TVP Polonia - Program TV na poniedziałek 08 lipca 2024

 • 06:00 Dziennik Regionów , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 06:30 Z historii prawosławia w Polsce. W dobie Sejmu Wielkiego i zabory , reportaż, 2024
  O epoce, która jest szczególnym ...

  O epoce, która jest szczególnym okresem w dziejach Kościoła prawosławnego w Rzeczypospolitej, w czasie którego na forum sejmu podjęto próbę odrodzenia struktur tego Kościoła. O duchu nowego, innego myślenia o Rzeczypospolitej i jej dobrostanie towarzyszącym obradom, ale także o trudnym czasie zaborów i rusyfikacji.

 • 06:50 Polacy Światu - Stefania Horowitz magazyn, magazyn, 2021
  Cykl etiud filmowych przybliżających widzom ...

  Cykl etiud filmowych przybliżających widzom sylwetki wybitnych polskich naukowców żyjących w różnych zakątkach świata, którzy swoją pracą i odkryciami dali podstawy do rozwoju nauki. W krótkich filmach poznamy niezwykłe historie wybitnych Polaków, którzy pomimo odległości, jaka ich dzieliła od Ojczyzny, sercem oddani byli Polsce, ale swoim umysłem i talentem służyli innym narodom.

 • 07:00 Przystanek slow food - odc. 3 sezon V magazyn kulinarny, magazyn, 2023
  Magazyn o niezwykłych ludziach, ocalających ...

  Magazyn o niezwykłych ludziach, ocalających tradycyjne produkty i potrawy, którzy poznali prawdziwy smak życia, gdy zdecydowali się żyć świadomie, zwolnić i spędzać więcej czasu wśród natury. To także opowieść o niezwykłych zakątkach regionalnej Polski, do których warto dotrzeć, by poznać piękną, (po)wolną Polskę i prawdziwy smak życia. W dzisiejszym odcinku odwiedzimy Pomorze - stolicę kultowego paprykarza. Na miejscu poznamy człowieka, który postanowił przywrócić współczesnym ten niezapomniany smak.

 • 07:30 Pytanie na śniadanie - pobudka , magazyn, 2024
 • 07:55 Pytanie na śniadanie , magazyn, 2024
 • 11:10 Ola Polonia - Polacy w Brazylii i Ameryce Południowej (Ola Polonia - Polacy w Brazylii i Ameryce Południowej) magazyn, magazyn, , kraj prod.Niemcy 2024
 • 11:30 Rodzinka.pl s.III - odc. 62 "Walka z lenistwem" serial komediowy TVP, film fabularny telewizyjny, 2012
  Natalia robi chłopcom awanturę, nie ...

  Natalia robi chłopcom awanturę, nie mogąc zrozumieć, dlaczego nie pomagają w domu. Kuba jedzie na wycieczkę i usiłuje wyciągnąć od Kacpra jego zaskórniaki. Ludwik wykorzystuje niechęć chłopców do prac domowych i pozbywa się ich z domu, strasząc wielkimi porządkami. Ludwik i Natalia nareszcie zostają sami. Tomek usiłuje przekonać Natalię, żeby ze względów ekologicznych ograniczyła korzystanie z auta. Szybko okazuje się, że ma w tym własny interes. Tomek oznajmia Natalii, że zerwał z Magdą. Natalia bardzo się przejmuje i pociesza Tomka. Okazuje się jednak, że jeden SMS pogodził parę i znów są razem. Tomek startuje w olimpiadzie historycznej, a Kuba się z niego naśmiewa. Mina mu jednak rzednie, kiedy Tomek oznajmia, że sympatia Kuby też się szykuje do olimpiady. Kuba martwi się, że jest najgłupszy.

 • 12:00 Gość Poranka , dysk./wywiad/debata, 2024
 • 12:25 Muzyczne NAJ - Andrzej Zaucha program rozrywkowy, kameralne i studyjne (widowisko), 2023
  W nowym cyklu muzycznym dla ...

  W nowym cyklu muzycznym dla widzów TVP Polonia przypomnimy największe przeboje znanych artystów polskiej sceny rozrywkowej. Wybór tekstów zostanie dokonany przekrojowo, aby pokazać przy okazji twórczości danego artysty także to, jak zmieniała się polska piosenka przez lata. Przeboje poszczególnych wykonawców weszły już do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej i są świadectwem tego, jak wspaniałych artystów gościliśmy w naszych domach dzięki Telewizji Polskiej.
  Poza wartością rozrywkową cykl ma również walor edukacyjny. Ocali od zapomnienia kawał historii polskiej muzyki rozrywkowej, a więc i polskiej kultury.

