TVP Polonia - Program TV na niedzielę 18 czerwca 2023

 • 06:00 Giganci nauki - Nauka i wojna teleturniej, teleturniej, 2022
  Jak mawiał teoretyk wojny Carl ...

  Jak mawiał teoretyk wojny Carl von Clausewitz, każda broń powołuje do życia antybroń: włócznia - tarczę, bomba - schron. Dlatego potrzeby wojskowe są matką wynalazków i inicjują odkrycia naukowe. Śledzenie tych związków jest pasją uczestników tego odcinka teleturnieju. Poznamy w nim odkrycia naukowe związane z wojną i zbrojeniami, związek wojen z rozwojem medycyny i nauk medycznych, m.in. chirurgii, anatomii, toksykologii. Dowiemy się, jacy uczeni zaangażowani byli w projekty militarne, odwiedzimy wojskowe ośrodki naukowe i uczelnie, by poznać tajniki szkolnictwa wojskowego. Zapytamy o zagadki związane z kryptografią oraz o wynalazki, które przyniosła II wojna światowa, a także o wyścig zbrojeń i współczesne technologie wojskowe.
  "Giganci nauki" to teleturniej oparty na oryginalnym formacie TVP, dedykowany wyłącznie wiedzy naukowej. To znakomite połączenie emocji i zabawy z edukacją i misją popularyzacji nauki. Każdy odcinek to jeden temat i jeden zwycięzca, ten, który zna najlepsze odpowiedzi na pytania przygotowywane przez ekspertów, dziennikarzy i konkurentów. To teleturniej, w którym liczy się wyłącznie wiedza. Dla zawodników to rywalizacja, dla widzów pełna emocji przygoda z zagadkami i tajemnicami nauki. Na zwycięzcę teleturnieju czeka tytuł Giganta Nauki i nagroda 20 tys. PLN. Teleturniej składa się z 3 rund i finału. Zasady poszczególnych rund różnią się od siebie, punkty poszczególnych rund sumują się.

 • 06:50 Zmiennicy - odc. 11/15 serial TVP, film fabularny telewizyjny, 1986
  Zmiennicy nie mogą wyplątać się ...

  Zmiennicy nie mogą wyplątać się z kłopotów, jakich przysparzają im uciążliwi pasażerowie ich taksówki. Klusek i Gonschorek usiłują namówić Jacka do złożenia fałszywych zeznań w sądzie w sprawie o porwanie taxi 1313. Kasia, jako Marian Koniuszko, bierze udział w ryzykownej mistyfikacji, próbując pomóc przyjaciołom Jacka Parzydlaka w rozwiązaniu ich problemów mieszkaniowych. Tymczasem redaktor Lusia i awangardowy pisarz Oborniak, którzy odtworzyli zaginioną powieść, stają wobec nowych i niespodziewanych okoliczności związanych ze "zmartwychwstaniem" autora.

 • 07:55 Pytanie na śniadanie , magazyn, 2023
 • 11:40 Misja Zambia - Kaplica na wiosce cykl reportaży, reportaż, 2022
  Niedziela to dzień, kiedy misjonarze ...

  Niedziela to dzień, kiedy misjonarze wyjeżdżają do kaplic poza placówki misyjne. Jedziemy na wioskę. Miejscowość nazywa się Lwanga. Księża przyjeżdżają tu raz na dwa, trzy miesiące. Miejscowi już od kilku godzin czekają na misjonarza. Młodzież odpowiedzialna za oprawę muzyczną przygotowuje instrumenty. Napręża membrany w bębnach. Parafianie w tej wiosce to świetnie zorganizowana społeczność, bogata w liczne grupy parafialne.

 • 11:55 Między ziemią a niebem , magazyn, 2023
 • 12:00 Anioł Pański (Anioł Pański) , sprawozdanie, , kraj prod.Watykan 2023
 • 12:15 Między ziemią a niebem , magazyn, 2023
 • 12:50 Słowo na niedzielę - Ogień i woda, celnik i zelota , wykład/prelekcja/prezentacja, 2023
  W niedzielnej Ewangelii słyszymy o ...

