Podróże z historią s.V

cykl dokumentalny 2017

 • 03.03.2024 05:10- TVP Kultura odc. 51 Z życia wyższych sfer
  Jak wyglądało życie w miastach ...

  Jak wyglądało życie w miastach u ludzi sprzed stu laty? Jak wyglądały ich mieszkania? Czy różniły się mocno od tych współczesnych? Jak zamożni spędzali wolny czas i jak wyglądały ich codzienne problemy? Radosław Kotarski rusza tym tropem i stara się odnaleźć odpowiedzi.

 • 10.03.2024 05:10- TVP Kultura odc. 50 Jak powstały nasze nazwiska?
  Radosław Kotarski przybywa do średniowiecznej ...

  Radosław Kotarski przybywa do średniowiecznej osady, aby w niej prześledzić procesy, które dały początek naszym, współczesnym nazwiskom. Stara się także znaleźć odpowiedź na pytanie, kiedy przydomki zamieniły się w pełnoprawne nazwiska i jakimi drogami się to stało. Odpowiada również na pytanie, czy faktycznie nazwiska z końcówką na - ski świadczą o pochodzeniu szlacheckim.

 • 17.03.2024 05:10- TVP Kultura odc. 49 Baśń o wodzie
  Radosław Kotarski przemierza Polskę wzdłuż ...

  Radosław Kotarski przemierza Polskę wzdłuż i wszerz, aby dowiedzieć się, w jaki sposób dawniej pozyskiwano czystą wodę i jak transportowano ją do mieszkańców. Zastanawia się również, czy woda w dawnych czasach była lepszej jakości niż ta współczesna. Zabiera również widzów do niedostępnych miejsc, w których uzdatnia się życiodajny płyn, przy użyciu metod sprzed setek lat.

 • 24.03.2024 05:10- TVP Kultura odc. 52 Polskie cuda natury
  Radosław Kotarski tym razem rusza ...

  Radosław Kotarski tym razem rusza tropem niezwykłości, którymi Polskę obdarzyła matka natura. Zastanawia się, jaka jest historia takich miejsc jak Pustynia Błędowska, Puszcza Białowieska czy Łuk Mużakowa. Stara się ukazać ich naturalne piękno, ale także dotrzeć do procesów, dzięki którym powstały.

 • 25.03.2024 05:05- TVP Kultura odc. 44 Czarne złoto
  Tradycyjnie polskie ziemie wschodnie zajmowały ...

  Tradycyjnie polskie ziemie wschodnie zajmowały niegdyś trzecie miejsce na świecie jeśli chodzi o wydobycie ropy naftowej. Radosław Kotarski rusza tym śladem i sprawdza, ile zostało na Podkarpaciu z dziedzictwa, które pozostawił po sobie Ignacy Łukasiewicz i jego współpracownicy? Czy zaprojektowane przez nich urządzenia także dzisiaj mogłyby wydobywać ropę naftową?

stacja telewizyjna
typ programu
podkategoria program
pierwsza emisja
03.03 05:10