TVP Nauka - Program TV na sobotę 13 kwietnia 2024

 • 05:55 Czy wiesz, że? - /172/ (Did You Know?) cykl dokumentalny, magazyn, , kraj prod.Francja 2021
  Gdybyś musiał wyjaśnić naukę komuś, ...

  Gdybyś musiał wyjaśnić naukę komuś, kto nic o niej nie wie, jak byś to zrobił? Nie musisz już zadawać sobie tego pytania. Program "Czy wiesz, że?" jest właśnie po to! Każdy odcinek w jasny i prosty sposób wyjaśnia Twoje codzienne otoczenie: zdrowie i dobre samopoczucie, ludzkie ciało, zwierzęta, ziemię, dom, żywność, technologie.

 • 06:20 Czy wiesz, że? - /173/ (Did You Know?) cykl dokumentalny, magazyn, , kraj prod.Francja 2021
  Gdybyś musiał wyjaśnić naukę komuś, ...

  Gdybyś musiał wyjaśnić naukę komuś, kto nic o niej nie wie, jak byś to zrobił? Nie musisz już zadawać sobie tego pytania. Program "Czy wiesz, że?" jest właśnie po to! Każdy odcinek w jasny i prosty sposób wyjaśnia Twoje codzienne otoczenie: zdrowie i dobre samopoczucie, ludzkie ciało, zwierzęta, ziemię, dom, żywność, technologie.

 • 06:55 Tajemnice zaćmienia Słońca (Eclipse Chasers) film dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.USA 2010
  Dokument nakręcony podczas zaćmienia Słońca ...

  Dokument nakręcony podczas zaćmienia Słońca w 2010 roku na Wyspie Wielkanocnej na południowym Pacyfiku bada niezwykłe zjawisko całkowitego zaćmienia Słońca, kiedy orbity Słońca, Księżyca i Ziemi dochodzą do tak idealnej linii, że Księżyc całkowicie zasłania światło słoneczne. Aby uchwycić całkowite zaćmienie Słońca jak nigdy dotąd, twórcy filmu wykorzystali znakomitą grafikę, materiały HD i po raz pierwszy zarejestrowali zaćmienie za pomocą zaawansowanego teleskopu słonecznego, który rejestruje zdjęcia Słońca na długości fali Hydrogen Alpha. Program przenosi widzów za kulisy MIT Plasma Fusion Center i wiodących ośrodków badawczych NASA, w tym Goddard Space Flight Center (Waszyngton) i JPL Labs (Pasadena, Kalifornia). Film dowodzi, że dane naukowe zebrane podczas całkowitego zaćmienia odgrywają kluczową rolę w zrozumieniu Słońca i jego wpływu na Ziemię, a szczególnie burz słonecznych, które powodują poważne przerwy w dostawie prądu, awarie satelitów, a nawet zagrażają astronautom przebywającym w kosmosie. Badanie zaćmień takich jak to ukazane w filmie pogłębia naszą wiedzę na temat podstawowych funkcji Słońca, a wiedza ta może pewnego dnia pomóc w rozwiązaniu przyszłych potrzeb energetycznych świata.

 • 07:50 Dorwać wirusa - odc. 5 cykl dokumentalny, magazyn, 2022
  W odcinku zostały omówione techniki ...

  W odcinku zostały omówione techniki wykrywania wirusów. Czym są testy antygenowe i genetyczne? Dowiemy się też, co zmieniła pandemia w pracy laborantów.
  "Dorwać wirusa" - cykl dokumentalny ukazujący osiągnięcia naukowców pracujących na froncie walki z chorobami wirusowymi. Przez pryzmat pandemii koronawirusa, w przystępny i zrozumiały sposób wyjaśniamy, co wiadomo na temat najgroźniejszych patogenów, w jaki sposób zapobiega się ich rozprzestrzenianiu, jak pracuje się nad szczepionkami i lekami przeciwwirusowymi, jak przewiduje się kierunki mutacji i pojawianie się nowych odmian wirusów. Każdy odcinek poświęcony jest innemu aspektowi badań nad wirusami. Tajniki wirusologii tłumaczą wybitni eksperci z kraju i ze świata. Program bogato ilustrowany ujęciami z okresu pandemii SARS - CoV - 2, zdjęciami z laboratoriów oraz grafiką komputerową wyjaśniającą działanie wirusów, terapii i innych omawianych zjawisk.

