TVP Nauka - Program TV na niedzielę 03 grudnia 2023

 • 06:00 Polska w kosmosie , sprawozdanie, 2023
  Studio na żywo. Podpisanie umowy ...

  Studio na żywo. Podpisanie umowy z Europejską Agencją Kosmiczną dotyczącą udziału Polski w badaniach Międzynarodowej Agencji Kosmicznej oraz lotu polskiego astronauty na ISS.

 • 07:20 Wojciech Cejrowski - boso przez świat cykl reportaży, reportaż, 2010
  Jeden z największych rejsów w ...

  Jeden z największych rejsów w polskiej historii - rejs jachtu "Śmiały". W tym odcinku dowiemy się, jak wyglądały kulisy tej wyprawy, dlaczego kapitan Baranowski na morzu pracował jako kucharz i co powstrzymuje Wojciecha Cejrowskiego przed życiem wilka morskiego.

 • 07:55 Raport naukowy - /61/ , magazyn, 2023
  Cotygodniowy przegląd najważniejszych wydarzeń w ...

  Cotygodniowy przegląd najważniejszych wydarzeń w dziedzinie nauki, zarówno w Polsce jak i na świecie. Odkrycia i dokonania naukowców, misje badające tajemnice kosmosu i naszego globu, fascynujące technologie i wydarzenia, które zmieniają historię. To niezbędnik tych, którzy chcą być na bieżąco z tym, co dzieje się w nauce, poznawać i rozumieć naszą rzeczywistość, a czasem wybiegać myślą w przyszłość. W tym programie nie zapomnimy także o ważnych rocznicach i historii nauki.

 • 08:25 Otchłań żółwia film dokumentalny, film dokumentalny, 2014
  Limbus oznacza otchłań, pierwszy krąg ...

  Limbus oznacza otchłań, pierwszy krąg dantejskiego piekła, do którego trafiały niewinne dusze nieochrzczonych. U wybrzeży dzikiej wyspy Borneo leży maleńki skrawek ziemi - Sipadan. Wysepka to wygasły wulkan, kształtowany w ciągu tysięcy lat przez lawę i pokolenia koralowców. Skrywa mroczną tajemnicę. We wnętrzu wyspy czas i natura ukształtowały niebezpieczną jaskinię. W podwodnej otchłani wypełnionej mrokiem drzemie śmierć. Jaskinia Żółwi ma swoich strażników, jednak można ich ominąć, pogrążając się w całkowitej ciemności. W 1989 roku do jaskini wpłynął zespół Jacques'a - Yves'a Costeau. Ze względu na ograniczenia techniczne spenetrowali jedynie część korytarzy. Nakręcili jednak niezwykły materiał. Tutaj najmniejszy błąd człowieka i zwierzęcia może kosztować życie. "Limbus Chelonidum" to pierwszy na świecie film dokumentalny w pełni odkrywający tajemnicę śmierci tysięcy istnień przez tysiąclecia historii jaskini. Dantejska podróż trójki płetwonurków prowadzi do konfrontacji z największą tajemnicą istnienia, jaką jest śmierć. Z Jaskini Żółwi nikt nie wychodzi takim, jakim był wcześniej. Film zdobył w 2014 r. specjalne wyróżnienie PC - Pro Category (dla profesjonalnych produkcji) na 18. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Podwodnych w Belgradzie.

 • 09:15 Podróże kosmiczne - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (Cosmic Journeys) serial dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.USA 2017
 • 09:40 Czy wiesz, że? - /164/ (Did You Know?) cykl dokumentalny, magazyn, , kraj prod.Francja 2021
  Gdybyś musiał wyjaśnić naukę komuś, ...

  Gdybyś musiał wyjaśnić naukę komuś, kto nic o niej nie wie, jak byś to zrobił? Nie musisz już zadawać sobie tego pytania. Program "Czy wiesz, że?" jest właśnie po to! Każdy odcinek w jasny i prosty sposób wyjaśnia Twoje codzienne otoczenie: zdrowie i dobre samopoczucie, ludzkie ciało, zwierzęta, ziemię, dom, żywność, technologie.

 • 10:10 . - Nowe początki: Całkiem nowa opowieść (Sapiens. The New Origins) cykl dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.Francja 2020
  W odległym Maroku na stanowisku ...

