TVP Nauka - Program TV na niedzielę 07 kwietnia 2024

 • 05:55 Czy wiesz, że? - /152/ (Did You Know?) cykl dokumentalny, magazyn, , kraj prod.Francja 2021
  Gdybyś musiał wyjaśnić naukę komuś, ...

  Gdybyś musiał wyjaśnić naukę komuś, kto nic o niej nie wie, jak byś to zrobił? Nie musisz już zadawać sobie tego pytania. Program "Czy wiesz, że?" jest właśnie po to! Każdy odcinek w jasny i prosty sposób wyjaśnia Twoje codzienne otoczenie: zdrowie i dobre samopoczucie, ludzkie ciało, zwierzęta, ziemię, dom, żywność, technologie.

 • 06:25 Czy wiesz, że? - /153/ (Did You Know?) cykl dokumentalny, magazyn, , kraj prod.Francja 2021
  Gdybyś musiał wyjaśnić naukę komuś, ...

  Gdybyś musiał wyjaśnić naukę komuś, kto nic o niej nie wie, jak byś to zrobił? Nie musisz już zadawać sobie tego pytania. Program "Czy wiesz, że?" jest właśnie po to! Każdy odcinek w jasny i prosty sposób wyjaśnia Twoje codzienne otoczenie: zdrowie i dobre samopoczucie, ludzkie ciało, zwierzęta, ziemię, dom, żywność, technologie.

 • 07:05 Wszechświat żywy? - Łowcy planet (Living Universe) , film dokumentalny, , kraj prod.Francja 2018
  Od zarania dziejów spoglądaliśmy w ...

  Od zarania dziejów spoglądaliśmy w nocne niebo i zastanawialiśmy się. A im bardziej patrzyliśmy, tym dalej widzieliśmy. W ciągu ostatnich 50 lat zerwaliśmy kajdany grawitacji i po raz pierwszy zapuściliśmy się do granic Układu Słonecznego. To było zarówno objawienie, jak i rewolucja. Teraz jesteśmy gotowi przekroczyć jeszcze dalszy próg. Najtęższe umysły ludzkości pracują nad skonstruowaniem statków kosmicznych i teleskopów, które zabiorą nas poza Układ Słoneczny i w głąb wszechświata. Nikt z nas nie wie, co znajdziemy, ale wiemy, czego szukamy: dowodu na istnienie życia, we wszystkich jego formach, poza Ziemią. To kwintesencja ludzkich poszukiwań. Szukamy towarzystwa i otuchy w dotychczas samotnym i rozszerzającym się wszechświecie. Ta seria dokumentalna to eksploracja naszej własnej planety, a także planet, które dopiero zaczynamy rozumieć. To wizualna odyseja oparta na najnowszych osiągnięciach nauki przefiltrowanych przez czołowych światowych ekspertów w dziedzinie eksploracji kosmosu, planetologii i astrobiologii.

 • 08:05 Raport naukowy - 79 , magazyn, 2023
  Cotygodniowy przegląd najważniejszych wydarzeń w ...

  Cotygodniowy przegląd najważniejszych wydarzeń w dziedzinie nauki zarówno w Polsce, jak i na świecie. Odkrycia i dokonania naukowców, misje badające tajemnice kosmosu i naszego globu, fascynujące technologie i wydarzenia, które zmieniają historię. To niezbędnik tych, którzy chcą być na bieżąco z tym, co dzieje się w nauce, poznawać i rozumieć naszą rzeczywistość, a czasem wybiegać myślą w przyszłość. W tym programie nie zapomnimy także o ważnych rocznicach i historii nauki.

 • 08:35 BILANS ZDROWIA magazyn, magazyn, 2022
  Magazyn medyczny, w którym rozmawiać ...

  Magazyn medyczny, w którym rozmawiać będziemy o zdrowiu i chorobach Polaków.

 • 09:00 Jak żyje las... - Melodia drewna magazyn, magazyn, 2023
  Drewno to nie tylko niezastąpiony ...

