TVP Historia - Program TV na niedzielę 07 lipca 2024

 • 06:30 Był taki dzień - 7 lipca{PL} felieton, felieton, 2006
  1807 - powstało Księstwo Warszawskie; ...

  1807 - powstało Księstwo Warszawskie;
  1944 - operacja "Ostra Brama", ktorej celem było wyzwolenie Wilna przez AK;
  1958 - Alaska kolejnym stanem USA;
  1965 - premiera "Tanga" Sławomira Mrożka;

 • 06:35 Szerokie tory - Jeden dzień z życia uchodźcy ormiańskiego w Erewaniu , reportaż, 2003
  Tym razem reportaż o codziennym ...

  Tym razem reportaż o codziennym życiu ormiańskich uchodźców, będących ofiarami konfliktów etnicznych. Bohaterem jest 53 - letni Gieorgi, który wraz z żoną i dwoma synami uciekł przed pogromem Ormian w Baku i odtąd mieszka w Armenii. Reportaż pokazuje dramat najnowszej historii Ormian i warunki życia uchodźców na tle innych mieszkańców republiki. • 07:00 Zakochaj się w Polsce s.I - odc. 8 Bory Tucholskie magazyn, magazyn, 2016
  Tomasz Bednarek odwiedza Bory Tucholskie. ...

  Tomasz Bednarek odwiedza Bory Tucholskie. To jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce. Zachowały się tu stanowiska rzadkich gatunków roślin oraz zwierząt. Można tu spotkać m.in.: bieliki, zimorodki, gągoły czy żurawie. W ostatnich latach coraz częściej pojawiają się tu wilki. Prawdopodobnie to właśnie tutaj przed wiekami żył tur. W 2010 roku Bory Tucholskie otrzymały statut Rezerwatu Biosfery. Oznacza to, że należą do międzynarodowej sieci obszarów objętych ochroną. Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie jest najmłodszym i największym tego typu terenem w Polsce, obejmującym obszar prawie 320 tys. ha. W tym rejonie Polski oprócz pięknej przyrody można też zobaczyć m.in. zamek w Człuchowie - twierdzę obroną chroniącą niegdyś południowo - zachodnią granicę państwa krzyżackiego. Olbrzymi obszar Borów Tucholskich gwarantuje różnorodność atrakcji i przygód. Warto wybrać się tu na dłużej lub wracać do Borów kilkakrotnie, w różnych porach roku.

 • 07:25 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 166 (sezon 2 odc. 41) , film fabularny telewizyjny, 2024
  Przerwana zabawa. Zima/wiosna 1427. Sambor ...

  Przerwana zabawa. Zima/wiosna 1427. Sambor (Kacper Młynarkiewicz) i Grzymek (Krzysztof Brzazgoń) przesłuchują Zdenka (Mateusz Trembaczowski) i dowiadują się, że na Wawelu działa szpieg. Witold (Michał Chorosiński) zwyciężył pod Pskowem. Księżna Julianna (Emma Giegżno) zaostrza apetyt Witolda na koronę. Zaczęły się zapusty i Kraków podziwia komediantów. Zresztą sami mieszczanie także się poprzebierali i idą uliczkami w kolorowym korowodzie. Garncarz (Janusz Klimaszewski) oświadcza się Grecie (Iwona Katarzyna Pawlak). Olga (Klara Williams) namawia Zofię (Maria Pawłowska), aby zorganizowały na Wawelu zabawę karnawałową. Wesołą zabawę przerywa zła wiadomość - mały Kazimierz (Kamil Winerowicz - Stanik) jest bardzo chory.

 • 08:00 Msza greckokatolicka - Liturgia greckokatolicka z Katedry w Olsztynie (07.07.2024) transmisja, sprawozdanie, 2024
  Transmisja Boskiej Liturgii z Katedry ...

  Transmisja Boskiej Liturgii z Katedry greckokatolickiej w Olsztynie.

 • 09:00 Zaklęty Dwór - odc. 1/7 Cień Starościca serial TVP, film fabularny telewizyjny, 1976
  "Zaklęty dwór" skupia jak w ...