 • 08:25 Na wszelki WYPADEK! - Poparzenia , magazyn, 2023
  Oparzenia należą do dramatycznych urazów, ...

  Oparzenia należą do dramatycznych urazów, które mogą dotknąć każdego człowieka, a według statystyk, oparzeniom ulega 10% naszej populacji, z czego większość to dzieci. Co robić w przypadku oparzeń? Jak rozpoznać rodzaj oparzenia? A co najważniejsze, jak złagodzić ból i zapobiec powstaniu blizny? Ale na początek warto powiedzieć, co to jest poparzenie i kiedy o nim mówimy.
  "Na wszelki WYPADEK!" to cykl, w którym ratownicy i lekarze uczą, jak skutecznie udzielać pierwszej pomocy. Nikt z nas przecież nie liczy się z tym, że niespodziewanie może spotkać go jakiś nagły wypadek czy uraz. Nikt też nie nosi cały czas przy sobie, tak na wszelki wypadek, apteczki pierwszej pomocy, leków czy środków opatrunkowych. Warto jednak wiedzieć, jak zachować się w różnych nagłych okolicznościach i jak można pomóc sobie lub innym w nieoczekiwanych sytuacjach, zwłaszcza takich, kiedy potrzebna jest natychmiastowa pomoc, a nie możemy wezwać karetki i liczyć na szybką i fachową pomoc medyczną.
  Udzielając pierwszej pomocy oparzonemu, zawsze w pierwszej kolejności pamiętamy o zapewnieniu bezpieczeństwa ratownikowi. Należy odciąć źródło energii, a chorego zaopatrywać w bezpiecznym miejscu.

 • 08:55 Polskie Parki Narodowe - Białowieski Park Narodowy film dokumentalny, film dokumentalny, 2022
  Prowadzącym program jest Dariusz Gross, ...

  Prowadzącym program jest Dariusz Gross, dziennikarz, zafascynowany przyrodą poszukiwacz - odkrywca. Pokazuje parki narodowe, które znamy jako turyści, z innej, zaskakującej strony, przez pryzmat pracy naukowców zgłębiających sekrety ekosystemów i pracujących nad ich zachowaniem dla przyszłych pokoleń. To program pokazujący osobliwości przyrody i ukazujący wyjątkowość poszczególnych parków narodowych w Polsce, w którym spotykają się nowoczesne technologie badawcze z odwiecznym dziełem natury.


 • 09:30 Astronarium - (73) magazyn, magazyn, 2018
  Gwiazdy pozostałe po śmierci innych ...

  Gwiazdy pozostałe po śmierci innych gwiazd. Zdumiewające zlepki materii tak gęstej, jak nic innego we wszechświecie. Tak najprościej można opisać gwiazdy neutronowe. To bez wątpienia jedne z najbardziej egzotycznych obiektów w przestrzeni kosmicznej. W tym programie pokażemy, co wiemy o gwiazdach neutronowych. I jakie może być ich znaczenie dla życia na ziemi.

 • 10:05 NAUSICAA: największe akwarium w Europie (Acquarium Megastructure: Nausicaa) film dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.Francja 2018
  Nausicaa we Francji jest największym ...

  Nausicaa we Francji jest największym akwarium w Europie. Jego główny basen równy jest wielkości czterech basenów olimpijskich. Od architektury tego obiektu po logistykę sprowadzenia setek gatunków zwierząt, dla których Nausicaa jest teraz ich domem, zanurzamy się wraz z twórcami tego filmu w niezwykłą podróż do tego wyjątkowego projektu.

 • 11:10 Nowe okno na Wszechświat film dokumentalny, film dokumentalny, 2022
  Film dokumentalny o przygotowaniach i ...

  Film dokumentalny o przygotowaniach i starcie największego kosmicznego laboratorium, jakim jest Teleskop Jamesa Webba. To następca słynnego Teleskopu Hubble’a. W filmie zostały pokazane unikatowe zdjęcia tego historycznego instrumentu w Gujańskim Centrum Lotów Kosmicznych tuż przed startem oraz rozmowy z naukowcami pracującymi przy projekcie od ponad 20 lat.

 • 12:15 Stacja Arktyka - Co mieszka w lodzie? cykl dokumentalny, film dokumentalny, 2023
  Wyprawa na biegun to jedna ...

