TVP Polonia - Program TV na poniedziałek 15 kwietnia 2024

 • 06:00 Polacy to wiedzą! - odc. 94 teleturniej, teleturniej, 2024
 • 06:30 Serce muzyki , reportaż, 2024
  To opowieść o ponad 350 ...

  To opowieść o ponad 350 - letniej historii przeobrażeń i odsłon wyjątkowego instrumentu - organów w Kościele Pokoju w Świdnicy. Nieczęsto bywa, aby jeden obiekt był źródłem tak wielu inspiracji i zdarzeń, jak ten. Pokonując lata dysfunkcji i niesławy, dziś stanowi odzwierciedlenie konsekwencji wielowiekowej determinacji licznych pokoleń świdnickich protestantów. To pełna splendoru muzyczna maszyneria, wrażliwa jak ludzki organ, którą poznajemy na tle znakomitego koncertu z okazji 339. urodzin Johanna Sebastiana Bacha.

 • 06:50 Kalendarium Powstania Styczniowego 1863 - odc. 52 cykl dokumentalny, felieton, 2023
  Celem cyklu Kalendarium powstania styczniowego ...

  Celem cyklu Kalendarium powstania styczniowego 1863 jest przypomnienie współczesnym Polakom wydarzeń jakie miały miejsce 160 lat temu. Powstanie styczniowe było największym i najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym Polaków, jaki miał miejsce w okresie zaborów. Jego wybuch 22 stycznia 1863 r. wywołało ogłoszenie branki, czyli poboru do wojska rosyjskiego. Choć powstanie zakończyło się klęską, pamięć o nim trwała w narodzie do końca zaborów. Doświadczenie tajnego państwa z okresu powstania było wzorem dla państwa podziemnego z czasu okupacji niemieckiej i sowieckiej. Jego herb Orzeł Biały, Pogoń i św. Michał Archanioł przypominał niezrealizowaną ideę Rzeczpospolitej trojga narodów. Z doświadczenia powstania styczniowego czerpał Piłsudski, planując walkę o odzyskanie niepodległości. Powiedział m.in. Dla nas, żołnierzy wolnej Polski, powstańcy 1863 r. są i pozostaną ostatnimi żołnierzami Polski, walczącej o swą swobodę, pozostaną wzorem wielu cnót żołnierskich, które naśladować będziemy. Kalendarium powstania styczniowego 1863 będzie zawierać cotygodniowy przegląd wydarzeń na ziemiach polskich, ale także reakcji świata na wybuch powstania, biogramy postaci, przegląd prasy powstańczej i rosyjskiej. W każdym odcinku znakomici polscy historycy tj. Włodzimierz Suleja, Janusz Odziemkowski, Andrzej Nowak, Wojciech Karwat, Michał Kopczyński, Mariusz Wołos opowiedzą o jednym, najważniejszym wydarzeniu z danego tygodnia bądź przypomną ważną, a często zapomnianą postać z okresu powstania. Cykl będzie ilustrowany archiwaliami pochodzącymi z zasobów TVP oraz archiwów polskich i zagranicznych.

 • 07:00 Przystanek slow food - odc. 10 sezon III magazyn kulinarny, magazyn, 2022
  Magazyn o niezwykłych ludziach, ocalających ...

  Magazyn o niezwykłych ludziach, ocalających tradycyjne produkty i potrawy, którzy poznali prawdziwy smak życia, gdy zdecydowali się żyć świadomie, zwolnić i spędzać więcej czasu wśród natury. To także opowieść o wyjątkowych zakątkach regionalnej Polski, do których warto dotrzeć, by poznać piękną, (po)wolną Polskę i prawdziwy smak życia.
  Busko najczęściej kojarzy się nam jako najbardziej znane uzdrowisko w województwie świętokrzyskim. Tutaj też w przeszłości uprawiano bardzo dużo owoców i warzyw. Mało kto jednak słyszał o niezrównanej w smaku wiśni nadwiślance, śliwce szydłowskiej czy też o zniewalającej smakiem buskiej truskawce faworytce. Naszą bohaterką będzie Pani Halina Mazur i Koło Gospodyń Wiejskich w Ruczynowie. Pokażemy, na czym polega właściwa uprawa truskawek, a w szczególności walory smakowe odmiany buskiej faworytki. Przygotujemy sporo deserów inspirowanych truskawką, jak tarta, śmietanowy tort truskawkowy czy też pancake’ki z bitą śmietaną i truskawkami. W tych słodkich wyzwaniach naszym przewodnikiem będzie słynny warszawski cukiernik, Mariusz Szadkowski.

