TVP Polonia - Program TV na czwartek 08 czerwca 2023

 • 06:00 Polonia 24 , serwis informacyjny (dziennik), 2023
 • 06:30 Słownik polsko@polski - talk , kameralne i studyjne (widowisko), 2022
 • 07:00 Prywatne życie zwierząt - sezon 7 reportaż, reportaż, 2022
  Zęby u słonia są wielkości ...

  Zęby u słonia są wielkości cegły i ważą nawet 4 kg. Ciosy słonia są to przekształcone siekacze górne, choć potocznie nazywa się je kłami. Hipopotamy mają do 40 zębów. Niektóre z nich dorastają do 50 centymetrów długości. W naturze o stan hipopotamich zębów dbają ryby i ptaki, które czyszczą im paszczę. W zoo ich rolę przejmuje opiekun wyposażony w wielką szczotkę.

 • 07:30 Smak tradycji - Od Zielonych Świątek do Bożego Ciała magazyn, magazyn, 2008
  Rzetelny, nastrojowy, bogato ilustrowany, w ...

  Rzetelny, nastrojowy, bogato ilustrowany, w dużym stopniu inscenizowany program kulturalno - kulinarny sięgający do źródeł tkwiących w prasłowiańskich obrzędach, które potem splotły się z tradycją chrześcijańską i polską kulturą ludową, wyjaśniający rzadko uświadamianą symbolikę gestów, zachowań i potraw, której korzenie tkwią w odległej przeszłości. Te przekazywane z pokolenia na pokolenie (coraz częściej odchodzące w niepamięć) rytuały są odbiciem polskiej historii, świadectwem naszej
  tożsamości narodowej, barwną wizytówką w coraz bardziej zunifikowanym świecie.
  Boże Ciało to przede wszystkim wielkie święto religijne. Odbywane w tym dniu w Polsce procesje nie mają sobie równych w całej Europie! Ale zarówno Boże Ciało, jak i Zielone Świątki (obchodzone 11 dni wcześniej) to także uroczystości ludowe, w których pobrzmiewają echa starosłowiańskich świąt urodzaju. Dlaczego gałązki brzozowe i kłącza tataraku mają w tych dniach tak wyjątkowe znaczenie? Czemu na Zielone Świątki rozpalano ogniska, co działo się tego dnia na Łysej Górze? Co ma wspólnego Boże Ciało z krakowskim Lajkonikiem i bractwem kurkowym? Na wszystkie te pytania spróbują odpowiedzieć: Marek Zając oraz Hanna Szymanderska (autorka książek o polskich tradycjach świątecznych).
 • 07:55 Pytanie na śniadanie - pobudka , magazyn, 2023
 • 10:45 Wadowickie spotkania ze Świętym Janem Pawłem II - Łukasz i Paweł Golec cykl dokumentalny, film dokumentalny, 2020
  W kolejnym odcinku cyklu swoje ...

  W kolejnym odcinku cyklu swoje spotkania ze Świętym wspominają bracia Golec.

 • 11:00 Transmisja Mszy Świętej - z Placu Jana Pawła II w Ełku , sprawozdanie, 2023
  Transmisja Mszy Świętej z Placu ...

  Transmisja Mszy Świętej z Placu Jana Pawła II w Ełku (Boże Ciało).

 • 13:05 #Projekt Uniesieni koncert, koncert, 2023
  Muzyczne widowisko z elementami Ewangelii ...

  Muzyczne widowisko z elementami Ewangelii i modlitwy. Złoży się na nie również 14 przystanków Drogi Światła. Muzyczny spektakl ewangeliczny odbywa się 15 kwietnia w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego. Krótkie rozważania modlitewne dotyczą wydarzeń po Zmartwychwstaniu Jezusa. Droga Światła - to święto radości, pokoju i miłości i wzystkie te wartości znajdują odzwierciedlenie
  w widowisku #Projekt Uniesieni. W części muzycznej występują gwiazdy polskiej i zagranicznej sceny wykonując utwory wybrane na to wydarzenie. Wykonania łączy specjalna oprawa słowno - wizualna. W narracji motywem przewodnim są fragmenty Ewangelii i płynące z niej przesłanie. Słowa ożywiają wizualizacje - zanimowane graficznie dzieła sztuki. Dodatkowo pojawiają się świadectwa osób, których życie zmieniło się pod wpływem Drogi Światła. Artystom towarzyszy orkiestra oraz chór. Aranżacje w opracowaniu Marcina Pospieszalskiego.

 • 15:25 Trędowata melodramat, film fabularny kinowy, 1976
  Trzecia ekranizacja wydanej w 1908 ...

