TVP Kultura - Program TV na niedzielę 07 lipca 2024

 • 06:05 Zaśpiewajmy to jeszcze raz - To ziemia , koncert, 1974
  Film jest rodzajem montażu teledysków ...

  Film jest rodzajem montażu teledysków - piosenkarze występują w miejscach najważniejszych inwestycji przemysłowych i socjalnych roku 1974.

 • 07:05 Rozmowy (nie)wygodne , dysk./wywiad/debata, 2024
  Inspirujące rozmowy Mariusza Szczygła z ...

  Inspirujące rozmowy Mariusza Szczygła z wybitnymi osobowościami świata kultury i sztuki. Prowokujące pytania, wymagające nieszablonowych odpowiedzi i odkrywania swojej osobowości. Wywiady odbywać się będą we "Wrzenie Świata" - miejscu spotkań bohemy intelektualnej Warszawy.

 • 08:00 Liturgia prawosławna w Kuzawie , sprawozdanie, 2024
 • 09:05 Dokument tygodnia - Życie i role Anny Magnani (La passione di Anna Magnani/ The passion of Anna Magnani) film dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.Włochy 2018
  Portret Anny Magnani, włoskiej aktorki ...

  Portret Anny Magnani, włoskiej aktorki filmowej i teatralnej okresu neorealizmu. Jej najbardziej znany film to "Rzym, miasto otwarte" w reżyserii Roberta Rosseliniego (1945). Doceniona również w USA, została laureatką Oscara dla najlepszej aktorki za rolę w filmie "Tatuowana róża" (1955).

 • 10:10 Od ucha do ucha - Katarynka film animowany, film animowany, 1956
  Krótki film animowany na podstawie ...

  Krótki film animowany na podstawie noweli Bolesława Prusa. Pan Tomasz, emerytowany adwokat i kawaler, mieszka w warszawskiej kamienicy. Jest koneserem sztuki i miłośnikiem muzyki klasycznej. W swym mieszkaniu zgromadził pokaźną kolekcję obrazów. Do irytacji doprowadza go dźwięk katarynki dochodzący z podwórza Do mieszkania naprzeciwko wprowadza się kobieta z kilkuletnią dziewczynką. Mecenas jest zdziwiony i zaskoczony, kiedy widzi w oknie naprzeciwko, jak dziecko patrzy prosto w słońce, a potem tańczy, klaszcze i cieszy się, słysząc melodię płynącą z katarynki Czy będzie cierpliwie znosił znienawidzone dźwięki, aby uszczęśliwić niewidomą dziewczynkę? (źródło: fdb.pl)

 • 10:25 Od ucha do ucha - Wąsy (Viikset / The Moustache) film animowany, film animowany, , kraj prod.Finlandia 2015
  Zabawny krótki film animowany o ...


  Zabawny krótki film animowany o rywalizacji o najpiękniejsze wąsy w mieście.

 • 10:40 Francuskie śniadanie - Thierry Śmiałek s.III (Thierry La Fronde) serial przygodowo-historyczny, film fabularny telewizyjny, , kraj prod.Francja 1963
  Florent umawia się z Gauthierem, ...

  Florent umawia się z Gauthierem, by pozbyć się Thierry’ego. Wspólnie zastawiają na niego zasadzkę. Wykorzystują dogodny moment, gdy Thierry i Martin zostają w obozie sami.

 • 11:20 Thierry Śmiałek s.III - Thierry Śmiałek sezon 3 odc. 10 (36) (Thierry La Fronde) serial przygodowo-historyczny, film fabularny telewizyjny, , kraj prod.Francja 1963
  Zapowiedziana wizyta króla Edwarda w ...

  Zapowiedziana wizyta króla Edwarda w Sologne niepokoi Thierry’ego. Zewsząd zjeżdżają oddziały wojsk, a wieśniacy mają im zapewnić zapasy żywności i paszę dla koni. Thierry i jego towarzysze szukają sposobu, by za wszelką cenę powstrzymać ten najazd, choć w starciu z taką ilością żołnierzy nie mają szans. Napotkany nocą tajemniczy człowiek mówi o sekretnej broni zwanej "rochetta".

 • 11:55 Wydarzenie aktualne , , 2024
 • 12:35 Tamte lata, tamte dni - Jan Jakub Kolski magazyn, dysk./wywiad/debata, 2020
  Marta Perchuć - Burzyńska rozmawia ...