 • 07:30 Pytanie na śniadanie - pobudka , magazyn, 2024
 • 07:55 Pytanie na śniadanie , magazyn, 2024
 • 11:10 Ola Polonia - Polacy w Brazylii i Ameryce Południowej (Ola Polonia - Polacy w Brazylii i Ameryce Południowej) magazyn, magazyn, , kraj prod.Niemcy 2024
  Magazyn "Ola Polonia" przedstawia wydarzenia ...

  Magazyn "Ola Polonia" przedstawia wydarzenia społeczne, kulturalne i religijne, w których bierze udział Polonia w Ameryce Południowej. Ważną kwestia programu będzie przedstawienie i promowanie sylwetek Polaków, którzy na emigracyjnym gruncie rozsławiają dobre imię Polski. Szczególnie interesującymi są właśnie postacie i całe rodziny, które mieszkają w tych krajach od
  wielu pokoleń.

 • 11:30 Barwy szczęścia - odc. 2938 serial obyczajowy TVP, film fabularny telewizyjny, 2024
  Artur próbuje odkryć powody, które ...

  Artur próbuje odkryć powody, które pchnęły Basię do rozstania z nim. Grzelakowa tłumaczy swoją decyzję i proponuje, by Chowański nadal u niej mieszkał, ale tylko jako przyjaciel. W finale Artur jednak się wyprowadza. Dominika niepokoi się, gdy odkrywa, że następcą Natalii zostanie Klemens - u którego przed laty sprzątała w negliżu. Do Feel Good zagląda poza tym Robert i otwarcie oskarża Renatę o to, że razem z koleżanką doprowadziła jego ojca do śmierci. Dziewczyna jest w szoku, a później plany ukochanego zaskakują także Halicką. W finale Stefaniak zwraca się o pomoc do Klemensa - pewien, że prawnik za odpowiednią opłatą stanie po jego stronie i zrezygnuje z reprezentowania Feel Good. Tymczasem Niedzielska znów przechodzi kryzys - gdy uświadamia sobie, że właśnie mija rocznica jej znajomości z Jackiem. Z kolei Beata cieszy się po zaręczynach z Damianem i oboje odwiedzają USC, by wybrać termin ślubu.

 • 12:00 Gość Poranka , dysk./wywiad/debata, 2024
 • 12:20 Stacja Arktyka - Baza polarna od kuchni cykl dokumentalny, film dokumentalny, 2023
  W filmie dokumentalnym prezentujemy, jak ...

  W filmie dokumentalnym prezentujemy, jak na polskiej stacji polarnej Hornsund w środku wiecznej zmarzliny funkcjonuje obiekt na najwyższym poziomie naukowym, który dzięki pracy i dyżurom ludzi utrzymywany jest w ciągłej gotowości do pracy. Pokażemy, jak gwarantowane są polskim i zagranicznym naukowcom podstawowe wygody, tak aby mogli prowadzić swoje badania. Ekspedycja pod kierownictwem prof. Stanisława Siedleckiego, która zainicjowała projekt stworzenia polskiej stacji badawczej na Spitzbergenie, przybyła w tę okolicę w 1956 roku - od tamtej pory wiele się zmieniło. Wygląd stacji, sposób prowadzenia badań, wygody, a przede wszystkim krajobraz i spojrzenie na ekologię. Kierownik techniczny Piotr Klicz oraz kierownik 46. Wyprawy dr Daniel Kępski, Krzysztof Otto - dyrektor Instytutu Geofizyki PAN ds. polarnych i technicznych oraz ekipa techniczna oprowadzą nas po stacji i zdradzą, jak działa obiekt. Opowiemy fascynującą historię polskiego polarnictwa i tego, jakie miało ono warunki do rozwoju i jakie udogodnienia pojawiały się z czasem. Życie w stacji badawczej Hornsund to nie tylko nauka i dźwiganie na barkach legendy polskiego polarnictwa. To także codzienne mierzenie się z ekstremalnymi warunkami.