  Trzecia ekranizacja wydanej w 1908 r. powieści Heleny Mniszkówny (do 1939 r. książka była wznawiana przeszło 20 razy). Tytuł "Trędowata" stał się w powszechnej świadomości symbolem kiczu, hasłem wywołującym charakterystyczne reakcje - miażdżące opinie krytyków i aplauz tzw. szerokiej publiczności. Z takim przyjęciem spotkały się obie przedwojenne adaptacje filmowe - niema z 1920 r. , w reżyserii Edwarda Puchalskiego i Józefa Węgrzyna, z Jadwigą Smosarską i Bolesławem Mierzejewskim, oraz dźwiękowa z 1936 r. , w reżyserii Juliusza Gardana, z Elżbietą Barszczewską i Franciszkiem Brodniewiczem w rolach nieszczęśliwych kochanków. Po wojnie powieść Mniszkówny, długo niewydawana, staje się mitem, na czarnym rynku za odbitki maszynopisowe płacono horrendalne sumy. Gdy wreszcie książkę w 1973 r. wznowiono, zniknęła z księgarni błyskawicznie, a jej adaptacje sceniczne zaczęły ratować budżet teatrów, które zdecydowały się wprowadzić na afisz tytuł niezawodnie przyciągający masową publiczność. Wreszcie z fenomenem "Trędowatej" zmierzył się twórca "Potopu". Już w czasie realizacji Jerzy Hoffman podkreślał, że nie chce robić pastiszu ani parodii, tylko zwyczajny melodramat, film całkiem serio o nieszczęśliwej miłości. Wykreślił z tekstu wiele wątków ubocznych, zredukował do minimum egzotyczną otoczkę "z życia wyższych sfer". Zrealizował kulturalny film w stylu retro, z pięknymi zdjęciami Stanisława Lotha (wnętrza pałacu w Łańcucie, powozy, parki i ogrody, m.in. w Książu) i dobrą muzyką Wojciecha Kilara. W pierwszoplanowych rolach wystąpili Elżbieta Starostecka (piękna, wrażliwa Stefcia Rudecka), Leszek Teleszyński (zabójczo przystojny ordynat Waldemar Michorowski), Czesław Wołłejko (bardzo prawdziwy w roli starego ordynata), Jadwiga Barańska (trochę z przymrużeniem oka zagrana baronowa Elzonowska), Irena Malkiewicz (godna księżna Podhorecka; w "Trędowatej" z 1936 r. debiutowała rolą Melanii).
  Ordynat Michorowski poznaje guwernantkę swej kuzynki Luci. Zakochuje się w pannie Stefanii Rudeckiej, zdobywa jej wzajemność. Ich miłość bulwersuje arystokratyczne środowisko. Szlachetnie urodzone damy i wykwintni panowie podczas balu jednoznacznie dają odczuć ubogiej dziewczynie, że wśród nich zawsze będzie trędowata, a jej małżeństwo z panem na Głębowiczach byłoby niewybaczalnym mezaliansem. Zrozpaczona Stefcia biegnie w strugach ulewnego deszczu przez park. Wkrótce spełni się to, co jej przeznaczone.

 • 17:00 Teleexpress , serwis informacyjny (dziennik), 2023
 • 17:25 Pogranicze w ogniu - odc. 4/24 serial TVP, film fabularny telewizyjny, 1988
  W Poznaniu Franek jako korespondent ...

  W Poznaniu Franek jako korespondent wojenny zdobywa informacje o polskich liniach umocnień. Stara się też dowiedzieć od chłopców i Doroty o miejscu pobytu Czarka. Tymczasem w Podgajach Czarkowi udaje się zdobyć plan koncentracji oddziałów nieprzyjaciela pod Lesznem, a także ich dokładny stan osobowy oraz wykaz jednostek. Przypadkiem z wypowiedzi Raffela dowiaduje się, że koncentracja sił wroga nastąpi 24 maja o świcie. W stolicy Wielkopolski wrze. Trwają przygotowania do walki zbrojnej. Voraczek spotyka się z Frankiem. Informuje Felkego, że Krauze został złapany z jego meldunkiem i Kaleta zaczyna coś podejrzewać. Czarek natomiast ma już pewność: Franek jest niemieckim szpiegiem. Niestety, nie udaje się go schwytać. Na domiar złego w strzelaninie ginie Dorota - dziewczyna, o której względy Czarek z Frankiem długo rywalizowali. • 18:30 30 lat dookoła świata, czyli jubileusz TVP Polonia /skrót 5/ widowisko, artystyczne/estradowe (widowisko), 2023
 • 19:30 Wiadomości , serwis informacyjny (dziennik), 2023
 • 20:05 Pogoda , serwis informacyjny (dziennik), 2023
 • 20:10 Sport , serwis informacyjny (dziennik), 2023
 • 20:20 60 lat minęło. Największe hity opolskich festiwali - (1) widowisko, artystyczne/estradowe (widowisko), 2023
  Cykl montażowy najlepszych koncertów opolskich ...

  Cykl montażowy najlepszych koncertów opolskich ostatnich lat z największymi przebojami. Program jest wprowadzeniem do tegorocznego, jubileuszowego wydania KFPP w Opolu. Przypomnimy widzom koncert jubileuszowy z okazji 70 - lecia Telewizji Polskiej. Legendarne występy, kultowe programy i filmy, czyli najbardziej charakterystyczne produkcje, które tworzyły przez siedemdziesiąt lat historię Telewizji Polskiej. Nie zabraknie uznanych wykonawców, wielkich przebojów, wzruszających wspomnień.

