TVP Kultura - Program TV na poniedziałek 08 lipca 2024

 • 06:05 Afisz kulturalny ekstra , magazyn, 2024
  Cykliczny program prezentujący i polecający ...

  Cykliczny program prezentujący i polecający najciekawsze wydarzenia kulturalne w całej Polsce. Rekomendacje przedstawione sa w interesujący graficznie sposób.

 • 06:30 Muzyczne poranki , teledysk, 2024
 • 06:50 Tamte lata, tamte dni - Jan Jakub Kolski magazyn, dysk./wywiad/debata, 2020
  Marta Perchuć - Burzyńska rozmawia ...

  Marta Perchuć - Burzyńska rozmawia z wybitnymi artystami o dzieciństwie, domu rodzinnym i najważniejszych doświadczeniach, które w istotny sposób wpłynęły na ich życie i drogę twórczą. Rozmowy realizowane są w miejscach, które dla bohaterów programu mają największe znaczenie sentymentalne. Reżyser Jan Jakub Kolski wspomina swoje dzieciństwo w domu w Popielawach, gdzie wychowywali go dziadkowie.

 • 07:20 Szlakiem Kolberga - Kamil Bednarek reportaż, film dokumentalny, 2019
  Cykl dokumentalny prezentujący znanych polskich ...

  Cykl dokumentalny prezentujący znanych polskich muzyków, którzy wyruszają w Polskę szlakiem Oskara Kolberga. Każdy odcinek będzie muzyczną podróżą w inny region Polski. Znani muzycy uczą się od artystów ludowych tradycyjnego repertuaru: śpiewają, grają na skrzypcach, akordeonie, tańczą. Pokazują piękno i niepowtarzalność polskiej muzyki ludowej. W tym odcinku Kamil Bednarek wokalista, autor tekstów, kompozytor wykonujący muzykę reggae w podróży do Koniakowa w Beskidzie Śląskim. Czy w górach Kamil odnajdzie chociaż chwile spokoju i ciszy? Dowiemy się jak grać na liściu i jak robi się najprostsze piszczałki. I czy można jednocześnie oddychać i wydychać powietrze? Przewodnikiem i mistrzem będzie niezrównany Józef Broda multiinstrumentalista, filozof, pedagog, człowiek wielu pasji i talentów i jego córka Katarzyna Broda - Firla śpiewaczka.

 • 07:55 Podróże z historią s.I - odc. 8 Zamek czy lepianka cykl dokumentalny, film dokumentalny, 2015
  Czy naprawdę ludzie w średniowieczu ...

  Czy naprawdę ludzie w średniowieczu żyli wyłącznie w zamkach lub zimnych lepiankach? Okazuje się, że takie wyobrażenie nie ma nic wspólnego z prawdą. Rycerze i książęta na potrzeby mieszkalne budowali zagadkowe wieże, które, niestety, w większości nie przetrwały. Na szczęście takiego losu nie podzieliła unikatowa na skalę światową wieża w Siedlęcinie na Dolnym Śląsku. Radosław Kotarski odwiedza to ciekawe miejsce, by sprawdzić, w jakich warunkach żyli tam ludzie 700 lat temu. Odkrywa również tajemnicze malowidła ścienne, które przedstawiają losy dzielnego Lancelota, rycerza króla Artura.

 • 08:35 Od ucha do ucha - Katarynka film animowany, film animowany, 1956
  Krótki film animowany na podstawie ...

  Krótki film animowany na podstawie noweli Bolesława Prusa. Pan Tomasz, emerytowany adwokat i kawaler, mieszka w warszawskiej kamienicy. Jest koneserem sztuki i miłośnikiem muzyki klasycznej. W swym mieszkaniu zgromadził pokaźną kolekcję obrazów. Do irytacji doprowadza go dźwięk katarynki dochodzący z podwórza Do mieszkania naprzeciwko wprowadza się kobieta z kilkuletnią dziewczynką. Mecenas jest zdziwiony i zaskoczony, kiedy widzi w oknie naprzeciwko, jak dziecko patrzy prosto w słońce, a potem tańczy, klaszcze i cieszy się, słysząc melodię płynącą z katarynki Czy będzie cierpliwie znosił znienawidzone dźwięki, aby uszczęśliwić niewidomą dziewczynkę? (źródło: fdb.pl)

 • 08:45 Od ucha do ucha - Wąsy (Viikset / The Moustache) film animowany, film animowany, , kraj prod.Finlandia 2015
  Zabawny krótki film animowany o ...


