Ranczo s.IV

serial obyczajowy tvp 2009

 • 04.10.2023 08:40- TVP1 odc. 40 (seria IV, odc. 1) Szok poporodowy
  Lucy rodzi córeczkę. Na wieść ...

  Lucy rodzi córeczkę. Na wieść o tym Kusy mdleje. Boi się, że nie podoła roli ojca. Wybiera dla małej imię Dorotka. W nocy czuwa w fotelu przy jej łóżeczku. Do wójta przyjeżdża córka Klaudia z chłopakiem. Dziewczyna od niedawna studiuje w Lublinie, Zygmunt też jest studentem i to już czwartego roku psychologii, pisze pracę na temat psychoanalizy. W czasie śniadania interpretuje sen wójta jako obawę przed utratą władzy i męskich sił witalnych, czym wywołuje konsternację żony i córki. Zygmunt ostrzega go przed depresją, radzi zgłosić się do lekarza. W podobnym stanie znajduje się również brat bliźniak wójta, proboszcz. Od kiedy na plebanii pojawił się młody wikary Robert, proboszcz czuje się niepotrzebny. Ze wszystkimi problemami wierni zgłaszają się bowiem tylko do wikarego. Nawet jako spowiednik proboszcz nie ma "wzięcia". Ostatecznie proboszcz i wójt spotykają się w poczekalni u lekarza. Doktor Wezół zapisuje im obu tabletki łagodzące stan depresji. Chwilowe załamanie psychiczne szybko jednak braciom mija. Urodziwa żona lekarza uwodzi wójta, co powoduje, że w mężczyźnie budzi się nowy duch. Z kolei proboszcz wyrzuca pigułki, kiedy wikary okazuje mu swój szczery podziw i szacunek. Tymczasem Pietrek odbiera od Więcławskiego swój udział za dość szczególną pomoc w prowadzeniu interesów. Pieniądze postanawia zainwestować w działalność artystyczną. Kupuje kolorowy bus do przewozu muzyków, farbuje włosy na zielono i załatwia swojej dziewczynie Joli oraz sobie występy w okolicznej dyskotece. Koledzy z przedsklepowej ławeczki śmieją się z niego. Milkną jednak, kiedy się dowiadują, ile będzie zarabiał.

 • 05.10.2023 08:40- TVP1 odc. 41(seria IV, odc. 2) Sztormy emocjonalne
  Kusy z pasją walczy o ...

  Kusy z pasją walczy o czystość w domu, żeby nie dopuścić do córeczki jakiejkolwiek choroby zakaźnej. Jego bezwzględność w tej dziedzinie prowadzi do konfliktów. Wikary skarcony przez księdza, że swoją kapłańską misję zredukował do pośrednictwa pracy, bierze się za ewangelizację gminy. Stan wiedzy parafian na tematy religijne i herezje, które w dobrej wierze głoszą, wprawiają go w rozpacz i osłupienie. Żeby przynajmniej w części podnieść poziom moralności w gminie, proboszcz namawia Kusego i Lucy, aby zdecydowali się na chrzest dziecka. Uroczystość odbywa się bez większych zakłóceń. Wójt romansuje z doktorową i zaniedbuje żonę. Odtrącona wójtowa szuka jakiegoś sposobu, który przywróci jej atrakcyjność. Doktor Wezół i tym razem okazuje się skuteczny.

 • 06.10.2023 08:40- TVP1 odc. 42 (seria IV, odc. 3) Śluby i rozstania
  Sondaż zamówiony u Witebskiego wykazuje, ...

  Sondaż zamówiony u Witebskiego wykazuje, że szanse wójta na wygraną w kolejnych wyborach są minimalne. Niespodziewanie w Wilkowyjach zjawia się Czerepach i oferuje swoją pomoc. Sam zresztą też pomocy wymaga, bo jego elastyczny stosunek do etyki i prawa wpędził go w kłopoty. W przeciwieństwie do Kusego Lucy nie chce się ograniczyć do opieki nad dzieckiem. Nakłania wójta, żeby wykorzystując unijną pomoc wprowadził Internet pod strzechy. Nieoczekiwanie zyskuje orędownika pomysłu w osobie Czerepacha. We wsi pojawia się mammobus. Kobiety mogą za darmo poddać się badaniom, ale chętnych jest niewiele. Lucy postanawia przystąpić do działania, mimo że jest zajęta przygotowaniami do ślubu. A ślub to nie byle jaki, bo aż potrójny.

