TVP Polonia - Program TV na poniedziałek 22 kwietnia 2024

 • 06:00 Polacy to wiedzą! - odc. 95 teleturniej, teleturniej, 2024
  Format teleturnieju opiera się na ...

  Format teleturnieju opiera się na tym co widzowie lubią oglądać najbardziej duża ilość pytań, o różnej skali trudności, które sprawdzają wiedzę uczestników i pozwalają widzom wciągnąć się w grę. Tym razem będą to pytania, które dotyczą zagadnień związanych z Polską. Pytania, w tym programie będą również początkiem rozmów o tematach jakich dotyczą. Jak w każdym teleturnieju naszym zadaniem będzie poprzez grę zawodników rozwijać i ugruntowywać wiedzę widzów. Uczestnikom dajemy poczucie, że w wielu momentach decydują sami o rozgrywce. Podejmując decyzję to oni dodatkowo budują napięcie w programie. Widzowie będą mogli ocenić, czy zrobili słusznie.

 • 06:30 Zmartwychwstał Pan, Alleluja! , reportaż, 2024
  Uroczystości wielkanocne dla mariawitów są ...

  Uroczystości wielkanocne dla mariawitów są najważniejszą częścią roku liturgicznego, do nich dostosowany jest cały kalendarz i układ ksiąg liturgicznych. O znaczeniu Wielkiej Nocy i tradycjach z nią związanych opowiedzą duchowni i wierni tego Kościoła.

 • 06:50 Polacy Światu - Maria Skłodowska magazyn, magazyn, 2021
  Projekt trzynastu etiud filmowych przybliżających ...

  Projekt trzynastu etiud filmowych przybliżających widzom sylwetki wybitnych polskich naukowców żyjących w różnych zakątkach świata, którzy swoją pracą i odkryciami dali podstawy do rozwoju nauki. W krótkich filmach poznamy niezwykłe historie wybitnych Polaków, którzy pomimo odległości, jaka ich dzieliła od ojczyzny, sercem byli oddani Polsce, ale swoim umysłem i talentem służyli innym narodom. Poczet polskich naukowców otwiera sylwetka Marii Skłodowskiej - Curie, podwójnej noblistki.

 • 07:00 Przystanek slow food - odc. 1 sezon IV magazyn kulinarny, magazyn, 2022
  Magazyn o niezwykłych ludziach, ocalających ...

  Magazyn o niezwykłych ludziach, ocalających tradycyjne produkty i potrawy, którzy poznali prawdziwy smak życia, gdy zdecydowali się żyć świadomie, zwolnić i spędzać więcej czasu wśród natury. To także opowieść o niezwykłych zakątkach regionalnej Polski, do których warto dotrzeć, by poznać piękną, (po)wolną Polskę i prawdziwy smak życia. Tym razem w towarzystwie szefa kuchni Pawła Krasa sprawdzimy, jakie dobrodziejstwa kryją piwnice pięknego Pałacu Goetzów w Brzesku. W tej malowniczej scenerii dowiemy się, jak przygotowywać iście jesienne przetwory i zadbać o nasze domowe spiżarnie.

 • 07:30 Pytanie na śniadanie - pobudka , magazyn, 2024
 • 07:55 Pytanie na śniadanie , magazyn, 2024
 • 11:10 Przystanek Ameryka - /96/* (Przystanek Ameryka) , magazyn, , kraj prod.USA 2024
  Przystanek Ameryka jest cyklem reportaży ...

  Przystanek Ameryka jest cyklem reportaży dokumentalnych, które przybliżają historię oraz obecną sytuację amerykańskiej i kanadyjskiej Polonii. Filmy pokazują obraz życia, sytuację społeczno - kulturową w USA i Kanadzie, w tym wydarzenia oraz miejsca istotne dla mieszkańców tych krajów. Projekt jest kontynuacją ponad pięćdziesięciu zrealizowanych już filmów dla TVP Polonia. Dotyczyły one między innymi całokształtu historii emigracji Polaków do USA oraz Kanady, obecnego obrazu Polonii w różnych rejonach obu krajów oraz sytuacji poszczególnych grup społecznych.

