TVP Polonia - Program TV na niedzielę 17 grudnia 2023

  • 06:00 Zrujnowani odbudowani magazyn, magazyn, 2023
    W ruinach kościoła o swoim ...

    W ruinach kościoła o swoim powrocie do Boga opowiada Grzegorz Miecznikowski. Wychował się w tradycyjnej, katolickiej rodzinie. W wieku czternastu lat zafascynował się muzyką metalową i stał się gorliwym heavymetalowcem. Wpadł w alkoholizm, używki, hazard. Z czasem również zaczął pałać nienawiścią do wiary i Kościoła. Tak było do momentu, gdy jego kuzynka pożyczyła mu płytę chrześcijańskiego zespołu metalowego 2Tm2, 3. Słowa o Miłości Boga odmieniły jego serce. W jego ręce trafiła książka "Moc uwielbienia", która zmieniła jego patrzenie na świat i wiarę. Po tej lekturze zaczął dziękować Bogu, uwielbiać Go w każdej sytuacji swojego życia, nawet w trudnościach.

  • 06:35 Janosik - odc. 5/13 serial TVP, film fabularny telewizyjny, 1973
    Hrabia postanawia wydać wielki bal ...

    Hrabia postanawia wydać wielki bal z okazji przyjazdu córki z Wiednia. Murgrabia zaś dla uatrakcyjnienia zabawy sprowadza siłą młode góralki. Zbójnicy Janosika przychodzą na bal w ubraniach zabranych zatrzymanym gościom. Zostają jednak zdemaskowani i muszą ratować się ucieczką.

  • 07:30 Pytanie na śniadanie - pobudka , magazyn, 2023
  • 07:55 Pytanie na śniadanie , magazyn, 2023
  • 11:40 Wspólny dom - Ogrody biblijne serial TVP, telenowela, 2022
    Musimy zatem czuwać nad sobą ...

    Musimy zatem czuwać nad sobą i uczyć się przeżywać starość w sposób aktywny, a wraz z relacją do Boga, pielęgnować nasze relacje z innymi. Wszystko to pomoże nam, by nie czuć się jedynie widzami w teatrze świata i nie ograniczać się do przesiadywania na balkonie i stania w oknie. W odcinku programu Wspólny Dom pokażemy, jak ważna jest aktywizacja seniorów w życie społeczne i jak można się w nią zaangażować.

  • 11:55 Między ziemią a niebem , magazyn, 2023
  • 12:00 Anioł Pański (Anioł Pański) , sprawozdanie, , kraj prod.Watykan 2023
  • 12:15 Między ziemią a niebem , magazyn, 2023
  • 12:50 Słowo na niedzielę - Radować się albo nie , wykład/prelekcja/prezentacja, 2023
    Trzecią niedzielę Adwentu tradycyjnie nazywamy ...

    Trzecią niedzielę Adwentu tradycyjnie nazywamy Gaudete, co po łacinie znaczy "radujcie się". Jest to wezwanie wzięte z pierwszego zdania niedzielnego 2. czytania. Radość bierze się stąd, że każdego dnia narodzenie Pana Jezusa jest coraz bliżej. Z każdym Adwentem, z każdym rokiem, przybliża się powrót naszego Pana. Ale nie jest to radość automatyczna. Radość adwentowa bierze się z czegoś innego. Jej podstawą jest pamiętanie o Jezusie, rozważanie Jego przyjścia. Zastanawianie się nad Jego obietnicami. Jest to zatem radość, powiedziałbym, niełatwa, nieoczywista i wymagająca pewnego wysiłku. Radość, która jest bardziej decyzją, niż emocją. Ale właśnie dlatego może trwać w nas niezależnie od tego, co dzieje się na zewnątrz.

  • 13:00 Transmisja Mszy Świętej - z kościoła pw. św. Jana Chrzciciela i św. Rocha w Brochowie , sprawozdanie, 2023
  • 14:15 Janosik - odc. 6/13 serial TVP, film fabularny telewizyjny, 1973
    Hrabia i murgrabia, stwierdziwszy, że ...