  Marta Perchuć - Burzyńska rozmawia z wybitnymi artystami o dzieciństwie, domu rodzinnym i najważniejszych doświadczeniach, które w istotny sposób wpłynęły na ich życie i drogę twórczą. Rozmowy realizowane są w miejscach, które dla bohaterów programu mają największe znaczenie sentymentalne. Reżyser Jan Jakub Kolski wspomina swoje dzieciństwo w domu w Popielawach, gdzie wychowywali go dziadkowie.

 • 13:15 Potop - cz. 2{PL} film kostiumowy, film fabularny kinowy, 1974
  Druga część ekranizacji głośnej powieści ...

  Druga część ekranizacji głośnej powieści Henryka Sienkiewicza. Po dojściu do zdrowia chorąży orszański Andrzej Kmicic udaje się z Soroką i Kiemliczami do Częstochowy. Broni klasztoru przed Szwedami, wysadza groźną kolubrynę. Dostaje się do niewoli, z której ucieka na Śląsk, do Jana Kazimierza. Omal nie ginie, własnym ciałem zasłaniając króla w bitwie w wąwozie. Wyznaje monarsze swoje dzieje, przyznaje się do nazwiska Kmicic i zostaje zrehabilitowany. Odtąd bierze udział w dalszych walkach ze Szwedami na czele królewskiej chorągwi. W bitwie pod Prostkami toczy pojedynek z księciem Bogusławem i bierze go do niewoli. Postrzelony w następnej bitwie chce umrzeć w rodzinnych stronach. Jednak widok dawnej narzeczonej dodaje mu sił. Oleńka dopiero teraz dowiaduje się, że kocha bohatera, nie zdrajcę.

 • 15:45 Serialowa nostalgia - Daleko od szosy serial TVP, film fabularny telewizyjny, 1976
  Leszek odwiedza Anię w Łodzi, ...

  Leszek odwiedza Anię w Łodzi, poznaje jej rodziców. Czuje się jednak obco w nowym środowisku. Załamany rezygnuje z nauki, jest nawet gotów zerwać z Anką. Dziewczyna przyjeżdża do niego na wieś. Przekonuje, że nie powinien tak łatwo rezygnować, musi uwierzyć w siebie. Spotkanie z Anią przywraca Leszkowi optymizm i chęć działania. Na wiosnę chłopak zostaje powołany do wojska.


 • 17:15 Studio Kultura - Niedziela z... Krystyną Prońko , dysk./wywiad/debata, 2019
  Gościem Niedzieli z....jest Krystyna Prońko ...

  Gościem Niedzieli z....jest Krystyna Prońko wokalistka, kompozytorka i pedagog, znana z licznych przebojów, min. Jesteś lekiem na całe zło czy Małe tęsknoty.

 • 18:10 Niedziela z... - 15 Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej Opole '77 , koncert, 1977
  Fragment rockowej opery "3400 lat ...


  Fragment rockowej opery "3400 lat po Ikarze" w ramach 15. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

 • 19:20 21. Międzynarodowy Festiwal Piosenki Sopot 84. Krystyna Prońko koncert, koncert, 1984
  Recital Krystyny Prońko na festiwalu ...


  Recital Krystyny Prońko na festiwalu w Sopocie w 1984 roku. Prowadzi Krzysztof Szewczyk. • 20:00 Strach nad miastem (Peur sur la ville) film fabularny, film fabularny kinowy, , kraj prod.Francja,Włochy 1975
  Letellier jest oficerem dochodzeniowym w ...

  Letellier jest oficerem dochodzeniowym w mieście rządzonym przez strach. Ma za zadanie wyśledzić wykonującego obsceniczne telefony maniaka, który niedawno pozbawił życia swą pierwszą ofiarę. Jedynym tropem Letelliera jest telefoniczne wyznanie mężczyzny znanego jako Minos, który zapowiada moralną krucjatę przeciwko upadłym kobietom. Do Letelliera zgłasza się przerażona Helen, wspierana przez przyjaciela Pierre'a Valdecka. Letellier proponuje jej ochronę policyjną, jednak wkrótce potem Helen zostaje brutalnie zamordowana. Pośród potrzaskanych kawałków szkła Letellier znajduje ważną wskazówkę, sugerującą, że przyjaciel Helen, Valdeck, to Minos we własnej osobie. Rozpoczyna się pościg...