  W odległym Maroku na stanowisku archeologicznym Jebel Irhoud dokonano niezwykłego znaleziska: szczątków Homo Sapiens. Dziś możemy datować je na 300 000 lat. To odkrycie, które na nowo zapisuje historię początków ludzkości. Do tej pory najstarsze znalezione szczątki sięgały 200 000 lat. Nie tylko wydłuża to oś czasu historii Homo Sapiens, ale także zmienia geografię miejsca, z którego pochodzimy, całego regionu subsaharyjskiego.

 • 11:00 Podróże kosmiczne - Rozbłyski słoneczne (Cosmic Journeys) serial dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.USA 2017
 • 11:05 Podróż łazika Curiosity (Voyage of Curiosity) film dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.USA 2017
  5 sierpnia 2012 r. należący ...

  5 sierpnia 2012 r. należący do NASA łazik marsjański Curiosity dokonał jednego z najbardziej spektakularnych lądowań w historii podróży kosmicznych. W 5. rocznicę tej śmiałej misji powstał niniejszy film dokumentalny, który prowadzi widzów przez każdy etap podróży łazika: od przygotowań do startu, przez emocjonujące lądowanie, aż po jego niewiarygodne odkrycia na powierzchni planety. Dzięki bezprecedensowemu dostępowi do badań NASA oraz nagrań i obrazów z samego łazika Curiosity odkrywamy wraz z twórcami filmu, w jaki sposób nowe technologie, takie jak VR i AR, zbliżają dzisiejszych naukowców do powierzchni Czerwonej Planety, aby odpowiedzieć na pytania zadawane od dziesięcioleci. Czy kiedykolwiek w przeszłości na Marsie istniało życie? Czy jest on wystarczająco bezpieczny dla ludzkich odkrywców?

 • 12:05 Raport naukowy - /61/ , magazyn, 2023
  Cotygodniowy przegląd najważniejszych wydarzeń w ...

  Cotygodniowy przegląd najważniejszych wydarzeń w dziedzinie nauki, zarówno w Polsce jak i na świecie. Odkrycia i dokonania naukowców, misje badające tajemnice kosmosu i naszego globu, fascynujące technologie i wydarzenia, które zmieniają historię. To niezbędnik tych, którzy chcą być na bieżąco z tym, co dzieje się w nauce, poznawać i rozumieć naszą rzeczywistość, a czasem wybiegać myślą w przyszłość. W tym programie nie zapomnimy także o ważnych rocznicach i historii nauki.

 • 12:35 Wojciech Cejrowski - boso przez świat cykl reportaży, reportaż, 2010
  Indianin, Pigmej, Eskimos, Polak. Różnimy ...

  Indianin, Pigmej, Eskimos, Polak. Różnimy się w tak wielu kwestiach, żyjemy w tak odmiennych klimatach i szerokościach geograficznych. Ale czy te różnice są istotne? Korzystając z archiwalnych filmów Telewizji Polskiej, Wojciech Cejrowski przekonuje, że podobieństwa są większe niż może się nam wydawać.

 • 13:00 Wojciech Cejrowski - boso przez świat cykl reportaży, reportaż, 2010
  Jeden z największych rejsów w ...

  Jeden z największych rejsów w polskiej historii - rejs jachtu "Śmiały". W tym odcinku dowiemy się, jak wyglądały kulisy tej wyprawy, dlaczego kapitan Baranowski na morzu pracował jako kucharz i co powstrzymuje Wojciecha Cejrowskiego przed życiem wilka morskiego.

 • 13:35 Jak to działa - Ekologia magazyn, magazyn, 2022
  Radek Brzózka opowiada i pokazuje, ...

  Radek Brzózka opowiada i pokazuje, jakie wyzwania stoją przed przyszłością naszej planety. Co jest dla niej zagrożeniem, a co szansą? W odcinku poświęconym energii jądrowej pokazujemy, dlaczego jej produkcja jest i będzie ważna w przyszłości. Jak wyglądała droga do poznania atomu i badania nad jego podziałem? Skąd reakcja łańcuchowa przy jego rozszczepieniu? Jak można ją wykorzystać? W programie odpowiadamy na trudne pytania i obalamy mity. Skąd tyle obaw o wykorzystanie energii jądrowej? Czy jest ona bezpieczna? Jak działa elektrownia atomowa? Jakie reaktory mogą pomóc medycynie? Trudną tematykę naukową autor pokazuje w prostych eksperymentach i czytelnych grafikach. Odwiedzamy takie miejsca jak niedokończona budowa elektrowni jądrowej w Żarnowcu, Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie oraz podwarszawski Świerk, gdzie znajduje się jedyny czynny reaktor jądrowy w Polsce.
  Radek Brzózka, pasjonat nauki i techniki, znany widzom TVP m.in. z programu "Jak to działa?". Specjalnie dla TVP Nauka przygotował serię "Jak to działa - Ekologia", w której przybliża widzom naukowe rozwiązania służące ochronie naszej planety, bezpieczeństwu i komfortowi naszego życia.