 • 21:10 60 lat minęło. Największe hity opolskich festiwali widowisko, artystyczne/estradowe (widowisko), 2023
 • 22:05 Zieja film biograficzny, film fabularny kinowy, 2020
  Biograficzna opowieść, której bohaterem jest ...

  Biograficzna opowieść, której bohaterem jest ksiądz Jan Zieja (1897 - 1991), działacz społeczny, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników. Reżyser Robert Gliński ("Cześć Tereska") przedstawia w swoim filmie wydarzenia historyczne rozgrywające się w ubiegłym stuleciu. Lata 70. Oficer Służb Specjalnych, major Adam Grosicki (w tej roli Zbigniew Zamachowski), próbuje nakłonić do współpracy sędziwego księdza Jana Zieję (Andrzej Seweryn). Zamierza wykorzystać dobrodusznego i ufnego duchownego, który jako tajny agent skompromituje opozycję. Naciskany ksiądz jest jednak nieugięty, ale Grosicki również nie daje za wygraną. Ciągnące się w nieskończoność przesłuchanie księdza uruchamia lawinę wspomnień z minionych lat. To pełna dramatycznych momentów historia Polski XX wieku. Przed oczami stają wydarzenia wojny bolszewickiej 1920 roku, II wojny światowej, czasy powojenne. Z zakamarków pamięci wyłaniają się pełne grozy obrazy, pobrzmiewają echa wojny, odzywają się utajone urazy i tragiczne przeżycia. Ryzykując wolność, a nawet życie, Zieja nie wyrzeknie się swoich wartości moralnych, etycznych i religijnych.

 • 00:00 Midnight News , serwis informacyjny (dziennik), 2023
 • 00:35 30 lat dookoła świata, czyli jubileusz TVP Polonia /skrót 5/ widowisko, artystyczne/estradowe (widowisko), 2023
 • 01:30 Wiadomości , serwis informacyjny (dziennik), 2023
 • 02:00 Pogoda , serwis informacyjny (dziennik), 2023
 • 02:05 Sport , serwis informacyjny (dziennik), 2023
 • 02:10 Ojciec Mateusz - odc. 214 (Ojciec Mateusz XVII odc. 2) serial kryminalny TVP, film fabularny telewizyjny, 2016
  Płonie las. Leśniczy i policjanci ...

  Płonie las. Leśniczy i policjanci odnajdują dowód rzeczowy podpalenia. Trwa przesłuchanie świadków. Józef Zielak zeznaje, że widział w lesie Fabiana Wieczorka, syna znanego mecenasa, który pędził na skuterze i nieomal go potrącił. Potem znalazł też kanister po benzynie. Policjanci odwiedzają Klarę Andrzejczak, która odziedziczyła dom pod lasem. Fabian zostaje zatrzymany. Emilka opowiada Noculowi o nim. Mateusz odwiedza ojca Fabiana, ale mecenas nie jest przejęty losem syna. Tymczasem w okolicy pojawiają się kolejne podpalenia. Mateusz spotyka w cukierni Klarę. Kiedy ta odchodzi na chwilę od stolika, zerka na jej telefon. Wiedziony intuicją sprawdza nazwę firmy i zawiadamia o swoim odkryciu Nocula.

 • 03:00 Ojciec Mateusz - odc. 215 (Ojciec Mateusz XVII odc. 3) serial kryminalny TVP, film fabularny telewizyjny, 2015
  W sandomierskim liceum trwa zjazd ...

  W sandomierskim liceum trwa zjazd absolwentów. Wśród uczestników spotkania jest aktor, Tomasz Zaremba (Mariusz Bonaszewski) oraz jego agentka, Alicja (Hanna Konarowska). Możejko wpada na pomysł zorganizowania turnieju szachowego dla uczniów. Ponieważ policjanci będą brali udział w zawodach, wszyscy pobierają lekcje szachów u Mateusza. Nocul dostaje wezwanie. Doszło do morderstwa. Policjanci znajdują ciało agentki Alicji w domu Tomasza Zaremby. Aktor spotyka się z Mateuszem. Policjanci odzyskują zniszczony testament Zaremby.

 • 03:55 60 lat minęło. Największe hity opolskich festiwali - (1) widowisko, artystyczne/estradowe (widowisko), 2023
  Cykl montażowy najlepszych koncertów opolskich ...

  Cykl montażowy najlepszych koncertów opolskich ostatnich lat z największymi przebojami. Program jest wprowadzeniem do tegorocznego, jubileuszowego wydania KFPP w Opolu. Przypomnimy widzom koncert jubileuszowy z okazji 70 - lecia Telewizji Polskiej. Legendarne występy, kultowe programy i filmy, czyli najbardziej charakterystyczne produkcje, które tworzyły przez siedemdziesiąt lat historię Telewizji Polskiej. Nie zabraknie uznanych wykonawców, wielkich przebojów, wzruszających wspomnień.

 • 04:40 60 lat minęło. Największe hity opolskich festiwali widowisko, artystyczne/estradowe (widowisko), 2023
 • 05:30 Midnight News , serwis informacyjny (dziennik), 2023
 • 06:00 Zakończenie dnia , bez klasyfikacji, 2023
stacja tv