 • 12:50 Komisarz Alex - odc. 236 (seria XIX, odc. 7) serial kryminalny TVP, film fabularny telewizyjny, 2023
  Zamach na biznesmena Podgórskiego stawia ...

  Zamach na biznesmena Podgórskiego stawia ekipę Alexa na nogi. Strzelec chybił, ale życie biznesmena wydaje się zagrożone. W firmie Podgórskiego krąży plotka, że ma romans z pracownicą, Mirecką. Czy za próbą zabójstwa stoi jeden z zazdrosnych partnerów? Podgórski ma żonę, Mirecka jest w związku z behawiorystą zwierzęcym Bieńczykiem. Śledztwo w sprawie próby zabójstwa nie jest jedynym problemem policjantów. Alex stracił apetyt, chociaż badania wykluczają chorobę. Marta postanawia wykorzystać sytuację i wziąć pod lupę Bieńczyka, a przy okazji pomóc Alexowi. Podczas sesji Bieńczyka z Alexem role się odwracają. To Bieńczyk szuka u psa pomocy. Wyznaje Alexowi winę. Wcześniej upił się w barze. Sądzi, że powodowany zazdrością o narzeczoną, zlecił zabójstwo Podgórskiego. Zabójca zadzwonił dwa dni później, każąc Bieńczykowi szykować pieniądze. Wkrótce zdruzgotany Bieńczyk powtarza swoje słowa policjantom, bo ofiarą tajemniczego zabójcy pada jego narzeczona, Mirecka. Podgórski wysłał ją do swojej willi po dokumenty. Kiedy otwierała drzwi, eksplodowała bomba. Bieńczyk nie potrafi podać rysopisu mężczyzny z baru. Ma luki w pamięci. Alex z kolei wie coś, o czym nie wiedzą policjanci. W barze oprócz Bieńczyka była też żona Podgórskiego. Maskowała się zmieniając wygląd, ale pies wyczuł jej zapach. Trop związany z przeszłością Podgórskiego wprowadza śledztwo na nowe tory. Być może zamach na Podgórskiego był blefem mającym zmylić policjantów, a celem od początku była narzeczona Bieńczyka. Tak podejrzewają Marta i Alex. Czy psu uda się powstrzymać zbrodnię i ochronić Mirecką?

 • 13:40 Osiecka - odc. 7* serial TVP, film fabularny telewizyjny, 2020
  Wspólne mieszkanie stwarza dużo problemów. ...

  Wspólne mieszkanie stwarza dużo problemów. Przybora nie najlepiej znosi zwyczaje Agnieszki, a ją zdumiewa powolność "Starszego Pana". Kryzys wzmaga się, gdy Osiecka wyjeżdża do Londynu, a potem do Paryża. Agnieszce będącej daleko od Warszawy wydaje się, że jest w ciąży, co wywołuje szalony entuzjazm Jeremiego. Alarm okazuje się fałszywy, a kiedy Osiecka wraca do Polski oboje wiedzą, że to już koniec.

 • 14:35 Kulturalni PL - (681) magazyn, magazyn, 2024
 • 15:35 ALCHEMIK - Figiel z czasem magazyn, kameralne i studyjne (widowisko), 2021
  Aleksandra przeprowadza na Mirmile doświadczenie ...

  Aleksandra przeprowadza na Mirmile doświadczenie związane z czasem. Mirmił przeżywa ten sam dzień dwa razy z rzędu.

 • 16:00 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 137 (sezon 2 odc. 12) serial historyczny TVP, film fabularny telewizyjny, 2023
  Panny dworskie. Rok 1422. Jagiełło ...