 • 14:00 Zwierzęta. Sezon 1 - Odc. 2 Ptaki (Just Animals. Birds Ep. 2) serial dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.USA 2018
  W odcinku 2 poznamy bliżej ...

  W odcinku 2 poznamy bliżej ptaki. Często budzi nas ich melodyjny śpiew. Widok swobodnie szybujących skrzydlatych wędrowców podnosi na duchu i inspiruje. Niewiele zwierząt wzbudza w nas uczucie zazdrości. Ptaki robią to od tysiącleci. Ich cudowna zdolność przeciwstawiania się grawitacji może zachwycać. Imponują nie tylko różnorodnością, ale i nadzwyczajną liczebnością. Naszą planetę ma zamieszkiwać od 9 do 10 tysięcy gatunków ptaków. Z najnowszych badań wynika, że może nawet dwa razy więcej. Około dziesięciu lat temu naukowcy szacowali, że na Ziemi żyje od 200 do 400 miliardów ptaków. Nic dziwnego, skoro zwierzęta te zajmują wszelkie dostępne nisze ekologiczne na wszystkich kontynentach. Od największych po najmniejsze. Ptaki to wielki sukces ewolucyjny, dokonujący się od milionów lat. Te stałocieplne kręgowce - zwierzęta z kręgosłupem, mają stałą temperaturę ciała, niezależnie od temperatury otoczenia. Dzięki temu ptaki mogą stale zachowywać wysoki poziom aktywności niezbędnej do lotu.


 • 15:00 Podróże kosmiczne - Narodziny czarnej dziury (Cosmic Journeys) serial dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.USA 2017
 • 15:35 Giganci nauki - Energia odnawialna teleturniej, teleturniej, 2022
  Teleturniej oparty na oryginalnym formacie ...

  Teleturniej oparty na oryginalnym formacie TVP, dedykowany wyłącznie wiedzy naukowej, znakomite połączenie emocji i zabawy z edukacją i misją popularyzacji nauki. Każdy odcinek to jeden temat i jeden zwycięzca, ten, który zna najlepsze odpowiedzi na pytania przygotowywane przez ekspertów, dziennikarzy i konkurentów. Teleturniej, w którym liczy się wyłącznie wiedza. Dla zawodników to rywalizacja, dla widzów pełna emocji przygoda z zagadkami i tajemnicami nauki. Na zwycięzcę teleturnieju czeka tytuł Giganta Nauki i nagroda 20 tys. PLN. Teleturniej składa się z 3 rund i finału wieńczącego dzieło. Zasady poszczególnych rund różnią się od siebie, punkty poszczególnych rund sumują się.
  Energia jest początkiem wszystkiego. To ona napędza ludzkość każdego dnia, w kierunku jutra i zmian na lepsze. Naukowcy wciąż szukają nowych sposobów, by pozyskiwać ją mądrzej i wydajniej. Ogień, woda, ziemia i powietrze - te 4 żywioły od zawsze nas fascynowały, a ich siła budziła respekt. Dziś dzięki nowoczesnej technologii możemy z niej korzystać. Energia odnawialna to energia przyszłości, szansa dla przyszłych pokoleń, ale też temat, w którym wiedzą będą mogli się wykazać uczestnicy tego odcinka teleturnieju "Giganci nauki".

 • 16:30 Czy wiesz, że? - /165/ (Did You Know?) cykl dokumentalny, magazyn, , kraj prod.Francja 2021
  Gdybyś musiał wyjaśnić naukę komuś, ...

  Gdybyś musiał wyjaśnić naukę komuś, kto nic o niej nie wie, jak byś to zrobił? Nie musisz już zadawać sobie tego pytania. Program "Czy wiesz, że?" jest właśnie po to! Każdy odcinek w jasny i prosty sposób wyjaśnia Twoje codzienne otoczenie: zdrowie i dobre samopoczucie, ludzkie ciało, zwierzęta, ziemię, dom, żywność, technologie.

 • 17:05 Otchłań żółwia film dokumentalny, film dokumentalny, 2014
  Limbus oznacza otchłań, pierwszy krąg ...