    Hrabia i murgrabia, stwierdziwszy, że zamkowa kasa jest pusta, nakładają na wieś nowe podatki. Zrozpaczeni chłopi błagają Janosika o pomoc. Janosik przeznacza część zbójeckich talarów na pomoc dla wsi. Wysyła do wsi dwóch zbójników z workiem talarów przeznaczonych na opłacenie kontrybucji. Po drodze między zbójnikami dochodzi jednak do bójki: jeden zabija drugiego i zamierza uciec z pieniędzmi. Niestety, zostaje schwytany przez murgrabiego, który odbiera mu talary i wysyła do wsi z workiem kamieni zamiast pieniędzy. O całym wydarzeniu dowiaduje się Janosik.

  • 15:20 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Powrót topinamburu na polski stół magazyn kulinarny, magazyn, 2023
    W tym odcinku Karol Okrasa ...

    W tym odcinku Karol Okrasa zaprasza widzów na Podlasie, na spotkanie z topinamburem. Topinambur, podobnie jak ziemniak czy pomidor przybył do Europy z Ameryki po wyprawach Krzysztofa Kolumba. Znany też jako słonecznik bulwiasty, co jest prawie dokładnym tłumaczeniem łacińskiej nazwy Helianthus tuberosus. Sama nazwa Helianthus - słonecznik nadana została przez Karola Linneusza na bazie greckich słów helios oznaczającego "słońce" i anthos "kwiat". A drugi człon nazwy tuberosus wywodzi się od słowa tuber znaczącego po łacinie "bulwę". A skąd topinambur? Taką nazwę nadali mu Francuzi. W1613 roku Paryż odwiedzili członkowie plemienia Indian Tupinamba, co stało się sensacją. Ponieważ w tym samym czasie dotarł zza Atlantyku także i topinambur, nazwy plemienia użyto więc do nazwania nowej rośliny. Nieważne przy tym, że Indianie pochodzili z Ameryki Południowej, a topinambur z Północnej. Dla ówczesnych Europejczyków byli to egzotyczni przybysze zza tego samego morza. Co ciekawe topinambur po przybyciu do Europy rozpowszechnił się szybciej niż ziemniak. I był chętnie jadany, ale potem zniknął z naszych talerzy na długo. Tylko leśnicy wiedzieli, że bardzo smakuje dzikom i jeleniom. Jako gatunek dość inwazyjny szybko rozprzestrzenił się w naszych lasach. Dopiero od niedawna wraca powoli na polskie stoły. I warto mu w tym pomóc. Dlatego Karol przygotuje kilka potraw, które na pewno są widzom znane, ale w wersjach bez topinamburu. Proponowane dania: 1/Bliny z topinamburu z pasztetową z kaczki; 2/Krem brulee z topinamburem i orzechami w miodzie; 3/Królik duszony z topinamburem, podany z salsą z topinamburu.

  • 15:55 Wojciech Cejrowski - boso przez świat cykl reportaży, reportaż, 2009
    Razem z autorem programu odwiedzamy ...

    Razem z autorem programu odwiedzamy jedną z madagaskarskich plantacji wanilii. Poznajemy pochodzenie tej rośliny, historię i sposoby jej uprawy. Dowiadujemy się, dlaczego kwiaty zapyla się ręcznie oraz jak wygląda wstępna obróbka tej jednej z najdroższych przypraw świata.


  • 16:30 Polacy to wiedzą! - odc. 77 teleturniej, teleturniej, 2023
  • 17:00 Teleexpress , serwis informacyjny (dziennik), 2023
  • 17:20 M jak miłość - odc. 1754* serial TVP, film fabularny telewizyjny, 2023
    Dima przyjeżdża do Grabiny i ...

