- 06:00 Polonia 24 , serwis informacyjny (dziennik), 2023
Program informacyjno - publicystyczny koncentrujący ...
Program informacyjno - publicystyczny koncentrujący się wokół problematyki polskiej i polonijnej. Prezentowane materiały utrzymane są w formule dynamicznego programu newsowego. Całość jest wzbogacona o stałe pozycje komentarzowe.
- 06:30 Welon, fura i brawura reality show, reality show, 2023
Siostry zakonne - uczestniczki programu ...
Siostry zakonne - uczestniczki programu - to wyjątkowe osobowości. Łączy je odwaga i służba drugiemu człowiekowi. Ich zadaniem będzie dotrzeć do jednego z 3 ważnych przystanków - wydarzeń dla polskich katolików. Spotkanie na Lednicy, Przystanek Jezus w Czaplinku oraz Jednego Serca Jednego Ducha w Rzeszowie. W każdym odcinku pojawią ciekawi bohaterowie i zróżnicowane tematy.
- 06:55 Balans bieli magazyn, magazyn, 2023
"Sprawa homoseksualizmu jest bardzo poważna ...
"Sprawa homoseksualizmu jest bardzo poważna i wymaga odpowiedniego rozeznania wśród kandydatów od samego początku. Musimy być wymagający" - oświadczył papież Franciszek w książce będącej wywiadem - rzeką "Siła powołania. O życiu konsekrowanym i poprawie relacji w Kościele". - "To jest rzeczywistość, której nie możemy zaprzeczyć". W kontekście skandalu w diecezji sosnowieckiej oraz przyjęcia rezygnacji - bp. Grzegorza Kaszaka z pełnienia posługi biskupa sosnowieckiego - przez Ojca Świętego - Krzysztof Ziemiec porozmawia ze swoimi gośćmi o podwójnej moralności niektórych duchownych i wpływu skandali na wiernych.
- 07:30 Pytanie na śniadanie - pobudka , magazyn, 2023
- 07:55 Pytanie na śniadanie , magazyn, 2023
- 11:50 Zaginione - odnalezione magazyn, magazyn, 2022
Obraz utracony ze zbiorów Muzeum ...
Obraz utracony ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie w czasie II wojny światowej, powrócił do MNW w czerwcu 2020 r. Jacek Malczewski jest jednym z najbardziej uznanych polskich artystów. Urodzony 15 lipca 1854 r. w Radomiu, zmarł 8 października 1929 r. w Krakowie. Był malarzem i rysownikiem, najwybitniejszym przedstawicielem symbolizmu w polskim malarstwie przełomu XIX i XX wieku.
Obraz Jacka Malczewskiego Przy fortepianie z 1877 roku to wczesne dzieło artysty. Portret dwóch sióstr malarza młodszej Heleny, późniejszej żony Wacława Karczewskiego oraz starszej Bronisławy. W zachowanej literaturze obraz ten był tytułowany również jako Portret sióstr artysty. Zapewne z uwagi na osobisty charakter dzieła, obraz mógł cały czas znajdować się w kolekcji rodzinnej Heleny Karczewskiej i nie był prezentowany na licznych wystawach Jacka Malczewskiego, o czym świadczy brak wzmianek w zachowanych katalogach wystaw artysty. Losy obiektu w czasie II wojny światowej pozostają nieznane. Można jedynie przypuszczać, że obraz pozostał w muzeum aż do wybuchu powstania warszawskiego w 1944 roku. Po upadku powstania, gdy Niemcy niszczyli pozostałości miasta i wypędzali z Warszawy ludność cywilną, wiele ze znajdujących się jeszcze w obrębie miasta zbiorów padło ofiarą grabieży lub uległo zniszczeniu, inne wywieziono do składnic na Dolnym Śląsku, w Austrii i w Niemczech. Obraz Malczewskiego nie widnieje na listach ewakuacyjnych, mógł więc paść ofiarą szabru z budynku muzeum. Od zakończenia II wojny światowej obraz był poszukiwany przez stronę polską. Zarejestrowany został w bazie strat wojennych prowadzonej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod nr 6778. Losy obiektu pozostawały nieznane do listopada 2019 r. , kiedy to Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostało poinformowane, że obraz został wystawiony na sprzedaż w domu aukcyjnym Roseberys w Londynie. Jak się okazało, w 1997 r. dzieło zostało zakupione na licytacji w domu aukcyjnym Christie’s w Nowym Jorku. Natychmiast podjęto działania w celu wycofania dzieła z aukcji. Dom aukcyjny Roseberys przyjął argumenty strony polskiej i zgodził się zatrzymać obiekt do momentu wyjaśnienia sprawy. 