  Zabawny krótki film animowany o rywalizacji o najpiękniejsze wąsy w mieście.

 • 09:00 Thierry Śmiałek s.III - Thierry Śmiałek sezon 3 odc. 9 (35) (Thierry La Fronde) serial przygodowo-historyczny, film fabularny telewizyjny, , kraj prod.Francja 1963
  Florent umawia się z Gauthierem, ...

  Florent umawia się z Gauthierem, by pozbyć się Thierry’ego. Wspólnie zastawiają na niego zasadzkę. Wykorzystują dogodny moment, gdy Thierry i Martin zostają w obozie sami.

 • 09:35 Thierry Śmiałek s.III - Thierry Śmiałek sezon 3 odc. 10 (36) (Thierry La Fronde) serial przygodowo-historyczny, film fabularny telewizyjny, , kraj prod.Francja 1963
  Zapowiedziana wizyta króla Edwarda w ...

  Zapowiedziana wizyta króla Edwarda w Sologne niepokoi Thierry’ego. Zewsząd zjeżdżają oddziały wojsk, a wieśniacy mają im zapewnić zapasy żywności i paszę dla koni. Thierry i jego towarzysze szukają sposobu, by za wszelką cenę powstrzymać ten najazd, choć w starciu z taką ilością żołnierzy nie mają szans. Napotkany nocą tajemniczy człowiek mówi o sekretnej broni zwanej "rochetta".

 • 10:15 Rozmowy o zmierzchu i świcie - Rozmowa 4. Dziennikarka "Głosu Wybrzeża" program dokumentalny, dysk./wywiad/debata, 1996
  Agnieszka Osiecka i Magda Umer, ...

  Agnieszka Osiecka i Magda Umer, na plaży przed "Grand Hotelem" w Sopocie, wspominają pierwszą pracę artystki. A. Osiecka po raz pierwszy przyjechała tu na praktykę dziennikarską do "Głosu Wybrzeża" w 1955 roku. Poznała legendarnych dziś artystów, m.in Zbyszka Cybulskiego, Bogumiła Kobielę oraz przeżyła swoją pierwszą wielką miłość do poety Witolda Dąbrowskiego...

 • 10:50 Listy śpiewające - Baba w babie widowisko muzyczne, kameralne i studyjne (widowisko), 1966
  Widowiskopoetycko muzyczne z piosenkami do ...

  Widowiskopoetycko muzyczne z piosenkami do muzyki Adama Sławińskiego. Młoda uroczadziewczyna koresponduje z pewnym kolejarzem, on opisuje codzienne wydarzenia, ona historie znajomości z innymi mężczyznami. W roli dziewczyny - Anna Prucnal, a jako kolejarz wystąpił WiesławGołas.

 • 11:50 Kobieta z przeszłością film dokumentalny, film dokumentalny, 1978
  Program poświęcony twórczości Agnieszki Osieckiej, ...

  Program poświęcony twórczości Agnieszki Osieckiej, przedstawiający jej piosenki i wiersze, które tworzą liryczną biografię autorki. Agnieszka Osiecka komentuje swoje własne przeżycia i rozterki, wędrując po miejscach sobie bliskich, związanych z ważnymi wydarzeniami z jej życia, inspirującymi ją do napisania prezentowanych utworów. W programie wykorzystano fragmenty archiwalnych widowisk telewizyjnych w reżyserii Olgi Lipińskiej, Anny Minkiewicz, Romualda Szejda, Macieja Wojtyszki.

 • 12:35 Reżyserzy s.VI - Quentin Tarantino 6/10 sezon 6 (Quentin Tarantino 6/10 sezon 6) cykl dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.Wielka Brytania 2018
  Cykl dokumentalny poświęcony najważniejszym reżyserom ...

  Cykl dokumentalny poświęcony najważniejszym reżyserom kina. W tym odcinku przyglądamy się twórczości Quentina Tarantino, reżysera m.in. filmów: "Pulp Fiction", "Kill Bill" czy "Django".