 • 11:30 Barwy szczęścia - odc. 2942 serial obyczajowy TVP, film fabularny telewizyjny, 2024
  Po próbie samobójczej Eweliny Aldona ...

  Po próbie samobójczej Eweliny Aldona zmienia nastawienie do Aleksa. Jest przerażona na myśl, jaką presję wywierała ostatnio na syna. Tymczasem chłopak czuje wyrzuty sumienia - podobnie jak Ewa - że wcześniej nawet nie zauważył, jaki dramat przeżywa jego przyjaciółka. Z kolei Patryk żąda od ojca, by mu zdradził, z kim był na randce, podejrzewając, że chodzi o Idę. Kornel zachowuje jednak dyskrecję i celowo gra chłopakowi na nerwach. Ksawery i Paulinka idą o świcie na grzyby i gubią się w lesie. Kasia, bliska paniki, dzwoni do Łukasza, ale ten nie może wrócić z Warszawy ze względu na awaryjną sytuację w pracy - czym znów ukochaną rozczarowuje. Sadowska prosi w końcu o pomoc Mariusza, który organizuje w okolicy akcję poszukiwawczą.

 • 12:00 Gość Poranka , dysk./wywiad/debata, 2024
 • 12:20 Stacja Arktyka - Pacjent ocean cykl dokumentalny, film dokumentalny, 2023
  Oceanografia to dział hydrologii badający ...

  Oceanografia to dział hydrologii badający oceany ziemskie w sposób interdyscyplinarny - metodami fizyki, chemii, biologii oraz innych nauk o Ziemi, takich jak meteorologia. Jej interdyscyplinarność doskonale oddaje ducha wszystkich badań prowadzonych w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund. Dokumentaliści towarzyszą z kamerą pracującemu w Polskiej Stacji Polarnej oceanografowi w zbieraniu danych do badań oceanograficznych. W trakcie wyprawy w morze za pomocą wind pobrane zostaną próbki i oceanografowie wyciągną pozostawioną tam rok wcześniej specjalistyczną aparaturę do zbierania danych. Następnie wszystkie próbki naukowcy wstępnie zbadają w laboratorium morskim mieszczącym się w stacji badawczej, a także przygotują zebrane materiały do wysłania do Polski, do dalszych badań. Skład chemiczny oceanu, osady, mikroplastiki - to wszystko znajduje się w zakresie zainteresowań polarnych oceanografów. Dlaczego? O tym opowie kierownik Zakładu Badań Polarnych, dr hab. Mateusz Moskalik.

 • 12:50 Komisarz Alex - odc. 237 (seria XIX, odc. 8) serial kryminalny TVP, film fabularny telewizyjny, 2023
  Komisarz Wilczak dostaje niespodziewany awans ...

  Komisarz Wilczak dostaje niespodziewany awans na szefa wydziału zabójstw w Szczecinie. Ma tam wprowadzić psy do policyjnej służby. Dla Wilczaka awans oznacza wyjazd z Łodzi. Ani komisarz, ani Alex nie potrafią się w pełni z tego cieszyć. Dochodzi do pożegnania Wilczaka, a cały zespół jest poruszony jego wyjazdem, a najbardziej Alex. Bogna obiecuje, że czworonóg sam będzie mógł wybrać sobie nowego partnera. Przedstawia Alexowi dwóch kandydatów, których jednak odrzuca. Uwaga psa skupia się na komisarzu Andrzeju Sochoniu. Przyjechał z Zakopanego w sprawie zabójstwa dziennikarki z Łodzi. Do zabójstwa doszło na górskim szlaku. Sochoń ma prowadzić śledztwo. Alex od pierwszego momentu okazuje komisarzowi sympatię. Okazuje się, że Sochoń stracił niedawno swojego ukochanego psa. On oraz Alex tęsknią za swoimi partnerami i przyjaciółmi. To z miejsca buduje między nimi nić porozumienia. Tymczasem sprawa zabójstwa się komplikuje. Alex i Sochoń trafiają na kolejne ciało. Zabity to Szymon Janik - były chłopak dziennikarki. W toku śledztwa okazuje się, że był on związany z handlem narkotykami.