    Dima przyjeżdża do Grabiny i wreszcie odnajduje Nadię. Magda przekonuje od razu Ukraińca, by na razie został z córką w Siedlisku, dając Nadii i sobie czas na oswojenie się z myślą o rozstaniu. Artur wciąż pracuje ponad siły i w końcu ma na drodze wypadek, gdy ze zmęczenia zasypia za kierownicą. Gdy lekarz próbuje ukryć swoje problemy przed Marią, konflikt między Rogowskimi jeszcze się nasila. Kisielowa jest zachwycona "cudowną" wodą ze źródła w Lipnicy, która leczy - rzekomo - niemal każdą chorobę i za którą staruszka sporo płaci. Sołtyska wchodzi też w konflikt z księdzem Grzegorzem, gdy kapłan chce wprowadzić pieśni gospel do repertuaru kościelnego chóru. Daniel - którego wcześniej Zofia sama namówiła, by dołączył do zespołu razem z Mają - zamyka w końcu kłótliwą sąsiadkę na zapleczu, skąd ratuje ją dopiero mąż.

  • 18:10 Polonia 24 , serwis informacyjny (dziennik), 2023
    Program podsumowujący wydarzenia polonijnie z ...

    Program podsumowujący wydarzenia polonijnie z danego tygodnia.

  • 18:35 Informacje kulturalne informator kulturalny, magazyn, 2023
    Przegląd najważniejszych wydarzeń kulturalnych. Podróż ...

    Przegląd najważniejszych wydarzeń kulturalnych. Podróż po wystawach, kinach, teatrach, a także rozmowy i opinie czołowych postaci ze świata kultury.

  • 19:00 Dookoła świata - . magazyn, dysk./wywiad/debata, 2023
  • 19:30 Wiadomości , serwis informacyjny (dziennik), 2023
  • 20:05 Pogoda , serwis informacyjny (dziennik), 2023
  • 20:10 Sport , serwis informacyjny (dziennik), 2023
  • 20:20 Ojciec Mateusz s.XXIX - Odc. 381 (s. XXIX, odc. 13) Ostatni taniec serial kryminalny TVP, film fabularny telewizyjny, 2023
    Natalia próbuje znaleźć swój ulubiony ...

    Natalia próbuje znaleźć swój ulubiony styl taneczny. W związku z tym ksiądz Mateusz przedstawia ją swojemu znajomemu bibojowi. Chłopak dostrzega w gospodyni talent i pasję, więc proponuje jej udział w konkursie. W tym czasie inny tancerz - Paweł Tomczak - zajmujący się bardziej prywatnymi pokazami, pada martwy na podłogę w domu bogatej klientki. Podejrzaną o zabójstwo staje się nie tylko Wioletta Kopiec, ale też mąż amatorki ciał młodych panów. Mężczyzna dodatkowo zdaje się skrywać jakąś tajemnicę. Z kolei Natalia wraz z Basią Nocul i Agatą Gibalską przygotowują się do występu w klubie tanecznym. Nadchodzi wieczór konkursu, w którym miał też brać udział zamordowany striptizer. Panie wychodzą na scenę, a ksiądz Mateusz dostaje propozycję nie do odrzucenia.

  • 21:15 Rozmowy kontrolowane komedia, film fabularny kinowy, 1991
    Niemal dokładnie w dziesiątą rocznicę ...