  Panny dworskie. Rok 1422. Jagiełło (Sebastian Skoczeń) planuje wojnę z zakonem krzyżackim. Zofia (Maria Pawłowska) martwi się i o niego i o Hinczę (Kamil Szklany). Na Wawel przyjeżdżają nowe dwórki, panny Szczukowskie - Kachna (Justyna Ducka) i Eliszka (Milena Suszyńska). Okazuje się, że Zofia i Olga (Klara Williams) znają je, ale z najgorszej strony. Jagiełło obiecuje pomoc Zygmuntowi Korybutowiczowi (Mikołaj Chrostowski), którego Witold wysłał jako swojego namiestnika do Pragi. Tymczasem Oleśnicki (Przemysław Stippa) w swoim kazaniu piętnuje husytów. Mikołaj Trąba (Radosław Pazura) ostrzega króla przed kanonikiem Oleśnickim: "Ma dar przekonywania ludzi i prowadzi swoją grę...". Lech (Mariusz Jakus) wymyśla intrygę przeciw Sławojowi (Arkadiusz Smoleński). Upija go w karczmie, ładuje na wóz i planuje wywieźć z Krakowa. Ale konkurent w złodziejskim fachu ląduje w lochu, uznany za szpiega.

 • 16:30 Barwy szczęścia - odc. 2938 serial obyczajowy TVP, film fabularny telewizyjny, 2024
  Artur próbuje odkryć powody, które ...

  Artur próbuje odkryć powody, które pchnęły Basię do rozstania z nim. Grzelakowa tłumaczy swoją decyzję i proponuje, by Chowański nadal u niej mieszkał, ale tylko jako przyjaciel. W finale Artur jednak się wyprowadza. Dominika niepokoi się, gdy odkrywa, że następcą Natalii zostanie Klemens - u którego przed laty sprzątała w negliżu. Do Feel Good zagląda poza tym Robert i otwarcie oskarża Renatę o to, że razem z koleżanką doprowadziła jego ojca do śmierci. Dziewczyna jest w szoku, a później plany ukochanego zaskakują także Halicką. W finale Stefaniak zwraca się o pomoc do Klemensa - pewien, że prawnik za odpowiednią opłatą stanie po jego stronie i zrezygnuje z reprezentowania Feel Good. Tymczasem Niedzielska znów przechodzi kryzys - gdy uświadamia sobie, że właśnie mija rocznica jej znajomości z Jackiem. Z kolei Beata cieszy się po zaręczynach z Damianem i oboje odwiedzają USC, by wybrać termin ślubu.

 • 17:00 Teleexpress , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 17:20 Gra słów. Krzyżówka - /845/ teleturniej, teleturniej, 2023
 • 17:50 Leśniczówka - odc. 688 serial obyczajowy TVP, film fabularny telewizyjny, 2023
  Wiktor w towarzystwie Filipa wyraźnie ...

  Wiktor w towarzystwie Filipa wyraźnie się ożywia, ale niespodziewanie wyznaje młodemu wikaremu, że planuje przejście na emeryturę. Proboszczem miałby zostać Filip.
  Jacek nie wytrzymuje tego, że mieszka pod jednym dachem z Piotrem, który jawi się jako ideał mężczyzny. Wybucha i krzyczy na Wiśniewskiego przy żonie i córce. Piotr łagodzi sytuację.
  Edytka zaczyna pracę jako sekretarka burmistrza. Już pierwszego dnia w biurze przeżywa konfrontację z Kazią, która okazuje się być byłą żoną Orłowskiego.

 • 18:20 Słownik polsko@polski - talk , kameralne i studyjne (widowisko), 2024
 • 18:55 Reporterzy magazyn, magazyn, 2024
  Codzienny magazyn reporterski. Reporterzy dotrą ...

  Codzienny magazyn reporterski. Reporterzy dotrą wszędzie tam, gdzie cierpią ludzie. Opowiedzą historie, które nie mogą pozostać nieopowiedziane. Prowadzący - Agnieszka Górniakowska, Zbigniew Łuczyński oraz Jacek Pawlewski.

 • 19:05 Polacy Światu - Ferdynand Karo magazyn, magazyn, 2023
  ODC. 81 Poznaj historie i ...