  "Zaklęty dwór" skupia jak w soczewce główne cechy powieści romantycznej. Przy jego realizacji Antoni Krauze objawił zręczność w operowaniu efektem sensacji, tajemniczości i romantyczną symboliką wielu obrazów, a zarazem pokazał świetne wyczucie w prowadzeniu scen satyryczno - komicznych" - komplementowała twórcę filmu krytyka. Równocześnie powodzenie serialu skłoniło recenzentów do poszukiwania odpowiedzi na pytanie, kim był autor "tej powieści z dreszczykiem", według której nakręcono film. Istotnie, Walery Łoziński (1837 - 61) jest dziś pisarzem zapomnianym. Zginął młodo w pojedynku, nie dotarłszy do armii Garibaldiego, do której zamierzał się zaciągnąć (był gorącym patriotą, już w młodości "zarażonym" demokratycznymi ideami epoki - z gimnazjum w Samborze został relegowany za "wrogie nastawienie do rządu" austriackiego). Zdążył napisać pięć powieści, sporo wierszy, utwór sceniczny, dziesiątki artykułów i drobiazgów literackich do wszystkich gazet lwowskich. W powieściach "Szlachcic chodaczkowy", "Szaraczek i karmazyn" przeciwstawiał kosmopolityzm i egoizm "karmazynów" szczeremu patriotyzmowi drobnej szlachty. Do jego najdojrzalszych utworów należą "Czarny Matwij" oraz dwie powieści o spiskach galicyjskich przed rokiem 1848 - "Zaklęty dwór" i jego kontynuacja "Dwie noce", gdzie wprowadził postać emisariusza Towarzystwa Demokratycznego Polskiego, który działa na terenie zaboru austriackiego przed wybuchem Wiosny Ludów.
  "Zaklęty dwór", jedna z najciekawszych powieści politycznych epoki, jednocześnie jest dowodem na to, jak zręcznie umiał Łoziński budować sensacyjną, awanturniczą intrygę i nastrój niesamowitości i grozy. Trzej główni bohaterowie serialu to tajemniczy maziarz oraz Juliusz Żwirski, spadkobierca znanego z dziwactw starościca Mikołaja, i jego szkolny kolega Damazy Czorgut (obu młodzieńców autor obdarzył pewnymi przymiotami i elementami własnej biografii).
  Damazy przyjeżdża właśnie do Żwirowa, rodowej siedziby przodków Juliusza. Intryguje go stary, opuszczony dwór starościca Mikołaja strzeżony przez Kostię Bulija, a wśród miejscowej ludności budzący zabobonną trwogę. Miejscowy sędzia opowiada Czorgutowi historię starościca i ujawnia treść jego testamentu.

 • 10:05 Tajemnice początków Polski - Wyspa władców cykl dokumentalny, dokument fabularyzowany, 2012
  Tytułowa wyspa władców to Ostrów ...

  Tytułowa wyspa władców to Ostrów Lednicki, leżący między Gnieznem a Poznaniem, na którym znajdowała się jedna z siedzib Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Film przedstawia jego dzieje od czasów rozpoczęcia budowy rezydencji książęcej na wyspie (druga połowa X wieku) do najazdu na Wielkopolskę i zniszczenia grodu przez czeskiego księcia Brzetysława (ok. 1038 r.). Sceny z prologu filmu symbolizują historyczny przełom w państwie Mieszka I; dotychczasowe wierzenia pogańskie ma zastąpić wiara chrześcijańska, wprowadzana z woli księcia Polan. Jednym z najważniejszych zadań w tym planie była budowa nowych grodów, a w nich murowanych obiektów sakralnych, kościołów i kaplic oraz rezydencji pałacowych władcy.

 • 11:10 Kultowe zabytki - Odc. 6 Wielkie przemiany Muzeum Orsay (The Muse d'Orsay: a great metamorphosis) cykl dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.Francja 2019
  Seria dokumentalna (8 odcinków) opowiada ...