 • 13:40 Osiecka - odc. 8* serial TVP, film fabularny telewizyjny, 2020
  Daniel Passent jest kolejnym istotnym ...


  Daniel Passent jest kolejnym istotnym mężczyzną, którego Osiecka spotyka na swym "balu". To zderzenie dwóch światów. Z jednej strony realista patrzący na Polską Rzeczpospolitą Ludową
  z perspektywy redakcji "Polityki", a z drugiej poetka częściej pływającą po mazurskich jeziorach niż pytająca "za czym kolejka ta stoi?". Bieguny się jednak przyciągają. Daniel i Agnieszka postanawiają zamieszkać pod jednym dachem.

 • 14:35 Paradiso spektakl teatralny, teatr, 2019
  Sztukę pt. "Paradiso" napisał specjalnie ...


  Sztukę pt. "Paradiso" napisał specjalnie dla Teatru TV Andrzej Strzelecki. To barwna podróż muzyczna do przedwojennej Polski, do lat 30. ubiegłego stulecia. Stołeczna elita gości w lokalu kawiarniano - dancingowym wzorowanym na słynnej warszawskiej Adrii, a nad aurą beztroskiej rozrywki unosi się przeczucie katastrofy, ku której zmierza radykalizujący się świat.
  W tytułowym Paradiso pojawiają się literaci, przemysłowcy, ziemiaństwo, politycy, urzędnicy, aktorzy, a wśród nich przyjaciel właściciela Felicjana Drawicza, Władysław Wierzejski, wypuszczony właśnie z Berezy Kartuskiej. Wierzejski podpisał dokument lojalności, aby wyjść na wolność i zemścić się na wiceministrze spraw wewnętrznych Konstantym Barwińskim, sprawcy wysłania literata do obozu. Równolegle do wątku kryminalnego są prowadzone wątki obyczajowe, których zadaniem jest jak najlepsze oddanie ducha czasu i odzwierciedlenie bardzo skomplikowanej siatki powiązań biznesowych, politycznych oraz uczuciowych gości, którzy pojawiają się w lokalu. Wieczór, w którym poznajemy poszczególnych bohaterów, z pozoru nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale w efekcie obfituje w zdarzenia brzemienne dla ich wzajemnych relacji. Muzyczne tło ostatniej piosenki "Jutra może nie być już" podsumowuje stan, w jakim ich zostawiamy. Opowieść o lokalu i jego kilkunastu gościach - mimo iż fikcyjna - odwołuje się do faktów i zdarzeń z tamtych czasów. W autorskim przedstawieniu Andrzeja Strzeleckiego ogromną rolę odgrywają znakomici aktorzy, a także muzyka - szczególnie piosenki, które organizują jego rytm i współdecydują o formie realizacji. Akcja toczy się symultanicznie, a kolejne sceny tworzą swoisty kolaż, opisujący klimat ostatnich lat międzywojnia, nie bez powodu kojarzonych przez twórców z balem na Titanicu.

 • 16:00 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 140 (sezon 2 odc. 15) serial historyczny TVP, film fabularny telewizyjny, 2023
  Ostatnie ostrzeżenie. Rok 1422. Mały ...

  Ostatnie ostrzeżenie. Rok 1422. Mały Fryderyk Hohenzollern i królewna Jadwiga (Maja Szopa) nie zjedli zatrutych pierniczków. Mikołaj Trąba (Radosław Pazura), Zawisza Czarny (Robert Jarociński) i Jastrzębiec (Arkadiusz Janiczek) jadą do Kiezmarku na spotkanie z Zygmuntem Luksemburskim. Arcybiskup nie zdąży przed śmiercią wyjawić, kto jest węgierskim szpiegiem na Wawelu. Pokój mełneński z Krzyżakami zostaje zawarty. Polscy rycerze nie chcą świętować. Według nich tylko Litwa zyskała na tej wojnie - odzyskała Żmudź. Jagiełło (Sebastian Skoczeń) ściera się z księciem Witoldem (Michał Chorosiński) o przyzwolenie Zygmuntowi Korybutowiczowi (Mikołaj Chrostowski) na radykalną husycką herezję - komunię pod dwiema postaciami. Zofia (Maria Pawłowska) wyciąga rękę do Jadwigi, lecz kończy się to wypadkiem, podczas którego Jadwiga zapała zachwytem do Jana Hinczy (Kamil Szklany).

