Pałace i rezydencje Lubelszczyzny

cykl reportaży 2022

 • 07.03.2024 11:40- TVP3 Klasycystyczny pałac w Łabuńkach
  Pałac w Łabuńkach jest jedną ...

  Pałac w Łabuńkach jest jedną z ciekawszych rezydencji na terenie Zamojszczyzny. Jego budowę oraz tworzenie ogrodu rozpoczęto na początku XIX wieku na polecenie Stanisława Grzębskiego. Stanisław hrabia Grzębski, przybyły tu ze Lwowa, zdecydował się wybudować pałac dla młodszej ze swych córek, Teofili. Budowę rozpoczęto w roku 1812. Kolejni właściciele wyposażali rezydencję w meble, obrazy, rzemiosło artystyczne oraz rzeźby oraz stworzyli znaczącą bibliotekę.

 • 14.03.2024 11:40- TVP3 Pałac zwany zamkiem w Opolu Lubelskim
  Pierwszy murowany dwór obronny w ...

  Pierwszy murowany dwór obronny w Opolu Lubelskim wybudował Stanisław Słupecki. Jego syn Feliks przed 1613, prawdopodobnie z powodu ślubu z Barbarą Leszczyńską, przebudował ten zamek (lub wybudował nową siedzibę) na wczesnobarokową rezydencję.

 • 21.03.2024 11:40- TVP3 Klasycystyczny pałac w Cieleśnicy
 • 28.03.2024 11:40- TVP3 Neogotycki pałac Zamoyskich w Jabłoniu
  Był rezydencją luksusową i na ...

  Był rezydencją luksusową i na owe czasy bardzo nowoczesną. Posiadał centralne ogrzewanie, kanalizację, klimatyzację grawitacyjną, oświetlenie elektryczne a nawet windę. Był świadkiem ożywionego życia towarzyskiego. Świetność rezydencji została przerwana przez wybuch I wojny światowej. To najokazalsza dworska rezydencja, jaką może pochwalić się powiat parczewski. Neogotycki pałac Zamoyskich w Jabloniu sięga początków XX wieku. Historia wsi i majątku Jabłoń sięga jednak połowy XV wieku. W XVI wieku stał się on własnością rusińskiego rodu Połubińskich (leżał na pograniczu polsko - litewskim). Później przejęli go Firlejowie z Dąbrowicy, a w drugiej połowie XVIII wieku - Potoccy. Mąż Emmy Potockiej, pułkownik Wojsk Polskich Piotr Strzyżewski, który nastał tu w 1810, został zapamiętany jako świetny gospodarz - m.in. wybudował klasycystyczny pałacyk, założył park w stylu angielskim, wprowadził płodozmian w uprawach, miał też wielkie osiągnięcia w szkółkarstwie (włoskie topole z Jabłonia zawędrowały nawet do Warszawy, na Aleje Jerozolimskie). Po Strzyżewskich Jabłoń odziedziczyła Amelia z Jezierskich, hrabina Łubieńska - właścicielka nieodległego majątku Kolano, patriotka i społeczniczka.

stacja telewizyjna
typ programu
podkategoria program
pierwsza emisja
07.03 11:40