  Seria dokumentalna (8 odcinków) opowiada o słynących ze swojego stylu architektonicznego, wartości historycznej i politycznej, najwspanialszych siedzibach, pałacach i katedrach Francji. Wypowiedzi najlepszych ekspertów, archiwalia i zdjęcia zabiorą nas w podróż po najsławniejszych zabytkach tego kraju.
  Odcinek 6 - "Wielkie przemiany Muzeum Orsay". To wyjątkowy budynek o kamiennej fasadzie i metalowym sercu. Muzeum Orsay jest jednym z symboli stolicy Francji. Na wprost wznoszą się dawne rezydencje królów - Luwr i Tuileries. To ogromna metalowa konstrukcja o masie 12000 ton. Półtora raza więcej niż Wieża Eiffela. Nawę pokrywa szklany dach o powierzchni 35 tysięcy metrów kwadratowych. Orsay jest obecnie jednym z najbardziej znanych muzeów na świecie. Na początku XX w. była to stacja kolejowa wybudowana na Wystawę Światową z 1900 r. Stworzenie muzeum na stacji kolejowej było bardzo śmiałym przedsięwzięciem. W chwili otwarcia było cudem technologii. Jak w ciągu stu dwudziestu lat stacja kolejowa przeistoczyła się w muzeum? Oto historia metamorfoz jedynego takiego budynku na świecie.

 • 12:15 Dziki Bałtyk - Między Estonią a Finlandią odc. 2 (Wild Baltic Sea / Wilde Ostsee / 2. BETWEEN ESTONIA AND FINNLAND) serial dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.Niemcy 2017
  Serial dokumentalny o dzikiej przyrodzie ...

  Serial dokumentalny o dzikiej przyrodzie Bałtyku. Natura tego najbliższego nam morza oferuje wiele niespodzianek. Drugi odcinek przedstawia wyspy między Estonią, Szwecją i Finlandią. Zagłębimy się w świat dziesiątków tysięcy wysp między Estonią, szwedzką Gotlandią i fińskim Morzem Archipelagowym. Jesienią wszędzie słychać dziwne odgłosy godowe łosia. Na Gotlandii orły przednie rozmnażają się na drzewach. 300 kilometrów dalej na północ znajduje się archipelag Finlandii, zamieszkały przez niedźwiedzie brunatne. Wyspa Saaremaa jest czwartą co do wielkości na Bałtyku. Kiedyś było to bogate centrum kupieckie. Wiele małych wysepek leżących dalej o 200 km na zachód to pozostałości pradawnej rafy koralowej wystającej z morza. Szwedzka Gotlandia jest drugą największą wyspą na Bałtyku. Jak estońska Saaremaa - głównie tworzą ją płaskowyże kredowe, mające ponad 400 milionów lat. Powstały z koralowca, który wtedy rósł w ciepłych morzach, bo Gotlandia i Saaremaa leżały wówczas na równiku.

 • 13:20 Wojownicy czasu - Obronić miasto, czyli Łowicz 1939 cykl dokumentalny, film dokumentalny, 2022
  Największą bitwą kampanii wrześniowej 1939 ...

  Największą bitwą kampanii wrześniowej 1939 roku była trwająca 14 dni bitwa nad Bzurą. Była ona zarazem największą operacją zaczepną kampanii przeprowadzoną na tak wielką skalę. Złożyło się na nią wiele potyczek i starć, z których jedną z najzacieklejszych była bitwa o Łowicz. W programie "Wojownicy czasu" Grzegorz Gajewski podróżuje przez wieki i epoki, pokazując realia ówczesnego życia dzięki pieczołowicie je odtwarzającym grupom rekonstrukcji historycznej. Dawne historie i współcześni pasjonaci to właśnie "Wojownicy czasu".

 • 14:05 Kochaj albo rzuć komedia, film fabularny kinowy, 1977
  Trzecia część komediowej opowieści o ...