 • 12:50 Komisarz Alex - odc. 248 (seria XX, odc. 6) "Grzybobranie" serial kryminalny TVP, film fabularny telewizyjny, 2023
  Grzybobranie w okolicach Łodzi. Sochoń ...

  Grzybobranie w okolicach Łodzi. Sochoń rozmawia z Komendantem o jego planach związanych z założeniem niewielkiej knajpki. Nagle gdzieś w okolicy słychać odgłos strzału. Ruszają w stronę domu pobliskiej miejscowości. W niewielkim, samotnie stojącym domu znajdują ciało mężczyzny. Wszystko wskazuje na samobójstwo. Ofiarą okazał się Jakubiak - 35 - letni pracownik miejscowego tartaku. Na miejscu znaleziono też banknoty pochodzące z napadu na bankomat. Dokonana przez Leona sekcja zwłok potwierdza przypuszczenia policjantów: samobójstwo zostało upozorowane, mężczyzna został zamordowany. Podczas odwiedzin w tartaku, w którym pracował Jakubiak, dowiadują się, że dzień przed zabójstwem Jakubiaka żona i teściowa właściciela tartaku zatruły się grzybami. Teściowa zmarła, a żona w stanie ciężkim przebywa w szpitalu. Policjanci bezskutecznie próbują skontaktować się z właścicielem tartaku, Cieślikiem. Podczas śledztwa okazuje się, że znalezione w domu Jakubiaka pieniądze pochodzą z wygranej w nielegalnym kasynie. Zatrzymany zostaje mężczyzna, od którego Jakubiak wygrał pieniądze, właściciel kasyna. Policjanci podejrzewają, że to on miał motyw by się zemścić. Kiedy żona Cieślika odzyskuje przytomność, policjanci składają jej wizytę w szpitalu. Kobieta nie potrafi ukryć tego, jak bardzo przejęła się wiadomością o śmierci Jakubiaka. Agata zaczyna podejrzewać, że mieli romans. Jeżeli tak było, to motyw miał też mąż właściciel tartaku. Odwiedzają Cieślika w domu. Na zapleczu domu, koło śmietnika, Alex znajduje wyrzucone trujące grzyby. Podczas przesłuchania Cieślik przyznaje, że wiedział o romansie żony i jego pracownika Jakubiaka. Chciał się zemścić. Kiedy Jakubiak przyszedł z koszem uzbieranych przez siebie grzybów, dorzucił kilka trujących. Nie wiedział, że grzyby były przeznaczone dla jego żony.

 • 13:40 Czas honoru - Powstanie serial TVP, film fabularny telewizyjny, 2014
  "Kamień na kamieniu"Do Warszawy przyjeżdża ...


  "Kamień na kamieniu"
  Do Warszawy przyjeżdża bezwzględny i sadystyczny generał von Hackel. Ku przerażeniu Rainera, od razu zabiera się do pacyfikacji miasta. Pluton Władka wraca do fabryki na Woli w nowych panterkach, wzbudzając powszechny podziw. Młodzi żołnierze są podekscytowani, niedługo czeka ich pierwsze natarcie na niemieckie pozycje w sąsiadującej z fabryką szkole. Młodzi powstańcy przeżywają pierwsze miłości. Mickiewicz kocha Zosię, ta zadurzyła się w Apaczu, który kompletnie nie jest zainteresowany łączniczką. Pluton, w którym walczą Janek i Bronek, przedzierając się na Wolę, wspomaga Batalion Zośka w ataku na niemiecki czołg. Słowiński wyznacza Michałowi misję, to ważne zadanie do wykonania w siedzibie Komendy Głównej AK. W drodze do komendy jest świadkiem rzezi cywilów. Decyduje się powiedzieć dowódcom. Kamienica Heleny i Leny jest pod ostrzałem. Kobiety ukrywają się w piwnicy, gdzie próbuje znaleźć schronienie również Róża Knapik. Wanda wraz z siostrą Apacza, Ireną, eskortuje rannych powstańców do szpitala, w którym leży Celina.
  Przerażona brakiem informacji o Michale Celina chce go szukać na własną rękę.