24 grudnia 2019 r. MKiDN wysłało do Londynu wniosek restytucyjny, który dom aukcyjny przekazał ówczesnemu posiadaczowi obrazu. Już na początku stycznia 2020 r. z MKiDN skontaktował się mailowo syn posiadacza, informując, że jego ojciec jest gotowy zwrócić dzieło do Polski. W wyniku negocjacji prowadzonych przez ministerstwo bezpośrednio z dotychczasowym posiadaczem, p. Kevinem McCormackiem, podjął on decyzję o dobrowolnym i bezwarunkowym zwrocie obrazu. Za ten gest, rzadko spotykany w praktyce restytucyjnej, p. McCormack został uhonorowany dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uroczystość przekazania obrazu do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie odbyła się 22 czerwca 2020 roku. Jest to pierwszy odzyskany obraz autorstwa Jacka Malczewskiego. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadal poszukuje ponad 70 obrazów tego wybitnego artysty, będących polskimi stratami wojennymi. Najbardziej znane wśród nich to: Autoportret z ok. 1910 r. , Portret Juliusza Hermana i dr. Brzezińskiego z 1886 r. czy Portret Xawerego Branickiego z 1908 r. - 12:05 Wędrowiec Polski - Wielkopolska cykl reportaży, reportaż, 2023
W tym odcinku prowadzący wędruje ...
W tym odcinku prowadzący wędruje po Wielkopolsce tropami kobiet. Wielkich i ważnych. Włóczęgę rozpoczyna od Leszna, gdzie zgłębia historię braci czeskich. W kościele farnym we Wschowej, w którym Król polski Kazimierz Wielki poślubił per procura swoją ostatnią małżonkę Jadwigę Żagańską, dowiaduje się o zasługach jej synowej Zofii Teofili z Leszczyńskich Konarzewskiej. Kulturalny przewodnik po kraju prowadzi poeta, literaturoznawca i krytyk literacki Krzysztof Koehler.
- 12:35 Sądy, przesądy - Rozróby u Kuby magazyn publicystyczny, dysk./wywiad/debata, 2023
- 13:20 Sądy, przesądy - W Powiększeniu magazyn publicystyczny, dysk./wywiad/debata, 2023
- 14:10 Polskie Biesiady - cz. I widowisko, artystyczne/estradowe (widowisko), 2023
Polskie Biesiady na bis. Przypominamy ...
Polskie Biesiady na bis. Przypominamy najlepsze wykonania z poszczególnych widowisk biesiadnych. Jeszcze raz usłyszymy największe przeboje Biesiady Śląskiej, Na szlaku, Warszawskiej, Weselnej, Góralskiej, Na ludowo oraz Żeglarskiej.
- 15:10 Dziewczyny do wzięcia film TVP, film fabularny telewizyjny, 1972
Dziewczyny są do wzięcia raz ...
Dziewczyny są do wzięcia raz w tygodniu: w sobotę. Przyjeżdżają do stolicy z podwarszawskich miejscowości z nadzieją na rozrywkę, na przerwanie monotonii szarej egzystencji, na poznanie mężczyzny, może - w perspektywie - na trwały związek. Wyprawiają się po męża i po odrobinę wielkomiejskiego blichtru. Z takim zamiarem przybywają pewnej soboty do Warszawy trzy panny. Są nieładne i bezbarwne, tandetnie ubrane, ale bardzo starają się utwierdzić w swojej wyjątkowości i atrakcyjności. Trzymając się sztywno żelaznej zasady, że porządna dziewczyna "nie zawiera znajomości na ulicy", dają się poderwać dopiero w kawiarni, gdzie wpadają w oko dwóm młodzieńcom z miasta, równie niezdecydowanym i skrępowanym jak one. By dodać sobie odwagi i wypaść jak najlepiej w oczach dziewcząt, panowie przedstawiają się jako "Inżynier" i "Magister". Ale ich ubogi repertuar metod podrywania sprowadza się do fundowania wybrankom kolejnych porcji kremu, co przynosi dość opłakane skutki żołądkowe. Pójście do kina okazuje się już przedsięwzięciem za trudnym do zrealizowania, gdyż cała piątka nie może się zdecydować na konkretny tytuł i z góry zakłada, że nie starczy dla nich biletów. Gdy wydaje się, że z braku pomysłów przyjdzie zakończyć przed czasem tak dobrze rozpoczętą znajomość, honor męski ratuje znajomy kelner, "światowiec", właściciel mieszkania w stolicy, który zaprasza całe towarzystwo do siebie.