  Trzecia część komediowej opowieści o rodzinach Pawlaków i Kargulów. Seniorzy obu rodów oraz ich wnuczka Ania otrzymują od Johna Pawlaka zaproszenie do Chicago. Kiedy przyjeżdżają na miejsce, okazuje się, że John w tym czasie zmarł. W trakcie pogrzebowej ceremonii pojawia się nowy członek rodziny - córka Johna. Pawlak doznaje podwójnego szoku - nie dość, że owa Shirley jest dzieckiem nieślubnym, to na dodatek jest Mulatką. A przecież już na statku o mało nie zemdlał, kiedy zobaczył czarnoskórego księdza. Po pogrzebie bohaterowie rozpoczynają poznawanie Chicago. Z zetknięcia tych dwóch przybyszów z polskiej prowincji z obcą kulturą nowoczesnej metropolii, z innym, nieznanym im zupełnie życiem, wynika wiele zabawnych konfliktów i komicznych scen. Ale nawet za oceanem ci wiecznie skłóceni sąsiedzi pozostają sobą. Jak zwykle, krytycznie odnoszą się do wszystkiego, co nowe, nie dają sobie tak łatwo zaimponować technicznymi nowinkami i udogodnieniami codziennego życia. Z zadziwiającą swobodą poruszają się w tym nowym świecie, by jednak na koniec szczerze stwierdzić, że w Krużewnikach i tak było najlepiej. "Kochaj albo rzuć" zostało bardzo ciepło przyjęte przez widownię. Krytycy podkreślali, że Chęcińskiemu udało się uniknąć powielenia poprzednich części cyklu - "Samych swoich" i "Nie ma mocnych", że dostarczył kolejnej porcji znakomitej rozrywki.

 • 16:00 Giganci historii - Polskie formacje wojskowe podczas Wielkiej Wojny teleturniej, teleturniej, 2023
  W latach Wielkiej Wojny przeciwko ...

  W latach Wielkiej Wojny przeciwko sobie walczyli Polacy z trzech zaborów powołani do armii państw zaborczych. Ale wojna stwarzała szansę na odzyskanie niepodległości. Środkiem do tego miały być polskie formacje wojskowe. 16 sierpnia 1914 roku Naczelny Komitet Narodowy powołał Legiony Polskie. Ich zaczyn stanowiła zorganizowana wcześniej przez Józefa Piłsudskiego Pierwsza Kompania Kadrowa. Legiony podlegały dowództwu armii austro - węgierskiej. Jesienią 1916 roku Legiony zostały wycofane na tyły frontu. W grudniu legioniści wkroczyli do Warszawy. Po ogłoszeniu przez władze niemieckie i austro - węgierskie Aktu 5 listopada, Piłsudski został członkiem Tymczasowej Rady Stanu. Latem 1917 roku doszło do tzw. kryzysu przysięgowego. Legioniści, którzy odmówili złożenia przysięgi na wierność cesarzom Austro - Węgier i Niemiec zostali internowani. Część legionistów, poddanych austriackich, trafiła na front włoski. Piłsudski został uwięziony w twierdzy w Magdeburgu. Polskie formacje wojskowe - początkowo ochotnicze - zaczęto tworzyć także w zaborze rosyjskim. Już jesienią 1914 roku rozpoczęto formowanie oddziału, który dał początek I Legionowi, zwanemu "Legionem Puławskim". Wkrótce powstał II Legion, który określano jako "Lubelski". Dały one początek kolejnym formacjom polskim walczącym u boku armii rosyjskiej. Po rewolucji lutowej 1917 roku z inicjatywy Naczelnego Polskiego Komitetu Wojskowego powstał 1. Korpus Polski dowodzony przez generała Józefa Dowbor - Muśnickiego. Po przewrocie bolszewickim generał Dowbor - Muśnicki zaoferował komunistom neutralność Korpusu wobec stron konfliktu w Rosji. Bolszewicy postawili jednak warunki, których Dowbor - Dowbor Muśnicki nie mógł przyjąć. Doszło do walk z Armią Czerwoną Gwardią, a Korpus rozpoczął samodzielne operacje wojskowe na Białorusi. Zdobył twierdzę Bobrujsk i zajął Mińsk. Na przełomie listopada i grudnia 1917 roku rozpoczęto formowanie II i III Korpusu. W czerwcu 1918 roku wszystkie trzy korpusy zostały rozbite i rozbrojone. Jednak zebrani w Kijowie oficerowie polscy postanowili powołać Komisję Wojskową w celu tworzenia nowych jednostek. Wkrótce powstały one na północy w Archangielsku i Murmańsku oraz na południu - w Tyflisie, Odessie i na Kubaniu. 4. Dywizja Strzelców z Kubania przeszła przez Odessę, Czerniowce i Stanisławów, aby pod nazwą 10. Dywizji Piechoty dojść do Wilna. 5. Dywizja Strzelców Polskich zwana "Syberyjską" w niezwykle trudnych warunkach walcząc z bolszewikami, szła przez Powołże, Kazachstan i Syberię, gdzie 10 stycznia 1920 roku została wzięta do niewoli, ale jej ostatni żołnierze dotarli aż do Harbinu w Chinach. W 1917 roku rozpoczęto organizację armii polskiej we Francji. Latem 1918 roku weszła ona do walki na froncie francusko - niemieckim. Od koloru mundurów nazwana została Błękitną Armią. W październiku 1918 roku jej dowódcą został generał Józef Haller, który wcześniej walczył w Rosji. Jednostkę tworzyli głównie byli jeńcy wojenni z armii austriackiej i niemieckiej i polscy emigranci zarobkowi z Europy i Ameryki. Po zakończeniu wojny Błękitna Armia wraz z całym wyposażeniem została przetransportowana do Polski. Ostatnie pododdziały przybyły w czerwcu 1919 roku.

