Ranczo s.I

serial obyczajowy tvp 2006

 • 01.12.2023 01:25- TVP Kobieta odc. 1 (seria I, odc. 1) Spadek
  Pierwszy odcinek serialu obyczajowego utrzymanego ...

  Pierwszy odcinek serialu obyczajowego utrzymanego w komediowej konwencji o perypetiach młodej Amerykanki, która wskutek splotu okoliczności życiowych osiedla się w małej podlaskiej wsi Wilkowyje. Zderzenie dwóch skrajnie różnych mentalności: wielkomiejsko - amerykańskiej z wiejską, charakterystyczną dla Polski B, przynosi dość nieoczekiwane owoce i wywiera wpływ na obie strony. Amerykanka polskiego pochodzenia przyjeżdża do Polski, gdzie odziedziczyła mały dworek we wsi Wilkowyje. Wartość spadku nie jest wielka, ale Lucy decyduje się na daleką podróż za ocean, by zmienić swoje życie po niedawnym rozwodzie. Na miejscu odnajduje zrujnowany dworek. Wójt wsi, który chce odkupić dom za bezcen, dodatkowo go "postarza", żeby na nowej właścicielce wywarł jak najgorsze wrażenie. Proponuje Amerykance śmiesznie niską cenę. Przed podjęciem decyzji Lucy chce jednak spędzić w dworku noc. Zaniepokojony wójt podnosi cenę, nocą próbuje Lucy wystraszyć, rano jeszcze bardziej podbija cenę, już niemal do przyzwoitego poziomu. Wszystko jednak na nic: uległszy urokowi niezwykłego miejsca, Lucy postanawia zostać w dworku.

 • 02.12.2023 02:00- TVP Kobieta odc. 2 (seria I, odc. 2) Goście z zaświatów
  Wszyscy mieszkańcy wioski Wilkowyje już ...

  Wszyscy mieszkańcy wioski Wilkowyje już wiedzą, że Amerykanka postanowiła osiedlić się u nich na stałe. Wójt jest wściekły. Tymczasem Lucy zgłasza się do dyrektorki miejscowej szkoły. Chce uczyć dzieci angielskiego. Zawzięty wójt nie zamierza jednak wyrazić zgody na lekcje w szkole, a wszystko zależy właśnie od niego. Skoro nie udało mu się skłonić Lucy do opuszczenia domu, próbuje dokonać tego sposobem. Robi wszystko, żeby Lucy uwierzyła, że w domu straszy. Na ratunek przybywają proboszcz, brat bliźniak wójta i jego zagorzały przeciwnik, oraz Kusy. To oni pomagają Lucy odkryć intrygę. W ramach zadośćuczynienia wójt obiecuje wyremontować dworek.

 • 03.12.2023 01:50- TVP Kobieta odc. 3 (seria I, odc. 3) Ksiądz z inicjatywą
  Obietnica remontu to jedno, a ...

  Obietnica remontu to jedno, a realizacja - drugie. Od realizacji zlecenia Więcławski wykręca się, jak może, bo od początku wcale nie zamierzał wykonać pracy. Podobnie jest z ofertą Lucy, gotowej nauczać angielskiego w wiejskiej szkole: entuzjazm dyrektorki, która o anglistę walczy od kilku lat, rozbija się o zakaz wójta. Czasem jednak i ułomność ludzka przynosi zbożne skutki: ksiądz zgadza się, na złość bratu, by nauka angielskiego odbywała się w salce parafialnej. Zgłasza się bardzo wielu chętnych. Ale chociaż cena za lekcje jest symboliczna - 3 złote za godzinę, Lucy ze zdziwieniem dowiaduje się, że dla niektórych rodziców we wsi nawet taka suma jest za duża i nie są w stanie tyle wyłożyć na naukę dzieci. Ale Lucy znajduje na to sposób. Kusy z księdzem doprowadzają też do realizacji obietnicy remontu, choć zrazu wydawało się to niemożliwe.

 • 04.12.2023 02:05- TVP Kobieta odc. 4 (seria I, odc. 4) Otrzeźwienie
  W salce parafialnej odbywają się ...

