Czarne żniwa

serial kostiumowy, kraj prod. Ukraina 2019

 • 07.03.2024 04:00- TVP1 Odc. 6 Ołesia
  Ranny w nogę Fedir wraca ...

  Ranny w nogę Fedir wraca do chutoru siostry. Mykoła przychodzi do ojca Diodorija, który obiecuje mu pomóc w ucieczce za granicę. Młody Hajduk odwiedza dom matki, by się z nią pożegnać. Hanża nie
  potrafi zapomnieć o przeszłości i rozstaje się z Martą. Fedir i Ołesia mają się coraz bardziej ku sobie, ale Tetiana i Oksen są przeciwni temu związkowi. Dochodzi do awantury, po której Fedir opuszcza ich chutor. Ołesia dowiaduje się od Marty o swojej przeszłości i postanawia uciec z Fedorem. Tetiana zaczyna rodzić i Oksen jedzie po lekarza.

 • 08.03.2024 02:35- TVP1 Odc. 7 Ołeh
  Oksen przyprowadza do rodzącej Tani ...
  Oksen przyprowadza do rodzącej Tani lekarza. Okazuje się, że jest to Ołeh, który ukrywa się pod obcym nazwiskiem. Mieszka w innej wsi i jest związany z inną kobietą. Tania popada w depresję. Nie chce
  zajmować się gospodarstwem. Szuka pretekstu, by odwiedzić Ołeha. Pragnie także podjąć pracę jako nauczycielka, ale Hanża jej odmawia. Podobnie Ołeh popada w melancholię i z trudem odnajduje się
  w życiu rodzinnym. Władza radziecka zamyka cerkiew w Tarasiwce. Ojciec Witalij musi przeprowadzić się do Jaresiek, gdzie otrzymuje posadę wiejskiego urzędnika i zrujnowaną chatę. Podobny los spotyka ojca Diodorija, który podejmuje pracę jako pszczelarz. Obaj żyją jednak nadzieją, że ich los się odmieni


 • 08.03.2024 03:35- TVP1 Odc. 8 Mykoła
  Do ojca Diodorija przyjeżdża Mykoła ...  Do ojca Diodorija przyjeżdża Mykoła Hajduk. Ma za zadanie stworzyć ruch oporu na radzieckiej Ukrainie. Wpada w oko Wirońce, córce duchownego. Diodorij próbuje wybadać nastroje wśród ludności. Idzie
  do ojca Witalija, ale nie udaje mu się nakłonić go do współpracy. Mykoła spotyka się z Jakowem, który topi swe żale w kieliszku. Dzięki Jakowowi udaje mu się przygotować zamach na Hanżę. Hanża zostaje ranny, ale żyje. Następnie Mykoła przychodzi do chaty ojca Witalija. Boi się, że Diodorij za dużo mu powiedział. Tam zabija Witalija, jego żonę i przewodniczącego rady wiejskiej. Te wydarzenia sprawiają, że w obejściu ojca Diodorija pojawia się CzK. Decyzją władz Tania zostaje nauczycielką. Zaczyna prowadzić lekcje u siebie w domu. Oksen jest temu przeciwny.

 • 15.03.2024 01:35- TVP1 Odc. 9 Olha
  Do Tarasiwki przybywa Olha Kowalczuk, ...


  Do Tarasiwki przybywa Olha Kowalczuk, urzędniczka powiatowa. Ku rozpaczy Ginzburga, który jest w niej zakochany, między Olhą a Hanżą rozwija się uczucie. Iwan, syn Oksena, doznaje urazu ręki i potrzebuje lekarskiej pomocy. Przyjeżdża do Ołeha, który przy okazji przekazuje książki dla Tetiany. W jednej z nich ukryty jest liścik. Olha odwiedza Tetianę i Hannę, której dzieci Tetiana uczyła. W Tarasiwce zostaje otwarta szkoła. Tetiana otrzymuje propozycję, by w niej pracować. Oksen jest przeciwny. Uważa, że żona powinna zajmować się domem. Podczas awantury odkrywa listy, które kiedyś oddał jej Ołeh. Tetiana postanawia uciec z domu. Przesyła Ołehowi liścik, ale zostaje on przejęty przez jego żonę Natalę. Marta z rozpaczy zagląda do kieliszka. W jej chacie odbywają się nieustające hulanki. Hanża próbuje przemówić jej do rozsądku.

 • 15.03.2024 02:40- TVP1 Odc. 10 Oksen
  Opuszczony przez Tetianę Oksen coraz ...