  W niedzielnej Ewangelii słyszymy o katalogu najbliższych uczniów Jezusa. W Nowym Testamencie znajdziemy cztery takie listy: w Ewangelii Marka, u Łukasza w Ewangelii, w Dziejach Apostolskich i u Mateusza. Różnią się one nieznacznie między sobą, co mogłoby być podstawą do ciekawych rozważań, ale warto zwrócić uwagę na jeden szczegół: tylko w Ewangelii według św. Mateusza, przy imieniu Mateusz pojawia się określenie: celnik. Na nas to słowo nie robi już pewnie wrażenia, ale jeśli pamiętacie, że Mateusz mógł zdzierać pieniądze z rybaków Piotra, Andrzeja, Jakuba i Jana, to okazuje się, że określenie celnik kojarzyło się z pewnością jak najgorzej jego współczesnym. To coś jak oszust, złodziej, wyzyskiwacz, zdzierca bez serca. Powiedzieć o sobie celnik, to uznać, że jest się na dnie. A jednak Jezus go wybrał i odmienił jego życie. Ta informacja ma nam pokazać co z sercami ludzi robi miłość Jezusa: zmienia i odnawia nas, nasze spojrzenie na drugiego człowieka i samego siebie.

 • 13:00 Transmisja Mszy Świętej - z kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie , sprawozdanie, 2023
 • 14:25 Zmiennicy - odc. 12/15 serial TVP, film fabularny telewizyjny, 1986
  Znany reżyser Barewicz otrzymuje wiadomość, ...

  Znany reżyser Barewicz otrzymuje wiadomość, że na festiwalu filmowym w Berlinie Zachodnim przyznano mu Grand Prix i nagrodę rzeczową w postaci mercedesa. Natychmiast wyrusza na granicę taksówką o numerze bocznym 1313. Niepewny swych umiejętności kierowcy, prosi o pomoc w przyprowadzeniu samochodu zawodowców, Kasię i Jacka. W drodze powrotnej okazuje się, że wspomniany wóz jest ruiną powleczoną lakierem. Barewicz przysięga, że odnajdzie sprawcę złośliwego żartu. Tymczasem w Warszawie do tzw. pustostanu w wieżowcu włamuje się złodziej o pseudonimie Ksywa. Gdy pochłonięty jest swoją "robotą", zjawia się komisja lokalowa. Po spisaniu i wyniesieniu dobytku opieczętowuje lokal i poleca natychmiast zamurować wejście. Ksywa pozostaje w środku.

 • 15:30 30 lat dookoła świata, czyli jubileusz TVP Polonia /skrót 1/ widowisko, artystyczne/estradowe (widowisko), 2023
  Koncert galowy z okazji 30-lecia ...

  Koncert galowy z okazji 30-lecia powstania TVP Polonia. Podczas tej uroczystej gali przybliżymy historię powstawania TVP Polonia przypominając postaci z tym związane, wspomnimy o najważniejszych Polakach, którzy wywarli wpływ na losy świata, połączymy się z rodakami na całym świecie. O oprawę muzyczną zadbał Kukla Band pod dyrekcją Zygmunta Kukli. Wydarzenie bogato zilustrowane materiałami filmowymi. Oprócz wspomnień, informacji i wzruszającej muzyki będziemy rozmawiać z zaproszonymi na galę wybitnymi postaciami ze świata kultury. Wśród artystów zobaczymy przedstawicieli tych, którzy uzyskali przyznawany od dwudziestu lat przez TVP Polonia, tytuł Artysta bez Granic oraz tych, którzy wielokrotnie brali udział w najważniejszych uroczystościach.

 • 16:00 Wojciech Cejrowski - boso przez świat cykl reportaży, film dokumentalny, 2021
  Święta Dolina Inków. Wojciech Cejrowski ...

  Święta Dolina Inków. Wojciech Cejrowski pokaże, co pozostało z tego potężnego imperium i objaśni, jak funkcjonowało. Przyjrzymy się inkaskiej twierdzy, by dowiedzieć się, jak wyglądało życie codzienne Inków. Wojciech Cejrowski tak pokazuje i objaśnia, że po obejrzeniu tego odcinka studenci z marszu zaliczają semestr.

 • 16:30 Polacy to wiedzą! - odc. 51 teleturniej, teleturniej, 2023
 • 17:00 Teleexpress , serwis informacyjny (dziennik), 2023
 • 17:25 Siostry - odc. 6/13 serial obyczajowy TVP, film fabularny telewizyjny, 2009
  Siostry wraz z panią Jadzią ...

