TVP Polonia - Program TV na sobotę 09 grudnia 2023

 • 06:00 Polonia 24 , serwis informacyjny (dziennik), 2023
  Program informacyjno - publicystyczny koncentrujący ...

  Program informacyjno - publicystyczny koncentrujący się wokół problematyki polskiej i polonijnej. Prezentowane materiały utrzymane są w formule dynamicznego programu newsowego. Całość jest wzbogacona o stałe pozycje komentarzowe.

 • 06:30 Welon, fura i brawura reality show, reality show, 2023
  Siostry zakonne - uczestniczki programu ...

  Siostry zakonne - uczestniczki programu - to wyjątkowe osobowości. Łączy je odwaga i służba drugiemu człowiekowi. Ich zadaniem będzie dotrzeć do jednego z 3 ważnych przystanków - wydarzeń dla polskich katolików. Spotkanie na Lednicy, Przystanek Jezus w Czaplinku oraz Jednego Serca Jednego Ducha w Rzeszowie. W każdym odcinku pojawią ciekawi bohaterowie i zróżnicowane tematy.

 • 06:55 Balans bieli magazyn, magazyn, 2023
  Apel Jasnogórski to wieczorna modlitwa ...

  Apel Jasnogórski to wieczorna modlitwa kierowana do Maryi, Królowej Polski i Matki Kościoła w intencji Ojczyzny i Kościoła. Sprawowany jest codziennie o godzinie 21.00 w Kaplicy Matki Bożej. Pierwszy Apel Jasnogórski odbył się 8 grudnia 1953 roku w intencji kard. Stefana Wyszyńskiego. Wtedy przed Cudownym Obrazem modliło się zaledwie kilka osób. Dziś Apel Jasnogórski jest powszechnie znany i gromadzi tysiące ludzi. Jan Paweł II podczas Apelu Jasnogórskiego, 15 sierpnia 1991 roku, mówił: "Te troski przedkładam wraz z wszystkimi braćmi w biskupstwie z naszej ojczystej ziemi, i wraz z całym Kościołem w Polsce Tobie, Pani Jasnogórska, która jesteś Królową i Matką tego ludu, tej ziemi, tego Kościoła". W Balansie Bieli Krzysztof Ziemiec wraz ze swoimi gośćmi porozmawia o fenomenie Apelu Jasnogórskiego.

 • 07:25 Pytanie na śniadanie - pobudka , magazyn, 2023
 • 07:55 Pytanie na śniadanie , magazyn, 2023
 • 11:55 Zaginione - odnalezione magazyn, magazyn, 2022
  Obraz utracony ze zbiorów wrocławskich ...