  W salce parafialnej odbywają się lekcje angielskiego dla dzieci, prowadzone przez Lucy. Jako pedagog młoda kobieta zderza się z różnymi patologiami, których wspólnym źródłem jest nadużywanie alkoholu. Lucy rozpętuje we wsi wojnę. Nie umie być obojętna wobec faktu, że jeden z jej uczniów, Szymek, ma podbite oko. Okazuje się, że pochodzący z wielodzietnej, biednej rodziny chłopiec, często obrywa od bezrobotnego ojca, który swoje życiowe niepowodzenia odreagowuje na Bogu ducha winnych pociechach. Przed miejscowym sklepem na ławce Solejuk całymi dniami wysiaduje z kolesiami, popijając piwko i nic sobie nie robiąc z zakazów. Nie pomagają też ostrzeżenia Lucy, która radzi stosować się do przepisów, bo w przeciwnym razie zawiadomi policję. Szybko okazuje się, że władza niewiele potrafi zdziałać w tej kwestii, a może po prostu nie chce. Tymczasem Lucy poznaje nauczyciela polskiego, przystojnego i miłego Tomasza Witebskiego. Podczas przyjacielskiego spaceru po lesie natrafiają na szałas, w którym pędzi się bimber. Znając sprawców, Lucy natychmiast zgłasza sprawę policji, jednak przekonuje się, że w Wilkowyjach na ten nielegalny proceder przymyka się oko. Wyraźnie nie chce mieszać się do tej sprawy również Tomasz, który zasłaniając się słabym wzrokiem, twierdzi że nikogo nie widział. Lucy rozpoczyna kampanię antyalkoholową, wciągając w akcję księdza oraz córkę wójta, która ostatnio przeszła cudowną metamorfozę. Ze zbuntowanego punka przeobraziła się w skromną i pobożną dziewczynę. Ich wspólny wysiłek idzie na marne i jeszcze pogarsza napięte stosunki między Lucy a miejscową władzą. Policjant jest zbulwersowany, że Amerykanka chce zwalczać we wsi bimbrownictwo. Z tej życiowej lekcji Lucy dowiaduje się tego, czego Amerykanie widać nie wiedzą: są rzeczy, które da się zmienić, ale są i takie, których
  zmienić się nie da.

 • 05.12.2023 02:00- TVP Kobieta odc. 5 (seria I, odc. 5) Wieść gminna
  Polonista Witebski wpada na pomysł, ...

  Polonista Witebski wpada na pomysł, by założyć niezależną lokalną gazetę "Wieść gminna". Zgłosił już projekt do gminy i czeka na decyzję władzy, która, niestety, działa wyjątkowo opieszale. O sprawie
  przypadkowo dowiaduje się Amerykanka, która z całego serca popiera pomysł i natychmiast powiadamia o gazecie proboszcza, prosząc o poparcie. W Wilkowyjach szaleje epidemia grypy. Gorączka, katar, ból głowy dopadły już księdza, wójta i Amerykankę, którą stale podchmielony Kusy próbuje leczyć swoją nalewką z czarnego bzu. Kiedy jej stan się pogarsza, opiekuje się nią troskliwie. Dogląda jej domu, karmi psa. Dziewczyna zaczyna odkrywać jego dobre cechy, uświadamia sobie, że może liczyć na niego w trudnych chwilach. Ale Lucy czuje się coraz gorzej, zaczyna majaczyć w gorączce. Kusy sprowadza lekarza, którego też nie ominęło przeziębienie. Witebski nie rezygnuje z walki o założenie lokalnej gazety. Działa sam, kiedy Lucy leży w łóżku złożona wysoką gorączką. Wójt, przeczuwając nowe kłopoty, przejmuje inicjatywę. Chce mieć nad wszystkim kontrolę i obiecuje nawet dofinansowanie. Polonista, pragnąc poznać opinię publiczną na temat wójta i gminy, przeprowadza uliczną sondę. Przy okazji dowiaduje się, kto jest najbardziej znienawidzoną osobą w okolicy. Kiedy Witebskiego aresztuje policja za przeprowadzanie wywiadów bez dziennikarskiej legitymacji, wójt załatwia mu zwolnienie i oświadcza, że gazeta ma się ukazać za kilka dni. Przerażony polonista próbuje działać, ale właśnie i jego dopada grypa. Tymczasem na najwyższym szczeblu gminnym zapada decyzja, że redaktor Witebski ma być całkowicie zdrowy. Wójt nie chcąc słuchać o chorobie, posuwa się nawet do szantażu. "Wieść gminna" w końcu się ukazuje, a wyczerpany chorobą Witebski trafia do szpitala. W gorączce zatracił jednak instynkt samozachowawczy i napisał krytyczny artykuł o miejscowej władzy, który teraz może przeczytać cała wieś.