  Wyprawa na biegun to jedna z najbardziej skomplikowanych operacji naukowych. Życie kilka tygodni na odludziu i poświęcenie się bez reszty badaniom naukowym to historia, którą chcemy opowiedzieć i pokazać.
  Badania, które będziemy obserwowali, są bardzo ważnie dla polskiej i światowej nauki, a polskie polarnictwo, z tradycjami sięgającymi XIX wieku, cieszy się ogólnoświatowym uznaniem. Poznamy jego genezę, interdyscyplinarną współpracę naukowców z wielu dziedzin i nieocenione efekty i korzyści, jakie z ich pracy czerpie cały świat. Poznamy ludzi, którzy zostali zakwalifikowani do najnowszej edycji badań na biegunie, zagrożenia i niebezpieczeństwa, jakie mogą spotkać uczestników wyprawy oraz usłyszymy, z jaką motywacją i oczekiwaniami wyjeżdżają członkowie zespołu, który najbliższe kilka miesięcy spędzi na badaniach i eksploracji bieguna.

 • 12:50 Jak żyje las... - Las żywi nas magazyn, magazyn, 2023
  Bogactwem lasu wykorzystywanym przez człowieka ...

  Bogactwem lasu wykorzystywanym przez człowieka jest nie tylko drewno. Przez wieki las był niezastąpionym źródłem pożywienia dla ludzi i zwierząt. Dziś pochodzące z lasów zioła owoce, grzyby i dziczyzna jakością i wartością przewyższają produkty z upraw i hodowli. Ten odcinek programu dedykowany jest produktom żywnościowym i farmaceutykom, których dostarczają polskie lasy. O ich walorach i sposobach pozyskiwania opowiadają leśnicy, farmaceuci, kucharze i dietetycy.
  Dokumentalny cykl "Jak żyje las...", realizowany wspólnie z Lasami Państwowymi, przybliża widzom tajniki gospodarki leśnej, obala mity, tłumaczy pojęcia i definicje z nią związane. Leśników, naukowców i ekspertów występujących w programie łączy wspólna pasja - las jako ekosystem istotny dla życia ludzi, cenne środowisko przyrodnicze dostarczające tlenu, pochłaniające dwutlenek węgla i gwarantujące równowagę zasobów wodnych, a jednocześnie źródło ważnych dla gospodarki surowców.

 • 13:20 BILANS ZDROWIA magazyn, magazyn, 2022
  Każdego roku u 165 milionów ...

  Każdego roku u 165 milionów mieszkańców UE stwierdza się zaburzenia zdrowia psychicznego. Światowa Organizacja Zdrowia rozszerzyła tę analizę i wskazuje, że około 264 miliony ludzi na świecie cierpią z powodu depresji. Jak dbać o zdrowie psychiczne? Ponadto w tym odcinku mówić będziemy także o jednym z problemów dermatologicznych, czyli o guzowatości nosa oraz o konferencji kardiologicznej.

 • 14:00 Wielkie rzeki świata - Amazonka cz. 1 (Earth’s Great Rivers. Amazon) serial dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.Wielka Brytania 2019
  Film dokumentalny przedstawiający trzy największe ...

  Film dokumentalny przedstawiający trzy największe rzeki na świecie: Amazonkę, Nil, Missisipi. Będzie to niezwykła i pełna emocji podróż po dzikim świecie rzek, z których każda jest osobnym ekosystemem. Z użyciem nowoczesnych technologii filmowania zobaczymy te rzeki z lotu ptaka i ze szczegółami, których nigdy dotąd nie widzieliśmy. Prześledzimy te wodne arterie od ich żródeł aż po ujścia. Cudowne laguny Amazonki, niesamowitych rozmiarów węgorze, afrykańscy mieszkańcy Nilu, niespodzianki pięknej Missisipi.
  Odc. 1. Amazonka, największa rzeka świata przytłacza swym ogromem. Dorzeczem obejmuje dziewięć krajów, jedną trzecią powierzchni Ameryki Południowej. Utrzymuje przy życiu największe lasy deszczowe świata; wspiera największe na Ziemi zróżnicowanie gatunkowe. Wzbogaca tętniące życiem kultury. Co roku rozległe wezbrania jej wód tworzą jakby śródlądowe morze. Dziś wciąż jeszcze istnieją tu tajemnicze krainy. By poznać sekrety najpotężniejszej rzeki świata naszą opowieść rozpoczynamy od pojedynczej kropli. Lodowce Andów Peruwiańskich. Woda z topniejących lodowców spływa tu w dół górskimi zboczami. Rozpoczyna liczącą 6400 kilometrów wędrówkę ku morzu. Największe na świecie dorzecze gromadzi wodę z prawie całej tropikalnej części Ameryki Południowej. Jedna piąta zasobów słodkiej wody na Ziemi wędruje na wschód przez kontynent. 1100 dopływów odprowadza wodę z obszaru o powierzchni siedmiu milionów kilometrów kwadratowych. W trudno dostępnych bystrzach i głębokich ciemnych pląsach żyją jedne z największych i najrzadziej występujących miejscowych drapieżników. Rozpoczynając swój bieg od skromnej kropli w górach, Amazonka staje się rzeką, która nie ma sobie równych. Od źródeł po ujście wyrzeźbiła własny szlak przez ląd, tworząc nowe krainy. Potężna i rozległa. Kto wie, ile jeszcze skrywa tajemnic.

