TVP Polonia - Program TV na niedzielę 10 grudnia 2023

 • 06:00 Zrujnowani odbudowani magazyn, magazyn, 2023
  Historię swojego zrujnowania i odbudowania ...

  Historię swojego zrujnowania i odbudowania opowiada Andrzej Ochał. W młodości punkowiec i szalikowiec - miłośnik zadym stadionowych. Ateista. W wieku dwudziestu pięciu lat wyjechał do Francji i zaciągnął się do Legii Cudzoziemskiej. Tamtejsza służba, zwłaszcza wyjścia w wysokie góry, nasunęła mu wątpliwości co do ateizmu. Pół roku spędził w Afganistanie, ponad rok w Afryce. Wyjazd do muzułmańskiego Dżibuti wzbudził tęsknotę i szacunek do polskiej kultury opartej na chrześcijaństwie. Misja bojowa w Wybrzeżu Kości Słoniowej zapoczątkowała powrót do Boga. W 2010 roku wrócił do Polski już nie jako ateista. Po kilku latach wyjechał do Iraku, by pomagać tamtejszym chrześcijanom, ofiarom Państwa Islamskiego. Tam doświadczył czym jest żywy Kościół.

 • 06:25 Notacje - Hanna Strużanowska cykl dokumentalny, felieton, 2023
  Lekarz - ginekolg, absolwentka Wydziału ...

  Lekarz - ginekolg, absolwentka Wydziału Medycznego Uniwersytetu Wileńskiego. Ponad 50 lat pracowała w szpitalu św. Jakuba w Wilnie. Przyjęła prawie 25 tysięcy porodów. Była kierownikiem oddziału, a później zastępcą dyrektora tego szpitala. Była współzałożycielką i członkiem zarządu Polskiego Stowarzyszenia Medycznego na Litwie. Mama Hanny Strużanowskiej - Balsiene, Janina Strużanowska, założyła w Wilnie pierwszy po zakończeniu II wojny światowej teatr polski. Jej tata, Edmud Strużanowski, był oficerem Wojska Polskiego, żołnierzem Legionów Polskich, uczestnikiem wojny polsko - bolszewickiej. Po śmierci w 1993 roku został mianowany generałem brygady. Hanna Strażanowska - Balsiene została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

 • 06:40 Janosik - odc. 4/13 serial TVP, film fabularny telewizyjny, 1973
  Hrabiemu podoba się piękna góralka, ...

  Hrabiemu podoba się piękna góralka, Maryna. Każe porwać dziewczynę Janosika i siłą sprowadzić na zamek. Zbójnicy, przebrani za pasterzy owiec, przedostają się do siedziby rozpustnego dziedzica. Janosik uwalnia swoją ukochaną.

 • 07:30 Pytanie na śniadanie - pobudka , magazyn, 2023
 • 07:55 Pytanie na śniadanie , magazyn, 2023
 • 11:45 Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju koncert, kameralne i studyjne (widowisko), 2023
  TVP Polonia od 1995 roku ...

  TVP Polonia od 1995 roku przyznaje prestiżowe nagrody "Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju wybitnym postaciom świata nauki, kultury, polityki i sportu. W tym roku gala ma miejsce w Muzeum Emigracji w Gdyni. Jest to wydarzenie, będące wyrazem uznania dla tych, którzy poprzez swoją działalność pełnią rolę ambasadorów polskości na całym świecie i z dumą reprezentują Polskę. Galę uświetni koncert w aranżacji orkiestry Grzegorz Urban Band, podczas którego wystąpią: Baśka Giewont, Małgorzata Markiewicz, Marta Zalewska, Mateusz Ziółko, Damian Ukeje oraz Tadek Seibert. Galę prowadzą Agata Konarska i Tomasz Kammel. Nad uroczystością Honorowy Patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

 • 11:55 Między ziemią a niebem , magazyn, 2023
 • 12:00 Anioł Pański (Anioł Pański) , sprawozdanie, , kraj prod.Watykan 2023
 • 12:15 Między ziemią a niebem , magazyn, 2023
 • 12:50 Słowo na niedzielę - Życie na długich światłach, czyli adwentowy Jan Chrzciciel , wykład/prelekcja/prezentacja, 2023
  Jaka jest istota Adwentu? Czy ...