 • 13:25 Rodzina Durrellów seria 4 - odc. 1 (The Durrells odc. 1) serial, film fabularny telewizyjny, , kraj prod.Wielka Brytania 2019
  Rok 1936. Owdowiała Luisa Durrell ...

  Rok 1936. Owdowiała Luisa Durrell (Keeley Hawes) mieszka razem z czworgiem swoich dzieci w wieku od 11 do 21 lat, Lawrence'em (Josh O'Connor), Lesliem (Callum Woodhouse), Margo (Daisy Waterstone) i Geraldem (Milo Parker). Kobieta decyduje się przeprowadzić wraz z nimi z angielskiego Bournemouth na słoneczne Korfu. Po dotarciu na miejsce tytułowi bohaterowie produkcji "Durrelowie" wspierają się, starając się przystosować do nowego miejsca zamieszkania. Nie jest to łatwe, ponieważ wszystko tutaj - począwszy od warunków atmosferycznych, a skończywszy na zwyczajach i języku miejscowej ludności - jest inne niż w ich ojczyźnie. W miejscu, w którym modzi Anglicy mieszkają teraz razem z matką, nie ma jeszcze elektryczności. Durrellowie jednak nie poddają się. Na Korfu stawiają czoła kolejnym trudnym wyzwaniom, nawiązują pierwsze przyjaźnie, a nawet się zakochują.

 • 14:25 Retro kino - Hrabia Monte Christo (Comte de Monte Christo) serial przygodowy, film fabularny telewizyjny, , kraj prod.Francja 1998
  Adaptacja bardzo przez filmowców lubianej ...

  Adaptacja bardzo przez filmowców lubianej powieści Aleksandra Dumasa. W postać głównego bohatera, skazanego na dożywocie i wtrąconego do lochów zamku, Edmunda Dantesa, który później jako hrabia Monte Christo mści się na swoich wrogach, wciela się Gerard Depardieu.

 • 16:10 Dom - odc. 9/25 serial TVP, film fabularny telewizyjny, 1982
  Siostra Wiktora, Jadźka, przynosi z ...

  Siostra Wiktora, Jadźka, przynosi z więzienia wiadomość, że Łukasz i Wiktor sądzą, iż siedzą przez Andrzeja. To niesłuszne oskarżenie załamuje go. W przetrwaniu trudnych chwil pomaga mu zakochana w nim Ewa. Doktor Kazanowicz, nie mogąc dłużej patrzeć na męki swojego psa, strzela do niego. Milicja udowadnia, iż z tego pistoletu został zastrzelony były kapo obozu koncentracyjnego, Erwin Szulc. Lokatorzy kamienicy przy ul. Złotej organizują obronę doktora. Mecenas, były więzień obozu, odnosi sukces i Kazanowicz może wrócić do domu. W FSO sporym echem odbijają się wydarzenia czerwca 1956 w Poznaniu.


 • 18:05 Słowobranie magazyn, magazyn, 2024
 • 18:45 Portrety - Chabrol, antykonformista (Claude Chabrol, the Maverick) film dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.Francja 2018
  Film przedstawia sylwetkę Claude ' ...

  Film przedstawia sylwetkę Claude ' a Chabrola, reżysera - jednego ze współtwórców francuskiej Nowej Fali, ale także scenarzysty, krytyka i producenta filmowego, który pozostawił po sobie bogatą filmografię składającą się z 58 filmów fabularnych. Jego filmy wymykają się wszelkim kwalifikacjom, są celną satyrą na francuską klasę średnią lat powojennych, obnażając jej zamiłowanie do pozorów, hipokryzję i okrucieństwo.

 • 20:00 Kino Mistrzów - Czystka (Coup de torchon) film fabularny, film fabularny kinowy, , kraj prod.Francja 1981
  Lucien Cordier (Philippe Noiret) jest ...

  Lucien Cordier (Philippe Noiret) jest sprytnym i cynicznym policjantem z osady Bourkassa we francuskiej Afryce Zachodniej. Wmawiając innym, że działa w majestacie prawa - w imię wyższych racji uwalnia społeczność od kolejnych szubrawców. Tymczasem lista ofiar niebezpiecznie pokrywa się z listą jego osobistych wrogów bądź osób niewygodnych...