 • 16:50 Okręty podwodne - Cz. 2. Niebezpieczeństwo z głębin (Submarines) cykl dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.Niemcy 2020
  Dwuczęściowy film dokumentalny. Dzisiejsze okręty ...

  Dwuczęściowy film dokumentalny. Dzisiejsze okręty podwodne to skomplikowane maszyny naszpikowane technologią i bronią. Ich konstrukcja jest równie imponująca, co ich niszczycielska siła. Mało która broń wywołuje tyle emocji, co okręt podwodny. Uderza z zaskoczenia i może użyć pocisków nuklearnych, by wciągnąć cały świat w dramatyczny konflikt. Okręty podwodne powstały z zupełnie innego powodu - z chęci ludzi do oglądania świata pod wodą. Jednak zainteresowanie wojskowym wykorzystaniem łodzi podwodnych wkrótce przeważyło.

 • 18:05 1920. Wojna i miłość - odc. 4/13 serial TVP, film fabularny telewizyjny, 2010
  Władek otrzymuje z rąk marszałka ...

  Władek otrzymuje z rąk marszałka Piłsudskiego order Virtuti Militari. Po krótkiej rekonwalescencji wraca do swojego garnizonu. Bronek otrzymuje od dostawcy mąki kopertę z pokaźną sumą pieniędzy. W majątku Dąbrówka policja przeszukuje chałupy, szuka Szczepana, który dostarczał do garnizonu komunistyczne ulotki i namawiał do buntu i dezercji. Aleksander otrzymuje depeszę, musi stawić się w Warszawie. Tu okazuje się, że został zabity agent bolszewickiej siatki wywiadowczej, który padł ofiarą bandyckiego napadu. Aleksander musi odbudować przerwaną strukturę. W tym celu nawiązuje współpracę z Sabiną, właścicielką eleganckiego salonu z kapeluszami. Józef i Jadwiga biorą ślub. Bronek zostaje poinformowany przez swojego podwładnego, że nowa mąka dostarczana teraz do wojskowych magazynów jest fałszowana. Bronek informuje o tym Miecia, ten jednak lekceważy tę informację. Proponuje, by Bronek nie oponował, wziął przecież łapówkę, poza tym musi utrzymać rodzinę. Lulu jest w ciąży.

 • 19:00 Hiroszima - ukryta prawda (Hiroshima - The Real History) film dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.Wielka Brytania 2015
  Bomba atomowa zrzucona na Hiroszimę ...