 • 16:30 Barwy szczęścia - odc. 2942 serial obyczajowy TVP, film fabularny telewizyjny, 2024
  Po próbie samobójczej Eweliny Aldona ...

  Po próbie samobójczej Eweliny Aldona zmienia nastawienie do Aleksa. Jest przerażona na myśl, jaką presję wywierała ostatnio na syna. Tymczasem chłopak czuje wyrzuty sumienia - podobnie jak Ewa - że wcześniej nawet nie zauważył, jaki dramat przeżywa jego przyjaciółka. Z kolei Patryk żąda od ojca, by mu zdradził, z kim był na randce, podejrzewając, że chodzi o Idę. Kornel zachowuje jednak dyskrecję i celowo gra chłopakowi na nerwach. Ksawery i Paulinka idą o świcie na grzyby i gubią się w lesie. Kasia, bliska paniki, dzwoni do Łukasza, ale ten nie może wrócić z Warszawy ze względu na awaryjną sytuację w pracy - czym znów ukochaną rozczarowuje. Sadowska prosi w końcu o pomoc Mariusza, który organizuje w okolicy akcję poszukiwawczą.

 • 17:00 Teleexpress , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 17:20 Gra słów. Krzyżówka - /850/ teleturniej, teleturniej, 2023
 • 17:50 Leśniczówka - odc. 693 serial obyczajowy TVP, film fabularny telewizyjny, 2023
  Jerzy po napadzie trafia do ...

  Jerzy po napadzie trafia do szpitala. Gdy odzyskuje przytomność, wypłaca wszystkie środki ze swojego konta i zaciąga szybki kredyt. Chce oddać Krzysztofowi pieniądze, które ukradli złodzieje. Daniel wraca z delegacji i dowiaduje się, że Emilia straciła szansę na turniej. Izdebska wini za to Janusza, ten widzi to inaczej. Młody Karcz chce doprowadzić do spotkania ojca z ciotką. Kurek zaczyna współpracę z Kazią, której celem jest pozbawienie Edytki posady sekretarki burmistrza. Wiesiek zamierza ustalić, czy Gałkowa została zatrudniona tylko ze względu na swój wygląd.

 • 18:20 Słownik polsko@polski - talk , kameralne i studyjne (widowisko), 2024
 • 18:55 Stacja Innowacja - 101 * program edukacyjny, magazyn, 2023
  W Polsce coraz częściej rozumiemy, ...

  W Polsce coraz częściej rozumiemy, że zamiast kupować zagraniczne technologie, warto inwestować w te rodzime - i to nawet niemałe pieniądze. W efekcie nauka i biznes coraz bardziej się do siebie zbliżają, a to sprawia, że Polska może coraz skuteczniej konkurować - poprzez innowacje.

  Przyjrzyjmy się liczbom - w raporcie Europejskiego Rankingu Innowacyjności (publikowanego z inicjatywy Komisji Europejskiej) za rok 2018 zajmujemy niechlubne czwarte miejsce od końca, z poziomem innowacyjności na poziomie 57 proc. średniej UE. Liderami w naszym regionie są Słowenia i Czechy, słabiej wypadają jedynie Chorwacja, Bułgaria i Rumunia.

  Ale okazuje się, że w tym samym - 2018 roku - liczba polskich zgłoszeń patentowych do Europejskiego Urzędu Patentowego wzrosła o prawie 20 procent, a tempo tego wzrostu było jednym z największych w Europie. Wnioskodawcy z Polski złożyli do EPO 534 zgłoszenia patentowe, a motorem polskiej działalności patentowej były uczelnie wyższe i to w o wiele większym stopniu, niż w większości pozostałych państw europejskich.