 • 15:00 Raport naukowy - 80 , magazyn, 2023
  Cotygodniowy przegląd najważniejszych wydarzeń w ...

  Cotygodniowy przegląd najważniejszych wydarzeń w dziedzinie nauki zarówno w Polsce, jak i na świecie. Odkrycia i dokonania naukowców, misje badające tajemnice kosmosu i naszego globu, fascynujące technologie i wydarzenia, które zmieniają historię. To niezbędnik tych, którzy chcą być na bieżąco z tym, co dzieje się w nauce, poznawać i rozumieć naszą rzeczywistość, a czasem wybiegać myślą w przyszłość. W tym programie nie zapomnimy także o ważnych rocznicach i historii nauki.

 • 15:30 Giganci nauki - Mikołaj Kopernik teleturniej, teleturniej, 2022
  Teleturniej oparty na oryginalnym formacie ...  Teleturniej oparty na oryginalnym formacie TVP, dedykowany wyłącznie wiedzy naukowej, znakomite połączenie emocji i zabawy z edukacją i misją popularyzacji nauki. Każdy odcinek to jeden temat i jeden zwycięzca, ten, który zna najlepsze odpowiedzi na pytania przygotowywane przez ekspertów, dziennikarzy i konkurentów. Teleturniej, w którym liczy się wyłącznie wiedza. Dla zawodników to rywalizacja, dla widzów pełna emocji przygoda z zagadkami i tajemnicami nauki. Na zwycięzcę teleturnieju czeka tytuł Giganta Nauki i nagroda 20 tys. PLN. Teleturniej składa się z 3 rund i finału wieńczącego dzieło. Zasady poszczególnych rund różnią się od siebie, punkty poszczególnych rund sumują się.
  XVI wiek. Frombork. Polska. To tu skromny kanonik dokonuje ostatnich obliczeń i już wie, że to co odkrył, wywróci świat do góry nogami, a jego wystawi na wielkie niebezpieczeństwo. Ale on się nie boi. Pozostaje wierny swoim ideałom. Wierzy, że poznawanie świata i Wszechświata to największy cel jego życia. Bez względu na cenę. Prawnik, urzędnik, strateg, dyplomata, lekarz, ekonom, fizyk, filozof, kartograf i astronom. Oto prawdziwy człowiek renesansu. Prawdziwy Gigant Nauki, który "Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie go wydało plemię". Ten odcinek Gigantów Nauki dedykowany jest Mikołajowi Kopernikowi, najbardziej znanemu w świecie polskiemu naukowcowi.

 • 16:30 Dorwać wirusa - odc. 5 cykl dokumentalny, magazyn, 2022
  W odcinku zostały omówione techniki ...

  W odcinku zostały omówione techniki wykrywania wirusów. Czym są testy antygenowe i genetyczne? Dowiemy się też, co zmieniła pandemia w pracy laborantów.
  "Dorwać wirusa" - cykl dokumentalny ukazujący osiągnięcia naukowców pracujących na froncie walki z chorobami wirusowymi. Przez pryzmat pandemii koronawirusa, w przystępny i zrozumiały sposób wyjaśniamy, co wiadomo na temat najgroźniejszych patogenów, w jaki sposób zapobiega się ich rozprzestrzenianiu, jak pracuje się nad szczepionkami i lekami przeciwwirusowymi, jak przewiduje się kierunki mutacji i pojawianie się nowych odmian wirusów. Każdy odcinek poświęcony jest innemu aspektowi badań nad wirusami. Tajniki wirusologii tłumaczą wybitni eksperci z kraju i ze świata. Program bogato ilustrowany ujęciami z okresu pandemii SARS - CoV - 2, zdjęciami z laboratoriów oraz grafiką komputerową wyjaśniającą działanie wirusów, terapii i innych omawianych zjawisk.