  Siostry wraz z panią Jadzią intonują kolejną pieśń religijną, wypełniającą swym mocnym brzmieniem cały ogród, a tymczasem przed posesją zakonnic kłóci się małżeństwo Graczyków: Alicja i Tomasz. Mężczyzna próbuje przekonać kobietę, aby nie wsiadała do samochodu i nie rezygnowała z wizyty u sióstr. Prudencja, która jeszcze przed chwilą zamierzała oddawać się przede wszystkim modlitwom i pracy duchowej oraz z większym dystansem pomagać miejscowej ludności, nie waha się przyjąć małżonków i wysłuchać zwierzeń Alicji. Okazuje się, że kobieta nie mogąc poradzić sobie z uzależnieniem syna od hazardu, oczekuje od sióstr pomocy w likwidacji miejscowej budy z jednorękimi bandytami. Siostra Filipa domyśla się jednak, że Alicja coś ukrywa i postanawia wkroczyć do akcji. Dobrze wie, co znaczy uzależnienie, bo nadal pamięta wyczyny własnego ojca na wyścigach konnych. Stając się przypadkowym świadkiem wizyty komornika u Graczyków, skłania Tomasza do wyjawienia całej prawdy. Okazuje się, że to Alicja jest uzależniona od hazardu i jeśli nic się nie zmieni, całej rodzinie grozi bankructwo. Na szczęście Alicja upodobała sobie tylko jeden lokal i siostry postanawiają wykorzystać ten fakt. Opracowują bardzo precyzyjny plan zmierzający do ocalenia kobiety, tym bardziej, że Alicja w końcu decyduje się przyznać do własnej ułomności. Siostry opanowują miejscowe centrum hazardu i mimo gróźb ze strony bandziorów Dziubasa, wybijania kamieniami szyb w ich domu przez niezidentyfikowanych osobników i sceptycznego stanowiska siostry Maksymy, doprowadzają do szybkiego rozwiązania problemu. Wywołują tym wściekłość Dziubasa i jego mocodawców, ale i zadowolenie nie tylko rodziny Graczyków.
 • 18:20 Lato, muzyka, zabawa. Wakacyjna Trasa Dwójki 2022 - Łomża koncert, artystyczne/estradowe (widowisko), 2022
  Tym razem na koncercie w ...

  Tym razem na koncercie w Łomży wystąpią: Zenek Martyniuk, Kapela Pieczarki, Miły Pan, Defis, Mariusz Kałaga, Bayer Full, Krywań, Michał Wiśniewski i Ania Świątczak, Patrycja Runo. Koncert poprowadzą: Małgosia Tomaszewska, Aleksander Sikora, Iza Krzan, Norbi.

 • 19:10 Informacje kulturalne informator kulturalny, magazyn, 2023
 • 19:30 Wiadomości , serwis informacyjny (dziennik), 2023
 • 20:05 Pogoda , serwis informacyjny (dziennik), 2023
 • 20:20 Komisarz Alex - odc. 218 (seria XVIII, odc. 2) serial kryminalny TVP, film fabularny telewizyjny, 2022
  W podmiejskim ośrodku jeździeckim Andrzej ...

  W podmiejskim ośrodku jeździeckim Andrzej Kubiak, jeden z jeźdźców odbywających treningi, wyjeżdża konno do lasu. Po kilkunastu minutach koń wraca sam. W lesie zostaje znalezione ciało martwego jeźdźca. Kilka dni wcześniej dokonano włamania do szafki, w której mężczyzna przechowywał osobiste rzeczy. Najwyraźniej włamywacz szukał tam czegoś konkretnego. Na miejsce zostają wysłani Gutek i Jagoda. Rozmawiają z Majką, instruktorką, która znalazła w lesie ciało jeźdźca. Oględziny miejsca zdarzenia i wyniki sekcji zwłok potwierdzają, że do śmierci Kubiaka ktoś się przyczynił. Policjanci odwiedzają firmę budowlaną, której współwłaścicielem był Kubiak. Rozmawiają z biznesowym partnerem ofiary, Pawłem Kielanem. Okazuje się, że dochodziło między nimi do sporów. Śmierć Kubiaka pozwoliła Kielanowi na przejęcie firmy. Analiza połączeń z telefonu Kubiaka wykazuje, że tuż przed śmiercią telefonował do dziennikarki zajmującej się ujawnianiem gospodarczych przekrętów. Policjanci spotykają się z dziennikarką i dowiadują się, że Kubiak umówił się z nią, by przekazać jej ciekawe materiały. Na spotkanie nie dotarł. Zginął w dniu, w którym się z nią umówił. Staje się jasne, że chciał dziennikarce przekazać coś, czego w jego szafce szukał, i nie znalazł, włamywacz. Policjanci zakładają, że to z powodu tych materiałów Kubiak zginął. W biurze firmy budowlanej Kielan rozmawia z Majką. Okazuje się, że są parą. Majka odkrywa, że Kielan mógł mieć związek ze śmiercią biznesowego partnera. W tym samym czasie Gutek i Jagoda analizują odnalezione dokumenty. Niespodziewanie odbierają dramatyczny telefon od Majki. Instruktorka mówi, że wie kto zabił Kubiaka. Czy rzeczywiście naprowadzi policję na właściwy trop?