 • 22:15 Dokument.pl - Dom Literatów, czyli kartoteka zebrana film dokumentalny, film dokumentalny, 2019
  Scenariusz opowiada o legendarnym domu ...

  Scenariusz opowiada o legendarnym domu pisarzy przy ulicy Krupniczej w Krakowie, oficjalnie nazywanym Domem Literatów, a żartobliwie - domem czterdziestu wieszczów. Jego dzieje od roku 1945 obejmują ponad pół wieku. Jak pokazuje kompletny spis kolejnych pisarzy na Krupniczej, w istocie było ich nie 40 a 101. O historycznym znaczeniu tego domu mówią nazwiska jego najsłynniejszych mieszkańców: Jerzy Andrzejewski, Stanisław Dygat, Konstanty I. Gałczyński, Stefan Kisielewski, Sławomir Mrożek, Tadeusz Nowak, Tadeusz Różewicz, Maciej Słomczyński, Jerzy Szaniawski, Wisława Szymborska. Scenariusz składa się z 10 tematów - spotkań, rozmów i dyskusji wzbogaconych fragmentami i cytatami z utworów, powstałych na Krupniczej, takich jak: "Kartoteka" Różewicza, "Policja" Mrożka, "Niemcy" Kruczkowskiego i wybranych fragmentów wierszy znanych poetów. Temat 1. to "Zaraz po wojnie" (a jest to pierwszy tytuł powieści Andrzejewskiego "Popiół i diament" tamże napisanej). Trauma wojenna i nowa rzeczywistość, a zarazem radość z odzyskanego podwórka, służą tu jako punkt wyjścia i powód dla współczesnego spojrzenia na tamten czas i dom, który mógł być tak podzielony jak dzisiejsza Polska, ale jednak nie był. Temat 2. "Pióro instrukcja obsługi" to obraz najgorszego dla kultury polskiej czasu dyktatury stalinowskiej i socrealizmu, który w środowisku literackim pozostawił ślady i utwory wypominane wielu pisarzom do dziś. Tylko nieliczni niepokorni, tacy jak Stefan Kisielewski czy Jerzy Zawieyski (późniejsi posłowie katoliccy), trwali na Krupniczej w formie niezłomnej, ale z zakazem druku. O ich kłopotach z władzą i kolegami opowiada rozdział "W stołówce nocą". Jest w nim pewna powszechnie znana legenda o nocnych sporach Stefana Kisielewskiego z jego politycznym, lewicowym adwersarzem Adamem Polewką. Dialog i spór podobny do dzisiejszych sporów politycznych powszechnych, ale na o wiele wyższym poziomie i nie przynoszący nienawiści. Pierwszą część "Domu pod piórem" wieńczy rozliczeniowy i burzliwy Październik 56 r. prowadzący do zmian, które wkrótce przynoszą na Krupniczą zachodni wiatr. Pisarze otrzymują wówczas pierwszą szansę wyjazdu na tzw. Zachód, szczególnie do Paryża, i przy okazji do odwiedzenia redakcji emigracyjnej "Kultury" paryskiej. Tymczasem na Krupniczą wkracza nowoczesna sztuka widoczna także w śmiałej przebudowie lokalu tzw. stołówki, teraz zamienionej na literacki Klub. I to tam właśnie wkrótce pojawią się pisarze światowej sławy, w tym nobliści: Boll, Neruda, Sartre i Steinbeck. W tym też czasie, na początku lat 60. przez półtora roku występuje chwilowo bezdomny kabaret Piwnicy pod Baranami z debiutującą Ewą Demarczyk. W tym pogodnym rozdziale Ludwik Flaszen, późniejszy współtwórca Teatru Laboratorium, wspomina ową przemianę i gwałtowne twórcze otwarcie na świat i nowe kierunki. Ten szczęsny czas trwa około 10 lat. Marzec roku 1968 przynosi przykre wydarzenia znów dzielące w postawach szeregi twórców. Od strony władz pojawia się hasło "literaci do pióra", które nie jest już instrukcją dla piór, ale żądaniem, aby pisarze zajmowali się wyłącznie pisaniem, a nie polityką. Niedługo potem na Krupniczej rozpoczyna się kolejna zmiana pokoleniowa i wraz z nią nastroje kontrkultury. W tym czasie Dom Wieszczów zamienia się w dom młodych poetów podniebnych, bo też przeważnie mieszkających na poddaszach. Są i tacy, którzy odlatują na inne kontynenty. Całość wieńczy spotkanie byłych mieszkańców i ich potomków niegdyś urodzonych pod pióropuszem. Dwóch z nich - dziennikarz radiowy Jerzy Kisielewski i autor scenariusza Jan Polewka - prowadzą dialogi o trudnej, odległej przeszłości i o bliskiej, niełatwej teraźniejszości.