  Jaka jest istota Adwentu? Czy Jan Chrzciciel, o którym słyszymy w niedzielnych czytaniach daje nam jakieś podpowiedzi? Dla Jana najważniejszym nie było o Jezusie mówić, ale na Niego czekać. Pragnienie spotkania było sensem życia Chrzciciela. Wybaczcie porównanie, ale widzę życie Jana jako samochód jadący na długich światłach. On żył w tym, co "tu i teraz", ale jego serce patrzyło dalej. Cały czas z tęsknotą wypatrywał Jezusa. Szukał Go w każdej twarzy. Każdego dnia miał nadzieję wreszcie Go spotkać.
  I to jest dla mnie istota Adwentu. To jest, jak sądzę, istota czekania. Robię to wszystko, co do mnie należy, wypełniam swe obowiązki, ale moje serce czeka już na spotkanie, spogląda gdzieś dalej, poza aktualne sprawy i wydarzenia, na horyzont rozjaśniany przez światła drogowe.

 • 13:00 Transmisja Mszy Świętej - z kościoła św. Hieronima w Warszawie , sprawozdanie, 2023
 • 14:15 Janosik - odc. 5/13 serial TVP, film fabularny telewizyjny, 1973
  Hrabia postanawia wydać wielki bal ...

  Hrabia postanawia wydać wielki bal z okazji przyjazdu córki z Wiednia. Murgrabia zaś dla uatrakcyjnienia zabawy sprowadza siłą młode góralki. Zbójnicy Janosika przychodzą na bal w ubraniach zabranych zatrzymanym gościom. Zostają jednak zdemaskowani i muszą ratować się ucieczką.

 • 15:20 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Złoty rokitnik magazyn kulinarny, magazyn, 2023
  W kolejnym odcinku Karol Okrasa ...

  W kolejnym odcinku Karol Okrasa zaprasza widzów na spotkanie z rokitnikiem. Odwiedzający bałtyckie plaże na pewno pamiętają krzaki rokitnika porastające nadmorskie wydmy. Łatwo je było poznać po charakterystycznych srebrzystych listkach i jaskrawopomarańczowych jagodach. Przez całe lata plażowicze ciągnący nad morze nie zdawali sobie sprawy z faktu, iż mijają wyjątkowy skarb kulinarny. Dziś szczęśliwie to się zmienia, rokitnik wraca do łask i na nasze talerze. Rokitnik jako roślina jadalna i lecznicza został opisany już w VIII wieku naszej ery w podręczniku medycyny tybetańskiej. A polscy zesłańcy na Syberię właśnie rokitnikiem leczyli szkorbut i inne schorzenia. Dlatego często nazywano go "złotem Syberii". Bo maleńki owoc rokitnika to prawdziwa skarbnica wszelkich niezwykle cennych substancji odżywczych. W skład rokitnika wchodzi prawie 5% białka oraz duża ilość witaminy C. To właśnie dlatego są one stosowane do uzupełnienia soków, konfitur czy napojów w witaminę C. W rokitniku znajdziemy również wapń, żelazo, magnez, potas, fosfor, cynk, miedź, mangan, niacynę, ryboflawinę, witaminę B6, kwas pantotenowy, witaminę B12, witaminę A i witaminę E, a także dużą ilość flawonoidów i antyoksydantów. Jest to prawdziwy, tak modny w dzisiejszej dietetyce tzw. superfood, czyli produkt odżywczy o wielkiej ilości prozdrowotnych składników. Co ciekawe, witamina C zawarta w rokitniku dobrze znosi obróbkę cieplną, tak więc gotowane potrawy zawierają jej sporą ilość. A jakie propozycje przygotuje nasz kucharz z tymi pomarańczowymi jagodami? 1/ Polędwiczki z kurczaka w sosie słodko - kwaśnym z rokitnikiem; 2/ Smażony okoń morski z sosem z rokitnika; 3/ Smażony ser camembert z kwaśna konfiturą z rokitnika.

 • 15:50 30 lat dookoła świata, czyli jubileusz TVP Polonia widowisko, artystyczne/estradowe (widowisko), 2023
  Uroczysty koncert galowy z okazji ...

  Uroczysty koncert galowy z okazji 30-lecia powstania TVP Polonia.
  Przybliżymy historię powstawania TVP Polonia, przypominając postaci, które miały na to ogromny wpływ, wspomnimy o najważniejszych Polakach, którzy wywarli wpływ na losy świata, będziemy łączyć się z Polakami na całym świecie. O oprawę muzyczną zadba KUKLA BAND pod dyrekcją Zygmunta Kukli. Wydarzenie będzie bogato zilustrowane materiałami filmowymi, w których opowiemy historię powstawania i zmian na przestrzeni lat TVP Polonia. Oprócz wspomnień, informacji i wzruszającej muzyki będziemy rozmawiać z zaproszonymi na Galę wybitnymi postaciami ze świata kultury, związanymi z Anteną. Wśród Artystów zobaczymy m.in. tych, którzy uzyskali przyznawany od dwudziestu lat przez TVP Polonia tytuł Artysta bez Granic.