 • 14:35 Kulturalni PL - (693) magazyn, magazyn, 2024
 • 15:35 Przyjaciele - odc. 22 Nieoczekiwana zamiana miejsc widowisko, kameralne i studyjne (widowisko), 2023
  Misiek tworzy miksturę, która ma ...

  Misiek tworzy miksturę, która ma pomóc Filipowi napisać muzyczny hit. W efekcie nieprzewidzianych zdarzeń miksturę, poza Filipem, wypija także sąsiad Hubert Kos. Następuje nieoczekiwana zamiana miejsc - Filip staje się Hubertem, a Hubert Filipem. Oj będzie się działo!

 • 15:45 Program dla dzieci , , 2024
 • 16:00 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 172 (sezon 2 odc. 47) serial historyczny TVP, film fabularny telewizyjny, 2024
  Zatrzymani. Jesień 1427. Król Władysław ...

  Zatrzymani. Jesień 1427. Król Władysław (Sebastian Skoczeń) rozkazuje, aby dwórki królowej Kachna i Eliszka Szczukowskie (Justyna Ducka i Milena Suszyńska) i jej ochmistrz Wojciech Malski (Wiktor Korzeniewski) zostali przywiezieni do Wilna. Mają być przesłuchani w sprawie domniemanego niemoralnego postępowania Zofii (Maria Pawłowska). Eliszka pogrąża królową swoimi zeznaniami. Bojąc się tortur mówi to, czego oczekuje przesłuchujący ją książę Witold (Michał Chorosiński). Królowa przyjmowała w komnacie młodych mężczyzn. Jan z Czyżowa (Bartosz Obuchowicz), w wawelskich ogrodach, na oczach królowej aresztuje Hinczę (Kamil Szklany). Zofia dowiaduje się, o co jest oskarżana i walczy o swoje dobre imię. Niemira (Renia Gosławska) i jej brat szewc Czesław (Jarosław Gruda) oskarżają Gromka (Adam Zdrójkowski) o partactwo, czyli pracowanie poza cechem. Młody chłopak ma być wychłostany i wygnany z Krakowa. Bdzigost (Jakub Wieczorek) i Kunegunda (Weronika Jaskółka) namawiają Lecha, aby poprosił Niemirę o wycofanie oskarżenia.

 • 16:30 Rodzinka.pl s.III - odc. 62 "Walka z lenistwem" serial komediowy TVP, film fabularny telewizyjny, 2012
  Natalia robi chłopcom awanturę, nie ...

  Natalia robi chłopcom awanturę, nie mogąc zrozumieć, dlaczego nie pomagają w domu. Kuba jedzie na wycieczkę i usiłuje wyciągnąć od Kacpra jego zaskórniaki. Ludwik wykorzystuje niechęć chłopców do prac domowych i pozbywa się ich z domu, strasząc wielkimi porządkami. Ludwik i Natalia nareszcie zostają sami. Tomek usiłuje przekonać Natalię, żeby ze względów ekologicznych ograniczyła korzystanie z auta. Szybko okazuje się, że ma w tym własny interes. Tomek oznajmia Natalii, że zerwał z Magdą. Natalia bardzo się przejmuje i pociesza Tomka. Okazuje się jednak, że jeden SMS pogodził parę i znów są razem. Tomek startuje w olimpiadzie historycznej, a Kuba się z niego naśmiewa. Mina mu jednak rzednie, kiedy Tomek oznajmia, że sympatia Kuby też się szykuje do olimpiady. Kuba martwi się, że jest najgłupszy.

 • 17:00 Dziennik Regionów , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 17:10 Polska z Miodkiem felieton, film dokumentalny, 2024
  Polska z Miodkiem to cykl ...


  Polska z Miodkiem to cykl minigawęd, w których profesor Jan Miodek,
  w łatwy i przystępny sposób opowiada o etymologii najważniejszych polskich
  nazw rzek, miast i krain geograficznych.
  W tym programie dowiemy się na przykład, skąd się wzięła nazwa Odry czy Giewontu
  oraz dlaczego nazwę rzeki Bug piszemy przez "u". Program na nowo odkrywa nasze
  dziedzictwo i pozwala inaczej spojrzeć na to, co wydawałoby się, świetnie już znamy.


 • 17:20 Gra słów. Krzyżówka teleturniej, teleturniej, 2024
  Codzienny, od poniedziałku do piątku, ...  Codzienny, od poniedziałku do piątku, teleturniej oparty na formule krzyżówki. Czworo uczestników zmierzy się ze sobą, by zdobyć tytuł finalisty dnia i uzyskać tym samym możliwość wzięcia udziału w finale tygodnia.

