Rocky 5

film fabularny, kraj prod. USA 1990

  • 13.02.2024 21:10- TVP1
Piąty film z cieszącego się ...

Piąty film z cieszącego się swego czasu wielką popularnością cyklu przygód boksera Rocky'ego Balboa, który zaczynał błyskotliwą karierę od walk w podrzędnych klubach sportowych. Od realizacji pierwszej części (nagrodzonej Oscarem za reżyserię i film roku), którą również nakręcił John G. Avildsen, minęło piętnaście lat. Oba te filmy krytyka uznała za najlepsze z całego cyklu. Pozostałe wyreżyserował sam Sylvester Stallone, producent, scenarzysta i odtwórca tytułowego bohatera, któremu postać Rocky'ego przyniosła międzynarodową sławę. "Stallone urodził się, by zagrać tę rolę" - pisał zachodni recenzent. U jego boku wystąpiło wielu tych samych aktorów, po raz piąty partneruje mu także Talia Shire jako jego filmowa żona.
Film otwiera scena kończąca "Rocky IV". Rocky Balboa wraca ze Związku Radzieckiego, gdzie w brutalnym pojedynku pokonał swego potężnego przeciwnika, Rosjanina Iwana Drago. Mordercza walka pozostawiła ślady, jego dalsza kariera zostaje przekreślona. Z powodu wielu kontuzji i urazu głowy musi wycofać się z ringu. Bardzo źle wyglądają również jego sprawy finansowe, które niefortunnie powierzył swemu szwagrowi Paulie. Aby pokryć długi, sprzedaje cały swój majątek. Udaje mu się ocalić jedynie klub. Wraz z żoną Adrian i synem (tę rolę gra Savage, prawdziwy syn Sylvestra Stallone) przenoszą się do najuboższej dzielnicy Filadelfii. Boleśnie odczuwa zmianę miejsca zamieszkania Rocky junior, który już pierwszego dnia w nowej szkole zostaje pobity i okradziony z kurtki. Adrian podejmuje pracę na pół etatu w sklepie zoologicznym, gdzie pracowała jeszcze przed ślubem, i gdzie poznała swego przyszłego męża. Rocky przygarnia pod swój dach Tommy'ego Gunna, młodego, utalentowanego boksera i zostaje jego trenerem. To właśnie z powodu
Tommy'ego dochodzi do nieporozumień między ojcem a synem, który czuje się zaniedbywany. Chłopak popada w złe towarzystwo.
stacja telewizyjna
typ programu
podkategoria program
pierwsza emisja
13.02 21:10