  Drewno to nie tylko niezastąpiony materiał konstrukcyjny w budownictwie, meblarstwie i wielu dziedzinach przemysłu. To także tworzywo cenione przez artystów i rzemieślników. Z drewna od wieków, różnymi technikami, tworzone są zdobienia. Drewno cenione jest przez rzeźbiarzy oraz lutników. W tym odcinku programu pokażemy niecodzienne sposoby wykorzystania drewna oraz opowiemy o sztuce tworzenia instrumentów muzycznych.
  Dokumentalny cykl "Jak żyje las...", realizowany wspólnie z Lasami Państwowymi, przybliża widzom tajniki gospodarki leśnej, obala mity, tłumaczy pojęcia i definicje z nią związane. Leśników, naukowców i ekspertów występujących w programie łączy wspólna pasja - las jako ekosystem istotny dla życia ludzi, cenne środowisko przyrodnicze dostarczające tlenu, pochłaniające dwutlenek węgla i gwarantujące równowagę zasobów wodnych, a jednocześnie źródło ważnych dla gospodarki surowców.

 • 09:35 Astronarium - (70) magazyn, magazyn, 2018
  Jak zmierzyć temperaturę gwiazd? Albo ...

  Jak zmierzyć temperaturę gwiazd? Albo sprawdzić, z czego są zbudowane? Te niezwykłe możliwości daje nam spektroskopia. Rozszczepiając światło na jego składowe, pozwala ona wniknąć do wnętrza obiektów astronomicznych i badać ich właściwości. W tym programie pokażemy, na czym polegają badania spektroskopowe. I czego możemy się dzięki nim dowiedzieć o Wszechświecie.

 • 10:05 Kosmos, źródło życia - Czarne dziury (Life From Space) serial dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.Niemcy 2020
  Nowe spojrzenie na wszechświat i ...

  Nowe spojrzenie na wszechświat i pochodzenie życia, które umieściło nas w samym środku rewolucji kopernikańskiej. W tej trzyczęściowej serii przyjrzymy się największym odkryciom w kosmosie: czarnym dziurom, meteorytom i egzoplanetom. Czarne dziury zostały uznane za jeden z fundamentalnych warunków istnienia życia. Dzięki nim życie jest możliwe w nieskończonej liczbie miejsc w kosmosie. Dowiemy się, jak meteoryty przyniosły na naszą planetę podstawowe substancje niezbędne do życia, umożliwiając powstanie Ziemi, a także popatrzymy na egzoplanety jako na miejsca możliwe do zamieszkania przez człowieka.
  Filmy omawiają najnowsze odkrycia w sferze wydarzeń kosmicznych w odniesieniu do pochodzenia życia, ukazując niezwykłą perspektywę, co sprawia, że może istnieć życie.
  Science Film Festival 2021; nominacja: Official Selection odc. 1

 • 11:10 Dolina nieujarzmionej rzeki film dokumentalny, film dokumentalny, 1991
  Film dokumentalny, który ilustruje bujne ...

  Film dokumentalny, który ilustruje bujne życie flory i fauny Bagien Biebrzańskich, zwłaszcza na wiosnę. Porusza też problem, jaki stwarza ten obszar dla zagospodarowania, a także walkę o utworzenie Biebrzańskiego Parku Narodowego.

 • 12:15 Na wszelki WYPADEK! - Zawał serca , magazyn, 2023
  Nikt z nas nie liczy ...

  Nikt z nas nie liczy się z tym, że niespodziewanie może spotkać go jakiś nagły wypadek czy uraz. Nikt też nie nosi cały czas przy sobie, tak na wszelki wypadek, apteczki pierwszej pomocy, leków czy środków opatrunkowych. Warto jednak wiedzieć, jak zachować się w różnych nagłych okolicznościach i jak można pomóc sobie lub innym w nieoczekiwanych sytuacjach, zwłaszcza takich, kiedy potrzebna jest natychmiastowa pomoc, a nie możemy wezwać karetki i liczyć na szybką i fachową pomoc medyczną.
  Zawał serca jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia. W jego przebiegu dochodzi do niedokrwienia mięśnia sercowego, a tym samym jego martwicy i zaburzenia funkcjonowania tego organu. Osoba, która doznaje zawału, wymaga natychmiastowej pomocy. Zobacz, jak rozpoznać zawał serca i jak udzielić pierwszej pomocy.

 • 12:35 Encyklopedia TVP Nauka - Równonoc , felieton, 2023
  Mówiąc o równonocy, wskazujemy na ...

