuje karteczkę i stwierdza, że znajdowało się na niej nazwisko znanego literata - Stanisława Olszowskiego. Kiedy Olszowski wraca wieczorem do domu, zastaje w swoim łóżku śpiącą dziewczynkę.

 • 09.03.2024 11:50- TVP Polonia odc. 3/12 Awantura trzecia, czyli rzecz o teatrze i niezwykłym psie
  Zdezorientowany pisarz Olszowski próbuje dowiedzieć ...

  Zdezorientowany pisarz Olszowski próbuje dowiedzieć się, w jaki sposób w jego domu znalazła się mała Basia. Udaje się więc do Szota, żądając od niego wyjaśnień. Aktor jednak uparcie twierdzi, że nic nie wie. Tymczasem dziewczynka zdołała już zadomowić się w kawalerskim mieszkaniu pisarza, rozkochać w sobie wszystkich mieszkańców kamienicy, łącznie ze służbą i psem. Po dłuższej nieobecności wraca do Warszawy panna Stasia Olszańska. Przeglądając zaległą korespondencję, znajduje list, w którym przyjaciółka informuje ją o swoim przyjeździe do stolicy. Jednocześnie Stasia odkrywa straszny telegram od doktora Budzisza, z wiadomością o osieroconej Basi. Panna Olszańska jest przerażona, nie wie, co się stało z dziewczynką.

 • 09.03.2024 12:20- TVP Polonia odc. 4/12 Awantura czwarta, czyli rzecz o salomonowym wyroku
  W odpowiedzi na ogłoszenie o ...

  W odpowiedzi na ogłoszenie o zaginięciu dziewczynki do domu babci Tańskiej przyjeżdżają kobiety z pociągu. Zjawia się również Budziszowa, która znajduje Walickiego w teatrze. Kiedy nieporozumienie zostaje wyjaśnione, kobiety ruszają na dom Olszowskiego, ale pisarz nie chce im oddać dziewczynki. Basia także nie chce opuścić wujcia. Sąd postanawia, że dziewczynka będzie mieszkała po miesiącu u każdej ze stron.

 • 16.03.2024 11:50- TVP Polonia odc. 5/12 Awantura piąta, czyli rzecz o spisku prawdziwych kobiet
  Basia jest oczkiem w głowie ...

  Basia jest oczkiem w głowie wujcia Olszowskiego i cioci Olszańskiej.W jednym i w drugim domu odwiedzają ją często starzy przyjaciele, Walicki i Szot. Babcia Tańska spostrzega, że jej wnuczka i pisarz Olszowski darzą się szczerą sympatią. Postanawia doprowadzić do ich małżeństwa. Tego samego pragnie Basia. Niestety, przed Bożym Narodzeniem dziewczynka zapada na zapalenie płuc. Jej opiekunowie nieustannie czuwają przy łóżeczku chorej. Oczywiście, nie mogą odmówić żadnej prośbie dziecka. I tak za sprawą Basi wujcio i ciocia Stasia pobierają się.

 • 16.03.2024 12:20- TVP Polonia odc. 6/12 Awantura szósta, czyli rzecz o idolu i siedmiu kołnierzykach
  Minęło dziesięć lat, Basia wyrosła ...

  Minęło dziesięć lat, Basia wyrosła na śliczną, acz szaloną pannicę (teraz w roli tytułowej występuje Paulina Tworzyańska, znana m. in. z serialu "Szaleństwa panny Ewy", również według powieści Kornela Makuszyńskiego). Jej ulubiony wujcio staje się idolem szkolnych przyjaciółek. Na ich prośbę Basia wykrada z domu drobiazgi należące do sławnego pisarza, nawet zużyte kołnierzyki. Któregoś dnia przez pomyłkę bierze kilka kartek nieprzepisanego jeszcze rękopisu nowej książki. W domu wybucha wielka awantura. Widząc zmartwienie wujcia, Basia przyznaje się do winy. Pan Olszowski nie posiada się ze zdumienia. Nie przyszło mu nawet do głowy, że cieszy się tak wielką popularnością wśród dorastających panienek. Rozpromieniony pisarz zaprasza swoje wielbicielki do kawiarni.

 • 23.03.2024 11:50- TVP Polonia odc. 7/12 Awantura siódma, czyli rzecz o dwóch takich...
  O względy Basi rywalizują ...


  O względy Basi rywalizują na śmierć i życie dwaj młodzieńcy.
  Dziewczyna nie wie, którego wybrać, więc wystawia ich na próbę.
  Zazdrosna koleżanka Wanda odbija jej jednego z chłopców. Akurat
  zbliżają się urodziny dyrektorki szkoły, dziewczęta przygotowują
  specjalny program. Urażona Wanda odmawia udziału w uroczystości,
  wreszcie zgadza się łaskawie - pod pewnymi warunkami.

  Serial dla młodych widzów, 28 min, Polska 1996
  Reżyseria: Kazimierz Tarnas
  Scenariusz: Kazimierz Tarnas, Tomasz Piotrowski
  Zdjęcia: Grzegorz Kędzierski
  Muzyka: Stanisław Syrewicz
  Aktorzy: Paulina Tworzyńska, Maria Kaniewska, Andrzej Szczepkowski, Anna Seniuk, Kazimierz Kaczor, Gustaw Holoubek,
  Katarzyna Miernicka, Hanna Śleszyńska, Stanisława Celińska, Hanna Stankówna, Sławomir Pacek, Piotr Fronczewski, Maria Gładkowska

 • 23.03.2024 12:20- TVP Polonia odc. 8/12 Awantura ósma, czyli rzecz o poszukiwaniu utraconej przeszłości
  W czasie szkolnej uroczystości ...


  W czasie szkolnej uroczystości dochodzi do tragedii, Basia i
  Wanda trafiają do szpitala. Basię odwiedza zakochany bez pamięci
  Julek. Dziewczyna szybko wraca do zdrowia i do normalnych zajęć.
  W szkole nauczyciel wypytuje ją, czy zaginiony geograf Bzowski był
  jej ojcem. Basia postanawia dowiedzieć się czegoś o swojej
  przeszłości. Jedzie na grób matki i spotyka się z doktorową
  Budziszową.
  AWANTURA ÓSMA
  CZYLI RZECZ O POSZUKIWANIU UTRACONEJ PRZESZŁOŚCI

  Serial dla młodych widzów, 28 min, 12 odc. , Polska 1996
  Reżyseria: Kazimierz Tarnas
  Występują: Paulina Tworzyańska, Maria Kaniewska, Andrzej
  Szczepkowski, Anna Seniuk, Kazimierz Kaczor, Gustaw Holoubek,
  Katarzyna Miernicka, Hanna Śleszyńska, Stanisława Celińska, Hanna
  Stankówna, Sławomir Pacek, Piotr Fronczewski, Maria Gładkowska
  i inni

stacja telewizyjna
typ programu
podkategoria program
pierwsza emisja
02.03 11:50