 • 09.10.2023 08:40- TVP1 odc. 43 (seria IV, odc. 4) Agent
  Po ślubie z Violetką, policjant ...

  Po ślubie z Violetką, policjant Stasiek, na stanowcze żądanie swojej małżonki, robi wszystko, żeby małżeńska rutyna nie zabiła ich gorącej miłości. Zaskakuje więc żonę coraz to nowymi atrakcjami. Jest to jednak bardzo wyczerpujące zajęcie. Do wsi zostają dostarczone tanie komputery. Lucy nadzoruje ich montaż i sprzedaż po promocyjnych cenach. Czerepach roztacza przed Wójtem sugestywną perspektywę odzyskania władzy w kolejnych wyborach dzięki technikom psychomanipulacji, programowania neurolingwistycznego i innym niezwykłym umiejętnościom, które on sam posiadł na kursie dla spin doktorów.

 • 10.10.2023 08:40- TVP1 odc. 44 (seria IV, odc. 5) Polityka i czary
  Wójt nie dowierza technice manipulacji. ...

  Wójt nie dowierza technice manipulacji. Czerepach postanawia mu udowodnić jej skuteczność. Zakłada się z wójtem, że uwiedzie księgową, panią Lodzię. Ksiądz nakłania Lucy, żeby kandydowała przeciwko wójtowi, który tumani wyborców, wykorzystując do tego najnowsze techniki perswazji. Namawia ją również miejscowa znachorka. Lucy zgadza się kandydować. W swoim programie popiera wymianę doświadczeń między pokoleniami. Młodzież ma uczyć starszych posługiwania się najnowszymi technikami. Okazuje się jednak, że starsi młodym niewiele mają do przekazania. Ich doświadczenia nie są przydatne w szybko zmieniającym się świecie. Tymczasem Kusy próbuje odnaleźć się w niełatwej roli ojca i partnera kobiety kandydującej na urząd wójta. Wilkowyjskie kobiety interesu, Więcławska, Hadziukowa i Solejukowa, zawiązują spółkę. Razem będą lepiej sobie radzić na europejskim rynku. Solejukowa wnosi do tego interesu cenne umiejętności, o które nikt jej do tej pory nie podejrzewał.

 • 11.10.2023 08:40- TVP1 odc. 45 (seria IV, odc. 6) Wymiana międzypokoleniowa
  Wójt ma problem. Zbliżają się ...

  Wójt ma problem. Zbliżają się urodziny wojewody, a on nie wie, jaki kupić prezent, żeby przypodobać się władzy. Nieoczekiwanie świetny pomysł podsuwa mu nowy znajomy Klaudii, psycholog behawiorysta.
  W ramach pokoleniowej wymiany Klaudia prowadzi dla młodzieży praktyczny kurs modnych subkultur. W Wilkowyjach pojawiają się gromady przebierańców. Jola i Pietrek, jako duet piosenkarski, spodziewają się wypłynąć na szerokie wody. Ich koncert odwiedził dziennikarz z prasy regionalnej i obiecał napisać recenzję. Po jej ukazaniu się Jola traci głos, a Pietrek wyrusza do Lublina, żeby ręcznie wymierzyć dziennikarzynie sprawiedliwość. Małżeństwo Michałowej przeżywa wzloty i upadki. Atmosfera na plebanii staje się nie do zniesienia. Proboszcz postanawia temu zaradzić.

 • 12.10.2023 08:40- TVP1 odc. 46 (seria IV, odc. 7) Dzieci śmieci
  Proboszcz i wikary mają już ...