 • 17:00 Dzika Polska - Czarownicy z bagien serial dokumentalny, film dokumentalny, 2007
  Tym razem ekipa "Dzikiej Polski" ...

  Tym razem ekipa "Dzikiej Polski" udaje się w dzicz, na bagna. A te ostały się w Polsce przede wszystkim nad Biebrzą. Dotąd muskaliśmy je tylko kamerą w ciągu kilku wyjazdów. Teraz całkiem w nie wpadliśmy. Takie błotne pułapki czyhają nad Biebrzą tylko tam, gdzie strukturę torfowisk naruszył człowiek, kopiąc rowy, wydobywając torf, rozjeżdżając podmokłe łąki ciągnikami. Przeważają jednak tereny nieomalże dziewicze, gdzie ziemia wprawdzie ugina się pod nami i trzęsie, ale nie wsysa i można bezpiecznie czuć się na bagiennej i łąkowej darni. Niewygody wynagradza nam tutejsza przyroda kobiercami kwiatów, śpiewem ptaków od słodkich tonów słowika czy dziwonii po tajemniczy szmer świerszczaka czy brzęczki, wieczorne buczenia bekasów, nocne koncerty pasikoników, rzekotek i żab. Motyl niepylak mnemozyna zakłada swej samicy chemiczny pas cnoty, by nie pląsała w majowym słońcu z innymi. Storczyk obuwik zamyka owady w pułapkach, by zapylić swe kwiaty. U rybitw białoskrzydłych kwitnie jawne przekupstwo. Samiec musi upatrzonej samicy przynieść prezent w postaci owada lub rybki. Jak się jej ten dar nie spodoba, to fora ze dwora, poczekam na lepszego darczyńcę. Tu w miejscu miłości najwyraźniej triumfuje gospodarka rynkowa, której, wbrew złudzeniom, wcale nie wymyślili ludzie. O motylach opowiada nam dr Krzysztof Frąckiel z Biebrzańskiego Parku Narodowego, o storczykach dr Cezary Werpachowski, też pracownik naukowy Parku, a z kolei w świat podwodny Biebrzy wprowadzi nas Mirek Kobeszko - miejscowy miłośnik przyrody. Program prowadzą Tomasz Kłosowski i Marcin Kostrzyński.

 • 17:30 Dzika Polska - Jedwabne pęta serial dokumentalny, film dokumentalny, 2007
  W tym odcinku dr Janusz ...

  W tym odcinku dr Janusz Kuprianowicz - wybitny specjalista arachnolog (badacz pająków), znawca przyrody Podlasia - wtajemniczy nas w świat pająków biebrzańskich. W programie wszystko o babim lecie, pajęczych sieciach i pająkach, nawet tych uwięzionych w bursztynie. Pająki wytwarzały jedwabne nici na długo zanim wyewoluowały ich gatunki, które potrafiły sporządzać sieci. Nawet pająki skaczące, nigdy nieprzędące sieci, wzbijają się w powietrze, ciągnąc za sobą jedwabną linę bezpieczeństwa, jak alpiniści przywiązani do ostatniego pewnego uchwytu. Nić taka od dawna więc należy do wyposażenia pająków i znakomicie nadaje się do sporządzania sieci na owady. Możemy uznać sieć za sposób na przebywanie w wielu miejscach na raz. Pająk jest jak jaskółka z paszczą wielkości wieloryba, jeśli ująć to w odpowiedniej skali.

 • 18:00 Tajemnice sal operacyjnych - Przez dziurkę od klucza cykl dokumentalny, film dokumentalny, 2022
  Gospodarzem programu jest doktor Łukasz ...

  Gospodarzem programu jest doktor Łukasz Grabarczyk, jedyny polski neurochirurg operujący w wojennych szpitalach w Ukrainie, wieloletni szef kliniki Budzik w Olsztynie, absolwent Uniwersytetu we Freiburgu, który swoje umiejętności doskonalił w USA i Japonii. Poprowadzi widzów przez tajniki nowatorskich operacji dokonywanych w polskich szpitalach, pokazując pracę lekarzy, nowoczesne technologie medyczne i procedury umożliwiające sprawny przebieg zabiegów.