 • 17:50 Leśniczówka - odc. 737 serial obyczajowy TVP, film fabularny telewizyjny, 2023
  Tomek wyprowadza Jacka z kawiarni ...

  Tomek wyprowadza Jacka z kawiarni i zabiera go do siebie. Pati ma pretensje do Magdy, że nie wspiera taty. Ździebłowska opowiada córce o chorobie Jacka, a od niego żąda, aby się wyprowadził.
  Konrad obserwuje dom i posesję Karcza. Zostaje przy tym zauważony przez Daniela. Janusz wzywa policję. Nowacki straszy Lesińskiego zatrzymaniem.
  Kurek instaluje w lesie pułapki na złodzieja parostków. Krawczyk ostrzega przed nimi Gromniaka. Alarm uruchamia nowa leśniczka, która odsuwa Wieśka od śledztwa i wlepia mu mandat.

 • 18:20 Słownik polsko@polski - talk , kameralne i studyjne (widowisko), 2023
  Słownik polsko@polski to program edukacyjny ...

  Słownik polsko@polski to program edukacyjny o języku polskim z udziałem wybitnego i lubianego językoznawcy prof. Jana Miodka. W rozmowach z widzami profesorowi asystuje dr Justyna Konarska - Janus językoznawczyni.
  Uczestnicy programu, za pośrednictwem komunikatorów internetowych, mogą zadawać pytania dotyczące gramatyki, ortografii czy słowotwórstwa języka polskiego. Prof. Miodek w lekki i przystępny sposób opowiada o najczęstszych błędach językowych. Odwołuje się przy tym do żywego języka, głównie mówionego, który można usłyszeć na polskiej ulicy i którym posługuje się współczesna polska emigracja. Program nagrywany jest w historycznej bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego.

 • 18:55 Stacja Innowacja - 112 * program edukacyjny, magazyn, 2023
  W Polsce coraz częściej rozumiemy, ...

  W Polsce coraz częściej rozumiemy, że zamiast kupować zagraniczne technologie, warto inwestować w te rodzime - i to nawet niemałe pieniądze. W efekcie nauka i biznes coraz bardziej się do siebie zbliżają, a to sprawia, że Polska może coraz skuteczniej konkurować - poprzez innowacje.

  Przyjrzyjmy się liczbom - w raporcie Europejskiego Rankingu Innowacyjności (publikowanego z inicjatywy Komisji Europejskiej) za rok 2018 zajmujemy niechlubne czwarte miejsce od końca, z poziomem innowacyjności na poziomie 57 proc. średniej UE. Liderami w naszym regionie są Słowenia i Czechy, słabiej wypadają jedynie Chorwacja, Bułgaria i Rumunia.

  Ale okazuje się, że w tym samym - 2018 roku - liczba polskich zgłoszeń patentowych do Europejskiego Urzędu Patentowego wzrosła o prawie 20 procent, a tempo tego wzrostu było jednym z największych w Europie. Wnioskodawcy z Polski złożyli do EPO 534 zgłoszenia patentowe, a motorem polskiej działalności patentowej były uczelnie wyższe i to w o wiele większym stopniu, niż w większości pozostałych państw europejskich.

  O czym to świadczy? a o tym, że Polacy potrafią stworzyć taki produkt czy taką usługę, by skutecznie pokonać zagraniczną konkurencję. I że coraz odważniej podejmujemy próby zaistnienia w światowej gospodarce, a te coraz częściej kończą się naszym spektakularnym sukcesem. Bo Polska dawno już przestała być tylko krajem wódki i kiełbasy. O nasze technologie od lat biją się zagraniczne koncerny. Z nowoczesnych rozwiązań informatycznych krakowskiej spółki Comarch założonej przez prof. Janusza Filipiaka od lat korzystają: BMW, Coca Cola czy T - Mobile; mobilna aplikacja na smartfony Dream Beam, stworzona przez Michała Wolniaka z krakowskiej firmy Grow App, przez wiele tygodni nie schodziła z pierwszych miejsc w rankingach najpopularniejszych aplikacji w USA; inteligentną technologię rozpoznawania obrazu, stworzoną przez Arka Skuzę, właściciela poznańskiej firmy iTraff, wykorzystują tacy giganci, jak Wallmart i Nike; na zachodzie od lat robią furorę robią pojazdy Krzysztofa i Solange Olszewskich z podpoznańskiej fabryki Solaris, czyli pierwsze autobusy elektryczne, które ładują swoje baterie bezdotykowo. Przykładów takich można by mnożyć - przykładów, które skutecznie walczą ze stereotypami, że polskie produkty są mało innowacyjne i gorsze od tych zachodnich.

