Fanfan Tulipan

komedia, kraj prod. Francja 2003

  • 04.03.2024 22:25- TVP Kobieta
Stworzona przez XVIII-wiecznych ludowych bardów ...

Stworzona przez XVIII-wiecznych ludowych bardów postać Fanfana Tulipana - żołnierza-samochwały ucieleśniającego cechy młodego Francuza, kochającego życie, wolność i niezależność, uwielbiającego wino i kobiety - pojawiła się we francuskim kinie już w 1907 r. Prawdziwą sławę zyskała jednak dopiero w 1951 r. dzięki znakomitemu obrazowi Christian-Jacque'a. Jego film skrzył się dowcipem przechodzącym niekiedy w ciętą satyrę, imponował znacznym - jak na ówczesne czasy - rozmachem inscenizacyjnym i błyskotliwą narracją. Twórcy "Fanfana Tulipana" zręcznie połączyli w jednym dziele przygodowość Alexandra Dumasa, humor braci Marx i romantyzm poezji rycerskiej. Jeśli dodać do tego, że główny bohater miał urodę i wdzięk Gerarda Philipe'a, sukces był gwarantowany. Nic zatem dziwnego, że po 50 latach Gerard Krawczyk i Luc Besson próbowali go powtórzyć, składając jednocześnie hołd autorom tamtego klasycznego dzieła.
Fanfan z filmu Gerarda Krawczyka, który bardzo wyraźnie nawiązuje do znakomitego dzieła poprzednika, przedkłada przyjemność i zabawę nad honor i sławę. Jego główną pasją jest wtajemniczanie młodych dziewcząt w arkana sztuki miłosnej. W końcu jeden z ojców zbałamuconej panny, przyłapawszy Fanfana in flagranti, postanawia zmusić go do ożenku z jego kolejną "ofiarą". Umknąwszy w ostatniej chwili sprzed ołtarza, Fanfan chroni się w szeregi królewskiej armii, chytrze zwabiony przez sierżanta werbunkowego, kuszącego ochotników pieniędzmi i innymi dobrami. Chcąc nie chcąc, Fanfan rusza więc wraz ze swoim oddziałem na wojnę, którą król Ludwik XV toczy z Prusakami. Po drodze młoda Cyganka Adelina, siostrzenica sierżanta, przepowiada mu wspaniałą przyszłość: wedle jej zapewnień młodzieniec zdobędzie nieśmiertelną sławę i poślubi córkę króla!
Los Fanfanowi sprzyja. Niebawem ratuje on z rąk bandytów podróżujące dyliżansem piękne damy: faworytę Ludwika XV, Madame de Pompadour, i córkę króla, Henriettę, podróżującą ze swoją pochodzącą z Polski opiekunką Wandą. Usiłując dopomóc losowi, Fanfan próbuje pod osłoną nocy dostać się do sypialni królewskiej córki, a więc - jak sądzi - swojej przyszłej żony. Gwałtowna reakcja Henrietty ściąga mu jednak na kark straże. Fanfan zostaje schwytany i osadzony w więzieniu. Czeka go śmierć. W więziennym lochu odwiedza go zakochana w nim Adelina. Dopiero wtedy Fanfan uświadamia sobie, że tak naprawdę to właśnie dla niej mocno bije jego serce. Chcąc ratować ukochanego, Adelina udaje się do pałacu, aby błagać króla o łaskę. Tam wpada jednak w ręce niejakiego Corsiniego, zdrajcy spiskującego na rzecz Prusaków. Ale miłość Fanfana i Adeliny pokona każdą przeszkodę.

stacja telewizyjna
typ programu
podkategoria program
pierwsza emisja
04.03 22:25