  Obraz utracony ze zbiorów wrocławskich w lutym 1946 roku. Powrócił do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu nastąpił 31 stycznia 2022 roku. Opłakiwanie Chrystusa z warsztatu Lucasa Cranacha starszego to obraz zaliczany do najcenniejszych obiektów utraconych w wyniku II wojny światowej. To wyjątkowej klasy dzieło sztuki przez niemal 80 lat znajdowało się na liście polskich strat wojennych. Dzięki badaniom proweniencyjnym zidentyfikowano je w zbiorach Muzeum Narodowego w Sztokholmie, które dobrowolnie i bezkosztowo zwróciło obiekt do Polski. W czasie II wojny światowej Opłakiwanie Chrystusa wywieziono do składnicy dzieł sztuki w Kamieńcu Ząbkowickim (Kamenz), gdzie znajdowało się ono do końca 1945 roku. W lutym 1946 roku miało miejsce włamanie do składnicy, podczas którego zaginęło ponad 100 obrazów. Wśród nich zapewne znajdowało się także Opłakiwanie Chrystusa, gdyż nie zostało ono odnalezione przez polską ekipę ewakuacyjną, która dotarła do składnicy 10 lutego 1946 roku.
  Po zakończeniu II wojny światowej Wrocław znalazł się w granicach Polski i na mocy przepisów prawa międzynarodowego państwo polskie stało się sukcesorem spuścizny materialnej miasta, w tym również utraconych wrocławskich zbiorów artystycznych. Dzieło zostało wpisane na listę zaginionych i poszukiwanych polskich strat wojennych. W roku 1970 na aukcji w Mariefred Muzeum Narodowe w Sztokholmie nabyło Opłakiwanie Chrystusa od spadkobierców zmarłego Sigfrida Häggberga, szwedzkiego inżyniera i przedsiębiorcy, który od początku lat 20. mieszkał i pracował w Polsce jako dyrektor dwóch polskich spółek zależnych LM Ericsson. W czasie II wojny światowej współpracował on z polskim podziemiem, jako jeden z tzw. warszawskich Szwedów, za co został w lipcu 1943 r. w Berlinie skazany na śmierć.
  Ułaskawiono go po interwencji władz szwedzkich. Dzięki badaniom proweniencyjnym prowadzonym przez pracowników Muzeum Narodowego we Wrocławiu, przede wszystkim przez dyrektora Muzeum prof. Piotra Oszczanowskiego oraz dzięki poszukiwaniom archiwalnym dr. Roberta Hesia, kierownika Gabinetu Dokumentów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, udało się zidentyfikować obraz w kolekcji Muzeum Narodowego w Sztokholmie. 25 września 2019 roku w magazynach Muzeum Narodowego w Sztokholmie w obecności dyrekcji tego muzeum udostępniono obraz do oględzin pracownikom polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przeprowadzono analizę konserwatorską obiektu w oparciu o oględziny zarówno w świetle rozproszonym, kierunkowym bocznym, jak i w promieniach UV. Dokonano porównania z archiwalnymi materiałami fotograficznymi. Celem było stwierdzenie, czy obraz okazany jest tożsamy z dziełem znajdującym się na liście strat wojennych. W czerwcu 2020 roku Muzeum Narodowe w Sztokholmie oficjalnie rekomendowało rządowi szwedzkiemu bezwarunkowy zwrot dzieła do Polski. Opłakiwanie Chrystusa uroczyście powróciło do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu
  31 stycznia 2022 roku. Można je podziwiać na ekspozycji stałej w galerii Sztuka europejska XV - XX w.

 • 12:05 Wędrowiec Polski - DolnyŚląsk II cykl reportaży, reportaż, 2023
  W tym odcinku Wędrowiec w ...

  W tym odcinku Wędrowiec w poszukiwaniu pięknych miejsc i krajobrazów trafia do Zamku Książ w Wałbrzychu. Obok sali Maksymiliana zgłębia tajemnice podziemnych korytarzy położonych 50 metrów pod ziemią. Następnie zdobywa szczyt Srebrnej Góry, a w Nowej Rudzie spotyka się z poetą Karolem Maliszewskim.
  Celem cyklu jest przybliżenie historii, tradycji, kultury różnych regionów Polski. Ten niekonwencjonalny, kulturalny przewodnik po Polsce prowadzi poeta, literaturoznawca i krytyk literacki, Krzysztof Koehler.

 • 12:35 Sądy, przesądy - Rozróby u Kuby magazyn publicystyczny, dysk./wywiad/debata, 2023
 • 13:20 Sądy, przesądy - W Powiększeniu magazyn publicystyczny, dysk./wywiad/debata, 2023
 • 14:10 Polskie Biesiady - cz. II widowisko, artystyczne/estradowe (widowisko), 2023
  Polskie Biesiady na bis. Przypominamy ...

  Polskie Biesiady na bis. Przypominamy najlepsze wykonania z poszczególnych widowisk biesiadnych. Jeszcze raz usłyszymy największe przeboje Biesiady Śląskiej, Na szlaku, Warszawskiej, Weselnej, Góralskiej, Na ludowo oraz Żeglarskiej.

 • 16:00 Kulturalni PL - (663) magazyn, magazyn, 2023
 • 17:00 Teleexpress , serwis informacyjny (dziennik), 2023
 • 17:20 M jak miłość - odc. 1751* serial TVP, film fabularny telewizyjny, 2023
  Kisielowa donosi Marii i Barbarze, ...