  Opuszczony przez Tetianę Oksen coraz bardziej zaniedbuje siebie i gospodarstwo. Pewnego dnia w jego chacie pojawia się Marta. Pomaga mu stanąć na nogi. Do Ołeha, który pracuje na Białorusi, przychodzi list od Natali. Okazuje się, że jest ona ciężko chora. Na łożu śmierci wyznaje, że ukryła przed nim wiadomość od Tetiany. Tetiana mieszka w chacie matki. Jako córka duchownego nigdzie nie może znaleźć pracy. Władza radziecka drastycznie obniża ceny skupu zboża. Chłopom nie opłaca się sprzedawać i postanawiają ukryć zbiory. Oksen przewozi część swojej pszenicy do Marty. We wsi zaczynają się rewizje w poszukiwaniu zboża. Działacze komunistyczni przychodzą do Oksena. Znajdują niewielkie zapasy ziarna i aresztują gospodarza. Chata Iwasiutów zostaje przejęta przez komunistów. Synowie opuszczają wieś. Twerdochlib żeni się z Marusią, choć jej rodzice są przeciwni. Młodzi urządzają czerwone wesele. Podczas uroczystości na Twerdochliba napada Iwan Iwasiuta. Ofiara napaści ma obrażenia głowy i postanawia zemścić się na tych, których uważa za kułaków. Brygada wkracza do gospodarstwa Marty.


 • 21.03.2024 03:35- TVP1 Odc. 11 Ginzburg
  Dzięki wstawiennictwu Olhy Tetiana zostaje ...


  Dzięki wstawiennictwu Olhy Tetiana zostaje zatrudniona w Tarasiwce jako nauczycielka. Wraz z Ołehem zamieszkuje w chacie, którą przydzielił jej Hanża. Ołeh pracuje jako lekarz w sierocińcu. Na Ukrainie rozpoczyna się przymusowa kolektywizacja. Ginzburg rozmawia z chłopami, by poznać prawdziwą sytuację na wsi. Dowiaduje się, dlaczego ludzie nie chcą wstępować do kołchozów. Staje się coraz bardziej sceptyczny wobec oficjalnej polityki partii, zwłaszcza że rozpoczynają się niczym nieuzasadnione masowe aresztowania. Zdesperowany pisze list do Stalina, który jednak zostaje przejęty przez Landera. Ginzburg zostaje oskarżony o zdradę i pozbawiony członkostwa w partii. Zrozpaczony popełnia samobójstwo. Lander i Susłow przyjeżdżają do Tarasiwki, by radykalnymi metodami doprowadzić do końca kolektywizację.
  Sprzeciwia im się Hanża, za co zostaje usunięty z partii i aresztowany. Przewodniczącym rady wiejskiej zostaje Twerdochlib. Fedir, brat Tani, nie chce wyrzec się ojca, przez co traci szansę na karierę w GPU. Iwan i Jakiw organizują ruch oporu i napadają na kołchozowy magazyn.

 • 22.03.2024 03:00- TVP1 Odc. 12 Twerdochlib
  Władza radziecka narzuca kołchozom nierealne ...

  Władza radziecka narzuca kołchozom nierealne normy. Ludzie nie mają co jeść. Specjalne brygady przetrząsają gospodarstwa w poszukiwaniu ukrytej żywności. Twerdochlib nie szczędzi nikogo, nawet własnych teściów. Maria nie może tego znieść i wraca do rodziców. Dziadek Chłypawka chce pojechać do Moskwy, by osobiście opowiedzieć Stalinowi, co się dzieje na ukraińskiej wsi. Dochodzi do stacji kolejowej, ale wszystkie pociągi są odwołane. Umiera w poczekalni. Fedir został zdegradowany i pracuje jako palacz w Połtawie. Mieszka w jednej izbie wraz z żoną Ołesią, dwójką dzieci i matką. Tania jest w ciąży, czuje się coraz gorzej. Ołeh próbuje znaleźć konie i wóz, by wywieźć rodzinę z głodującej wsi. Z trudem udaje mu się przekupić aktywistów komunistycznych. Po drodze Ołeh i Tania zajeżdżają do sierocińca.
  Znajdują w nim tylko jedną dziewczynkę Nastię. Zabierają dziecko ze sobą. Hanża trafia do łagru. W baraku spotyka Oksena. Okazuje się, że jest tu wielu Ukraińców, którzy wspierają się nawzajem. Iwan zabija Twerdochliba.

stacja telewizyjna
typ programu
podkategoria program
pierwsza emisja
07.03 04:00