 • 06.12.2023 00:20- TVP Kobieta odc. 6 (seria I, odc. 6) Racja gminy
  Po ukazaniu nowego numeru "Wieści ...

  Po ukazaniu nowego numeru "Wieści Gminnej" wójt triumfuje. Na razie wszystko idzie po jego myśli. Ksiądz jest zdenerwowany niesłusznym oskarżeniem o zanieczyszczanie środowiska naturalnego, a kochająca zwierzęta Lucy z wielkim zakłopotaniem patrzy na pojawiające się codziennie na jej dziedzińcu nowe, bezdomne psy, jakby na potwierdzenie informacji, że otwiera schronisko. Nie ma pojęcia, że kundle podrzuca Pietrek na zlecenie wójta. Kiedy polonista zbiera cięgi od księdza i Lucy za służalczy wobec władzy drugi numer gazety, w desperacji wpada na pomysł, żeby założyć pismo konkurencyjne - "Wieść Parafialną".

 • 07.12.2023 00:40- TVP Kobieta odc. 7 (seria I, odc. 7) Podwójny agent
  Polonista Witebski redaguje obie gazety: ...

  Polonista Witebski redaguje obie gazety: "Wieść Gminną" i "Wieść Parafialną". Pierwsza podlega całkowitej cenzurze wójta, druga księdza, który okazuje się jeszcze bardziej surowy niż jego brat. W efekcie powstają dwie prawdy. Taka ostra polemika ostatecznie nie wychodzi na dobre przede wszystkim redaktorowi obu gazet, nieszczęsnemu poloniście. Tomasz zwierza się ze swoich problemów Lucy, która jednak ma dość własnych zmartwień. Pietrek, na rozkaz wójta, w dalszym ciągu podrzuca jej bezdomne psy. Dziewczyna ma już ich ponad tuzin. Z pomocą przychodzi jej nieoczekiwanie Kusy, który wpada na dość oryginalny pomysł, jak pozbyć się niechcianych zwierząt, nie czyniąc im krzywdy. Za jego namową polonista publikuje notatkę o pogłoskach, jakoby Unia Europejska miała wprowadzić dopłaty do wiejskich psów - na wzór dopłat do hektara. Bezpańskie psy z podwórka Lucy znikają natychmiast. Witebski jest w nie lada opałach, nastaje na niego wójt z siekierą. Przed kipiącym gniewem bratem chroni Tomasza ksiądz, który dla dobra wsi gotów jest pójść na układ z wójtem.


 • 08.12.2023 00:45- TVP Kobieta odc. 8 (seria I, odc. 8) Kozy ofiarne
  Tym razem córka wójta, Klaudia, ...