  Kisielowa donosi Marii i Barbarze, że mają nową sąsiadkę - milionerkę. Okazuje się, że to klientka, u której Bartek projektuje ogród: Dorota Kawecka. Spotkanie Lisieckiego z kobietą nie jest jednak udane, bo chłopak przychodzi do pracy na kacu i popełnia wiele błędów. Bartka odwiedza Beata - razem ze swoją babcią Anielą - kolejny raz namawiając chłopaka, by jednak walczył z żoną o prawo do opieki nad Kalinką. A po rozmowie z Barbarą Lisiecki mobilizuje się i pakuje rzeczy Uli, gotów zacząć w Grabinie nowy rozdział życia. U Rogowskich trwa cichy konflikt - przez pracę Artura w Warszawie, na którą Maria wciąż nie chce się zgodzić. A Kalinowska dolewa oliwy do ognia, sugerując koleżance, że w stolicy będzie jej trudniej męża upilnować. Basia ma z kolei powód do radości, bo Wojtek postanawia zamieszkać z matką w Grabinie, by chodzić do tego samego liceum, co jego ukochana. Jagoda podejrzewa, że może być w ciąży i robi test, a potem namawia Tadeusza, by zaczęli starać się o dziecko. Wcześniej dziewczyna dostrzega, jak sprytnie jej mężem manipuluje Ola i zaczyna się tym niepokoić. Jagoda dziękuje poza tym Rafałowi za to, że w Siedlisku bohatersko uratował Staszka i w szpitalu otacza ojca troskliwą opieką. Popławski po postrzale ani na chwilę nie ma spokoju. Basia i Jasiek wpadają, by podziękować policjantowi za to, że stanął w obronie Dagmary, gdy Igor brutalnie zaatakował żonę. Kisielowa próbuje odwiedzić Staszka w tajemnicy przez Żakiem, co kończy się małżeńską sceną zazdrości.

 • 18:10 Polonia 24 , serwis informacyjny (dziennik), 2023
  Program podsumowujący wydarzenia polonijnie z ...

  Program podsumowujący wydarzenia polonijnie z danego tygodnia.

 • 18:35 Informacje kulturalne informator kulturalny, magazyn, 2023
  Przegląd najważniejszych wydarzeń kulturalnych. Podróż ...

  Przegląd najważniejszych wydarzeń kulturalnych. Podróż po wystawach, kinach, teatrach, a także rozmowy i opinie czołowych postaci ze świata kultury.

 • 19:00 Tacy byliśmy - /6/ Jak budowaliśmy... cykl reportaży, reportaż, 2022
  Pokażemy, jak krok po kroku ...


  Pokażemy, jak krok po kroku i cegła po cegle powstawały największe miejskie osiedla i najpiękniejsze wiejskie gospodarstwa. Przejrzymy się w oknach nowych, upragnionych mieszkań, aby wspólnie przekonać się, jacy byliśmy... gdy budowaliśmy Polskę.

 • 19:30 Wiadomości , serwis informacyjny (dziennik), 2023
 • 20:05 Pogoda , serwis informacyjny (dziennik), 2023
 • 20:10 Sport , serwis informacyjny (dziennik), 2023
 • 20:20 Bodo - odc. 2 serial biograficzny, film fabularny telewizyjny, 2015
  Eugeniusz próbuje rozpocząć karierę teatralną ...


  Eugeniusz próbuje rozpocząć karierę teatralną w Warszawie. Droga na scenę okazuje się jednak bardzo trudna. Zamiast do teatru, Eugeniusz trafia do przytułku dla bezdomnych. Nie poddaje się jednak i konsekwentnie dąży do realizacji marzeń. Nieoczekiwanie z pomocą przychodzi poznany w teatralnej kawiarni młody warszawski aktor Karol Hanusz.


 • 21:25 Ostatni prom dramat, film fabularny kinowy, 1989
  12 grudnia 1981 roku. Ze ...