  O czym to świadczy? a o tym, że Polacy potrafią stworzyć taki produkt czy taką usługę, by skutecznie pokonać zagraniczną konkurencję. I że coraz odważniej podejmujemy próby zaistnienia w światowej gospodarce, a te coraz częściej kończą się naszym spektakularnym sukcesem. Bo Polska dawno już przestała być tylko krajem wódki i kiełbasy. O nasze technologie od lat biją się zagraniczne koncerny. Z nowoczesnych rozwiązań informatycznych krakowskiej spółki Comarch założonej przez prof. Janusza Filipiaka od lat korzystają: BMW, Coca Cola czy T - Mobile; mobilna aplikacja na smartfony Dream Beam, stworzona przez Michała Wolniaka z krakowskiej firmy Grow App, przez wiele tygodni nie schodziła z pierwszych miejsc w rankingach najpopularniejszych aplikacji w USA; inteligentną technologię rozpoznawania obrazu, stworzoną przez Arka Skuzę, właściciela poznańskiej firmy iTraff, wykorzystują tacy giganci, jak Wallmart i Nike; na zachodzie od lat robią furorę robią pojazdy Krzysztofa i Solange Olszewskich z podpoznańskiej fabryki Solaris, czyli pierwsze autobusy elektryczne, które ładują swoje baterie bezdotykowo. Przykładów takich można by mnożyć - przykładów, które skutecznie walczą ze stereotypami, że polskie produkty są mało innowacyjne i gorsze od tych zachodnich.

  I w naszym cyklu Stacja Innowacja! to właśnie udowodnimy. Pokażemy polskich wynalazców, pracujących na uczelniach, w firmach i instytucjach badawczych, których wynalazki podbijają światowe rynki - zmieniając życie ludzi, poprawiając je i udoskonalając.

  Pokażemy przy tym, że Polacy są nie tylko odkrywczymi, ale i dojrzałymi biznesmenami, bo wiedzą, że oprócz samej innowacji niezwykle ważny jest pomysł na firmę, komercjalizacja technologii oraz znajomość konkurencji; że liczy się doświadczenie biznesowe, kompletny plan rozwoju produktu i wprowadzenia go na rynek. Bo inaczej nawet najlepszy wynalazek może się, po prostu, nie przebić.

  Pokażemy w końcu młode pokolenie, które w szkołach, na uczelniach i w domowych zaciszach pracuje nad swoimi wynalazkami, które mają usprawnić otaczający ich świat.

  Zaczynamy więc naszą podróż? zaczynamy! Stacja Innowacja!

 • 19:20 Polacy Światu - . magazyn, magazyn, 2024
 • 19:25 Pytanie dnia , dysk./wywiad/debata, 2024
  "Pytanie dnia" to rozmowa i ...

  "Pytanie dnia" to rozmowa i prośba o skomentowanie aktualnych wydarzeń dnia przez zaproszonego gościa. Emisja bezpośrednio po głównym wydaniu programu informacyjnego ma związek z charakterem problematyki poruszanej w każdym odcinku.

 • 19:30 Program informacyjny , serwis informacyjny (dziennik), 2024
  Główne wydanie codziennego programu informacyjnego.

  Główne wydanie codziennego programu informacyjnego.

 • 19:55 Pytanie dnia , dysk./wywiad/debata, 2024
  "Pytanie dnia" to rozmowa i ...

  "Pytanie dnia" to rozmowa i prośba o skomentowanie aktualnych wydarzeń dnia przez zaproszonego gościa. Emisja bezpośrednio po głównym wydaniu programu informacyjnego ma związek z charakterem problematyki poruszanej w każdym odcinku.

 • 20:05 Pogoda , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 20:10 Sport , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 20:25 Blisko, coraz bliżej - odc. 18 Ta zima była gorąca. Rok 1945 serial TVP, film fabularny telewizyjny, 1986
  Styczeń 1945. Jerzy Passtenreich - ...