    Niemal dokładnie w dziesiątą rocznicę ogłoszenia stanu wojennego na ekrany kin weszła pierwsza polska komedia poświęcona temu dramatycznemu wydarzeniu. Po serii filmów "martyrologicznych" na ten temat, recenzenci pisali, że oto pojawił się "pierwszy film o stanie wojennym, który publiczność prawdopodobnie uzna za swój". Autorzy dość odważnie podeszli do zadania: postanowili rozśmieszyć widzów tym, co jeszcze do niedawna budziło grozę, zburzyli martyrologiczne stereotypy, spojrzeli satyrycznie nie tylko na sprawców stanu wojennego, ale i tych, których on dotknął. Dostało się zarówno władzy i "bezpiece", jak i opozycji. Sprawiedliwie wykpiono metody walki i zachowania obu stron. Jak pisał jeden z krytyków, "obie walczące strony łączyła bowiem jedna gra. W tym filmie stan wojenny wszystkich jakoś urządzał i podnosił. "Resort" potrzebował twardych przeciwników, żeby podkreślić swoją rolę, a ludzie chętnie wyolbrzymiali swoje zagrożenie, żeby na tym tle wypaść bardziej bohatersko". Nawiązując do wielu klasycznych już dzieł filmowej szkoły polskiej, do "Popiołu i diamentu" a jeszcze wyraźniej do "Zezowatego szczęścia", twórcy "Rozmów kontrolowanych" uświadamiają widowni, że film ten "nie jest spóźnioną satyrą na WRON - ę, ale wciąż aktualnym studium polskości rozumianej jako zbiór gestów". "Rozmowy kontrolowane", nagrodzone Złotymi Lwami Gdańskimi za scenariusz na FPFF w Gdyni w 1992 r. , to poniekąd kontynuacja "Misia", wcześniejszej o 10 lat komedii, którą z dziełem Sylwestra Chęcińskiego łączy osoba scenarzysty i odtwórcy głównej roli, Stanisława Tyma. W obu filmach gra on postać Ryszarda Ochódzkiego, prezesa klubu sportowego "Tęcza".
    W grudniu 1981 r. Ryszard Ochódzki zostaje przyłapany w intymnej sytuacji z żoną pułkownika SB - Molibdena. Ten w odwecie wymusza na bohaterze, aby kupił dla niego na swoje nazwisko gospodarstwo w Suwalskiem. Ponieważ w tamtym rejonie większość urzędów obsadzonych jest przez "solidarnościowców", Ochódzki musi wstąpić do związku i wymeldować się ze stolicy. W Suwałkach zastaje go stan wojenny. Po spowodowaniu wypadku samochodowego prezes porzuca swój pojazd i pożyczonym autem wraca do stolicy. Zatrzymuje go patrol. W bagażniku samochodu znajduje solidarnościowe ulotki. Bojąc się aresztowania, Ochódzki rzuca się do ucieczki. Przez przypadek unieszkodliwia ścigający go czołg i staje się bohaterem walczącego podziemia. SB ściga go teraz po całej Polsce listem gończym. Tymczasem jeden z kolegów pułkownika Molibdena oznajmia mu, że wie o jego wcześniejszych kontaktach z Ochódzkim. W trosce o własną karierę i bezpieczeństwo Molibden postanawia zabić prezesa klubu "Tęcza". Ochódzkiego może już tylko uratować ucieczka za granicę. W kobiecym przebraniu ma się udać do Szwecji...

  • 23:00 Kabaretowe Naj - Legenda Kabaretu , artystyczne/estradowe (widowisko), 2021
    W cyklu Kabaretowe Naj skecze, ...

    W cyklu Kabaretowe Naj skecze, piosenki i sylwetki słynnych artystów kabaretu. Wszystko opatrzone autorskim komentarzem Karoliny Pańczyk.

  • 23:25 Słownik polsko@polski - talk , kameralne i studyjne (widowisko), 2023
  • 00:00 Midnight News , serwis informacyjny (dziennik), 2023
    Midnight News. Wiadomości o północy.

    Midnight News. Wiadomości o północy.

  • 00:35 M jak miłość - odc. 1754* serial TVP, film fabularny telewizyjny, 2023
    Dima przyjeżdża do Grabiny i ...