 • 23:30 Noc krótkich filmów - Dziadowski blues non camera, czyli nogami do przodu film animowany, film animowany, 1978
  Na tle dziadowskiej ballady, śpiewanej ...

  Na tle dziadowskiej ballady, śpiewanej poza kadrem, przewijają się obrazy świata: Człowiek piłuje gałąź, na której siedzi, świeci słońce, lecą bomby... Dziwny jest ten świat i zupełnie niezrozumiały. Bluesowa ballada pijanego dziadka znakomicie komentuje plączące się obrazy tego naszego paranoicznego świata.

 • 23:40 Noc krótkich filmów - Te wspaniałe bąbelki w tych pulsujących limfocytach film animowany, film animowany, 1973
  Film ostrzegający przed zgubnymi skutkami ...


  Film ostrzegający przed zgubnymi skutkami palenia tytoniu.
 • 23:45 Noc krótkich filmów - Refleksy , film animowany, 1979
  Sugestywna refleksja nad sensem bytu, ...

  Sugestywna refleksja nad sensem bytu, przemijaniem. Po pełnych trudu zmaganiach z kokonu wydobywa się owad. Niespodziewanie zostaje zaatakowany przez innego owada. Rozpoczyna się walka na śmierć i życie. Owady staczają się do kałuży. Zbliża się człowiek. Gdy odejdzie - pozostaną po nim ślady butów i przydeptane, splecione w śmiertelnym uścisku owady.

 • 00:10 Kino nocne - Serpico (Serpico) film fabularny, film fabularny kinowy, , kraj prod.USA,Włochy 1973
  Frank Serpico zdaje z wyróżnieniem ...

  Frank Serpico zdaje z wyróżnieniem egzaminy w szkole policyjnej. Trafia do sekcji o nieposzlakowanej opinii. Wkrótce stwierdza, że wszyscy policjanci w sekcji opłacani są przez przestępców, którym zapewniają bezkarność. Zgłasza to przełożonym, ale wszelkie próby wyjaśnienia sprawy tuszowane są przez biuro burmistrza.

 • 02:30 Studio Kultura - Niedziela z... Krystyną Prońko , dysk./wywiad/debata, 2019
  Gościem Niedzieli z....jest Krystyna Prońko ...

  Gościem Niedzieli z....jest Krystyna Prońko wokalistka, kompozytorka i pedagog, znana z licznych przebojów, min. Jesteś lekiem na całe zło czy Małe tęsknoty.

 • 03:25 Reżyserzy s.VI - Kathryn Bigelow 5/10 sezon 6 (Kathryn Bigelow 5/10 sezon 6) cykl dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.Wielka Brytania 2018
  Cykl dokumentalny poświęcony najważniejszym reżyserom ...

  Cykl dokumentalny poświęcony najważniejszym reżyserom kina. W tym odcinku przyglądamy się twórczości Kathryn Bigelow, reżyserki m.in. "Błękitnej stali", "Na fali" czy "The Hurt Locker. W pułapce wojny".

 • 04:15 Teledyski , teledysk, 2024
 • 05:00 Podróże z historią s.I - odc. 13 Piękno wykute w stali cykl dokumentalny, film dokumentalny, 2015
  Jak trudne było wykuwanie dawnych ...

  Jak trudne było wykuwanie dawnych przedmiotów w stali? Radosław Kotarski wciela się w rolę kowala (miecznika), który używa tradycyjnych metod rzemieślniczych, aby stworzyć własny miecz. Poznaje również trud pracy dawnych rzemieślników i sprawdza, co z ich fachu pozostało do dzisiaj. Poza tym wyjaśnia, jakie słowa i stwierdzenia zawdzięczamy kowalom. Czy uda mu się wykuć miecz? Odpowiedź na to pytanie w programie.

 • 05:35 Jeszcze więcej kultury w TVP Kultura 2 na stream.tvp.pl , felieton, 2020
 • 05:37 Zakończenie dnia , bez klasyfikacji, 2024
stacja tv