Bohaterowie filmu Kondratiuka: nudni i rozpaczliwie przeciętni, nieporadnie szukają wzajemnego kontaktu, są żałośni w tworzeniu mitów z własnych, niezrealizowanych marzeń. Z uporem oszukują się, że wyjazd był opłacalny, a zawarte znajomości będą miały swój dalszy ciąg. Reżyser obserwuje ich wnikliwie, chłodno i beznamiętnie, bez cienia napastliwości, ale i bez sympatii, ze specyficznym sposobem narracji, ujęcia tematu, gorzko-ironicznym humorem. "Dziewczyny do wzięcia" przypominają wczesne filmy Milosza Formana ("Czarny Piotruś", "Miłość blondynki") i innych reżyserów czeskiej "nowej fali" końca lat 60. , szalenie trafne i wnikliwe w swej prostocie. - 16:00 Kulturalni PL - (664) magazyn, magazyn, 2023
- 17:00 Teleexpress , serwis informacyjny (dziennik), 2023
- 17:20 M jak miłość - odc. 1753* serial TVP, film fabularny telewizyjny, 2023
Julia wraca do Polski, spotyka ...
Julia wraca do Polski, spotyka się z Sylwią i wyznaje koleżance, że od dawna nią manipulowała, by zranić Budzyńskiego. Kostecka jest w szoku i od razu zrywa ich przyjaźń. Załamaną Sylwię pociesza później Werner. Z kolei Rotkiewicz wyrzuca Malicką z pracy, zmuszając, by zgodziła się na odejście za porozumieniem stron. Julia wyjaśnia też na policji sprawę swojego "zaginięcia". Piotrek wraca w końcu do domu, gdzie bliscy urządzają dla niego kameralną imprezę niespodziankę. Zduńscy przekonują Wieśka, by nadal pomagał im zajmować się domem oraz dziećmi, ale tym razem już za odpowiednią zapłatą - jako "pan niania". Maria przed powrotem do Grabiny wyznaje Filarskiej, że wciąż nie pogodziła się z Arturem i nie rozumie, dlaczego mąż naraża dla pracy swoje zdrowie. Maciek zdradza Budzyńskiemu, że chciałby polecieć na rok do Londynu i tam zdać międzynarodową maturę. Magda nie jest tym pomysłem zachwycona, ale cieszy się, bo Nadia po utracie mamy odzyskuje w końcu uśmiech. Tymczasem Dima dociera do Warszawy i po spotkaniu z Mileną jedzie po córkę.
- 18:10 Polonia 24 , serwis informacyjny (dziennik), 2023
Program podsumowujący wydarzenia polonijnie z ...
Program podsumowujący wydarzenia polonijnie z danego tygodnia.
- 18:35 Informacje kulturalne informator kulturalny, magazyn, 2023
Przegląd najważniejszych wydarzeń kulturalnych. Podróż ...
Przegląd najważniejszych wydarzeń kulturalnych. Podróż po wystawach, kinach, teatrach, a także rozmowy i opinie czołowych postaci ze świata kultury.
- 19:00 Tacy byliśmy - /7/ Jak się bawiliśmy cykl reportaży, reportaż, 2022
Cykl dokumentalno - rozrywkowy, który ...
Cykl dokumentalno - rozrywkowy, który stanowi niezwykłą i barwną podróż w czasie do lat 70. i 80. minionego stulecia. Przypominamy, jak wyglądało wówczas życie i... jacy byliśmy. Tym razem zapraszamy wszystkich na parkiet! Nie ma sensu podpierać ścian - dyskoteka się nie zawali. Panowie proszą panie, panie proszą panów - niech żyje zabawa. Oto, jak się bawiliśmy!
- 19:30 Wiadomości , serwis informacyjny (dziennik), 2023
- 20:05 Pogoda , serwis informacyjny (dziennik), 2023
- 20:10 Sport , serwis informacyjny (dziennik), 2023
- 20:20 Bodo - odc. 3 serial biograficzny, film fabularny telewizyjny, 2015
Eugeniusz otrzymuje w poznańskim teatrze ...
