Kościół z bliska

magazyn-religijna 2023

 • 27.02.2024 07:30- TVP1
  W programie informacje o katolickim ...

  W programie informacje o katolickim świecie wokół, o sytuacji Kościoła powszechnego (Watykan, świat) oraz Kościoła w Polsce, a także o nowoczesnym Kościele - mecenasie wydarzeń kulturalnych, instytucji zaangażowanej w edukację, w wychowanie w rodzinie. Autorzy programu chcą sprawdzać, jak to, co mówi Watykan, jest rozumiane i przyjmowane w świecie katolickim i w Polsce.
  25.02.2024 r.
  - "Ten czas staje się zbyt długi i końca wojny nie widać" - mówił papież Franciszek po niedzielnej modlitwie Anioł Pański, przypominając wczorajszą, druga rocznicę napaści Rosji na Ukrainę. Ojciec Święty prosił o pomoc i modlitwę za wszystkich którzy cierpią.
  - "Każdy atak Rosjan, każdy wystrzelony pocisk, każdy przelatujący dron staje się stacją Drogi Krzyżowej" - powiedział biskup pomocniczy diecezji kijowsko - żytomierskiej Aleksander Jałowiecki w drugą rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę. Z kolei abp Mieczysław Mokrzycki metropolita lwowski, który będzie za chwilę naszym gościem powiedział: "To, co daje mi siłę, nadzieję i wiarę, to fakt, że widzę, iż Opatrzność Boża nas nie opuszcza i że u ludzi jest tyle wiary, że w tym mrocznym czasie wojny cała Ukraina otoczona jest łańcuchem modlitwy."
  - Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego arcybiskup Światosław Szewczuk w 2. rocznicę rozpoczęcia inwazji powiedział: "Bardzo ważne jest, aby podczas tej smutnej rocznicy świat usłyszał o bólu Ukrainy i potępił ludobójstwo narodu ukraińskiego popełnione przez Rosję". Synod Ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego ogłosił 24 lutego Dniem Modlitwy i Postu w intencji zakończenia wojny.
  - Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaapelował o modlitwę i post w intencji Ojczyzny. Metropolita poznański wezwał w tym szczególnym Apelu do Polaków, by sprawę przyszłości Ojczyzny potraktować dziś niezwykle poważnie.
  - W II niedzielę Wielkiego Postu w Polsce corocznie obchodzimy Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. W tym roku odbywa się on pod hasłem "W Kościele jesteśmy wspólnotą misyjną". Organizatorem tego Dnia jest Dzieło Pomocy "Ad Gentes" przy Komisji Episkopatu Polski.
  - Szereg krytycznych komentarzy w mediach angielskich i amerykańskich oraz liczne protesty i to nie tylko chrześcijan, po dyskotece w katedrze w Canterbury w Wielkiej Brytanii. Koncerty rockowe odbyły się tu w lutym. Dyskoteka, która w założeniu miała być "cicha", ale tak zwane "Silent Disco", takie nie było. Katedra w Canterbury to jedno z najświętszych miejsc angielskiego chrześcijaństwa.

 • 03.03.2024 15:20- TVP3
 • 05.03.2024 07:30- TVP1
 • 10.03.2024 15:20- TVP3
 • 12.03.2024 07:30- TVP1
 • 19.03.2024 07:30- TVP1
stacja telewizyjna
typ programu
podkategoria program
pierwsza emisja
27.02 07:30