  Bomba atomowa zrzucona na Hiroszimę była początkiem nowej ery. Jej detonacja nie tylko zabiła ponad 100 000 osób, ale równocześnie oznaczała ostatni rozdział drugiej wojny światowej, jak i początek ery nuklearnej. Konflikty zbrojne, polityka międzynarodowa i bezpieczeństwo całej ludzkości już nigdy po tym nie były takie same. Poprzez szczegółowy opis wydarzeń przed, w trakcie i po zrzuceniu bomby, film ten ujawnia fascynującą historię jednego z decydujących momentów XX wieku i ujawnia dalekosiężne konsekwencje wybuchu, zarówno w samej Hiroszimie, jak i dla całego świata. Film przedstawia kluczowe momenty, najważniejsze miejsca, jak również graczy związanych z tym wydarzeniem. Prowadzi nas przez gabinety najpotężniejszych przywódców świata z obydwu stron barykady - aliantów i Japończyków. Widzimy samoloty wysłane na fatalną misję, a wreszcie zdewastowane ulice Hiroszimy kilka godzin po ataku.

 • 19:50 Oblicza terroryzmu - Odc. 1. Hotel (1. Hotel - Jerozolima) cykl dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.Niderlandy (Holandia),Niemcy 2019
  Ta wciągająca seria przybliża historie ...

  Ta wciągająca seria przybliża historie największych ataków terrorystycznych, które zmieniły świat. Wywiady ze świadkami, materiały archiwalne i rekonstrukcje pozwolą na dokładną analizę tych dramatycznych wydarzeń. Ich znaczenie staje się oczywiste tylko wtedy, gdy spojrzy się na nie z wielu perspektyw, umieszczając je w kontekście historycznym, a co najważniejsze, dzięki dokładnemu przyjrzeniu się ekonomii terroryzmu. Czołowi eksperci wypowiedzą się też na temat zmian dotyczących zjawiska terroryzmu na przestrzeni lat i jak wyglądał proces jego radykalizacji i deradykalizacji.

 • 20:45 Hallo Szpicbródka czyli ostatni występ Króla Kasiarzy komedia, film fabularny kinowy, 1978
  "Życzliwie trzeba powitać pierwszą od ...

  "Życzliwie trzeba powitać pierwszą od bardzo wielu lat naprawdę udaną polską komedię muzyczną. Ma ona wdzięk, który doskonale wynagradza brak jakichkolwiek innych ambicji niż czysta rozrywka. Teatrzyk "Czerwony Młyn" i historia miłości kasiarza Szpicbródki alias inżyniera Freda Kampinosa do pięknej szansonistki ma nas bawić, a przy okazji posłużyć do prezentacji piosenek i rewiowych numerów w wykonaniu popularnych aktorów. Autorzy"Hallo, Szpicbródka" dobrze i fachowo wykonali błahe, ale niełatwe zadanie" - pisał po premierze filmu Rzeszewskiego i Jahody jeden z recenzentów. Nie byłoby jednak sukcesu "Szpicbródki" bez świetnie skonstruowanego scenariusza pióra Ludwika Starskiego, przed wojną związanego z kabaretami "Qui pro Quo" i "Czarny Kot", oraz udziału wielu znakomitości aktorskich, które udało się zaangażować do filmu. Zapadające w pamięć, pełne farsowego wigoru kreacje stworzyli zwłaszcza Piotr Fronczewski i Gabriela Kownacka. Nie zawiedli także: Irena Kwiatkowska (brawurowa scena taneczno - wokalna, której tematem są "nogi roztańczone"), Jan Kobuszewski jako pechowy tajniak Mańkowski oraz Włodzimierz Kwaskowski, odtwarzający postać żydowskiego krawca Salomonowicza. I mimo że film Rzeszewskiego i Jahody roi się od zapożyczeń i świadomych aluzji, mimo upływu wielu lat od premiery ogląda się go wciąż z przyjemnością. Akcja "Hallo, Szpicbródka..." toczy się w latach dwudziestych w Warszawie. Miejscowemu teatrzykowi rewiowemu o wdzięcznej nazwie "Czerwony Młyn" grozi bankructwo. Pewnego dnia w gabinecie przygnębionego właściciela Kulki - Lalewicza zjawia się tajemniczy inżynier Fred Kampinos i oferuje, że za własne pieniądze postawi teatr na nogi. Rozpoczynają się przygotowania do nowej rewii oraz intensywne prace remontowe. Co dziwne - przeważnie w piwnicach budynku. Niebawem okazuje się, że nie przypadkiem. Złote Grona dla Gabrieli Kownackiej i Piotra Fronczewskiego na Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie w 1979 roku.