Eugeniusz otrzymuje w poznańskim teatrze Apollo angaż biletera. Wykorzystuje każdą wolną na podglądanie prób do spektaklu. Za namową Niny, girlsy pracującej w teatrze, Eugeniusz zaczyna uczęszczać na lekcje tańca i śpiewu, prowadzone przez starego aktora. Wkrótce Eugeniusz dostaje szansę debiutu na poznańskiej scenie.
- 21:25 Uwaga - Premiera! dramat, film fabularny kinowy, 2021
Polska, 1983 roku. W kraju ...
Polska, 1983 roku. W kraju wciąż obowiązuje, mimo zawieszenia, wprowadzony przez komunistyczne władze stan wojenny, mający na celu zduszenie solidarnościowej opozycji. 12 maja Grzegorz Przemyk, syn opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej, zostaje zatrzymany i ciężko pobity przez patrol milicyjny. Przemyk umiera po dwóch dniach agonii. Jedynym świadkiem śmiertelnego pobicia jest jeden z kolegów Grzegorza, Jurek Popiel, który decyduje się walczyć o sprawiedliwość i złożyć obciążające milicjantów zeznania. Początkowo aparat państwowy, w tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, bagatelizuje sprawę. Jednak gdy ponad 20 tysięcy ludzi przemaszeruje przez ulice Warszawy za trumną Przemyka, władza decyduje się użyć wszelkich narzędzi przeciwko świadkowi i matce zmarłego, aby ich skompromitować i zapobiec złożeniu przez Jurka zeznań w sądzie. Rozpoczyna się, nadzorowana osobiście przez Ministra Spraw Wewnętrznych, generała Czesława Kiszczaka, operacja „Junior”, której głównym celem jest powstrzymanie Jurka przed ujawnieniem prawdy oraz zrzucenie winy na sanitariuszy, którzy wieźli Przemyka po pobiciu na pogotowie. Armia esbeków zaczyna śledzić Jurka i jego rodziców, inwigilując ich życie prywatne 24 godziny na dobę, zaś media i prokuratura są kierowane i naciskane przez władzę, aby do opinii publicznej trafiały tylko „właściwe” komunikaty. Z kolei Barbara Sadowska nie traci nadziei na sprawiedliwość, a przedstawiciele władzy państwowej i specjalna grupa śledczych prowadzą kolejne narady, jak ukręcić łeb sprawie Przemyka.
W czołówce film jest informacja: "Film oparty na prawdziwych wydarzeniach i materiałach historycznych. Niektóre zdarzenia, wątki i postaci zostały celowo zmienione lub wymyślone na potrzeby filmu".
(filmpolski.pl) - 00:00 Midnight News , serwis informacyjny (dziennik), 2023
Midnight News. Wiadomości o północy.
Midnight News. Wiadomości o północy.
- 00:35 M jak miłość - odc. 1753* serial TVP, film fabularny telewizyjny, 2023
Julia wraca do Polski, spotyka ...
Julia wraca do Polski, spotyka się z Sylwią i wyznaje koleżance, że od dawna nią manipulowała, by zranić Budzyńskiego. Kostecka jest w szoku i od razu zrywa ich przyjaźń. Załamaną Sylwię pociesza później Werner. Z kolei Rotkiewicz wyrzuca Malicką z pracy, zmuszając, by zgodziła się na odejście za porozumieniem stron. Julia wyjaśnia też na policji sprawę swojego "zaginięcia". Piotrek wraca w końcu do domu, gdzie bliscy urządzają dla niego kameralną imprezę niespodziankę. Zduńscy przekonują Wieśka, by nadal pomagał im zajmować się domem oraz dziećmi, ale tym razem już za odpowiednią zapłatą - jako "pan niania". Maria przed powrotem do Grabiny wyznaje Filarskiej, że wciąż nie pogodziła się z Arturem i nie rozumie, dlaczego mąż naraża dla pracy swoje zdrowie. Maciek zdradza Budzyńskiemu, że chciałby polecieć na rok do Londynu i tam zdać międzynarodową maturę. Magda nie jest tym pomysłem zachwycona, ale cieszy się, bo Nadia po utracie mamy odzyskuje w końcu uśmiech. Tymczasem Dima dociera do Warszawy i po spotkaniu z Mileną jedzie po córkę.
