Rytmy zdrowia

magazyn medyczny

 • 16.05.2024 14:50- TVP Kobieta Endometrioza
  Magazyn medyczny skierowany do kobiet, ...

  Magazyn medyczny skierowany do kobiet, omawiający najczęstsze schorzenia oraz leczenie i diagnostykę medyczną. Endometrioza nazywana jest chorobą bólu. Wielkiego bólu, którzy przykuwa do łóżka i odbiera kobietom chęć do życia. Endometrioza to występowanie komórek endometrium poza wnętrzem macicy. W Polsce choruje na nią co dziesiąta kobieta. Dotyka ponad połowy pacjentek leczonych z powodu bezpłodności, utrudnia normalne, codzienne funkcjonowanie. Zagraża życiu i zdrowiu. W tym odcinku "Rytmów zdrowia" o leczeniu endometriozy i skomplikowanych operacjach chirurgicznych.

 • 23.05.2024 14:50- TVP Kobieta Choroby wywołane nałogiem palenia tytoniu
  Magazyn medyczny skierowany do kobiet, ...

  Magazyn medyczny skierowany do kobiet, omawiający najczęstsze schorzenia oraz leczenie i diagnostykę medyczną.
  Światowa Organizacja Zdrowia uznała papierosy za narkotyk ze względu na zawartość nikotyny. Pamiętajmy, papierosy zatruwają organizm palacza, a zawarte w nich substancje powodują wiele chorób. Na szczęście skutki uboczne palenia są w znacznym stopniu odwracalne. Każda próba rzucenia nałogu ma sens, a im częściej takie próby są podejmowane i im dłużej trwają, tym lepiej.

 • 30.05.2024 14:50- TVP Kobieta Udary mózgu. Czynniki ryzyka udarów
  Magazyn medyczny skierowany do kobiet, ...

  Magazyn medyczny skierowany do kobiet, omawiający najczęstsze schorzenia oraz leczenie i diagnostykę medyczną.
  Udar mózgu jest trzecią najczęstszą chorobą w Polsce po chorobach serca i nowotworach. Jest też pierwszą przyczyną trwałej niepełnosprawności osób po 40. roku życia. W Polsce w ciągu roku udar mózgu dotyka około 80 tysięcy osób i powoduje około 30 tysięcy zgonów. Do najważniejszych czynników ryzyka udaru, które są od nas zależne, należą: palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, mała aktywność fizyczna, niewłaściwa dieta oraz zbyt duża masa ciała. Należy podkreślić, że palenie tytoniu jest jedną z głównych przyczyn chorób naczyniowych, w tym także udaru mózgu, zarówno niedokrwiennego, jak i krwotocznego.

 • 06.06.2024 14:50- TVP Kobieta Cukrzyca
  Magazyn medyczny skierowany do kobiet, ...

  Magazyn medyczny skierowany do kobiet, omawiający najczęstsze schorzenia oraz leczenie i diagnostykę medyczną. Cukrzyca typu 1 to przewlekła, podstępna choroba autoimmunologiczna, w której komórki układu odpornościowego atakują komórki trzustki. Przez zaatakowanie zdrowej trzustki organizm nie jest w stanie sam produkować insuliny, która jest potrzebna do metabolizmu cukrów w organizmie. Dlatego też w trakcie leczenia cukrzycy typu 1 konieczne jest podawanie insuliny w postaci zastrzyków podskórnych lub za pomocą pompy insulinowej. W tym wydaniu programu opowiemy o cukrzycy typu 1 u dzieci, młodzieży oraz ludzi dorosłych. Pokażemy też najnowocześniejsze pompy insulinowe.

stacja telewizyjna
typ programu
podkategoria program
pierwsza emisja
16.05 14:50