  Mówiąc o równonocy, wskazujemy na początek astronomicznej wiosny i jesieni, kiedy dochodzi do zjawiska przesilenia. Jak sama nazwa wskazuje, równonoc oznacza, że dzień i noc trwają dokładnie tyle samo, czyli po 12 godzin. Na danej półkuli ziemskiej - północnej lub południowej - jest to równonoc, po nastąpieniu której Słońce przez pół roku będzie oświetlać mocniej tę półkulę, a słabiej półkulę drugą. Moment równonocy wiosennej wyznacza na danej półkuli początek astronomicznej wiosny, która trwa do chwili przesilenia letniego. Kiedy na jednej półkuli zachodzi zjawisko równonocy wiosennej, na drugiej jest to moment równonocy jesiennej.

 • 12:45 Raport naukowy - 79 , magazyn, 2023
  Cotygodniowy przegląd najważniejszych wydarzeń w ...

  Cotygodniowy przegląd najważniejszych wydarzeń w dziedzinie nauki zarówno w Polsce, jak i na świecie. Odkrycia i dokonania naukowców, misje badające tajemnice kosmosu i naszego globu, fascynujące technologie i wydarzenia, które zmieniają historię. To niezbędnik tych, którzy chcą być na bieżąco z tym, co dzieje się w nauce, poznawać i rozumieć naszą rzeczywistość, a czasem wybiegać myślą w przyszłość. W tym programie nie zapomnimy także o ważnych rocznicach i historii nauki.

 • 13:20 Dorwać wirusa - odc. 4 cykl dokumentalny, magazyn, 2022
  W tym odcinku pokażemy, jaką ...

  W tym odcinku pokażemy, jaką drogę przebył wirus SARS-CoV-2 zanim dotarł do Polski. Zastanowimy się, dlaczego jedni przechodzą chorobę COVID-19 bezobjawowo, a inni ciężko chorują. I jak sekwencjonowanie genów prowadzi do poznania SARS-CoV-2.
  "Dorwać wirusa" - cykl dokumentalny ukazujący osiągnięcia naukowców pracujących na froncie walki z chorobami wirusowymi. Przez pryzmat pandemii koronawirusa, w przystępny i zrozumiały sposób wyjaśniamy, co wiadomo na temat najgroźniejszych patogenów, w jaki sposób zapobiega się ich rozprzestrzenianiu, jak pracuje się nad szczepionkami i lekami przeciwwirusowymi, jak przewiduje się kierunki mutacji i pojawianie się nowych odmian wirusów. Każdy odcinek poświęcony jest innemu aspektowi badań nad wirusami. Tajniki wirusologii tłumaczą wybitni eksperci z kraju i ze świata. Program bogato ilustrowany ujęciami z okresu pandemii SARS - CoV - 2, zdjęciami z laboratoriów oraz grafiką komputerową wyjaśniającą działanie wirusów, terapii i innych omawianych zjawisk.

 • 14:00 David Attenborough i głosy natury (Attenborough’s Wonder of Song) film dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.Wielka Brytania 2021
  Film dokumentalny, w którym Sir ...

  Film dokumentalny, w którym Sir David Attenborough słucha niezwykłych dźwięków świata przyrody, festiwalu pieśni o przetrwaniu na świeżym powietrzu. Ale czy wkrótce już ich nie usłyszymy?
  Nowe pokolenie naukowców odkryło, że pieśń zwierząt nie jest domeną tylko samców. Samice też śpiewają. Ale są obawy, że nie mamy już dużo czasu, żeby to usłyszeć. Ponieważ ludzkość staje się głośniejsza, reszta planety cichnie. Radosna, zaskakująca i wzruszająca historia pionierskich badań i zdumiewających spostrzeżeń. W pogodny, wiosenny poranek niezwykły chór rozbrzmiewa najpełniej. Trudno o bardziej urzekający pejzaż dźwiękowy. Skrzydlaty chór nie śpiewa jednak dla nas. Te pieśni mają uwodzić i służyć za narzędzie walki. Samce bronią terytorium i wabią partnerki. Śpiew może być niebezpieczny. Zdradza położenie ptaka drapieżnikom. Ale przynosi też korzyści - szansę na zwabienie samicy i przekazanie swoich genów kolejnemu pokoleniu. To dlatego - jak mówił Karol Darwin - wyewoluowała pieśń. Miała być przykładem doboru płciowego. Dziś najnowsze odkrycia rzucają nowe światło na dawne teorie. W tym filmie przedstawiam moje ulubione nagrania głosów natury, które zrewolucjonizowały wiedzę o pieśniach zwierząt. Przed nami siedem szczególnie interesujących nagrań. Są śliczne, zaskakujące, a jedno niemal złamało mi serce. Wszystkie przetarły nowe szlaki.