  Styczeń 1945. Jerzy Passtenreich - nowy dyrektor kopalni - postanawia ją zatopić. Jednak jego niecne zamiary w porę uniemożliwiają górnicy i partyzanci, którzy na czele z Zygmuntem, Robertem i Menderą zajmują kopalnię. Na szybie mocują biało - czerwoną flagę. Chcą w ten sposób powitać wkraczających na Śląsk polskich żołnierzy.

 • 21:45 Kabaretowe Naj - Kabaretowy Dzień Ziemi , artystyczne/estradowe (widowisko), 2021
 • 22:15 Magazyn Ekspresu Reporterów , magazyn, 2024
  Magazyn Ekspresu Reporterów to wielokrotnie ...

  Magazyn Ekspresu Reporterów to wielokrotnie nagradzany i ceniony przez widzów program reporterski, w którym reporterzy Telewizji Polskiej pokazują życie z jego blaskami, ale i dramatami. Zawsze blisko ludzi. Kultowa marka wraca na dużą antenę pod wodzą Barbary Paciorkowskiej i ulubionego prowadzącego Michała Olszańskiego.


 • 23:10 Teleexpress Extra , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 23:30 Panorama , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 00:00 Gra słów. Krzyżówka - /850/ teleturniej, teleturniej, 2023
 • 00:30 Hala odlotów magazyn kulturalno-społeczny, dysk./wywiad/debata, 2024
  Dyskusja, gdzie punkiem wyjścia jest ...

  Dyskusja, gdzie punkiem wyjścia jest aktualne wydarzenie kulturalne, wzbudzające emocje i kontrowersje oraz mogące być pretekstem do przeniesienia rozmowy na płaszczyznę społeczną i obyczajową.
  Nowatorska realizacja w hali zdjęciowej, z umowną scenografią sugerującą, że znajdujemy się w mieszkaniu, lofcie lub w squacie oraz swobodna atmosfera sprzyjają wygłaszaniu niebanalnych i ekstrawaganckich sądów.

 • 01:25 Pytanie dnia , dysk./wywiad/debata, 2024
  "Pytanie dnia" to rozmowa i ...

  "Pytanie dnia" to rozmowa i prośba o skomentowanie aktualnych wydarzeń dnia przez zaproszonego gościa. Emisja bezpośrednio po głównym wydaniu programu informacyjnego ma związek z charakterem problematyki poruszanej w każdym odcinku.

 • 01:30 Program informacyjny , serwis informacyjny (dziennik), 2024
  Główne wydanie codziennego programu informacyjnego.

  Główne wydanie codziennego programu informacyjnego.

 • 01:55 Pytanie dnia , dysk./wywiad/debata, 2024
  "Pytanie dnia" to rozmowa i ...

  "Pytanie dnia" to rozmowa i prośba o skomentowanie aktualnych wydarzeń dnia przez zaproszonego gościa. Emisja bezpośrednio po głównym wydaniu programu informacyjnego ma związek z charakterem problematyki poruszanej w każdym odcinku.

 • 02:00 Pogoda , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 02:05 Sport , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 02:15 Komisarz Alex - odc. 237 (seria XIX, odc. 8) serial kryminalny TVP, film fabularny telewizyjny, 2023
  Komisarz Wilczak dostaje niespodziewany awans ...

  Komisarz Wilczak dostaje niespodziewany awans na szefa wydziału zabójstw w Szczecinie. Ma tam wprowadzić psy do policyjnej służby. Dla Wilczaka awans oznacza wyjazd z Łodzi. Ani komisarz, ani Alex nie potrafią się w pełni z tego cieszyć. Dochodzi do pożegnania Wilczaka, a cały zespół jest poruszony jego wyjazdem, a najbardziej Alex. Bogna obiecuje, że czworonóg sam będzie mógł wybrać sobie nowego partnera. Przedstawia Alexowi dwóch kandydatów, których jednak odrzuca. Uwaga psa skupia się na komisarzu Andrzeju Sochoniu. Przyjechał z Zakopanego w sprawie zabójstwa dziennikarki z Łodzi. Do zabójstwa doszło na górskim szlaku. Sochoń ma prowadzić śledztwo. Alex od pierwszego momentu okazuje komisarzowi sympatię. Okazuje się, że Sochoń stracił niedawno swojego ukochanego psa. On oraz Alex tęsknią za swoimi partnerami i przyjaciółmi. To z miejsca buduje między nimi nić porozumienia. Tymczasem sprawa zabójstwa się komplikuje. Alex i Sochoń trafiają na kolejne ciało. Zabity to Szymon Janik - były chłopak dziennikarki. W toku śledztwa okazuje się, że był on związany z handlem narkotykami.