  12 grudnia 1981 roku. Ze Świnoujścia wypływa prom do Hamburga. Wśród pasażerów jest Marek Ziarno, nauczyciel języka polskiego, wysłany za granicę przez regionalne władze "Solidarności", na zlecenie których ma przewieźć dokumenty z listą tajnych drukarni, punktów kontaktowych, nazwiskami działaczy. Służba bezpieczeństwa wie o jego misji, jednak w czasie kontroli osobistej dokumenty nie zostają odkryte, gdyż na pokład promu wniosła je przypadkowo spotkana była żona Marka. W czasie podróży bohaterowie wyjawiają sobie motywy decyzji o opuszczeniu kraju. Młode małżeństwo oczekujące dziecka liczy na lepsze życie. Andrzej wyjeżdża za namową żony, która chce w ten sposób uratować rozpadające się małżeństwo. Dawny działacz partyjny ma nadzieję, że dzięki pieniądzom wywiezionym z Polski uda mu się rozpocząć nowe życie. O wybuchu stanu wojennego dowiaduje się tylko kapitan promu. Zgodnie z poleceniem otrzymanym z portu wydaje rozkaz powrotu do Świnoujścia. By uniknąć odpowiedzialności, symuluje zawał serca. Tymczasem przebywający na pokładzie funkcjonariusz SB otwarcie zaczyna szukać przesyłki "Solidarności". Markowi pomagają pasażerowie. Jednocześnie zaczynają docierać do nich pogłoski o tym, że w kraju wydarzyło się coś niedobrego. Widoczna jest też zmiana kursu promu. Podpływają dwa zachodnioniemieckie kutry i przez megafony przekazana zostaje wiadomość o wydarzeniach w Polsce. Wszyscy pasażerowie, którzy zdecydują się opuścić prom, zostaną zabrani do RFN. Jeden z oficerów rozdaje pasażerom kamizelki ratunkowe. Teraz trzeba "tylko" podjąć decyzję, musi to zrobić także Marek.
  Waldemar Krzystek już w filmie "W zawieszeniu" udowodnił, że doskonale potrafi przedstawiać polską rzeczywistość lat osiemdziesiątych. Ukazany w "Ostatnim promie" dramat wyborów moralnych porusza i wzrusza. Ten współczesny film polityczny ma także starannie zbudowany wątek sensacyjny - pogoń służby bezpieczeństwa za Markiem.


 • 22:50 Kabaretowe Naj - Legenda Kabaretu , artystyczne/estradowe (widowisko), 2021
  W cyklu Kabaretowe Naj skecze, ...

  W cyklu Kabaretowe Naj skecze, piosenki i sylwetki słynnych artystów kabaretu. Wszystko opatrzone autorskim komentarzem Karoliny Pańczyk.

 • 23:30 Polacy to wiedzą! - odc. 75 teleturniej, teleturniej, 2023
 • 00:00 Midnight News , serwis informacyjny (dziennik), 2023
  Midnight News. Wiadomości o północy.

  Midnight News. Wiadomości o północy.

 • 00:30 Paszporty Wolności. Wizytówki - odc. 1 Zygmunt Goliński cykl dokumentalny, felieton, 2023
  Wizytówki osób, które są zapomnianymi ...

  Wizytówki osób, które są zapomnianymi twarzami Solidarności. Zygmunt Goliński urodził się w 1941 r. w Gąsawach Plebańskich koło Radomia. Od września 1980 r. należał do NSZZ "Solidarność" (był m.in. współzałożycielem związku w Przedsiębiorstwie Połowów i Usług Rybackich Korab w Ustce oraz członkiem Zarządu Regionu Słupskiego). Aresztowany w styczniu 1982 r. , a potem skazany na 4, 5 roku więzienia - wolność odzyskał w lipcu 1984 r. Trzy lata później zdecydował się na emigrację do USA, gdzie zaangażował się w działalność polonijną (np. w latach 1987 - 1993 był współpracownikiem organizacji Freedom for Poland, a w latach 1988 - 1995 Ruchu Społeczno - Politycznego Pomost. Inicjator i współzałożyciel Koła "Solidarności" w Chicago.

 • 00:35 M jak miłość - odc. 1751* serial TVP, film fabularny telewizyjny, 2023
  Kisielowa donosi Marii i Barbarze, ...