  ODC. 81 Poznaj historie i życiorysy polskich emigrantów. W cyklu Polacy Światu przedstawiamy sylwetki ludzi, którzy swoim geniuszem i chęcią zmiany świata na lepsze przysłużyli się rozwojowi cywilizacji, a ich odkrycia i prace naukowe były krokami milowymi w takich dziedzinach jak sztuka, medycyna, inżynieria, biologia, chemia czy fizyka. W najbliższym odcinku opowiemy historię polskiego farmaceuty i botanika. Ferdynand Karo urodził się 6 maja 1845 roku w Brześciu Litewskim w rodzinie włoskiego imigranta. Kiedy Ferdynand miał 6 lat rodzina przeniosła się do Warszawy, gdzie jego ojciec prowadził restaurację w hotelu Rzymskim. Do gimnazjum rodzice wysłali go do Wrocławia, to właśnie we wrocławskiej szkole botaników powstały pierwsze zielniki Ferdynanda Karo. Po ukończeniu szkoły młody adept farmacji praktykował w aptece Henryka Spiessa w Warszawie. Apteka Spiessów podczas powstania styczniowego pełniła funkcję tajnej poczty. Ferdynand Karo był kurierem Rządu Narodowego i bliskim współpracownikiem Romualda Traugutta. Wiosną 1887 roku z powodów politycznych, został zmuszony do wyjazdu na Syberię. Podczas tego pobytu stworzył ponad 80 tysięcy kart zielnikowych. Obserwacje przyrodnicze prowadził w różnych konfiguracjach - w dzień i w nocy - przez kilka miesięcy w roku. Jego znaleziska pozwoliły na opisanie 28 nowych gatunków. W 1925 roku objął rolę kustosza zbiorów Warszawskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. Zmarł 3 września 1927 w Konstancinie. Został pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Ferdynand Karo zawsze podkreślał, że był zwyczajnym rzemieślnikiem, który przygotowywał jedyniemateriał do dalszych naukowych badań. Jednak znaczenie jego prac dla światowej botaniki zasługuje na umieszczenie jego nazwiska w gronie najbardziej zasłużonych badaczy światowej flory.

 • 19:20 Polacy Światu - . magazyn, magazyn, 2024
 • 19:30 Program informacyjny , serwis informacyjny (dziennik), 2024
  Główne wydanie codziennego programu informacyjnego.

  Główne wydanie codziennego programu informacyjnego.

 • 19:55 Pytanie dnia , dysk./wywiad/debata, 2024
  "Pytanie dnia" to rozmowa i ...

  "Pytanie dnia" to rozmowa i prośba o skomentowanie aktualnych wydarzeń dnia przez zaproszonego gościa. Emisja bezpośrednio po głównym wydaniu programu informacyjnego ma związek z charakterem problematyki poruszanej w każdym odcinku.

 • 20:05 Pogoda , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 20:10 Sport , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 20:25 Blisko, coraz bliżej - odc. 17 Przyjazna hałda. Rok 1944 serial TVP, film fabularny telewizyjny, 1986
  Czerwiec 1944. Zygmunt przyjeżdża na ...

  Czerwiec 1944. Zygmunt przyjeżdża na urlop do domu. Gdy dowiaduje się o śmierci ojca, postanawia nie wracać do służby w znienawidzonym Wehrmachcie. Zamierza wstąpić do partyzantki w Generalnej Guberni. Tymczasem gestapo prowadzi na Śląsku "czystkę", mającą na celu likwidację wszystkich byłych powstańców. Na "czarnej liście" są m. in. Garus, Robert i Mendera. Zygmunt wspólnie z kolegami z wojska ratuje dwóch ostatnich przed niechybnym aresztowaniem. Razem uciekają do Krakowa, skąd dzięki Gustkowi dostają się do partyzantki.

 • 22:15 Magazyn Ekspresu Reporterów , magazyn, 2024
  Wielki powrót! Magazyn Ekspresu Reporterów ...

  Wielki powrót! Magazyn Ekspresu Reporterów to wielokrotnie nagradzany i ceniony przez widzów program reporterski, w którym reporterzy Telewizji Polskiej pokazują życie z jego blaskami ale i dramatami. Zawsze blisko ludzi. Kultowa marka wraca na dużą antenę pod wodzą Barbary Paciorkowskiej i ulubionego prowadzącego Michała Olszańskiego.