 • 18:30 Raport naukowy - 80 , magazyn, 2023
  Cotygodniowy przegląd najważniejszych wydarzeń w ...

  Cotygodniowy przegląd najważniejszych wydarzeń w dziedzinie nauki zarówno w Polsce, jak i na świecie. Odkrycia i dokonania naukowców, misje badające tajemnice kosmosu i naszego globu, fascynujące technologie i wydarzenia, które zmieniają historię. To niezbędnik tych, którzy chcą być na bieżąco z tym, co dzieje się w nauce, poznawać i rozumieć naszą rzeczywistość, a czasem wybiegać myślą w przyszłość. W tym programie nie zapomnimy także o ważnych rocznicach i historii nauki.

 • 19:00 Czy wiesz, że? - /174/ (Did You Know?) cykl dokumentalny, magazyn, , kraj prod.Francja 2021
  Gdybyś musiał wyjaśnić naukę komuś, ...

  Gdybyś musiał wyjaśnić naukę komuś, kto nic o niej nie wie, jak byś to zrobił? Nie musisz już zadawać sobie tego pytania. Program "Czy wiesz, że?" jest właśnie po to! Każdy odcinek w jasny i prosty sposób wyjaśnia Twoje codzienne otoczenie: zdrowie i dobre samopoczucie, ludzkie ciało, zwierzęta, ziemię, dom, żywność, technologie.

 • 19:30 Czy wiesz, że? - /175/ (Did You Know?) cykl dokumentalny, magazyn, , kraj prod.Francja 2021
  Gdybyś musiał wyjaśnić naukę komuś, ...

  Gdybyś musiał wyjaśnić naukę komuś, kto nic o niej nie wie, jak byś to zrobił? Nie musisz już zadawać sobie tego pytania. Program "Czy wiesz, że?" jest właśnie po to! Każdy odcinek w jasny i prosty sposób wyjaśnia Twoje codzienne otoczenie: zdrowie i dobre samopoczucie, ludzkie ciało, zwierzęta, ziemię, dom, żywność, technologie.

 • 20:00 Wielkie rzeki świata - Amazonka cz. 1 (Earth’s Great Rivers. Amazon) serial dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.Wielka Brytania 2019
  Film dokumentalny przedstawiający trzy największe ...

  Film dokumentalny przedstawiający trzy największe rzeki na świecie: Amazonkę, Nil, Missisipi. Będzie to niezwykła i pełna emocji podróż po dzikim świecie rzek, z których każda jest osobnym ekosystemem. Z użyciem nowoczesnych technologii filmowania zobaczymy te rzeki z lotu ptaka i ze szczegółami, których nigdy dotąd nie widzieliśmy. Prześledzimy te wodne arterie od ich żródeł aż po ujścia. Cudowne laguny Amazonki, niesamowitych rozmiarów węgorze, afrykańscy mieszkańcy Nilu, niespodzianki pięknej Missisipi.
  Odc. 1. Amazonka, największa rzeka świata przytłacza swym ogromem. Dorzeczem obejmuje dziewięć krajów, jedną trzecią powierzchni Ameryki Południowej. Utrzymuje przy życiu największe lasy deszczowe świata; wspiera największe na Ziemi zróżnicowanie gatunkowe. Wzbogaca tętniące życiem kultury. Co roku rozległe wezbrania jej wód tworzą jakby śródlądowe morze. Dziś wciąż jeszcze istnieją tu tajemnicze krainy. By poznać sekrety najpotężniejszej rzeki świata naszą opowieść rozpoczynamy od pojedynczej kropli. Lodowce Andów Peruwiańskich. Woda z topniejących lodowców spływa tu w dół górskimi zboczami. Rozpoczyna liczącą 6400 kilometrów wędrówkę ku morzu. Największe na świecie dorzecze gromadzi wodę z prawie całej tropikalnej części Ameryki Południowej. Jedna piąta zasobów słodkiej wody na Ziemi wędruje na wschód przez kontynent. 1100 dopływów odprowadza wodę z obszaru o powierzchni siedmiu milionów kilometrów kwadratowych. W trudno dostępnych bystrzach i głębokich ciemnych pląsach żyją jedne z największych i najrzadziej występujących miejscowych drapieżników. Rozpoczynając swój bieg od skromnej kropli w górach, Amazonka staje się rzeką, która nie ma sobie równych. Od źródeł po ujście wyrzeźbiła własny szlak przez ląd, tworząc nowe krainy. Potężna i rozległa. Kto wie, ile jeszcze skrywa tajemnic.