  I w naszym cyklu Stacja Innowacja! to właśnie udowodnimy. Pokażemy polskich wynalazców, pracujących na uczelniach, w firmach i instytucjach badawczych, których wynalazki podbijają światowe rynki - zmieniając życie ludzi, poprawiając je i udoskonalając.

  Pokażemy przy tym, że Polacy są nie tylko odkrywczymi, ale i dojrzałymi biznesmenami, bo wiedzą, że oprócz samej innowacji niezwykle ważny jest pomysł na firmę, komercjalizacja technologii oraz znajomość konkurencji; że liczy się doświadczenie biznesowe, kompletny plan rozwoju produktu i wprowadzenia go na rynek. Bo inaczej nawet najlepszy wynalazek może się, po prostu, nie przebić.

  Pokażemy w końcu młode pokolenie, które w szkołach, na uczelniach i w domowych zaciszach pracuje nad swoimi wynalazkami, które mają usprawnić otaczający ich świat.

  Zaczynamy więc naszą podróż? zaczynamy! Stacja Innowacja!

 • 19:20 Polacy Światu - Stefania Horowitz magazyn, magazyn, 2021
  Cykl etiud filmowych przybliżających widzom ...

  Cykl etiud filmowych przybliżających widzom sylwetki wybitnych polskich naukowców żyjących w różnych zakątkach świata, którzy swoją pracą i odkryciami dali podstawy do rozwoju nauki. W krótkich filmach poznamy niezwykłe historie wybitnych Polaków, którzy pomimo odległości, jaka ich dzieliła od Ojczyzny, sercem oddani byli Polsce, ale swoim umysłem i talentem służyli innym narodom.

 • 19:30 Wędrowiec Polski cykl reportaży, reportaż, 2024
 • 20:00 Dziennik Regionów , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 20:25 Lalka - odc. 2/9 serial TVP, film fabularny telewizyjny, 1977
  Rzecki wieczorami, po zamknięciu sklepu, ...

  Rzecki wieczorami, po zamknięciu sklepu, spisuje wydarzenia, których był świadkiem. Z lektury pamiętnika pana Ignacego poznajemy historię sklepu Mincla i losy młodego, a później dorosłego Stanisława Wokulskiego. Stary subiekt pisze o zesłaniu przyjaciela po powstaniu 1863, jego małżeństwie z wdową po właścicielu sklepu Janie Minclu i o początkach szaleńczej miłości do panny Izabeli Łęckiej. • 21:50 Festiwal 7. Kultur - Brathanki cz. II koncert, koncert, 2015
  W ramach Festiwalu Siedmiu Kultur ...

  W ramach Festiwalu Siedmiu Kultur 22 sierpnia w Jurgowie odbył się koncert Piwnicy Świętego Norberta oraz zaproszonych gości. Zabrzmiały utwory z różnych stron świata wykonywane przez artystów z Ukrainy, Grecji czy Bułgarii. W drugiej części programu wystąpili wraz z Piwnicą Świętego Norberta: Hanka Rybka, Łada Marija Gorpienko, Desisława Christozowa - Gurgul, Ewa Landowska, Małgorzata Drzał, Jorgos Skolias, Joannis Bouras, Andrzej Róg, Piotr Kordas.

 • 22:25 Kiedyś to było... magazyn, magazyn, 2024
  Audycja publicystyczno - rozrywkowa w ...

  Audycja publicystyczno - rozrywkowa w formacie infotainment, którą prowadzi dwójka dziennikarzy - mężczyzna z pokolenia w wieku średnim, z bogatym doświadczeniem radiowym i telewizyjnym oraz kobieta z pokolenia milenialsów prowadząca już z sukcesami swoje programy telewizyjne. W studio stylizowanym elementami symbolizującymi czasy sprzed kilkudziesięciu lat prezentują materiały archiwalne z zasobów Telewizji. Materiały pokazują wybrane tematy i wydarzenia, które miały miejsce w tym samym tygodniu co następuje emisja odcinka - kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu. W rozmowie po emisji materiału archiwalnego prowadzący z jednej strony wspominają jak wyglądała Polska i świat w latach, których dotyczył materiał, a z drugiej porównują go z tym, jak w danej dziedzinie wygląda rzeczywistość dziś.