  Proboszcz i wikary mają już dość zmiennych nastrojów gospodyni. Proponują Japyczowi, żeby zabrał Michałową na wczasy. Stach chce jechać do Grecji, Michałowa jest temu przeciwna. Dochodzi do konfliktu. Atmosfera staje się coraz cięższa. Michałowa podejrzewa męża, że ma kochankę w Radzyniu, dokąd od pewnego czasu jeździ w głębokiej tajemnicy. Jola, która po artystycznej porażce straciła głos, udaje się po pomoc do znachorki. Portret wręczony wojewodzie na urodziny okazał się najlepszym prezentem. Wójt wraca z imprezy jako człowiek sukcesu. Kusemu, który portret namalował, przybywa zamówień. Wielu lokalnych dostojników chce swoje dostojeństwo uwiecznić na portrecie. Wójt nabiera wiary w niezwykłe umiejętności Czerepacha. Romans urzędnika z księgową rozkwita w najlepsze.

 • 13.10.2023 08:40- TVP1 odc. 47(seria IV, odc. 8) W samo południe
  Do Wilkowyj dociera jedna z ...

  Do Wilkowyj dociera jedna z plag współczesnego świata - mafia. Konkretnie dociera dwoma czarnymi bmw, pełnymi ubranych w dresy młodzieńców o byczych karkach. Koncern Hadziukowej, Więcławskiej i Solejukowej, gospoda Wioletki oraz inne wilkowyjskie centra biznesu padają ofiarą brutalnego szantażu i żądania haraczu. Równolegle trwa walka przedwyborcza między wójtem i Lucy. O ile normalnie
  gangsterzy korumpują polityków, żeby zabezpieczyć swoje interesy, o tyle w Wilkowyjach dzieje się odwrotnie: wójt próbuje wykorzystać mafię. Nawet z częściowym sukcesem, jednak tylko do czasu. Świat, jak wiadomo, nie wynalazł dotychczas skutecznej metody na mafię, ale po raz kolejny okazuje się, że świat swoją drogą, a Wilkowyje swoją.

 • 16.10.2023 08:40- TVP1 odc. 48 (seria IV, odc. 9) Bohaterski strajk
  Powszechnie wiadomo, że najwłaściwszym momentem ...

  Powszechnie wiadomo, że najwłaściwszym momentem na strajk jest kampania wyborcza. Wówczas ordynacyjni rywale gotowi są obiecać wszystko i wszystkim, byle tylko zostać wybranym na upragnione stanowisko. Dlatego nie może dziwić, że właśnie w tym czasie zjednoczona sfera budżetowa w Wilkowyjach, reprezentowana przez nauczycieli szkoły i doktora Wezóła, wysuwa śmiałe postulaty płacowe, a następnie ogłasza bohaterski strajk. Na jego przywódcę zostaje wybrany polonista Witebski, bo wszyscy inni się boją. Bohaterstwo budżetówki ma przecież swoje granice. W tym samym czasie w Wilkowyjach powstaje gminna telewizja internetowa. Będzie to miało fundamentalne znaczenie dla przebiegu kampanii wyborczej. Wilkowyje wkraczają śmiałym krokiem w świat, w którym liczy się już tylko to, co zostało pokazane w telewizji.

 • 17.10.2023 08:40- TVP1 odc. 49 (seria IV, odc. 10) Debata
  Ponieważ zbliżają się wybory, a ...

  Ponieważ zbliżają się wybory, a cała wieś jest podłączona do lokalnej telewizji internetowej, musi nastąpić nieuchronne: telewizyjna debata kandydatów. Lucy, zupełnie jakby wcześniej nie mieszkała w Ameryce, sądzi, że w takiej debacie chodzi o argumenty, a wyborcy wybierają tego z dyskutantów, który ma rację. Naturalnie, co z kolei wie dobrze Czerepach, nic bardziej mylnego. Chodzi o to, kto jakie wywrze wrażenie. Spośród wielu natomiast sposobów wywierania wrażenia najsilniejszym jest prezentacja dobrego haka na przeciwnika. Idealizm Lucy bardzo boleśnie zderza się z pragmatyzmem Czerepacha i wójta. Wieś już całkiem nie wie, co o tym myśleć, a przeprowadzane przez Witebskiego codzienne badania opinii publicznej dowodzą totalnego rozhuśtania nastrojów.

 • 18.10.2023 08:40- TVP1 odc. 50 (seria IV, odc. 11) Kontratak
  Świat jest generalnie podły, ale ...