 • 23:10 Teleexpress Extra , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 23:30 Panorama , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 00:00 Gra słów. Krzyżówka - /845/ teleturniej, teleturniej, 2023
 • 00:30 Hala odlotów magazyn kulturalno-społeczny, dysk./wywiad/debata, 2024
  Dyskusja, gdzie punkiem wyjścia jest ...

  Dyskusja, gdzie punkiem wyjścia jest aktualne wydarzenie kulturalne, wzbudzające emocje i kontrowersje oraz mogące być pretekstem do przeniesienia rozmowy na płaszczyznę społeczną i obyczajową.
  Nowatorska realizacja w hali zdjęciowej, z umowną scenografią sugerującą, że znajdujemy się w mieszkaniu, lofcie lub w squacie oraz swobodna atmosfera sprzyjają wygłaszaniu niebanalnych i ekstrawaganckich sądów.

 • 01:30 Program informacyjny , serwis informacyjny (dziennik), 2024
  Główne wydanie codziennego programu informacyjnego.

  Główne wydanie codziennego programu informacyjnego.

 • 01:55 Pytanie dnia , dysk./wywiad/debata, 2024
  "Pytanie dnia" to rozmowa i ...

  "Pytanie dnia" to rozmowa i prośba o skomentowanie aktualnych wydarzeń dnia przez zaproszonego gościa. Emisja bezpośrednio po głównym wydaniu programu informacyjnego ma związek z charakterem problematyki poruszanej w każdym odcinku.

 • 02:00 Pogoda , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 02:05 Sport , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 02:15 Komisarz Alex - odc. 236 (seria XIX, odc. 7) serial kryminalny TVP, film fabularny telewizyjny, 2023
  Zamach na biznesmena Podgórskiego stawia ...

  Zamach na biznesmena Podgórskiego stawia ekipę Alexa na nogi. Strzelec chybił, ale życie biznesmena wydaje się zagrożone. W firmie Podgórskiego krąży plotka, że ma romans z pracownicą, Mirecką. Czy za próbą zabójstwa stoi jeden z zazdrosnych partnerów? Podgórski ma żonę, Mirecka jest w związku z behawiorystą zwierzęcym Bieńczykiem. Śledztwo w sprawie próby zabójstwa nie jest jedynym problemem policjantów. Alex stracił apetyt, chociaż badania wykluczają chorobę. Marta postanawia wykorzystać sytuację i wziąć pod lupę Bieńczyka, a przy okazji pomóc Alexowi. Podczas sesji Bieńczyka z Alexem role się odwracają. To Bieńczyk szuka u psa pomocy. Wyznaje Alexowi winę. Wcześniej upił się w barze. Sądzi, że powodowany zazdrością o narzeczoną, zlecił zabójstwo Podgórskiego. Zabójca zadzwonił dwa dni później, każąc Bieńczykowi szykować pieniądze. Wkrótce zdruzgotany Bieńczyk powtarza swoje słowa policjantom, bo ofiarą tajemniczego zabójcy pada jego narzeczona, Mirecka. Podgórski wysłał ją do swojej willi po dokumenty. Kiedy otwierała drzwi, eksplodowała bomba. Bieńczyk nie potrafi podać rysopisu mężczyzny z baru. Ma luki w pamięci. Alex z kolei wie coś, o czym nie wiedzą policjanci. W barze oprócz Bieńczyka była też żona Podgórskiego. Maskowała się zmieniając wygląd, ale pies wyczuł jej zapach. Trop związany z przeszłością Podgórskiego wprowadza śledztwo na nowe tory. Być może zamach na Podgórskiego był blefem mającym zmylić policjantów, a celem od początku była narzeczona Bieńczyka. Tak podejrzewają Marta i Alex. Czy psu uda się powstrzymać zbrodnię i ochronić Mirecką?

 • 03:05 Szansa na sukces. Opole 2024 - Lanberry widowisko muzyczne, artystyczne/estradowe (widowisko), 2024
  "Szansa na sukces. Opole 2024" ...