 • 15:00 Polskie Parki Narodowe - Park Narodowy Gór Stołowych film dokumentalny, film dokumentalny, 2022
  Prowadzącym program jest Dariusz Gross, ...

  Prowadzącym program jest Dariusz Gross, dziennikarz, zafascynowany przyrodą poszukiwacz - odkrywca. Pokazuje parki narodowe, które znamy jako turyści, z innej, zaskakującej strony, przez pryzmat pracy naukowców zgłębiających sekrety ekosystemów i pracujących nad ich zachowaniem dla przyszłych pokoleń. To program pokazujący osobliwości przyrody i ukazujący wyjątkowość poszczególnych parków narodowych w Polsce, w którym spotykają się nowoczesne technologie badawcze z odwiecznym dziełem natury.

 • 15:30 Giganci nauki - Ginące gatunki w Polsce teleturniej, teleturniej, 2022
  Teleturniej oparty na oryginalnym formacie ...

  Teleturniej oparty na oryginalnym formacie TVP, dedykowany wyłącznie wiedzy naukowej, znakomite połączenie emocji i zabawy z edukacją i misją popularyzacji nauki. Każdy odcinek to jeden temat i jeden zwycięzca, ten, który zna najlepsze odpowiedzi na pytania przygotowywane przez ekspertów, dziennikarzy i konkurentów. Teleturniej, w którym liczy się wyłącznie wiedza. Dla zawodników to rywalizacja, dla widzów pełna emocji przygoda z zagadkami i tajemnicami nauki. Na zwycięzcę teleturnieju czeka tytuł Giganta Nauki i nagroda 20 tys. PLN. Teleturniej składa się z 3 rund i finału wieńczącego dzieło. Zasady poszczególnych rund różnią się od siebie, punkty poszczególnych rund sumują się.
  Zaktualizowana przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody czerwona lista dobitnie pokazuje, że świat zwierząt i roślin kurczy się w zastraszającym tempie. Według najnowszych danych przez działalność człowieka zagrożonych obecnie jest ponad 41 tysięcy gatunków, czyli statystycznie co trzeci z występujących na Ziemi. Z polskich lasów już wkrótce może zniknąć ryś, wilk, niedźwiedź, cietrzew, z Bałtyku - foka szara, a z Tatr - kozice. Jak do tego nie dopuścić, jak chronić te gatunki, by za kilka lat móc podziwiać je na żywo, a nie wyłącznie na archiwalnych zdjęciach? Podstawą jest jak zawsze wiedza i świadomość. Dlatego ten odcinek teleturnieju poświęcony jest ginącym i zagrożonym gatunkom roślin i zwierząt.

 • 16:30 Stacja Arktyka - Pogoda w Arktyce cykl dokumentalny, film dokumentalny, 2023
  Wyprawa na biegun to jedna ...

  Wyprawa na biegun to jedna z najbardziej skomplikowanych operacji naukowych. Życie kilka tygodni na odludziu i poświęcenie się bez reszty badaniom naukowym to historia, którą chcemy opowiedzieć i pokazać. Zarejestrowane materiały video uzupełnione są animacjami oraz grafikami podkreślającymi efekty prowadzonych przez lata pomiarów. Badania, które będziemy obserwowali, są bardzo ważnie dla polskiej i światowej nauki, a polskie polarnictwo, z tradycjami sięgającymi XIX wieku, cieszy się ogólnoświatowym uznaniem. Poznamy jego genezę, interdyscyplinarną współpracę naukowców z wielu dziedzin i nieocenione efekty i korzyści, jakie z ich pracy czerpie cały świat. W filmie poznamy ludzi, którzy zostali zakwalifikowani do najnowszej edycji badań na biegunie. Widzowie dowiedzą się, jak wygląda trening przygotowujący do tak trudnego wyjazd. Poznają, jakie zagrożenia i niebezpieczeństwa mogą spotkać uczestników wyprawy oraz usłyszą, z jaką motywacja i oczekiwaniami wyjeżdżają członkowie zespołu, który najbliższe kilka miesięcy spędzi na badaniach i eksploracji bieguna.