 • 21:15 Wielki test - o Koperniku , kameralne i studyjne (widowisko), 2023
  Programy z cyklu Wielkie Testy ...

  Programy z cyklu Wielkie Testy to widowiska telewizyjne, które w formie oryginalnego teleturnieju łączą treści edukacyjne i rozrywkowe. Uczestnicy programu oraz widzowie przed telewizorami odpowiadają na 28 pytań podzielonych na 4 rundy. Przygotowują je eksperci z danej dziedziny. O największym uczonym wszech czasów wiemy naprawdę niewiele. Kojarzony głównie z teorią heliocentryczną, nie tylko wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię. Mikołaj Kopernik był uczonym wszechstronnym, bez którego traktatów nie byłoby współczesnego świata. Świata, który znamy. Bez jego odkryć nie byłoby podstaw ekonomii, strategii wojskowych, geometrii, nie byłoby map i wielu innych zjawisk, które nas otaczają, a my nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że ich odkrycie i opisanie zawdzięczamy Kopernikowi. Rok 2023 został ogłoszony Rokiem Kopernikańskim, ponieważ w tym roku przypada 550 - lecie jego urodzin. A bez jego geniuszu świat nie ruszyłby.
  Co posiadamy i z czego korzystamy w dzisiejszych czasach dzięki przełomom, jakich dokonał Mikołaj Kopernik? Jak rozwinęły się dziedziny nauki za sprawą jego odkryć? Tego wszystkiego dowiemy się oglądając Wielki Test o Koperniku. W programie spora dawka wiedzy, ciekawostki, dużo dobrej rozrywki. Wśród uczestników Wielkiego Testu o Koperniku znani aktorzy, muzycy, dziennikarze i sportowcy. Tworzą duety, które zagrają o najwyższą stawkę. Główna nagroda powędruje do wskazanej przez zwycięzców fundacji charytatywnej. Program prowadzą: Anna Popek i Przemysław Babiarz.

 • 22:35 Kulisy pokazu filmu Polacy na Islandi - tyt. roboczy , , 2023
 • 23:25 Słownik polsko@polski - talk , kameralne i studyjne (widowisko), 2022
 • 00:00 Midnight News , serwis informacyjny (dziennik), 2023
 • 00:35 Siostry - odc. 6/13 serial obyczajowy TVP, film fabularny telewizyjny, 2009
  Siostry wraz z panią Jadzią ...

  Siostry wraz z panią Jadzią intonują kolejną pieśń religijną, wypełniającą swym mocnym brzmieniem cały ogród, a tymczasem przed posesją zakonnic kłóci się małżeństwo Graczyków: Alicja i Tomasz. Mężczyzna próbuje przekonać kobietę, aby nie wsiadała do samochodu i nie rezygnowała z wizyty u sióstr. Prudencja, która jeszcze przed chwilą zamierzała oddawać się przede wszystkim modlitwom i pracy duchowej oraz z większym dystansem pomagać miejscowej ludności, nie waha się przyjąć małżonków i wysłuchać zwierzeń Alicji. Okazuje się, że kobieta nie mogąc poradzić sobie z uzależnieniem syna od hazardu, oczekuje od sióstr pomocy w likwidacji miejscowej budy z jednorękimi bandytami. Siostra Filipa domyśla się jednak, że Alicja coś ukrywa i postanawia wkroczyć do akcji. Dobrze wie, co znaczy uzależnienie, bo nadal pamięta wyczyny własnego ojca na wyścigach konnych. Stając się przypadkowym świadkiem wizyty komornika u Graczyków, skłania Tomasza do wyjawienia całej prawdy. Okazuje się, że to Alicja jest uzależniona od hazardu i jeśli nic się nie zmieni, całej rodzinie grozi bankructwo. Na szczęście Alicja upodobała sobie tylko jeden lokal i siostry postanawiają wykorzystać ten fakt. Opracowują bardzo precyzyjny plan zmierzający do ocalenia kobiety, tym bardziej, że Alicja w końcu decyduje się przyznać do własnej ułomności. Siostry opanowują miejscowe centrum hazardu i mimo gróźb ze strony bandziorów Dziubasa, wybijania kamieniami szyb w ich domu przez niezidentyfikowanych osobników i sceptycznego stanowiska siostry Maksymy, doprowadzają do szybkiego rozwiązania problemu. Wywołują tym wściekłość Dziubasa i jego mocodawców, ale i zadowolenie nie tylko rodziny Graczyków.
 • 01:30 Wiadomości , serwis informacyjny (dziennik), 2023
 • 02:00 Pogoda , serwis informacyjny (dziennik), 2023
 • 02:03 Sport , serwis informacyjny (dziennik), 2023
 • 02:10 Trójkąt Bermudzki film kryminalny, film fabularny telewizyjny, 1987
  Wojciech Wójcik przez lata konsekwentnie ...