 • 21:05 Dzika Polska - Jedwabne pęta serial dokumentalny, film dokumentalny, 2007
  W tym odcinku dr Janusz ...

  W tym odcinku dr Janusz Kuprianowicz - wybitny specjalista arachnolog (badacz pająków), znawca przyrody Podlasia - wtajemniczy nas w świat pająków biebrzańskich. W programie wszystko o babim lecie, pajęczych sieciach i pająkach, nawet tych uwięzionych w bursztynie. Pająki wytwarzały jedwabne nici na długo zanim wyewoluowały ich gatunki, które potrafiły sporządzać sieci. Nawet pająki skaczące, nigdy nieprzędące sieci, wzbijają się w powietrze, ciągnąc za sobą jedwabną linę bezpieczeństwa, jak alpiniści przywiązani do ostatniego pewnego uchwytu. Nić taka od dawna więc należy do wyposażenia pająków i znakomicie nadaje się do sporządzania sieci na owady. Możemy uznać sieć za sposób na przebywanie w wielu miejscach na raz. Pająk jest jak jaskółka z paszczą wielkości wieloryba, jeśli ująć to w odpowiedniej skali.

 • 21:40 Tajemnice zaćmienia Słońca (Eclipse Chasers) film dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.USA 2010
  Dokument nakręcony podczas zaćmienia Słońca ...

  Dokument nakręcony podczas zaćmienia Słońca w 2010 roku na Wyspie Wielkanocnej na południowym Pacyfiku bada niezwykłe zjawisko całkowitego zaćmienia Słońca, kiedy orbity Słońca, Księżyca i Ziemi dochodzą do tak idealnej linii, że Księżyc całkowicie zasłania światło słoneczne. Aby uchwycić całkowite zaćmienie Słońca jak nigdy dotąd, twórcy filmu wykorzystali znakomitą grafikę, materiały HD i po raz pierwszy zarejestrowali zaćmienie za pomocą zaawansowanego teleskopu słonecznego, który rejestruje zdjęcia Słońca na długości fali Hydrogen Alpha. Program przenosi widzów za kulisy MIT Plasma Fusion Center i wiodących ośrodków badawczych NASA, w tym Goddard Space Flight Center (Waszyngton) i JPL Labs (Pasadena, Kalifornia). Film dowodzi, że dane naukowe zebrane podczas całkowitego zaćmienia odgrywają kluczową rolę w zrozumieniu Słońca i jego wpływu na Ziemię, a szczególnie burz słonecznych, które powodują poważne przerwy w dostawie prądu, awarie satelitów, a nawet zagrażają astronautom przebywającym w kosmosie. Badanie zaćmień takich jak to ukazane w filmie pogłębia naszą wiedzę na temat podstawowych funkcji Słońca, a wiedza ta może pewnego dnia pomóc w rozwiązaniu przyszłych potrzeb energetycznych świata.

 • 22:45 Dzika Polska - Czarownicy z bagien serial dokumentalny, film dokumentalny, 2007
  Tym razem ekipa "Dzikiej Polski" ...

  Tym razem ekipa "Dzikiej Polski" udaje się w dzicz, na bagna. A te ostały się w Polsce przede wszystkim nad Biebrzą. Dotąd muskaliśmy je tylko kamerą w ciągu kilku wyjazdów. Teraz całkiem w nie wpadliśmy. Takie błotne pułapki czyhają nad Biebrzą tylko tam, gdzie strukturę torfowisk naruszył człowiek, kopiąc rowy, wydobywając torf, rozjeżdżając podmokłe łąki ciągnikami. Przeważają jednak tereny nieomalże dziewicze, gdzie ziemia wprawdzie ugina się pod nami i trzęsie, ale nie wsysa i można bezpiecznie czuć się na bagiennej i łąkowej darni. Niewygody wynagradza nam tutejsza przyroda kobiercami kwiatów, śpiewem ptaków od słodkich tonów słowika czy dziwonii po tajemniczy szmer świerszczaka czy brzęczki, wieczorne buczenia bekasów, nocne koncerty pasikoników, rzekotek i żab. Motyl niepylak mnemozyna zakłada swej samicy chemiczny pas cnoty, by nie pląsała w majowym słońcu z innymi. Storczyk obuwik zamyka owady w pułapkach, by zapylić swe kwiaty. U rybitw białoskrzydłych kwitnie jawne przekupstwo. Samiec musi upatrzonej samicy przynieść prezent w postaci owada lub rybki. Jak się jej ten dar nie spodoba, to fora ze dwora, poczekam na lepszego darczyńcę. Tu w miejscu miłości najwyraźniej triumfuje gospodarka rynkowa, której, wbrew złudzeniom, wcale nie wymyślili ludzie. O motylach opowiada nam dr Krzysztof Frąckiel z Biebrzańskiego Parku Narodowego, o storczykach dr Cezary Werpachowski, też pracownik naukowy Parku, a z kolei w świat podwodny Biebrzy wprowadzi nas Mirek Kobeszko - miejscowy miłośnik przyrody. Program prowadzą Tomasz Kłosowski i Marcin Kostrzyński.