 • 03:05 Szansa na sukces. Opole 2024 - Andrzej Sobczak widowisko muzyczne, artystyczne/estradowe (widowisko), 2024
  "Szansa na sukces. Opole 2024" ...

  "Szansa na sukces. Opole 2024" to kultowy muzyczny talent show, który wyłania nowe gwiazdy polskiej sceny muzycznej, od lat bawiący wierną publiczność telewizyjnej Dwójki. Zasady programu są bardzo proste, a sama formuła pozbawiona pretensjonalności. W programie amatorzy śpiewają w formie karaoke piosenki znanych wykonawców, którzy są jurorami danego odcinka. Utwory dla uczestników losuje prowadzący, a juror odczytuje tytuł. Uczestnik przed występem musi wybrać podkład muzyczny do wykonania - z dodatkowo nagraną linią melodyczną lub bez niej. Nagrodą dla zwycięzcy odcinka jest awans do finału edycji, który w tym roku przypada 12 maja. Zwycięzca finału otrzymuje prawo do występu w Koncercie Debiutów podczas 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. W tym sezonie do programu jako prowadzący powraca Artur Orzech, a na jurorskich kanapach zasiądą m.in. Elektryczne Gitary, Maciej Maleńczuk, Patrycja Markowska czy Lanberry.

 • 04:05 Campo di Fiori film dokumentalny, film dokumentalny, 2012
  19 kwietnia 1943 roku wybucha ...

  19 kwietnia 1943 roku wybucha powstania w Getcie Warszawskim. Dokument pokazuje dramat walczących, a z drugiej strony muru na placu Krasińskich - karuzela i ludzie. Jedni obserwują płonące getto, inni kręca się na karuzeli. Autentyczne wydarzenie z okupowanej warszawskiej ulicy we wspomnieniach naocznych świadków - uratowanych z getta Żydów i Polaków, opowiedziane przez Czesława Miłosza w wierszu "Campo di Fiori". W filmie fragment czyta sam poeta. Powstanie w Getcie Warszawskim i okupacja we wspomnieniach m.in. Marka Edelmana, Czesława Miłosza, Wiesława Zdorta, Adiny Blady - Szwajgier, naczelnika Szarych Szeregów - Stanisława "Orszy" Broniewskiego, Ewy Berberyusz, Barbary Zbrożyny, Feliksa Tycha, Marii Leszczyńskiej.

 • 04:35 Wróżka z getta reportaż, reportaż, 2007
  11 kwietnia 2007 r. ...