  Tym razem córka wójta, Klaudia, przeobraża się w bizneswoman. Dyskretny makijaż, wąskie okulary, gładko zaczesane włosy, elegancka granatowa garsonka, biała bluzka i nieodzowny neseser sprawiają, że nastolatka znowu jest nie do poznania. Skończyła już z buntowniczym wizerunkiem punka czy satanistki i teraz postanawia robić wielką karierę jako doradczyni w sprawach unijnych. Zapisała się nawet na stosowny kurs. Klaudia ma też nowego narzeczonego, który wykłada na prywatnej uczelni. Wójtowi, jak zwykle, trudno dogodzić, więc znowu ma do córki pretensje, że zajmuje się bzdurami. Witebski odwiedza Lucy. Polonista ubolewa nad swoją trudną sytuacją. Był szefem dwóch gazet i stracił oba "stołki". Teraz jest tylko zwykłym belfrem. Ponadto zaczyna się obawiać, że wójt może go również wyrzucić ze szkoły. Lucy próbuje pocieszyć Tomasza, radząc mu, by spróbował założyć własne pismo. Akurat przychodzi Klaudia, która słysząc o interesach natychmiast deklaruje swoją pomoc w przygotowaniu dla polonisty biznesplanu.
  Tymczasem wójt wciąż szuka sposobu na pozbycie się ze wsi Amerykanki. Podsłuchując rozmowę bywalców przedsklepowej ławki, którzy spędzają tam czas na popijaniu taniego alkoholu i krytykowaniu innych, wpada na nowy, genialny pomysł. Wyręczając się swoją żoną, rozpuszcza plotkę, że Amerykanka zamierza założyć we wsi hodowlę kóz i wystąpiła o ogromny unijny kredyt. Ma nadzieję, że wybuchnie skandal. Okolicznym mieszkańcom, nie wiedzieć czemu, kozy kojarzą się bowiem z czymś najgorszym. W mentalności prostych wilkowyjczan hodowla tych zwierząt to zajęcie uwłaczające godności. Lepiej więc żyć na skraju ubóstwa i nic nie robić, niż trzymać w gospodarstwie kozy. Wójt triumfuje. Nareszcie uda mu się dopiec Amerykance. Zostanie potępiona, że chce wystawić wieś na pośmiewisko. Tymczasem pomysł z hodowlą natychmiast podchwytuje przedsiębiorcza Hadziukowa, która nawet lubi kozy. I tym razem Klaudia okazuje się nieoceniona. Przygotowuje kobiecie biznesplan, pomaga wystąpić o kredyt na hodowlę.
  Stary Hadziuk wstydzi się za żonę. Załamany zwierza się kompanom od kieliszka, że odejdzie ze wsi i poszuka jakiejś pracy. To w końcu lepsze, niż stać się pośmiewiskiem sąsiadów.

 • 09.12.2023 01:45- TVP Kobieta odc. 9 (seria I, odc. 9) Odwyk i antykoncepcja
  W Wilkowyjach dochodzi do dwóch ...

  W Wilkowyjach dochodzi do dwóch wydarzeń, które skłaniają Lucy do podjęcia pewnych radykalnych kroków. Najpierw jej zdziwienie budzi młoda dziewczyna, która chodzi po wsi z dużym brzuchem i z podbitym okiem. Okazuje się, że nawet nie wie, z kim zaszła w ciążę, a ojciec pijak bije córkę, bo przyniosła wstyd rodzinie. Kiedy nastolatka zaczyna rodzić, z pomocą spieszy miejscowy dr Wezół. Lekarz musi też ratować Kusego, który został poważnie ranny, bo jadąc na rowerze pod wpływem alkoholu wpadł na drzewo. Po rozmowie z doktorem Wezółem do Lucy dociera wreszcie fakt, że przyczyną największych nieszczęść we wsi jest alkohol i nieświadomość. Jako kobieta wyemancypowana postanawia ten stan rzeczy zmienić. Szuka pomocy u miejscowego autorytetu. Ale przedtem musi dać odpór zazdrosnej doktorowej, która znowu próbuje wybić z głowy Bogu ducha winnej Amerykance swego męża. Wszystko jednak dobrze się kończy, bo w efekcie kobiety zaprzyjaźniają się i wspólnie organizują pogadanki o antykoncepcji. Do akcji włącza się nawet ksiądz, który naświetla etyczny aspekt problemu. Ale Lucy musi jeszcze stoczyć najcięższy bój z Kusym. Za wszelką cenę próbuje zmusić go do życia w trzeźwości, choć efekty są mierne. Okazuje się, że łatwiej jest uświadomić całą wieś, niż jednego upadłego artystę skutecznie odciągnąć od kieliszka. Tymczasem wójt zaciera ręce. O zgrozo, w szkole podstawowej mówi się o antykoncepcji. Może więc tym razem uda się skompromitować Amerykankę, która tylko jątrzy we wsi.

 • 10.12.2023 02:00- TVP Kobieta odc. 10 (seria I, odc. 10) Porwanie
  Większość "genialnych" pomysłów w Wilkowyjach ...