 • 23:25 Tajemnice sal operacyjnych - Przez dziurkę od klucza cykl dokumentalny, film dokumentalny, 2022
  Gospodarzem programu jest doktor Łukasz ...

  Gospodarzem programu jest doktor Łukasz Grabarczyk, jedyny polski neurochirurg operujący w wojennych szpitalach w Ukrainie, wieloletni szef kliniki Budzik w Olsztynie, absolwent Uniwersytetu we Freiburgu, który swoje umiejętności doskonalił w USA i Japonii. Poprowadzi widzów przez tajniki nowatorskich operacji dokonywanych w polskich szpitalach, pokazując pracę lekarzy, nowoczesne technologie medyczne i procedury umożliwiające sprawny przebieg zabiegów.


 • 00:00 NAUSICAA: największe akwarium w Europie (Acquarium Megastructure: Nausicaa) film dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.Francja 2018
  Nausicaa we Francji jest największym ...

  Nausicaa we Francji jest największym akwarium w Europie. Jego główny basen równy jest wielkości czterech basenów olimpijskich. Od architektury tego obiektu po logistykę sprowadzenia setek gatunków zwierząt, dla których Nausicaa jest teraz ich domem, zanurzamy się wraz z twórcami tego filmu w niezwykłą podróż do tego wyjątkowego projektu.

 • 01:05 Czy wiesz, że? - /176/ (Did You Know?) cykl dokumentalny, magazyn, , kraj prod.Francja 2021
  Gdybyś musiał wyjaśnić naukę komuś, ...

  Gdybyś musiał wyjaśnić naukę komuś, kto nic o niej nie wie, jak byś to zrobił? Nie musisz już zadawać sobie tego pytania. Program "Czy wiesz, że?" jest właśnie po to! Każdy odcinek w jasny i prosty sposób wyjaśnia Twoje codzienne otoczenie: zdrowie i dobre samopoczucie, ludzkie ciało, zwierzęta, ziemię, dom, żywność, technologie.

 • 01:45 Raport naukowy - 80 , magazyn, 2023
  Cotygodniowy przegląd najważniejszych wydarzeń w ...

  Cotygodniowy przegląd najważniejszych wydarzeń w dziedzinie nauki zarówno w Polsce, jak i na świecie. Odkrycia i dokonania naukowców, misje badające tajemnice kosmosu i naszego globu, fascynujące technologie i wydarzenia, które zmieniają historię. To niezbędnik tych, którzy chcą być na bieżąco z tym, co dzieje się w nauce, poznawać i rozumieć naszą rzeczywistość, a czasem wybiegać myślą w przyszłość. W tym programie nie zapomnimy także o ważnych rocznicach i historii nauki.

 • 02:20 Nowe okno na Wszechświat film dokumentalny, film dokumentalny, 2022
  Film dokumentalny o przygotowaniach i ...

  Film dokumentalny o przygotowaniach i starcie największego kosmicznego laboratorium, jakim jest Teleskop Jamesa Webba. To następca słynnego Teleskopu Hubble’a. W filmie zostały pokazane unikatowe zdjęcia tego historycznego instrumentu w Gujańskim Centrum Lotów Kosmicznych tuż przed startem oraz rozmowy z naukowcami pracującymi przy projekcie od ponad 20 lat.

 • 03:20 Zakończenie dnia , bez klasyfikacji, 2024
stacja tv