  Limbus oznacza otchłań, pierwszy krąg dantejskiego piekła, do którego trafiały niewinne dusze nieochrzczonych. U wybrzeży dzikiej wyspy Borneo leży maleńki skrawek ziemi - Sipadan. Wysepka to wygasły wulkan, kształtowany w ciągu tysięcy lat przez lawę i pokolenia koralowców. Skrywa mroczną tajemnicę. We wnętrzu wyspy czas i natura ukształtowały niebezpieczną jaskinię. W podwodnej otchłani wypełnionej mrokiem drzemie śmierć. Jaskinia Żółwi ma swoich strażników, jednak można ich ominąć, pogrążając się w całkowitej ciemności. W 1989 roku do jaskini wpłynął zespół Jacques'a - Yves'a Costeau. Ze względu na ograniczenia techniczne spenetrowali jedynie część korytarzy. Nakręcili jednak niezwykły materiał. Tutaj najmniejszy błąd człowieka i zwierzęcia może kosztować życie. "Limbus Chelonidum" to pierwszy na świecie film dokumentalny w pełni odkrywający tajemnicę śmierci tysięcy istnień przez tysiąclecia historii jaskini. Dantejska podróż trójki płetwonurków prowadzi do konfrontacji z największą tajemnicą istnienia, jaką jest śmierć. Z Jaskini Żółwi nikt nie wychodzi takim, jakim był wcześniej. Film zdobył w 2014 r. specjalne wyróżnienie PC - Pro Category (dla profesjonalnych produkcji) na 18. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Podwodnych w Belgradzie.

 • 17:50 Podróże kosmiczne - Droga Mleczna (Cosmic Journeys) serial dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.USA 2017
 • 18:00 Wędrówka kontynentów - odc. 9 Powstanie Afryki (Voyage Of The Continents) film dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.Francja 2015
  Podróżujemy po całym świecie, aby ...

  Podróżujemy po całym świecie, aby spotkać naukowców, którzy prowadzą najnowocześniejsze badania nad najbardziej charakterystycznymi miejscami dla wydarzeń geologicznych. Dzięki naukowcom oraz ich pracy odkrywamy miejsca w nowym świetle, krajobrazy, które często widzimy, ale rzadko przyglądamy się im z bliska. Ustalamy również kluczowe momenty dla życia w geologicznej skali czasu - pojawienie się życia, roślin, życia naziemnego, dinozaurów i człowieka.

 • 18:55 Poznaj swoją naturę - odc. 4 Ssaki morskich fal cykl reportaży, reportaż, 2015
  Foki i morświny to ginące ...

  Foki i morświny to ginące gatunki ssaków Bałtyku. Opowiedzą o nich specjaliści - naukowcy ze Stacji Morskiej w Helu, którzy od lat walczą o życie tych wyjątkowych morskich zwierząt. Bo zarówno foki, jak i morświny, jedyne walenie żyjące w naszym morzu, to gatunki zagrożone, morświny zagrożone krytycznie. Zanieczyszczenia Bałtyku, nieodpowiedzialne połowy ryb, śmiertelnie groźny dla waleni podwodny hałas - to wszystko
  sprawiło, że zachowanie populacji morskich ssaków wymaga niezwykle trudnych działań. W filmie poznamy te niezwykłe zwierzęta, przyjrzymy się ich zwyczajom, a także zastanowimy nad tym, czy są szanse na to, by w nadchodzących latach powiększyć liczebność ich populacji. Odwiedzimy także słynne fokarium w Helu i opowiemy o projekcie restytucji fok. Zajrzymy też do szpitaliku, gdzie leczone są foki. Prześledzimy wędrówki tych niezwykłych ssaków, które nadają sygnał z wybrzeży Bałtyku dzięki nadajnikom telemetrycznym. Naszą przewodniczką będzie dr Iwona Pawliczek.

 • 19:25 Czy wiesz, że? - /166/ (Did You Know?) cykl dokumentalny, magazyn, , kraj prod.Francja 2021
  Gdybyś musiał wyjaśnić naukę komuś, ...

  Gdybyś musiał wyjaśnić naukę komuś, kto nic o niej nie wie, jak byś to zrobił? Nie musisz już zadawać sobie tego pytania. Program "Czy wiesz, że?" jest właśnie po to! Każdy odcinek w jasny i prosty sposób wyjaśnia Twoje codzienne otoczenie: zdrowie i dobre samopoczucie, ludzkie ciało, zwierzęta, ziemię, dom, żywność, technologie.