  Wojciech Wójcik przez lata konsekwentnie uprawiał kino sensacyjne. Te filmy zwykle cieszyły się większą sympatią widzów, aniżeli krytyki. Wartka narracja, kryminalna intryga, wyraziści bohaterowie i z reguły tragiczny finał to cechy charakterystyczne Wójcikowego kina. Reżyser stara się jednak unikać stereotypów. Widowiskowość i "komercjalizm" próbuje łączyć z głębszym, humanistycznym przesłaniem. I tak "Karate po polsku" (1982, nagroda FIPRESCI w San Sebastian) jest połączeniem sensacyjnej fabuły z opowieścią o braku tolerancji i wiodącym do zguby kulcie przemocy. "Prywatne śledztwo" (1986) to nie tylko historia skrzywdzonego człowieka, który na własną rękę szuka sprawiedliwości, lecz także rzecz o ludzkiej samotności i bezradności. Idealną symbiozę kina sensacyjnego z poważniejszą refleksją na temat współczesności osiągnął Wójcik w "Ekstradycji" (1995-1997), szczególnie w jej pierwszej części. Również serial kryminalny "Sfora" to nie bezmyślna galopada pościgów, eksplozji i strzelaniny. Wójcik jest też jednym z reżyserów znakomitego serialu wojennego "Czas honoru". "Trójkąt bermudzki" opowiada o próbie zbrodni doskonałej.
  Trzech przyjaciół ma rachunki do wyrównania z bliskimi osobami. Henryk chce zabić narkomana - szantażystę, który skompromitował jego córkę, Jarek - kuzyna, przez którego nie może skorzystać z majątku zapisanego przez dziadka, Ludwik zaś żonę i jej kochanka, którzy w znacznym stopniu przyczynili się do wtrącenia go do więzienia. Wspólnie ustalają, że każdy zabije wroga przyjaciela. W ten sposób wszyscy będą mieli zapewnione alibi.


 • 03:45 Kabaretowe Naj. Miłość. Jak nie podrywać cz. 2 program kabaretowy, kameralne i studyjne (widowisko), 2021
  Montażówka kabaretowych skeczów, związana tematycznie ...  Montażówka kabaretowych skeczów, związana tematycznie z miłością i walentynkami.

 • 04:25 Kulisy pokazu filmu Polacy na Islandi - tyt. roboczy , , 2023
 • 04:45 Niedziela z...polskim big beatem , dysk./wywiad/debata, 2021
  Tym razem bohaterem "Niedzieli z..." ...


  Tym razem bohaterem "Niedzieli z..." jest polski big-beat. Nazwa big-beat mocne uderzenie zastąpiła w dekadzie lat 60. XX wieku nieakceptowaną przez komunistyczne władze nazwę rock and roll. Za ojca tego określenia uchodzi Franciszek Walicki. Nazwa big-beat, wbrew intencji jej twórcy, szybko przestała określać wyłącznie muzykę rockandrollową. Zaczęto nią określać luźno związaną z rockiem muzykę rozrywkową, zwłaszcza charakteryzującą się wyeksponowanym rytmem i prostotą melodyczną oraz harmoniczną.

 • 05:30 Midnight News , serwis informacyjny (dziennik), 2023
 • 06:00 Zakończenie dnia , bez klasyfikacji, 2023
stacja tv