 • 22:35 Stawka większa niż życie - odc. 1/18 serial TVP, film fabularny telewizyjny, 1967
  Jeden z najpopularniejszych seriali telewizyjnych. ...

  Jeden z najpopularniejszych seriali telewizyjnych. Opowiada o bohaterskich przygodach oficera polskiego wywiadu działającego pod kryptonimem J - 23. W tej roli wystąpił Stanisław Mikulski. Aktor zyskał ogromną popularność we wszystkich krajach, gdzie serial był wyświetlany.
  Rok 1941. Polak - Stanisław Kolicki ucieka z obozu w Królewcu na stronę radziecką. Przekazuje Rosjanom informacje o koncentracji wojsk niemieckich. Kolicki jest łudząco podobny do niemieckiego oficera schwytanego przez Rosjan. Wywiad radziecki wysyła więc młodego Polaka z dokumentami jeńca, kapitana Hansa Klossa, na stronę niemiecką. Wkrótce Kolicki - Kloss zostaje członkiem sztabu dywizji. Jednocześnie organizuje siatkę wywiadowczą. Po krótkim okresie czasu gestapo wykrywa radiostację. W walce ginie cała jej obsługa. J - 23 pozoruje własną śmierć i ucieka na stronę radziecką. Rosjanie przygotowują więc kolejny plan. Umieszczają Staszka w celi, w której przebywał prawdziwy Kloss. Podczas ataku J - 23 ucieka wraz ze współwięźniami na stronę niemiecką. Jeńcy potwierdzają jego tożsamość, podobnie jak i wuj Hansa ściągnięty z Berlina. Dzięki znajomości języka i Związku Radzieckiego Staszek zostaje oficerem Abwehry - niemieckiego wywiadu wojskowego. Agent J - 23 rozpoczyna swoją pracę.


 • 23:45 Historia w postaciach zapisana - Ragnar (Ragnar, le viking qui a terrorise Paris) cykl dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.Francja 2022
  "Historia w postaciach zapisana" (tytuł ...

  "Historia w postaciach zapisana" (tytuł francuski: "Secrets d'Histoire") to seria programów historycznych, realizowanych i emitowanych przez francuską telewizję publiczną. Prezenterem programu jest znany dziennikarz telewizyjny Stephan Bern. Każdy z odcinków przedstawia losy wielkiej postaci historycznej. Z kamerą udajemy się do miejsc stanowiących prawdzie skarby światowego dziedzictwa kultury: zamków i pałaców, galerii sztuki oraz parków i ogrodów.

 • 01:55 Szerokie tory - Ruch Femen na Ukrainie reportaż, reportaż, 2011
  Są młode, wykształcone, barwne i ...

  Są młode, wykształcone, barwne i kontrowersyjne. Ich akcje zawsze wywołują burze. Szokują i prowokują - hasłami i wyglądem. Mowa o aktywistkach Femen - ukraińskiego ruchu kobiecego. Dziewczyny z Femen walczą z prostytucją, seksturystyką, ale też z cynizmem polityków i naruszaniem praw obywatelskich. Ich bronią jest nagość. Bo jak twierdzą, żeby przykuć uwagę i wstrząsnąć opinią publiczną, trzeba stosować radykalne środki. Femen ma w internecie kilkanaście tysięcy zwolenników. I nie mniej przeciwników. Niemal każda ich akcja kończy się aresztowaniem, ale one ciągle wymyślają nowe happeningi. Reportaż jest żywą i barwną opowieścią o ukraińskich buntowniczkach, o ich celach, akcjach, zwolennikach i przeciwnikach. Główną bohaterką reportażu jest Ania Hucoł, szefowa Femen.

 • 02:30 Zakończenie dnia , bez klasyfikacji, 2024
stacja tv