 • 23:10 World News , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 23:30 Dziennik Regionów , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 23:45 Pogoda , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 23:50 Polska z Miodkiem felieton, film dokumentalny, 2024
  Polska z Miodkiem to cykl ...


  Polska z Miodkiem to cykl minigawęd, w których profesor Jan Miodek,
  w łatwy i przystępny sposób opowiada o etymologii najważniejszych polskich
  nazw rzek, miast i krain geograficznych.
  W tym programie dowiemy się na przykład, skąd się wzięła nazwa Odry czy Giewontu
  oraz dlaczego nazwę rzeki Bug piszemy przez "u". Program na nowo odkrywa nasze
  dziedzictwo i pozwala inaczej spojrzeć na to, co wydawałoby się, świetnie już znamy.


 • 00:00 Gra słów. Krzyżówka teleturniej, teleturniej, 2024
  Codzienny, od poniedziałku do piątku, ...  Codzienny, od poniedziałku do piątku, teleturniej oparty na formule krzyżówki. Czworo uczestników zmierzy się ze sobą, by zdobyć tytuł finalisty dnia i uzyskać tym samym możliwość wzięcia udziału w finale tygodnia.

 • 00:30 Muzyczne NAJ - Andrzej Zaucha program rozrywkowy, kameralne i studyjne (widowisko), 2023
  W nowym cyklu muzycznym dla ...

  W nowym cyklu muzycznym dla widzów TVP Polonia przypomnimy największe przeboje znanych artystów polskiej sceny rozrywkowej. Wybór tekstów zostanie dokonany przekrojowo, aby pokazać przy okazji twórczości danego artysty także to, jak zmieniała się polska piosenka przez lata. Przeboje poszczególnych wykonawców weszły już do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej i są świadectwem tego, jak wspaniałych artystów gościliśmy w naszych domach dzięki Telewizji Polskiej.
  Poza wartością rozrywkową cykl ma również walor edukacyjny. Ocali od zapomnienia kawał historii polskiej muzyki rozrywkowej, a więc i polskiej kultury.

 • 01:00 Stacja Innowacja - 112 * program edukacyjny, magazyn, 2023
  W Polsce coraz częściej rozumiemy, ...

  W Polsce coraz częściej rozumiemy, że zamiast kupować zagraniczne technologie, warto inwestować w te rodzime - i to nawet niemałe pieniądze. W efekcie nauka i biznes coraz bardziej się do siebie zbliżają, a to sprawia, że Polska może coraz skuteczniej konkurować - poprzez innowacje.

  Przyjrzyjmy się liczbom - w raporcie Europejskiego Rankingu Innowacyjności (publikowanego z inicjatywy Komisji Europejskiej) za rok 2018 zajmujemy niechlubne czwarte miejsce od końca, z poziomem innowacyjności na poziomie 57 proc. średniej UE. Liderami w naszym regionie są Słowenia i Czechy, słabiej wypadają jedynie Chorwacja, Bułgaria i Rumunia.

  Ale okazuje się, że w tym samym - 2018 roku - liczba polskich zgłoszeń patentowych do Europejskiego Urzędu Patentowego wzrosła o prawie 20 procent, a tempo tego wzrostu było jednym z największych w Europie. Wnioskodawcy z Polski złożyli do EPO 534 zgłoszenia patentowe, a motorem polskiej działalności patentowej były uczelnie wyższe i to w o wiele większym stopniu, niż w większości pozostałych państw europejskich.