 • 22:20 Panorama kina polskiego - Człowiek z magicznym pudełkiem film fabularny, film fabularny kinowy, 2017
  Warszawa, rok 2030. Wydawać by ...

  Warszawa, rok 2030. Wydawać by się mogło, że dla Adama (Piotr Polak) lepsze jutro było wczoraj. Dotknięty zanikiem pamięci bohater musi zacząć wszystko od nowa. Przeprowadza się i rozpoczyna pracę w potężnej korporacji. Poznaje w niej atrakcyjną Gorię (Olga Bołądź), którą jest bardzo oczarowany. Początkowo dziewczyna opiera się jego zalotom, uparcie twierdząc, że nie jest w jej typie. Gdy jednak romans nabiera rumieńców, chłopak dokonuje niebywałego odkrycia. W swoim nowym mieszkaniu znajduje stare radio, które nadaje audycje z lat 50. Okazuje się, że odbiornik emituje również fale umożliwiające teleportację. Podczas jednej z podróży Adam utyka w 1952 roku. Zaniepokojona nieobecnością ukochanego Goria podejmuje się fascynującej, ale i niebezpiecznej misji sprowadzenia go z powrotem.

 • 00:15 Scena taneczna - Flamenco i tańce irlandzkie magazyn, artystyczne/estradowe (widowisko), 2021
  Scena taneczna to nowy cykl ...

  Scena taneczna to nowy cykl TVP Kultura, w którym widzowie poznają historię tańca i różnorodność jego języka. W programie zobaczymy m.in. taniec towarzyski, balet, taniec jazzowy, stepowanie, swing i wiele innych. Choreografie wykonają jedni z najlepszych polskich tancerzy. Usłyszymy także omówienie eksperckie, traktujące taniec jako zjawisko społeczno - kulturowe, a nie jedynie sceniczno - artystyczne.

  W kolejnym odcinku "Sceny tanecznej" pozostajemy w obszarze europejskiej kultury tanecznej. Tym razem poznamy tańce irlandzkie oraz flamenco, zjawisko kulturowe związane z folklorem andaluzyjskich Cyganów. Wystąpi zespół Treblers oraz La Puerta del Baile.

 • 01:00 Strach nad miastem (Peur sur la ville) film fabularny, film fabularny kinowy, , kraj prod.Francja,Włochy 1975
  Letellier jest oficerem dochodzeniowym w ...

  Letellier jest oficerem dochodzeniowym w mieście rządzonym przez strach. Ma za zadanie wyśledzić wykonującego obsceniczne telefony maniaka, który niedawno pozbawił życia swą pierwszą ofiarę. Jedynym tropem Letelliera jest telefoniczne wyznanie mężczyzny znanego jako Minos, który zapowiada moralną krucjatę przeciwko upadłym kobietom. Do Letelliera zgłasza się przerażona Helen, wspierana przez przyjaciela Pierre'a Valdecka. Letellier proponuje jej ochronę policyjną, jednak wkrótce potem Helen zostaje brutalnie zamordowana. Pośród potrzaskanych kawałków szkła Letellier znajduje ważną wskazówkę, sugerującą, że przyjaciel Helen, Valdeck, to Minos we własnej osobie. Rozpoczyna się pościg...

 • 03:15 Tarantino: bękart kina (QT8: The First Eight) film dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.USA 2019
  Dokument prezentuje pierwszych dwadzieścia lat ...

  Dokument prezentuje pierwszych dwadzieścia lat kariery zawodowej Quentina Tarantino, który z chłopaka pracującego w wypożyczalni kaset wideo przeobraża się w jednego z najciekawszych współczesnych reżyserów. Tarantino zaczynał jako scenarzysta, a w końcu zajął się reżyserią filmów, z których kilka ma status kultowych, m. in. "Pulp Fiction" czy "Wściekłe psy". O kulisach jego twórczości dowiadujemy się z rozmów z jego najbliższymi współpracownikami.

 • 05:05 Teledyski , teledysk, 2024
 • 05:28 Zakończenie dnia , bez klasyfikacji, 2024
stacja tv