 • 16:05 Informacje kulturalne informator kulturalny, magazyn, 2023
 • 16:20 Paszporty Wolności. Wizytówki - odc. 3 Radosław Huget cykl dokumentalny, felieton, 2023
  Radosław Huget urodził się w ...

  Radosław Huget urodził się w 1960 r. w Krakowie. Od 1979 r. angażował się w działalność Konfederacji Polski Niepodległej, był drukarzem i kolporterem ulotek i pism KPN. Od początku lat 80. był członkiem Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania w Krakowie. Należy też do grona pomysłodawców i współtwórców (w kwietniu 1985 r.) Ruchu Wolność i Pokój. W tym okresie współorganizował również manifestacje i akcje ulotkowe na terenie Krakowa. Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009).

 • 16:30 Polacy to wiedzą! - odc. 76 teleturniej, teleturniej, 2023
 • 17:00 Teleexpress , serwis informacyjny (dziennik), 2023
 • 17:20 M jak miłość - odc. 1752* serial TVP, film fabularny telewizyjny, 2023
  Szymek nadal bojkotuje Radka i ...

  Szymek nadal bojkotuje Radka i próbuje nie dopuścić do rozwodu Izy i Marcina, ale jego rodzice i tak spotykają się w sądzie i ostatecznie rozstają. Po rozprawie junior uszkadza w aucie dziennikarza oponę, nieświadomy, że może doprowadzić do tragedii. O mało nie doprowadza do wypadku całej rodziny. Marcin zdaje sobie w końcu sprawę, jak duży mają z Izą problem i postanawia pomóc byłej żonie w zdobyciu akceptacji dzieci. Po rozwodzie Chodakowski odwiedza Kamę i spędza z tancerką namiętne chwile - wcześniej uprzedzając jednak dziewczynę, że w jego życiu nie ma miejsca na nowy związek. A w finale oboje przyłapuje Ania. Jest naprawdę załamana, gdy odkrywa, że chłopak, w którym zdążyła się zakochać, ma romans z jej siostrą. Iwona umawia się na niezwykle udaną randkę - z Argasińskim. Seniorka ukrywa jednak swój nowy związek przed Anetą, obawiając się reakcji córki na wiadomość, że spotyka się z jej szefem. Chodakowska domyśla się, że matka znalazła nową miłość i postanawia odkryć, kto jest jej wybrankiem. • 18:10 Polonia 24 , serwis informacyjny (dziennik), 2023
  Program podsumowujący wydarzenia polonijnie z ...

  Program podsumowujący wydarzenia polonijnie z danego tygodnia.

 • 18:30 Dookoła świata - . magazyn, dysk./wywiad/debata, 2023
 • 19:00 Msza Święta w intencji Ofiar Katastrofy Smoleńskiej - . , sprawozdanie, 2023
 • 20:15 Wiadomości , serwis informacyjny (dziennik), 2023
 • 20:50 Pogoda , serwis informacyjny (dziennik), 2023
 • 20:55 Sport , serwis informacyjny (dziennik), 2023
 • 21:05 Ojciec Mateusz s.XXIX - Odc. 380 (s. XXIX, odc. 12) Sąd ostateczny serial kryminalny TVP, film fabularny telewizyjny, 2023
  Hotelowa sprzątaczka znajduje na łóżku ...

  Hotelowa sprzątaczka znajduje na łóżku martwą kobietę i śpiącego obok niej księdza Mateusza. Robi kilka zdjęć, a potem ucieka, zostawiając budzącego się kapłana. Kompletnie zdezorientowany Mateusz zostaje aresztowany pod zarzutem morderstwa. Problem w tym, że ciało ofiary znika w tajemniczych okolicznościach, a duchowny kompletnie nie pamięta poprzedniego wieczoru. Wie tylko, że spotkał się z kolegą z seminarium, księdzem Bartoszem, ale nie ma pojęcia, jak znalazł się w pokoju hotelowym z zabitą kobietą. Podczas gdy policjanci pod wodzą komendanta Morusa poszukują zwłok, mieszkańcy Sandomierza dowiadują się o domniemanej zbrodni popełnionej przez księdza i głośno domagają się dla niego najsurowszej kary. W winę Mateusza nie wierzy oczywiście Natalia, a także policjanci. Jednak ci, którzy próbują dowieść niewinności przyjaciela, szybko zostają wysłani przez Morusa na przymusowy urlop. Wielu sandomierzan jednak próbuje rozplątać sieć intryg i znaleźć tego, kto stoi za tą makabryczną mistyfikacją. By tego dokonać, Natalia podejmuje się misji pod przykrywką.