  O czym to świadczy? a o tym, że Polacy potrafią stworzyć taki produkt czy taką usługę, by skutecznie pokonać zagraniczną konkurencję. I że coraz odważniej podejmujemy próby zaistnienia w światowej gospodarce, a te coraz częściej kończą się naszym spektakularnym sukcesem. Bo Polska dawno już przestała być tylko krajem wódki i kiełbasy. O nasze technologie od lat biją się zagraniczne koncerny. Z nowoczesnych rozwiązań informatycznych krakowskiej spółki Comarch założonej przez prof. Janusza Filipiaka od lat korzystają: BMW, Coca Cola czy T - Mobile; mobilna aplikacja na smartfony Dream Beam, stworzona przez Michała Wolniaka z krakowskiej firmy Grow App, przez wiele tygodni nie schodziła z pierwszych miejsc w rankingach najpopularniejszych aplikacji w USA; inteligentną technologię rozpoznawania obrazu, stworzoną przez Arka Skuzę, właściciela poznańskiej firmy iTraff, wykorzystują tacy giganci, jak Wallmart i Nike; na zachodzie od lat robią furorę robią pojazdy Krzysztofa i Solange Olszewskich z podpoznańskiej fabryki Solaris, czyli pierwsze autobusy elektryczne, które ładują swoje baterie bezdotykowo. Przykładów takich można by mnożyć - przykładów, które skutecznie walczą ze stereotypami, że polskie produkty są mało innowacyjne i gorsze od tych zachodnich.

  I w naszym cyklu Stacja Innowacja! to właśnie udowodnimy. Pokażemy polskich wynalazców, pracujących na uczelniach, w firmach i instytucjach badawczych, których wynalazki podbijają światowe rynki - zmieniając życie ludzi, poprawiając je i udoskonalając.

  Pokażemy przy tym, że Polacy są nie tylko odkrywczymi, ale i dojrzałymi biznesmenami, bo wiedzą, że oprócz samej innowacji niezwykle ważny jest pomysł na firmę, komercjalizacja technologii oraz znajomość konkurencji; że liczy się doświadczenie biznesowe, kompletny plan rozwoju produktu i wprowadzenia go na rynek. Bo inaczej nawet najlepszy wynalazek może się, po prostu, nie przebić.

  Pokażemy w końcu młode pokolenie, które w szkołach, na uczelniach i w domowych zaciszach pracuje nad swoimi wynalazkami, które mają usprawnić otaczający ich świat.

  Zaczynamy więc naszą podróż? zaczynamy! Stacja Innowacja!

 • 01:30 Dziennik Regionów , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 01:55 Pogoda , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 02:05 Przepis dnia , kameralne i studyjne (widowisko), 2024
  Sprawdzone receptury na pyszne, proste ...

  Sprawdzone receptury na pyszne, proste i zdrowe dania, którymi zachwycisz rodzinę i znajomych. W każdym odcinku szef kuchni zaprezentuje przygotowanie jednej potrawy od początku do końca. Pokaże, jak oszczędzić w kuchni czas.

 • 02:15 Komisarz Alex - odc. 248 (seria XX, odc. 6) "Grzybobranie" serial kryminalny TVP, film fabularny telewizyjny, 2023
  Grzybobranie w okolicach Łodzi. Sochoń ...

  Grzybobranie w okolicach Łodzi. Sochoń rozmawia z Komendantem o jego planach związanych z założeniem niewielkiej knajpki. Nagle gdzieś w okolicy słychać odgłos strzału. Ruszają w stronę domu pobliskiej miejscowości. W niewielkim, samotnie stojącym domu znajdują ciało mężczyzny. Wszystko wskazuje na samobójstwo. Ofiarą okazał się Jakubiak - 35 - letni pracownik miejscowego tartaku. Na miejscu znaleziono też banknoty pochodzące z napadu na bankomat. Dokonana przez Leona sekcja zwłok potwierdza przypuszczenia policjantów: samobójstwo zostało upozorowane, mężczyzna został zamordowany. Podczas odwiedzin w tartaku, w którym pracował Jakubiak, dowiadują się, że dzień przed zabójstwem Jakubiaka żona i teściowa właściciela tartaku zatruły się grzybami. Teściowa zmarła, a żona w stanie ciężkim przebywa w szpitalu. Policjanci bezskutecznie próbują skontaktować się z właścicielem tartaku, Cieślikiem. Podczas śledztwa okazuje się, że znalezione w domu Jakubiaka pieniądze pochodzą z wygranej w nielegalnym kasynie. Zatrzymany zostaje mężczyzna, od którego Jakubiak wygrał pieniądze, właściciel kasyna. Policjanci podejrzewają, że to on miał motyw by się zemścić. Kiedy żona Cieślika odzyskuje przytomność, policjanci składają jej wizytę w szpitalu. Kobieta nie potrafi ukryć tego, jak bardzo przejęła się wiadomością o śmierci Jakubiaka. Agata zaczyna podejrzewać, że mieli romans. Jeżeli tak było, to motyw miał też mąż właściciel tartaku. Odwiedzają Cieślika w domu. Na zapleczu domu, koło śmietnika, Alex znajduje wyrzucone trujące grzyby. Podczas przesłuchania Cieślik przyznaje, że wiedział o romansie żony i jego pracownika Jakubiaka. Chciał się zemścić. Kiedy Jakubiak przyszedł z koszem uzbieranych przez siebie grzybów, dorzucił kilka trujących. Nie wiedział, że grzyby były przeznaczone dla jego żony.