  Świat jest generalnie podły, ale na szczęście są na nim jeszcze przyzwoici ludzie. Ci właśnie grupują się wokół Lucy, oburzeni brudnymi chwytami tandemu: Czerepach - wójt. Ci ostatni też nie składają broni, emitując bez ustanku telewizyjne spoty wyborcze wójta, w których twórczo połączone zostały najatrakcyjniejsze elementy programów najsilniejszych kandydatów w ostatnich wyborach prezydenckich. Wójt i Czerepach mają w ten sposób nadzieję trafić do wszystkich. W drużynie Lucy najoryginalniejszą metodę walki wyborczej stosuje babka, która sięga przeciw wójtowi do ludowych zaklęć i uroków. Gdzie indziej to już od dawna są może zabobony, ale w Wilkowyjach jeszcze działają. Dodatkowym kłopotem dla wójta i księdza jest ich stara ciotka, nestorka rodu, która pojawia się w Wilkowyjach z przedśmiertną misją pogodzenia braci. Co gorsza, upiera się, że nie wyjedzie, dopóki bliźniaków nie pogodzi.

 • 19.10.2023 08:40- TVP1 odc. 51 (seria IV, odc. 12) Fałszerze uczuć
  Panią Lodzię, wciąż nieprzytomnie zakochaną ...

  Panią Lodzię, wciąż nieprzytomnie zakochaną w Czerepachu, nękają coraz silniejsze wyrzuty sumienia, ponieważ jest świadoma, jak brudnych i niegodziwych chwytów jej ukochany użył przeciw Lucy. Czerepach, bezwstydnie na niewinnym uczuciu księgowej żerujący, symuluje obłożną chorobę, żeby myśli księgowej odwrócić od polityki, co przynosi szybki efekt. Sondaże, na skutek przemiennych akcji obu stron, nadal nie wskazują wyraźnego faworyta, więc Czerepach, człowiek w swojej perfidii genialny, wymyśla cios ostateczny. Wójt ma się publicznie pogodzić z bratem i prosić go o wybaczenie win. Wójt najpierw protestuje, ale kiedy orientuje się, że chodzi o pogodzenie fałszywe, które ostatecznie z jego brata zrobi głupca, dużo chętniej przystaje na propozycję. Odbywa się publiczne pogodzenie, ciotka odjeżdża uszczęśliwiona, a wójt triumfuje, gdyż jego wyniki w sondażach gwałtownie wzrastają.

 • 20.10.2023 08:40- TVP1 odc. 52 (seria IV, odc. 13) Zemsta i wybaczenie
  Księgowa Lodzia, która ostatecznie przejrzała ...

  Księgowa Lodzia, która ostatecznie przejrzała na oczy i zobaczyła w całej okazałości perfidię swojego oblubieńca, nie daje się powstrzymać w głoszeniu prawdy: rzuca Czerepacha i broni Lucy. Nastroje wyborców po raz kolejny gwałtownie się zmieniają, co skutkuje łatwym do przewidzenia wynikiem wyborczym. Czerepach jednak zupełnie się tym nie przejmuje, bo coraz brutalniej dociera do niego prawda, że on, cynik i mistrz gminnej manipulacji, jest nieprzytomnie zakochany w Lodzi, bez której życie nie ma dla niego sensu. Jest to o tyle kłopotliwa sytuacja, że Lodzia nie chce go więcej widzieć na oczy. Czerepach podejmuje zatem po raz pierwszy w życiu uczciwą walkę. Po zwycięskich wyborach Lucy staje natomiast przed dylematem, co zrobić z wójtem. Z jednej strony nie jest bowiem osobą skłonną napuszczać na innych instytucje śledcze, z drugiej jednak podłość wójta nie powinna pozostać bez kary. Ponieważ jednak Lucy jest kobietą pomysłową, znajduje takie rozwiązanie, którego w żadnym razie nie można określić jako zemstę, a które wójtowi przysporzy długich i wyjątkowo dotkliwych cierpień.

stacja telewizyjna
typ programu
podkategoria program
pierwsza emisja
04.10 08:40