  "Szansa na sukces. Opole 2024" to kultowy muzyczny talent show, który wyłania nowe gwiazdy polskiej sceny muzycznej, od lat bawiący wierną publiczność telewizyjnej Dwójki. Zasady programu są bardzo proste. Amatorzy śpiewają w formie karaoke piosenki znanych wykonawców, którzy są jurorami danego odcinka. Utwory dla uczestników losuje prowadzący, a juror odczytuje tytuł. Uczestnik przed występem musi wybrać podkład muzyczny do wykonania - z dodatkowo nagraną linią melodyczną lub bez niej. Nagrodą dla zwycięzcy odcinka jest awans do finału edycji, który w tym roku przypada 12 maja. Zwycięzca finału otrzymuje prawo do występu w Koncercie Debiutów podczas 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. W tym sezonie do programu jako prowadzący powraca Artur Orzech, a na jurorskich kanapach zasiądą m.in. Elektryczne Gitary, Maciej Maleńczuk, Patrycja Markowska czy Lanberry.
  W tym odcinku "Szansy na sukces. Opole 2024" bierzemy się za repertuar jednej z najbardziej utalentowanych artystek młodego pokolenia. Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów - Małgorzata Uściłowska, czyli Lanberry. Na jurorskiej kanapie zasiądzie wraz z zespołem.

 • 04:05 Ręka fryzjera{PL} film dokumentalny, film dokumentalny, 2009
  Po śmierci Antoine’a Le Figaro ...

  Po śmierci Antoine’a Le Figaro napisał: "Był największym. Na równi z Coco Chanel. Stworzył kobietę współczesną". W Paryżu nazywano go Dalim fryzjerstwa. Był prawdziwym geniuszem w swoim fachu, uwielbianym, podziwianym i rozchwytywanym przez kobiety. Prosty chłopak z Polski oczarował i podbił świat. Zbił niewyobrażalny majątek, czesząc wielkie aktorki, gwiazdy muzyki, koronowane głowy. Wśród niezliczonych klientek słynnego Antoine’a były Sarah Bernhardt, Eleonora Duse, Simone Signoret, Marlena Dietrich, Pola Negri, Joan Crawford, Bette Davis, Greta Garbo, Josephine Baker, Edith Piaf, Brigitte Bardot, a także żona amerykańskiego prezydenta, Eleonor Roosevelt. Był ekscentrykiem i wielkim wizjonerem, człowiekiem wybitnie utalentowanym, który prócz fryzjerstwa miał liczne inne pasje: kręcił filmy, wykazywał duże zdolności aktorskie, wydawał gazety, projektował stroje, torebki i damskie nakrycia głowy, miał swoje perfumy, otworzył linię kosmetyków, wyprodukował pierwszy lakier do włosów, stworzył serię kwadratowych naczyń stołowych w kryształowym szkle. Recytował poezję po angielsku, interesował się sztuką, sam też z powodzeniem zajął się rzeźbą. Jeden z najsłynniejszych mistrzów fryzjerstwa naprawdę nazywał się Antoni Cierplikowski i urodził się w Sieradzu w 1884 r. w prostej rodzinie rzemieślniczej. Jego matka była krawcową, ojciec szewcem. On sam ukończył zaledwietrzy klasy szkoły podstawowej. Jako nastolatek pomagał w salonie fryzjerskim wuja, który mocno nadużywał alkoholu. Właściciel był pod dobrą datą, kiedy akurat trafiła się wytworna klientka. Chłopak do pomocy godnie zastąpił niedysponowanego mistrza. Usłyszał słowa zachwytu, że z taką ręką powinien pracować w Paryżu. Kilkunastoletniemu Antoniemu Cierplikowskiemu udało się nie bez trudu dotrzeć do miasta nad Sekwaną, gdzie znalazł zajęcie w pracowni perukarskiej, która mieściła się w piwnicy pod salonem fryzjerskim. I znowu przypadek zaważył na dalszym losie utalentowanego chłopaka z Polski. 25 listopada, w dniu Świętej Katarzyny, kiedy wszystkie panny muszą mieć wspaniałe fryzury, zakład przeżywał prawdziwe oblężenie. Mistrz nie dawał rady i wezwał na pomoc ucznia, który zachwycił klientki umiejętnościami i pomysłami. Od tej pory niemal cały Paryż chciał się czesać u Antoine’a, który wyczarowywał prawdziwe dzieła sztuki, ale i twarzowe proste fryzury. To on razem z Coco Chanel stworzył współczesną kobietę chłopczycę. Szybko piął się na szczyt, bywał na salonach, dyktował kierunki w modzie. Pierwszy salon fryzjerski Antoine’a przy rue Cambon stał się najmodniejszym miejscem w Paryżu, a jego sława sięgnęła za ocean, gdzie również powstawały eleganckie zakłady. Antoine bogacił się i stawał coraz bardziej ekscentryczny. Miał szklany dom z widokiem na wieżę Eiffla, sypiał w szklanej trumnie, nosił buty na obcasach z kryształu, ubierał się w przedziwne stroje w błękicie i różu. Z niebieskimi włosami i z ufarbowanym na niebiesko chartem przechadzał się po Lasku Bulońskim. Błękit Antoine’a szybko stał się najmodniejszym kolorem świata. W 1965 roku przybył do Polski na uroczyste otwarcie odbudowanego gmachu Teatru Wielkiego i Muzeum im. Xawerego Dunikowskiego. Zorganizował wówczas konkurs dla młodych utalentowanych uczniów fryzjerstwa, a zwycięzca w nagrodę miał wyjechać do Francji. I w ten sposób 12 lutego 1967 r. w Paryżu znalazł się nasz inny znany rodak, mistrz fryzjerstwa Janusz Szymański. To właśnie on i inni uczniowie Antoine’a, tacy jak: Jacek Tatamir, Ryszard Droździak, Zdzisław Gasperowicz wspominają swego guru, opowiadają ciekawostki z jego barwnego życia. O niezapomnianym mistrzu mówią także: historyk Jan Pietrzak i dziennikarz Krzysztof Lisiecki. Antoine nie sprostał nowym wyzwaniom w szybko rozwijającym się świecie. Zniszczyła go konkurencja. Ok