  Większość "genialnych" pomysłów w Wilkowyjach powstaje na ławce przed sklepem. I tym razem rodzi się pewien plan, z którego wynikają spore kłopoty. Popijając tanie wino, Hadziuk użala się nad swym marnym losem kompanowi od butelki - Solejukowi. Żona wystawiła go na pośmiewisko, zajmując się hodowlą kóz. Poza tym nie ma pieniędzy i czuje się podle. Nagle obydwaj wpadają na pomysł, że uprowadzą Amerykankę, za którą można przecież wziąć nawet milion dolarów okupu. Porywacze mają nadzieję, że w ten sposób zlikwidują przepaść ekonomiczną dzielącą ich od statystycznego obywatela USA. Chaotycznie przeprowadzona akcja porwania kończy się jednak sukcesem. Właściwie nikt nie zauważa nagłego zniknięcia Amerykanki. Bagatelizuje sprawę nawet polonista Witebski, choć wydawałoby się, że Lucy jest mu bardzo bliska. Jedynie Kusy martwi się o dziewczynę i robi wszystko, by ją odnaleźć. Hadziuk i Solejuk przetrzymują związaną i zakneblowaną zakładniczkę w starej szopie. A sami próbują skontaktować się z amerykańską ambasadą w sprawie okupu. Tymczasem wszędzie poszukuje dziewczyny trzeźwy Kusy, który w obliczu tragedii zachowuje się jak prawdziwy mężczyzna i postanawia dobrowolnie zerwać ze zgubnym nałogiem. Zmusza też wójta i księdza do wyznaczenia wspólnej nagrody za wiadomość o zaginionej. Konkretne pieniądze otwierają przed porywaczami nowe perspektywy. Zanim jednak obmyślą skuteczny plan, ich żony uwalniają dziewczynę. Nagroda zostaje wypłacona Solejukowej jako najbardziej potrzebującej. Porywacze, choć bez zysku, pozostają bezkarni, ale tylko do czasu. Kusy domyśla się
  bowiem, kto uprowadził Lucy, a jego samego "zmusił" do życia w abstynencji.

 • 11.12.2023 02:45- TVP Kobieta odc. 11 (seria I, odc. 11) Wspólny wróg
  W chałupie Solejuków zalęgło się ...

  W chałupie Solejuków zalęgło się złe. Szklanki pękają, obrazki ze ścian spadają, a meble skrzypią. Władze - i cywilne, i duchowne - dystansują się od sprawy, bo jest to problem niewygodny. Zjawiskami tymi interesuje się jednak prasa. Źródłem parapsychologicznego niepokoju okazuje się jeden z synów Solejuków, który, jak to czasem w okresie dojrzewania bywa, w pewnych sytuacjach niechcący wysyła z siebie więcej energii, niż to jest ogólnie przyjęte. Lucy namawia księdza i wójta, by zlikwidowali problem, fundując dziecku stypendium. Pomysł wydaje się dobry, ale niestety, w trakcie wizyty żądnych sensacji redaktorów z prasy zaczyna dojrzewać, i to w ten sam sposób, córka Solejuków.

 • 12.12.2023 01:10- TVP Kobieta odc. 12 (seria I, odc. 12) Honor gminy
  Gmina Wilkowyje niefortunnie została wytypowana ...

  Gmina Wilkowyje niefortunnie została wytypowana do spotkań z delegacją Unii Europejskiej, która chce wspierać rozwój lokalnych społeczności i namawiać do współpracy, jakby życie i bez tego nie było dostatecznie ciężkie. Mieszkańców gminy ogarnia konsternacja i trwoga. W wyniku wielu złożonych okoliczności ksiądz musi udawać swojego brata i spotyka się z delegacją jako wójt, co wójtowi na krótką metę ratuje życie, ale na dłuższą przysporzy wielu problemów.

 • 13.12.2023 00:10- TVP Kobieta odc. 13 (seria I, odc. 13) Wielkie wybory
  Zbliża się koniec kadencji wójta, ...

  Zbliża się koniec kadencji wójta, czas na nowe wybory. Wójt już czuje się zwycięzcą, jednak pojawia się pogłoska, że Lucy także zamierza kandydować. Do jej sztabu wyborczego zostaje wprowadzony szpieg. Program wyborczy Lucy zostaje przez wójta skradziony i ogłoszony jako swój. Lucy w końcu nie zgłasza swojej kandydatury. Wójt znowu zostaje wójtem i dopiero wtedy orientuje się, że odniósł pyrrusowe zwycięstwo. Wyborcza intryga się powiodła.. Kusy i Lucy padają sobie wreszcie w ramiona. Wkrótce jednak znowu w życie prywatne bohaterów wkroczy polityka.

stacja telewizyjna
typ programu
podkategoria program
pierwsza emisja
01.12 01:25