 • 20:00 Zwierzęta. Sezon 1 - Odc. 2 Ptaki (Just Animals. Birds Ep. 2) serial dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.USA 2018
  W odcinku 2 poznamy bliżej ...

  W odcinku 2 poznamy bliżej ptaki. Często budzi nas ich melodyjny śpiew. Widok swobodnie szybujących skrzydlatych wędrowców podnosi na duchu i inspiruje. Niewiele zwierząt wzbudza w nas uczucie zazdrości. Ptaki robią to od tysiącleci. Ich cudowna zdolność przeciwstawiania się grawitacji może zachwycać. Imponują nie tylko różnorodnością, ale i nadzwyczajną liczebnością. Naszą planetę ma zamieszkiwać od 9 do 10 tysięcy gatunków ptaków. Z najnowszych badań wynika, że może nawet dwa razy więcej. Około dziesięciu lat temu naukowcy szacowali, że na Ziemi żyje od 200 do 400 miliardów ptaków. Nic dziwnego, skoro zwierzęta te zajmują wszelkie dostępne nisze ekologiczne na wszystkich kontynentach. Od największych po najmniejsze. Ptaki to wielki sukces ewolucyjny, dokonujący się od milionów lat. Te stałocieplne kręgowce - zwierzęta z kręgosłupem, mają stałą temperaturę ciała, niezależnie od temperatury otoczenia. Dzięki temu ptaki mogą stale zachowywać wysoki poziom aktywności niezbędnej do lotu.


 • 21:05 Wojciech Cejrowski - boso przez świat cykl reportaży, reportaż, 2010
  Indianin, Pigmej, Eskimos, Polak. Różnimy ...

  Indianin, Pigmej, Eskimos, Polak. Różnimy się w tak wielu kwestiach, żyjemy w tak odmiennych klimatach i szerokościach geograficznych. Ale czy te różnice są istotne? Korzystając z archiwalnych filmów Telewizji Polskiej, Wojciech Cejrowski przekonuje, że podobieństwa są większe niż może się nam wydawać.

 • 21:35 Wojciech Cejrowski - boso przez świat cykl reportaży, reportaż, 2010
  Jeden z największych rejsów w ...

  Jeden z największych rejsów w polskiej historii - rejs jachtu "Śmiały". W tym odcinku dowiemy się, jak wyglądały kulisy tej wyprawy, dlaczego kapitan Baranowski na morzu pracował jako kucharz i co powstrzymuje Wojciecha Cejrowskiego przed życiem wilka morskiego.

 • 22:05 Giganci nauki - Energia odnawialna teleturniej, teleturniej, 2022
  Teleturniej oparty na oryginalnym formacie ...

  Teleturniej oparty na oryginalnym formacie TVP, dedykowany wyłącznie wiedzy naukowej, znakomite połączenie emocji i zabawy z edukacją i misją popularyzacji nauki. Każdy odcinek to jeden temat i jeden zwycięzca, ten, który zna najlepsze odpowiedzi na pytania przygotowywane przez ekspertów, dziennikarzy i konkurentów. Teleturniej, w którym liczy się wyłącznie wiedza. Dla zawodników to rywalizacja, dla widzów pełna emocji przygoda z zagadkami i tajemnicami nauki. Na zwycięzcę teleturnieju czeka tytuł Giganta Nauki i nagroda 20 tys. PLN. Teleturniej składa się z 3 rund i finału wieńczącego dzieło. Zasady poszczególnych rund różnią się od siebie, punkty poszczególnych rund sumują się.
  Energia jest początkiem wszystkiego. To ona napędza ludzkość każdego dnia, w kierunku jutra i zmian na lepsze. Naukowcy wciąż szukają nowych sposobów, by pozyskiwać ją mądrzej i wydajniej. Ogień, woda, ziemia i powietrze - te 4 żywioły od zawsze nas fascynowały, a ich siła budziła respekt. Dziś dzięki nowoczesnej technologii możemy z niej korzystać. Energia odnawialna to energia przyszłości, szansa dla przyszłych pokoleń, ale też temat, w którym wiedzą będą mogli się wykazać uczestnicy tego odcinka teleturnieju "Giganci nauki".

 • 23:05 . - Nowe początki: Całkiem nowa opowieść (Sapiens. The New Origins) cykl dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.Francja 2020
  W odległym Maroku na stanowisku ...