  11 kwietnia 2007 r. w warszawskim Domu Małego Dziecka im. Baudouina przy ul. Nowogrodzkiej odbyła się niezwykła uroczystość: decyzją Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu 97 - letnia Irena Sendlerowa została najstarszym w historii Kawalerem Orderu Uśmiechu. Z wnioskiem o przyznanie jej tego pięknego odznaczenia wystąpił 15 - letni Szymon Płóciennik, uczeń gimnazjum z Zielonej Góry. On też zainicjował w swojej szkole akcję informacyjną na temat holocaustu, uznawszy, że jego rówieśnicy niewiele wiedzą na ten temat. Szymon napisał list do Ireny Sendlerowej i po paru tygodniach otrzymał od niej serdeczną odpowiedź oraz książkę o niej "Matka dzieci holocaustu - historia Ireny Sendlerowej" pióra Anny Mieszkowskiej, z dedykacją bohaterki.Reportaż ukazuje okoliczności przyznania tego odznaczenia, zawiera relację z uroczystości i migawki ze spotkania pani Ireny z wychowankami domu dziecka oraz z Szymonem Płóciennikiem. Przypomina też, poprzez wypowiedzi wielu osób, sylwetkę tej wciąż pogodnej, pełnej ciepła, optymizmu i życzliwości wobec innych "siostry Jolanty", bo tak nazywano w czasie okupacji Irenę Sendlerową. Ta drobna, niepozorna kobieta, w okresie wojny pracownica miejskiego ośrodka pomocy społecznej, zaczęła pomagać Żydom na długo przed powstaniem warszawskiego getta. W grudniu 1942 r. świeżo utworzona Rada Pomocy Żydom "Żegota" mianowała ją szefową wydziału dziecięcego. Jako pracownik ośrodka pomocy społecznej Irena Sendlerowa miała przepustkę do getta. Dzięki swojej odwadze i poświęceniu, którymi zaraziła także innych, współpracujących z nią ludzi, zdołała uratować aż 2, 5 tys. żydowskich dzieci. Nigdy jednak nie uważała siebie za bohaterkę i nadal powtarza, że robiła tylko to, co należało robić. Nie mogła bowiem obojętnie patrzeć na bezmiar krzywd, zbrodni i cierpienia.
  W reportażu mówią o niej m.in.: Joanna Sobolewska - Pyz ze Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu, dr Jacek Leonciak - historyk PAN, Janina Zgrzembska - córki pani Ireny, Anna Mieszkowska oraz Katarzyna Ludwiniak - nauczycielka z gimnazjum, które wystąpiło o przyznanie mu imienia Ireny Sendlerowej. Uczniowie osobiście poznali panią Irenę, byli pod wrażeniem tego spotkania. Pani Katarzyna prowadzi z kolei z uczniami zajęcia przybliżające im kulturę żydowską. Uczy je tolerancji, przełamuje uprzedzenia i stereotypy, budzi pragnienie poznania tego, co przez wieki stanowiło ważny element naszej kultury. Trudno o lepszą patronkę takich inicjatyw niż właśnie Irena Sendlerowa, jedna ze Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

 • 05:00 Barwy szczęścia - odc. 2942 serial obyczajowy TVP, film fabularny telewizyjny, 2024
  Po próbie samobójczej Eweliny Aldona ...

  Po próbie samobójczej Eweliny Aldona zmienia nastawienie do Aleksa. Jest przerażona na myśl, jaką presję wywierała ostatnio na syna. Tymczasem chłopak czuje wyrzuty sumienia - podobnie jak Ewa - że wcześniej nawet nie zauważył, jaki dramat przeżywa jego przyjaciółka. Z kolei Patryk żąda od ojca, by mu zdradził, z kim był na randce, podejrzewając, że chodzi o Idę. Kornel zachowuje jednak dyskrecję i celowo gra chłopakowi na nerwach. Ksawery i Paulinka idą o świcie na grzyby i gubią się w lesie. Kasia, bliska paniki, dzwoni do Łukasza, ale ten nie może wrócić z Warszawy ze względu na awaryjną sytuację w pracy - czym znów ukochaną rozczarowuje. Sadowska prosi w końcu o pomoc Mariusza, który organizuje w okolicy akcję poszukiwawczą.

 • 05:30 Polskie Parki Narodowe - Karkonoski Park Narodowy film dokumentalny, film dokumentalny, 2023
  Prowadzący program Dariusz Gross to ...

  Prowadzący program Dariusz Gross to dziennikarz, zafascynowany przyrodą poszukiwacz - odkrywca. Pokazuje parki narodowe, które znamy jako turyści, z zaskakującej strony, przez pryzmat pracy naukowców zgłębiających sekrety ekosystemów i pracujących nad ich zachowaniem dla przyszłych pokoleń. To program o osobliwościach przyrody, ukazujący wyjątkowość poszczególnych parków narodowych w Polsce, w którym spotykają się nowoczesne technologie badawcze z odwiecznym dziełem natury.

 • 06:00 Zakończenie dnia , bez klasyfikacji, 2024
stacja tv