 • 22:00 Wielki test o czytaniu - nie tylko od święta , kameralne i studyjne (widowisko), 2023
  Jakie książki lubimy czytać? I ...

  Jakie książki lubimy czytać? I dlaczego książki naprawdę warto czytać? Sprawdzimy to w mikołajkowym programie „Wielki test o czytaniu – nie tylko od święta." Opowiemy w nim również m.in. o nietypowych bibliotekach i największych prywatnych księgozbiorach, a także o wyjątkowych dziełach literatury i ich kolekcjonerach. Dowiemy się też, jak czytanie wpływa na mózg człowieka i funkcjonowanie całego ludzkiego organizmu. W studiu telewizyjnym jak zwykle na pytania testu będą odpowiadali w duetach popularni artyści, sportowcy i dziennikarze. A widzowie mogą rozwiązywać test online na stronie wielkitest.tvp.pl lub ściągając aplikację na smartfony. Program poprowadzą Sylwia Dekiert i Maciej Kurzajewski.

 • 23:20 Paszporty Wolności. Wizytówki - odc. 6 Piotr Paweł Świder cykl dokumentalny, felieton, 2023
  Wizytówki osób, które są zapomnianymi ...

  Wizytówki osób, które są zapomnianymi twarzami Solidarności. Piotr Paweł Świder urodził się w1960 r. w Krakowie. Był członkiem Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz współpracownikiem Konfederacji Polski Niepodległej w Krakowie. Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażował się w podziemną działalność KPN. Internowany na miesiąc w październiku 1982 r. Dwa lata później został sygnatariuszem deklaracji Inicjatywy Obywatelskiej w Obronie Praw Człowieka "Przeciw Przemocy" w Krakowie. W 1985 r. zaangażował się w działalność Ruchu "Wolność i Pokój". W 1986 r. wyemigrował do Francji. Odznaczony m.in. Krzyżem Wolności i Solidarności (2018 r.).

 • 23:25 Słownik polsko@polski - talk , kameralne i studyjne (widowisko), 2023
 • 00:00 Midnight News , serwis informacyjny (dziennik), 2023
  Midnight News. Wiadomości o północy.

  Midnight News. Wiadomości o północy.

 • 00:35 M jak miłość - odc. 1752* serial TVP, film fabularny telewizyjny, 2023
  Szymek nadal bojkotuje Radka i ...

  Szymek nadal bojkotuje Radka i próbuje nie dopuścić do rozwodu Izy i Marcina, ale jego rodzice i tak spotykają się w sądzie i ostatecznie rozstają. Po rozprawie junior uszkadza w aucie dziennikarza oponę, nieświadomy, że może doprowadzić do tragedii. O mało nie doprowadza do wypadku całej rodziny. Marcin zdaje sobie w końcu sprawę, jak duży mają z Izą problem i postanawia pomóc byłej żonie w zdobyciu akceptacji dzieci. Po rozwodzie Chodakowski odwiedza Kamę i spędza z tancerką namiętne chwile - wcześniej uprzedzając jednak dziewczynę, że w jego życiu nie ma miejsca na nowy związek. A w finale oboje przyłapuje Ania. Jest naprawdę załamana, gdy odkrywa, że chłopak, w którym zdążyła się zakochać, ma romans z jej siostrą. Iwona umawia się na niezwykle udaną randkę - z Argasińskim. Seniorka ukrywa jednak swój nowy związek przed Anetą, obawiając się reakcji córki na wiadomość, że spotyka się z jej szefem. Chodakowska domyśla się, że matka znalazła nową miłość i postanawia odkryć, kto jest jej wybrankiem. • 01:30 Wiadomości , serwis informacyjny (dziennik), 2023
 • 02:00 Pogoda , serwis informacyjny (dziennik), 2023
 • 02:03 Sport , serwis informacyjny (dziennik), 2023
 • 02:10 Ostatni prom dramat, film fabularny kinowy, 1989
  12 grudnia 1981 roku. Ze ...