  W odległym Maroku na stanowisku archeologicznym Jebel Irhoud dokonano niezwykłego znaleziska: szczątków Homo Sapiens. Dziś możemy datować je na 300 000 lat. To odkrycie, które na nowo zapisuje historię początków ludzkości. Do tej pory najstarsze znalezione szczątki sięgały 200 000 lat. Nie tylko wydłuża to oś czasu historii Homo Sapiens, ale także zmienia geografię miejsca, z którego pochodzimy, całego regionu subsaharyjskiego.

 • 00:00 Raport naukowy - /61/ , magazyn, 2023
  Cotygodniowy przegląd najważniejszych wydarzeń w ...

  Cotygodniowy przegląd najważniejszych wydarzeń w dziedzinie nauki, zarówno w Polsce jak i na świecie. Odkrycia i dokonania naukowców, misje badające tajemnice kosmosu i naszego globu, fascynujące technologie i wydarzenia, które zmieniają historię. To niezbędnik tych, którzy chcą być na bieżąco z tym, co dzieje się w nauce, poznawać i rozumieć naszą rzeczywistość, a czasem wybiegać myślą w przyszłość. W tym programie nie zapomnimy także o ważnych rocznicach i historii nauki.

 • 00:30 Podróże kosmiczne - Siła Ziemi (Cosmic Journeys) serial dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.USA 2017
 • 00:45 Czy wiesz, że? - /167/ (Did You Know?) cykl dokumentalny, magazyn, , kraj prod.Francja 2021
  Gdybyś musiał wyjaśnić naukę komuś, ...

  Gdybyś musiał wyjaśnić naukę komuś, kto nic o niej nie wie, jak byś to zrobił? Nie musisz już zadawać sobie tego pytania. Program "Czy wiesz, że?" jest właśnie po to! Każdy odcinek w jasny i prosty sposób wyjaśnia Twoje codzienne otoczenie: zdrowie i dobre samopoczucie, ludzkie ciało, zwierzęta, ziemię, dom, żywność, technologie.

 • 01:20 Czy wiesz, że? - /168/ (Did You Know?) cykl dokumentalny, magazyn, , kraj prod.Francja 2021
  Gdybyś musiał wyjaśnić naukę komuś, ...

  Gdybyś musiał wyjaśnić naukę komuś, kto nic o niej nie wie, jak byś to zrobił? Nie musisz już zadawać sobie tego pytania. Program "Czy wiesz, że?" jest właśnie po to! Każdy odcinek w jasny i prosty sposób wyjaśnia Twoje codzienne otoczenie: zdrowie i dobre samopoczucie, ludzkie ciało, zwierzęta, ziemię, dom, żywność, technologie.

 • 01:50 Otchłań żółwia film dokumentalny, film dokumentalny, 2014
  Limbus oznacza otchłań, pierwszy krąg ...

  Limbus oznacza otchłań, pierwszy krąg dantejskiego piekła, do którego trafiały niewinne dusze nieochrzczonych. U wybrzeży dzikiej wyspy Borneo leży maleńki skrawek ziemi - Sipadan. Wysepka to wygasły wulkan, kształtowany w ciągu tysięcy lat przez lawę i pokolenia koralowców. Skrywa mroczną tajemnicę. We wnętrzu wyspy czas i natura ukształtowały niebezpieczną jaskinię. W podwodnej otchłani wypełnionej mrokiem drzemie śmierć. Jaskinia Żółwi ma swoich strażników, jednak można ich ominąć, pogrążając się w całkowitej ciemności. W 1989 roku do jaskini wpłynął zespół Jacques'a - Yves'a Costeau. Ze względu na ograniczenia techniczne spenetrowali jedynie część korytarzy. Nakręcili jednak niezwykły materiał. Tutaj najmniejszy błąd człowieka i zwierzęcia może kosztować życie. "Limbus Chelonidum" to pierwszy na świecie film dokumentalny w pełni odkrywający tajemnicę śmierci tysięcy istnień przez tysiąclecia historii jaskini. Dantejska podróż trójki płetwonurków prowadzi do konfrontacji z największą tajemnicą istnienia, jaką jest śmierć. Z Jaskini Żółwi nikt nie wychodzi takim, jakim był wcześniej. Film zdobył w 2014 r. specjalne wyróżnienie PC - Pro Category (dla profesjonalnych produkcji) na 18. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Podwodnych w Belgradzie.

 • 02:35 Zakończenie dnia , bez klasyfikacji, 2023
stacja tv