  Kisielowa donosi Marii i Barbarze, że mają nową sąsiadkę - milionerkę. Okazuje się, że to klientka, u której Bartek projektuje ogród: Dorota Kawecka. Spotkanie Lisieckiego z kobietą nie jest jednak udane, bo chłopak przychodzi do pracy na kacu i popełnia wiele błędów. Bartka odwiedza Beata - razem ze swoją babcią Anielą - kolejny raz namawiając chłopaka, by jednak walczył z żoną o prawo do opieki nad Kalinką. A po rozmowie z Barbarą Lisiecki mobilizuje się i pakuje rzeczy Uli, gotów zacząć w Grabinie nowy rozdział życia. U Rogowskich trwa cichy konflikt - przez pracę Artura w Warszawie, na którą Maria wciąż nie chce się zgodzić. A Kalinowska dolewa oliwy do ognia, sugerując koleżance, że w stolicy będzie jej trudniej męża upilnować. Basia ma z kolei powód do radości, bo Wojtek postanawia zamieszkać z matką w Grabinie, by chodzić do tego samego liceum, co jego ukochana. Jagoda podejrzewa, że może być w ciąży i robi test, a potem namawia Tadeusza, by zaczęli starać się o dziecko. Wcześniej dziewczyna dostrzega, jak sprytnie jej mężem manipuluje Ola i zaczyna się tym niepokoić. Jagoda dziękuje poza tym Rafałowi za to, że w Siedlisku bohatersko uratował Staszka i w szpitalu otacza ojca troskliwą opieką. Popławski po postrzale ani na chwilę nie ma spokoju. Basia i Jasiek wpadają, by podziękować policjantowi za to, że stanął w obronie Dagmary, gdy Igor brutalnie zaatakował żonę. Kisielowa próbuje odwiedzić Staszka w tajemnicy przez Żakiem, co kończy się małżeńską sceną zazdrości.

 • 01:30 Wiadomości , serwis informacyjny (dziennik), 2023
 • 02:00 Pogoda , serwis informacyjny (dziennik), 2023
 • 02:03 Sport , serwis informacyjny (dziennik), 2023
 • 02:10 Blondynka s.VII - odc. 89 (seria VII, odc. 11) serial TVP, film fabularny telewizyjny, 2018
  Dla Sylwii i Dawida ten ...


  Dla Sylwii i Dawida ten dzień nie zaczął się dobrze. Do Dawida dzwoni Karol, prosi o wstawiennictwo u Sylwii. Dawid mówi o tym żonie, która wybucha złością. Nie ma ochoty na rozmowę ani z mężem, ani z ojcem. Dawid ma jeszcze inny kłopot. Koncert w schronisku, który przygotowuje dla doktora i Bystrej Wody, znowu wisi na włosku. Wprawdzie Pawełek i Tereska świetnie opanowali repertuar, ale firma, która miała zabezpieczyć koncert technicznie, wycofała się. Trzeba zbudować scenę i przygotować całe zaplecze. Dawid szuka pomocy u Maneja i Auguścika, ale jego współpraca z żołnierzami i robotnikami leśnymi nie przynosi żadnych pozytywnych rezultatów. Przez moment na włosku wisi też wielki festyn historyczny w kasztelu Sikory. Dla Traczyka i Andrzeja, mimowolnie uwikłanego w ciemne interesy swojego szefa, to katastrofa. Na festynie, w trakcie rekonstrukcji procesu czarownicy, miało być przecież zdemaskowane oszustwo wyborcze Sikory. To pomogłoby Andrzejowi wywinąć się z niekorzystnej umowy, a Traczykowi skompromitować nieoczekiwanego konkurenta. Ostatecznie Sylwia z Jagną, Traczykiem i Andrzejem wymyślają sposób jak przekonać Sikorę, żeby festynu nie odwoływał. Festyn rozpoczyna się zgodnie z planem, są stragany, pokazy kuglarzy i rycerzy, tańce rusałek. Za chwilę ma ruszyć proces czarownicy. W tym momencie Sylwia dostaje wiadomość, że do szpitala trafił Dalmata. To może być włośnica. Sylwia uświadamia sobie, że jeszcze nie przebadała próbki dziczyzny przyniesionej przez Partykę.

 • 03:00 Blondynka s.VII - odc 90 (seria VII, odc. 12) serial TVP, film fabularny telewizyjny, 2018
  Po utracie przytomności na festynie, ...