 • 17:00 Dzika Polska - Galaktyka owadów serial dokumentalny, film dokumentalny, 2009
  W bezkresnej przestrzeni podmokłej łąki, ...

  W bezkresnej przestrzeni podmokłej łąki, okrytej ciemnością nocy bieleje płachta, oświetlona dwoma zasilanymi z akumulatora żarówkami. Wokół - wirująca galaktyka owadów. Bohater tego odcinka, entomolog, skupia uwagę na małych nocnych motylach, których obyczaje, do dziś są owiane tajemnicą. Bada ich rozmieszczenie i wędrówki. Ale do jego świetlistej pułapki przylatują też okazałe, bajkowo kolorowe zawisaki, gamy, gosposie. Kto słyszał o takich motylach? A tymczasem dowiadujemy się, że to właśnie ćmy, czyli nocne motyle, stanowią przeważającą większość. Motyle dzienne - rusałki, niepylaki, modraszki - to tylko kilka procent ogółu. Ale i je poznajemy za dnia dzięki doświadczeniu naszego przewodnika.

 • 17:35 Dzika Polska - Polot trzmiela serial dokumentalny, film dokumentalny, 2009
  Nie bąki, nie gzy, nie ...

  Nie bąki, nie gzy, nie robaki i nie osy. To najprawdziwsze pszczoły. Taką informację słyszymy o trzmielach od ich badaczy i obrońców, działających w okolicach Spały w samym centrum Polski. Przygotowują budki, w których te owady mogą spokojnie urządzać gniazda. Propagują rośliny zapewniające trzmielom pożytek. Bo też i trzmiele zapewniają byt wielu roślinom, zapylając je. Są wśród nich gatunki, których nie mogą zapylić popularne pszczoły miodne. Często są to rośliny ważne dla naszej gospodarki. Tymczasem trzmiele giną, a nasi bohaterowie szukają sposobów na przywrócenie rodzimej przyrodzie tych pracowitych a niedocenianych przedstawicieli owadziego świata.

 • 18:05 Tajemnice piramid - Pierwsza piramida /1/ (PYRAMIDS: SOLVING THE MYSTERY) serial dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.Francja 2019
  Jak zbudowano piramidy? Seria ta ...

  Jak zbudowano piramidy? Seria ta ma na celu rozszyfrowanie tajemnic budowy piramid i odtworzenie Egiptu sprzed ponad 5000 lat dzięki wykorzystaniu CGI, obrazów satelitarnych i najnowocześniejszej archeologii lotniczej.

 • 19:00 Czy wiesz, że? - /154/ (Did You Know?) cykl dokumentalny, magazyn, , kraj prod.Francja 2021
  Gdybyś musiał wyjaśnić naukę komuś, ...

  Gdybyś musiał wyjaśnić naukę komuś, kto nic o niej nie wie, jak byś to zrobił? Nie musisz już zadawać sobie tego pytania. Program "Czy wiesz, że?" jest właśnie po to! Każdy odcinek w jasny i prosty sposób wyjaśnia Twoje codzienne otoczenie: zdrowie i dobre samopoczucie, ludzkie ciało, zwierzęta, ziemię, dom, żywność, technologie.

 • 19:30 Czy wiesz, że? - /155/ (Did You Know?) cykl dokumentalny, magazyn, , kraj prod.Francja 2021
  Gdybyś musiał wyjaśnić naukę komuś, ...

  Gdybyś musiał wyjaśnić naukę komuś, kto nic o niej nie wie, jak byś to zrobił? Nie musisz już zadawać sobie tego pytania. Program "Czy wiesz, że?" jest właśnie po to! Każdy odcinek w jasny i prosty sposób wyjaśnia Twoje codzienne otoczenie: zdrowie i dobre samopoczucie, ludzkie ciało, zwierzęta, ziemię, dom, żywność, technologie.

 • 20:00 David Attenborough i głosy natury (Attenborough’s Wonder of Song) film dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.Wielka Brytania 2021
  Film dokumentalny, w którym Sir ...