 • 03:05 Szansa na sukces. Opole 2024 - odc. (3) Blue Cafe widowisko muzyczne, artystyczne/estradowe (widowisko), 2023
  Wspaniała, muzyczna uczta, którą poprowadzi ...

  Wspaniała, muzyczna uczta, którą poprowadzi Marek Sierocki. Nagrodą główną dla zwycięzcy programu będzie udział w konkursie Debiuty podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Formuła "Szansy na sukces. Opole 2024" nawiązuje do pierwszego polskiego muzycznego show autorstwa Elżbiety Skrętkowskiej, które widzowie przez dziewiętnaście lat oglądali w Dwójce. Uczestnicy programu wybiorą rodzaj podkładu muzycznego i wykonają utwory artysty, który oceni ich wokalne umiejętności. Dla każdego debiutanta Marek Sierocki wylosuje utwór z listy piosenek wykonawcy goszczącego w programie. Laureaci poszczególnych odcinków zostaną zaproszeni do finałowego koncertu, w trakcie którego jury wybierze zwycięzcę. Nagrodą główną będzie udział w Debiutach podczas 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

 • 04:05 Laskowik & Malicki (4) widowisko rozrywkowe, artystyczne/estradowe (widowisko), 2009
  Widowisko artystyczne o charakterze kabaretu ...

  Widowisko artystyczne o charakterze kabaretu literacko - muzycznego opartego na świetnych skeczach i wspaniałej oprawie muzycznej. Gospodarzami każdego odcinka są Waldemar Malicki i Zenon Laskowik. Każdy z nich ma za sobą wsparcie: Filharmonii Dowcipu i jej słynnego dyrygenta Bernarda Chmielarza oraz Kabareciarni - aktorów pracujących na stałe z Zenonem Laskowikiem. Program realizowany jest w eleganckim wnętrzu teatralno - operowym. Zarówno publiczność jak i widzowie Programu 2 mają okazję, w niedzielny wieczór, uczestniczyć w dobrej edukacyjno - rozrywkowej zabawie.

 • 05:00 Rodzinka.pl s.III - odc. 62 "Walka z lenistwem" serial komediowy TVP, film fabularny telewizyjny, 2012
  Natalia robi chłopcom awanturę, nie ...

  Natalia robi chłopcom awanturę, nie mogąc zrozumieć, dlaczego nie pomagają w domu. Kuba jedzie na wycieczkę i usiłuje wyciągnąć od Kacpra jego zaskórniaki. Ludwik wykorzystuje niechęć chłopców do prac domowych i pozbywa się ich z domu, strasząc wielkimi porządkami. Ludwik i Natalia nareszcie zostają sami. Tomek usiłuje przekonać Natalię, żeby ze względów ekologicznych ograniczyła korzystanie z auta. Szybko okazuje się, że ma w tym własny interes. Tomek oznajmia Natalii, że zerwał z Magdą. Natalia bardzo się przejmuje i pociesza Tomka. Okazuje się jednak, że jeden SMS pogodził parę i znów są razem. Tomek startuje w olimpiadzie historycznej, a Kuba się z niego naśmiewa. Mina mu jednak rzednie, kiedy Tomek oznajmia, że sympatia Kuby też się szykuje do olimpiady. Kuba martwi się, że jest najgłupszy.

 • 05:30 Polacy w kosmosie - Polski kosmonauta , film dokumentalny, 2023
  Wielu Polaków brało udział w ...

  Wielu Polaków brało udział w podboju kosmosu. Ale jak dotąd tylko jeden udał się sam w przestrzeń kosmiczną. 27 czerwca 1978 roku Mirosław Hermaszewski wyruszył w podróż na pokładzie statku Sojuz 30. Na orbicie spędził 8 dni, okrążając naszą planetę w sumie 126 razy. Przypominamy historię jego lotu i odsłaniamy ciekawostki z wyprawy pierwszego Polaka w kosmos.

 • 06:00 Zakończenie dnia , bez klasyfikacji, 2024
stacja tv