  Po utracie przytomności na festynie, doktor budzi się w szpitalu. Jest już po operacji. Jasiunia, która czuwa przy nim nieustannie, zauważa coś niepokojącego. Doktor nie pamięta nawet, że ma żonę. Wieść o przebudzeniu Jana obiega okolice. Przed salą szpitalną ustawia się ogonek gości. Sylwia też pojawia się u doktora, jest podenerwowana. Kapitan Karol naciska na spotkanie. Sylwia zwierza się ze swoich problemów doktorowi, mając nadzieję, że dzięki temu odzyska pamięć. Sylwia spotyka się z kapitanem na małym statku turystycznym. Początkowo rozmowa się nie klei. Kiedy wydaje się, że spotkanie zakończy się fiaskiem, Sylwia niespodziewanie wraca. Zaczynają rozmawiać. Sylwia wspomina, że Jagna i Andrzej wyprowadzili się od Sikory i nie mają mieszkania. Karol wpada na pomysł, że po małym remoncie mogą zamieszkać na tym statku. Tymczasem w Majakach wybory i same problemy. Najpierw Żorżeta gubi klucze do lokalu wyborczego, a kiedy w końcu wchodzi z Traczykiem do środka, okazuje się, że nie ma tam urny. W poszukiwania angażuje się Staruch, który podejrzewa, że za wyborczymi kłopotami stoją Sikora i Kizior. Komendant Zioło łapie Kiziora i wreszcie wybory mogą się rozpocząć. Wynik zaskoczy wszystkich. U doktora pojawia się zespół Bystra Woda, wszyscy są zaniepokojeni, czy ten zdąży wydobrzeć do koncertu. Doktor nie rozpoznaje żadnego ze swych przyjaciół. Jasiunia jest coraz bardziej zrozpaczona. Za radą prof. Kubicy stara się pomóc Janowi odzyskać pamięć za pomocą drobiazgów z przeszłości. Przynosi ulubioną fajkę, gotuje mu nawet jego ulubione pierogi licząc, że może dobrze znane smaki przywołają umysł Jana do porządku. Wydaje się, że to nie skutkuje. Ale czy na pewno? Doktor w końcu przytula Jasiunię i rozpoznaje w niej kobietę na ciężkie czasy. Sylwia przed nocą ma wreszcie czas, żeby zrobić test ciążowy. Siedzi na brzegu łóżka czekając na wynik.

 • 03:45 Paszporty Wolności. Wizytówki - odc. 4 Andrzej Kołodziej cykl dokumentalny, felieton, 2023
  Andrzej Kołodziej urodził się w ...

  Andrzej Kołodziej urodził się w 1959 r. w Zagórzu k. Sanoka. W latach 1978 - 1980 działał w Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela i w Wolnych Związkach Zawodowych Wybrzeża. W sierpniu 1980 r. zorganizował strajk w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni, został też przewodniczącym komitetu strajkowego w stoczni oraz wiceprzewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Gdańsku. Cztery lata później wszedł w skład krajowego Komitetu Wykonawczego Solidarności Walczącej, a od listopada 1987 r. pełnił funkcję jego przewodniczącego. Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2006) i Krzyżem Wolności i Solidarności (2016)

 • 03:50 30 - LECIE TVP POLONIA , felieton, 2023
  Felieton podsumowujący 30 - lecie ...

  Felieton podsumowujący 30 - lecie działalności TVP Polonia.

 • 04:00 Polonia 24 , serwis informacyjny (dziennik), 2023
  Program podsumowujący wydarzenia polonijnie z ...

  Program podsumowujący wydarzenia polonijnie z danego tygodnia.

 • 04:30 Kabaretomaniacy - (58) , kameralne i studyjne (widowisko), 2022
  Seria Kabaretomaniacy dostarczy widzom potężną ...

  Seria Kabaretomaniacy dostarczy widzom potężną dawkę humoru. Zapewnią ją najlepsze polskie kabarety w swoich, często już kultowych, skeczach.

 • 05:30 Midnight News , serwis informacyjny (dziennik), 2023
  Midnight News. Wiadomości o północy.

  Midnight News. Wiadomości o północy.

 • 06:00 Zakończenie dnia , bez klasyfikacji, 2023
stacja tv