  Film dokumentalny, w którym Sir David Attenborough słucha niezwykłych dźwięków świata przyrody, festiwalu pieśni o przetrwaniu na świeżym powietrzu. Ale czy wkrótce już ich nie usłyszymy?
  Nowe pokolenie naukowców odkryło, że pieśń zwierząt nie jest domeną tylko samców. Samice też śpiewają. Ale są obawy, że nie mamy już dużo czasu, żeby to usłyszeć. Ponieważ ludzkość staje się głośniejsza, reszta planety cichnie. Radosna, zaskakująca i wzruszająca historia pionierskich badań i zdumiewających spostrzeżeń. W pogodny, wiosenny poranek niezwykły chór rozbrzmiewa najpełniej. Trudno o bardziej urzekający pejzaż dźwiękowy. Skrzydlaty chór nie śpiewa jednak dla nas. Te pieśni mają uwodzić i służyć za narzędzie walki. Samce bronią terytorium i wabią partnerki. Śpiew może być niebezpieczny. Zdradza położenie ptaka drapieżnikom. Ale przynosi też korzyści - szansę na zwabienie samicy i przekazanie swoich genów kolejnemu pokoleniu. To dlatego - jak mówił Karol Darwin - wyewoluowała pieśń. Miała być przykładem doboru płciowego. Dziś najnowsze odkrycia rzucają nowe światło na dawne teorie. W tym filmie przedstawiam moje ulubione nagrania głosów natury, które zrewolucjonizowały wiedzę o pieśniach zwierząt. Przed nami siedem szczególnie interesujących nagrań. Są śliczne, zaskakujące, a jedno niemal złamało mi serce. Wszystkie przetarły nowe szlaki.

 • 21:05 Dzika Polska - Galaktyka owadów serial dokumentalny, film dokumentalny, 2009
  W bezkresnej przestrzeni podmokłej łąki, ...

  W bezkresnej przestrzeni podmokłej łąki, okrytej ciemnością nocy bieleje płachta, oświetlona dwoma zasilanymi z akumulatora żarówkami. Wokół - wirująca galaktyka owadów. Bohater tego odcinka, entomolog, skupia uwagę na małych nocnych motylach, których obyczaje, do dziś są owiane tajemnicą. Bada ich rozmieszczenie i wędrówki. Ale do jego świetlistej pułapki przylatują też okazałe, bajkowo kolorowe zawisaki, gamy, gosposie. Kto słyszał o takich motylach? A tymczasem dowiadujemy się, że to właśnie ćmy, czyli nocne motyle, stanowią przeważającą większość. Motyle dzienne - rusałki, niepylaki, modraszki - to tylko kilka procent ogółu. Ale i je poznajemy za dnia dzięki doświadczeniu naszego przewodnika.

 • 21:45 Wszechświat żywy? - Łowcy planet (Living Universe) , film dokumentalny, , kraj prod.Francja 2018
  Od zarania dziejów spoglądaliśmy w ...

  Od zarania dziejów spoglądaliśmy w nocne niebo i zastanawialiśmy się. A im bardziej patrzyliśmy, tym dalej widzieliśmy. W ciągu ostatnich 50 lat zerwaliśmy kajdany grawitacji i po raz pierwszy zapuściliśmy się do granic Układu Słonecznego. To było zarówno objawienie, jak i rewolucja. Teraz jesteśmy gotowi przekroczyć jeszcze dalszy próg. Najtęższe umysły ludzkości pracują nad skonstruowaniem statków kosmicznych i teleskopów, które zabiorą nas poza Układ Słoneczny i w głąb wszechświata. Nikt z nas nie wie, co znajdziemy, ale wiemy, czego szukamy: dowodu na istnienie życia, we wszystkich jego formach, poza Ziemią. To kwintesencja ludzkich poszukiwań. Szukamy towarzystwa i otuchy w dotychczas samotnym i rozszerzającym się wszechświecie. Ta seria dokumentalna to eksploracja naszej własnej planety, a także planet, które dopiero zaczynamy rozumieć. To wizualna odyseja oparta na najnowszych osiągnięciach nauki przefiltrowanych przez czołowych światowych ekspertów w dziedzinie eksploracji kosmosu, planetologii i astrobiologii.

 • 22:45 Dzika Polska - Galaktyka owadów serial dokumentalny, film dokumentalny, 2009
  W bezkresnej przestrzeni podmokłej łąki, ...