 • 05:00 Barwy szczęścia - odc. 2938 serial obyczajowy TVP, film fabularny telewizyjny, 2024
  Artur próbuje odkryć powody, które ...

  Artur próbuje odkryć powody, które pchnęły Basię do rozstania z nim. Grzelakowa tłumaczy swoją decyzję i proponuje, by Chowański nadal u niej mieszkał, ale tylko jako przyjaciel. W finale Artur jednak się wyprowadza. Dominika niepokoi się, gdy odkrywa, że następcą Natalii zostanie Klemens - u którego przed laty sprzątała w negliżu. Do Feel Good zagląda poza tym Robert i otwarcie oskarża Renatę o to, że razem z koleżanką doprowadziła jego ojca do śmierci. Dziewczyna jest w szoku, a później plany ukochanego zaskakują także Halicką. W finale Stefaniak zwraca się o pomoc do Klemensa - pewien, że prawnik za odpowiednią opłatą stanie po jego stronie i zrezygnuje z reprezentowania Feel Good. Tymczasem Niedzielska znów przechodzi kryzys - gdy uświadamia sobie, że właśnie mija rocznica jej znajomości z Jackiem. Z kolei Beata cieszy się po zaręczynach z Damianem i oboje odwiedzają USC, by wybrać termin ślubu.

 • 05:30 Polskie Parki Narodowe - Narwiański Park Narodowy film dokumentalny, film dokumentalny, 2023
  Dziennikarz Dariusz Gross pokazuje parki ...

  Dziennikarz Dariusz Gross pokazuje parki narodowe, które znamy jako turyści, z innej, zaskakującej strony, przez pryzmat pracy naukowców zgłębiających sekrety ekosystemów i pracujących nad ich zachowaniem dla przyszłych pokoleń. To program przedstawiający osobliwości przyrody i ukazujący wyjątkowość poszczególnych parków narodowych w Polsce, w którym spotykają się nowoczesne technologie badawcze z odwiecznym dziełem natury.

 • 06:00 Zakończenie dnia , bez klasyfikacji, 2024
stacja tv