  12 grudnia 1981 roku. Ze Świnoujścia wypływa prom do Hamburga. Wśród pasażerów jest Marek Ziarno, nauczyciel języka polskiego, wysłany za granicę przez regionalne władze "Solidarności", na zlecenie których ma przewieźć dokumenty z listą tajnych drukarni, punktów kontaktowych, nazwiskami działaczy. Służba bezpieczeństwa wie o jego misji, jednak w czasie kontroli osobistej dokumenty nie zostają odkryte, gdyż na pokład promu wniosła je przypadkowo spotkana była żona Marka. W czasie podróży bohaterowie wyjawiają sobie motywy decyzji o opuszczeniu kraju. Młode małżeństwo oczekujące dziecka liczy na lepsze życie. Andrzej wyjeżdża za namową żony, która chce w ten sposób uratować rozpadające się małżeństwo. Dawny działacz partyjny ma nadzieję, że dzięki pieniądzom wywiezionym z Polski uda mu się rozpocząć nowe życie. O wybuchu stanu wojennego dowiaduje się tylko kapitan promu. Zgodnie z poleceniem otrzymanym z portu wydaje rozkaz powrotu do Świnoujścia. By uniknąć odpowiedzialności, symuluje zawał serca. Tymczasem przebywający na pokładzie funkcjonariusz SB otwarcie zaczyna szukać przesyłki "Solidarności". Markowi pomagają pasażerowie. Jednocześnie zaczynają docierać do nich pogłoski o tym, że w kraju wydarzyło się coś niedobrego. Widoczna jest też zmiana kursu promu. Podpływają dwa zachodnioniemieckie kutry i przez megafony przekazana zostaje wiadomość o wydarzeniach w Polsce. Wszyscy pasażerowie, którzy zdecydują się opuścić prom, zostaną zabrani do RFN. Jeden z oficerów rozdaje pasażerom kamizelki ratunkowe. Teraz trzeba "tylko" podjąć decyzję, musi to zrobić także Marek.
  Waldemar Krzystek już w filmie "W zawieszeniu" udowodnił, że doskonale potrafi przedstawiać polską rzeczywistość lat osiemdziesiątych. Ukazany w "Ostatnim promie" dramat wyborów moralnych porusza i wzrusza. Ten współczesny film polityczny ma także starannie zbudowany wątek sensacyjny - pogoń służby bezpieczeństwa za Markiem.


 • 03:35 Kabaretowe Naj - Legenda Kabaretu , artystyczne/estradowe (widowisko), 2021
 • 04:00 Polonia 24 , serwis informacyjny (dziennik), 2023
  Program podsumowujący wydarzenia polonijnie z ...

  Program podsumowujący wydarzenia polonijnie z danego tygodnia.

 • 04:20 Paszporty Wolności. Wizytówki - odc. 5 Sławomir Czarlewski cykl dokumentalny, felieton, 2023
  Wizytówki osób, które są zapomnianymi ...

  Wizytówki osób, które są zapomnianymi twarzami Solidarności. Sławomir Czarlewski urodził się w 1955 r. w Gdańsku. Od lat 70. był zaangażowany w antykomunistyczne protesty. Po powstaniu NSZZ "Solidarność" prowadził szkolenia na temat organizacji demokratycznych wyborów w komisjach zakładowych związku. W listopadzie 1981 r. został wysłany przez związek do Genewy - stan wojenny zastał go we Francji, gdzie w grudniu 1981 r. został współorganizatorem Komitetu Koordynacyjnego NSZZ "Solidarność" w tym kraju. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009 r.) i Krzyżem Wolności i Solidarności (2022 r.).

 • 04:30 Kulturalni PL - (663) magazyn, magazyn, 2023
 • 05:20 30 lat dookoła świata, czyli jubileusz TVP Polonia /skrót 4/ widowisko, artystyczne/estradowe (widowisko), 2023
  Skrót z koncertu z okazji ...

  Skrót z koncertu z okazji 30-lecia powstania TVP Polonia. Wspomnienia o najważniejszych Polakach, którzy wywarli wpływ na losy świata. O oprawę muzyczną zadbał Kukla Band pod dyrekcją Zygmunta Kukli. Wydarzenie ilustrowane materiałami filmowymi, w których została opowiedziana historia powstawania i zmian na przestrzeni lat TVP Polonia.

 • 05:30 Midnight News , serwis informacyjny (dziennik), 2023
  Midnight News. Wiadomości o północy.

  Midnight News. Wiadomości o północy.

 • 06:00 Zakończenie dnia , bez klasyfikacji, 2023
stacja tv