  W bezkresnej przestrzeni podmokłej łąki, okrytej ciemnością nocy bieleje płachta, oświetlona dwoma zasilanymi z akumulatora żarówkami. Wokół - wirująca galaktyka owadów. Bohater tego odcinka, entomolog, skupia uwagę na małych nocnych motylach, których obyczaje, do dziś są owiane tajemnicą. Bada ich rozmieszczenie i wędrówki. Ale do jego świetlistej pułapki przylatują też okazałe, bajkowo kolorowe zawisaki, gamy, gosposie. Kto słyszał o takich motylach? A tymczasem dowiadujemy się, że to właśnie ćmy, czyli nocne motyle, stanowią przeważającą większość. Motyle dzienne - rusałki, niepylaki, modraszki - to tylko kilka procent ogółu. Ale i je poznajemy za dnia dzięki doświadczeniu naszego przewodnika.

 • 23:25 Raport naukowy - 79 , magazyn, 2023
  Cotygodniowy przegląd najważniejszych wydarzeń w ...

  Cotygodniowy przegląd najważniejszych wydarzeń w dziedzinie nauki zarówno w Polsce, jak i na świecie. Odkrycia i dokonania naukowców, misje badające tajemnice kosmosu i naszego globu, fascynujące technologie i wydarzenia, które zmieniają historię. To niezbędnik tych, którzy chcą być na bieżąco z tym, co dzieje się w nauce, poznawać i rozumieć naszą rzeczywistość, a czasem wybiegać myślą w przyszłość. W tym programie nie zapomnimy także o ważnych rocznicach i historii nauki.

 • 00:00 Kosmos, źródło życia - Czarne dziury (Life From Space) serial dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.Niemcy 2020
  Nowe spojrzenie na wszechświat i ...

  Nowe spojrzenie na wszechświat i pochodzenie życia, które umieściło nas w samym środku rewolucji kopernikańskiej. W tej trzyczęściowej serii przyjrzymy się największym odkryciom w kosmosie: czarnym dziurom, meteorytom i egzoplanetom. Czarne dziury zostały uznane za jeden z fundamentalnych warunków istnienia życia. Dzięki nim życie jest możliwe w nieskończonej liczbie miejsc w kosmosie. Dowiemy się, jak meteoryty przyniosły na naszą planetę podstawowe substancje niezbędne do życia, umożliwiając powstanie Ziemi, a także popatrzymy na egzoplanety jako na miejsca możliwe do zamieszkania przez człowieka.
  Filmy omawiają najnowsze odkrycia w sferze wydarzeń kosmicznych w odniesieniu do pochodzenia życia, ukazując niezwykłą perspektywę, co sprawia, że może istnieć życie.
  Science Film Festival 2021; nominacja: Official Selection odc. 1

 • 01:05 Czy wiesz, że? - /156/ (Did You Know?) cykl dokumentalny, magazyn, , kraj prod.Francja 2021
  Gdybyś musiał wyjaśnić naukę komuś, ...

  Gdybyś musiał wyjaśnić naukę komuś, kto nic o niej nie wie, jak byś to zrobił? Nie musisz już zadawać sobie tego pytania. Program "Czy wiesz, że?" jest właśnie po to! Każdy odcinek w jasny i prosty sposób wyjaśnia Twoje codzienne otoczenie: zdrowie i dobre samopoczucie, ludzkie ciało, zwierzęta, ziemię, dom, żywność, technologie.

 • 01:45 Polskie Parki Narodowe - Park Narodowy Gór Stołowych film dokumentalny, film dokumentalny, 2022
  Prowadzącym program jest Dariusz Gross, ...

  Prowadzącym program jest Dariusz Gross, dziennikarz, zafascynowany przyrodą poszukiwacz - odkrywca. Pokazuje parki narodowe, które znamy jako turyści, z innej, zaskakującej strony, przez pryzmat pracy naukowców zgłębiających sekrety ekosystemów i pracujących nad ich zachowaniem dla przyszłych pokoleń. To program pokazujący osobliwości przyrody i ukazujący wyjątkowość poszczególnych parków narodowych w Polsce, w którym spotykają się nowoczesne technologie badawcze z odwiecznym dziełem natury.

 • 02:20 Dolina nieujarzmionej rzeki film dokumentalny, film dokumentalny, 1991
  Film dokumentalny, który ilustruje bujne ...

  Film dokumentalny, który ilustruje bujne życie flory i fauny Bagien Biebrzańskich, zwłaszcza na wiosnę. Porusza też problem, jaki stwarza ten obszar dla zagospodarowania, a także walkę o utworzenie Biebrzańskiego Parku Narodowego.

 • 03:20 Zakończenie dnia , bez klasyfikacji, 2024
stacja tv