    Dima przyjeżdża do Grabiny i wreszcie odnajduje Nadię. Magda przekonuje od razu Ukraińca, by na razie został z córką w Siedlisku, dając Nadii i sobie czas na oswojenie się z myślą o rozstaniu. Artur wciąż pracuje ponad siły i w końcu ma na drodze wypadek, gdy ze zmęczenia zasypia za kierownicą. Gdy lekarz próbuje ukryć swoje problemy przed Marią, konflikt między Rogowskimi jeszcze się nasila. Kisielowa jest zachwycona "cudowną" wodą ze źródła w Lipnicy, która leczy - rzekomo - niemal każdą chorobę i za którą staruszka sporo płaci. Sołtyska wchodzi też w konflikt z księdzem Grzegorzem, gdy kapłan chce wprowadzić pieśni gospel do repertuaru kościelnego chóru. Daniel - którego wcześniej Zofia sama namówiła, by dołączył do zespołu razem z Mają - zamyka w końcu kłótliwą sąsiadkę na zapleczu, skąd ratuje ją dopiero mąż.

  • 01:30 Wiadomości , serwis informacyjny (dziennik), 2023
  • 02:00 Pogoda , serwis informacyjny (dziennik), 2023
  • 02:03 Sport , serwis informacyjny (dziennik), 2023
  • 02:10 Żeby nie było śladów dramat, film fabularny kinowy, 2021
    Polska, 1983 roku. W kraju ...

    Polska, 1983 roku. W kraju wciąż obowiązuje, mimo zawieszenia, wprowadzony przez komunistyczne władze stan wojenny, mający na celu zduszenie solidarnościowej opozycji. 12 maja Grzegorz Przemyk, syn opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej, zostaje zatrzymany i ciężko pobity przez patrol milicyjny. Przemyk umiera po dwóch dniach agonii. Jedynym świadkiem śmiertelnego pobicia jest jeden z kolegów Grzegorza, Jurek Popiel, który decyduje się walczyć o sprawiedliwość i złożyć obciążające milicjantów zeznania. Początkowo aparat państwowy, w tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, bagatelizuje sprawę. Jednak gdy ponad 20 tysięcy ludzi przemaszeruje przez ulice Warszawy za trumną Przemyka, władza decyduje się użyć wszelkich narzędzi przeciwko świadkowi i matce zmarłego, aby ich skompromitować i zapobiec złożeniu przez Jurka zeznań w sądzie. Rozpoczyna się, nadzorowana osobiście przez Ministra Spraw Wewnętrznych, generała Czesława Kiszczaka, operacja „Junior”, której głównym celem jest powstrzymanie Jurka przed ujawnieniem prawdy oraz zrzucenie winy na sanitariuszy, którzy wieźli Przemyka po pobiciu na pogotowie. Armia esbeków zaczyna śledzić Jurka i jego rodziców, inwigilując ich życie prywatne 24 godziny na dobę, zaś media i prokuratura są kierowane i naciskane przez władzę, aby do opinii publicznej trafiały tylko „właściwe” komunikaty. Z kolei Barbara Sadowska nie traci nadziei na sprawiedliwość, a przedstawiciele władzy państwowej i specjalna grupa śledczych prowadzą kolejne narady, jak ukręcić łeb sprawie Przemyka.
    W czołówce film jest informacja: "Film oparty na prawdziwych wydarzeniach i materiałach historycznych. Niektóre zdarzenia, wątki i postaci zostały celowo zmienione lub wymyślone na potrzeby filmu".
    (filmpolski.pl)


  • 04:50 Polonia 24 , serwis informacyjny (dziennik), 2023
    Program podsumowujący wydarzenia polonijnie z ...

    Program podsumowujący wydarzenia polonijnie z danego tygodnia.

  • 05:10 Top 3 Marka Sierockiego - . magazyn muzyczny, magazyn, 2023
    Program rozrywkowy o tematyce muzycznej, ...

    Program rozrywkowy o tematyce muzycznej, w którym Marek Sierocki prezentuje autorski zestaw 3 teledysków.

  • 05:30 Midnight News , serwis informacyjny (dziennik), 2023
    Midnight News. Wiadomości o północy.

    Midnight News. Wiadomości o północy.

  • 06:00 Zakończenie dnia , bez klasyfikacji, 2023
stacja tv