- 01:30 Wiadomości , serwis informacyjny (dziennik), 2023
- 02:00 Pogoda , serwis informacyjny (dziennik), 2023
- 02:03 Sport , serwis informacyjny (dziennik), 2023
- 02:10 Blondynka s.VII - odc. 91 serial TVP, film fabularny telewizyjny, 2018
Na przystani w Majakach na ...
Na przystani w Majakach na kapitana czeka Jagna z rodziną. Kapitan ma przypłynąć stateczkiem, który będzie ich nowym domem. Sylwia towarzyszy przyjaciołom. Kapitan istotnie przypływa lecz nie statkiem turystycznym, ale łódeczką. Na statek przyjdzie Jagnie jeszcze poczekać. Nawalił silnik i łajba trafiła do remontu. Kapitan zamieszkuje w leśniczówce. Baśka ostatnio przestała jeść, ale na widok Karola nagle się ożywiła. Ptaki też czasem tęsknią. Doktor wrócił już ze szpitala, ale z jego pamięcią nadal nie jest najlepiej, więc Jasiunia aranżuje kolejne wizyty doktora u przyjaciół. Może to pomoże Janowi odzyskać pamięć? Przewodnikiem jest Kozyra. Auguścikowa przełamuje się i postanawia wyjechać do Australii na zaproszenie Sydneya Strusia. Wyznaje to Jasiuni w salonie fryzjerskim. Kiedy wraca do domu, na ganku spotyka jednak pana Strusia z nogą w gipsie. Sydney musiał wrócić z Australii ponieważ ugryzł go krokodyl. Z wyjazdu na Antypody nici. Tymczasem w Majakach zaczyna rozchodzić się plotka o tym, że Sylwia jest w ciąży. Felczerowa widziała jak Sylwia kupowała test ciążowy. A skoro Felczerowa coś widziała, to wiedzą o tym już całe Majaki. Plotka rośnie, trafia nawet do Dawida, a potem do Sylwii. On jest bezbrzeżnie zdziwiony, ona nie potwierdza i nie zaprzecza. Wydaje się bawić tą sytuacją. Stec chce porzucić wójtowanie, ma ofertę z dużej firmy, która chce budować w okolicach Majaków dużą inwestycję. Proponuje Traczykowi układ. Majka stara się rozwijać mydlany biznes. Manej się buntuje, ale kiedy przyjdzie chwila próby, chwyci mydło w dłoń i będzie najlepszym sprzedawcą na świecie. Majka to doceni. Spotkania Jana Fusa z przyjaciółmi wydają się bezowocne, do momentu, kiedy Jan spotyka się z Sylwią. Sylwia dziękuje mu, że mogła skorzystać z jego rad, dzięki czemu odzyskała ojca. I wtedy doktor przeżywa olśnienie. Wraz z pamięcią doktora do Majaków wraca nadzieja. Koncert, który tygodniami przygotowywał Dawid odbędzie się w pełnej krasie. Całe Majaki stawiają się w schronisku. Z Bystrą Wodą śpiewają Pawełek i Tereska, a w finale piosenkę niespodziankę śpiewa sam doktor. Jasiunia nie może powstrzymać łez, a Sylwia przytula się do Dawida. - 03:00 Tryptyk rzymski film animowany, film animowany, 2008
Poemat Jana Pawła II stał ...
Poemat Jana Pawła II stał się wydarzeniem kulturowym i religijnym od momentu publikacji. W Watykanie "Tryptyk rzymski" hierarchom Kościoła prezentował ówczesny kardynał Joseph Ratzinger, podkreślając rangę dzieła. Ekranowy "Tryptyk" pomyślany został ambitnie, jako tzw. animacja kombinowana, która w polifonicznej impresji ma zawrzeć refleksyjną treść poematu Jana Pawła II, sens metafor oraz rytm poetyckiego słowa. Tradycyjny animowany rysunek reżyser wzbogaca m. in. scenami spotkań Stworzyciela z człowiekiem pędzla Michała Anioła ożywionymi przez mimów oraz zdjęciami pejzażowymi przetwarzanymi komputerowo. - 04:10 Polonia 24 , serwis informacyjny (dziennik), 2023
Program podsumowujący wydarzenia polonijnie z ...
Program podsumowujący wydarzenia polonijnie z danego tygodnia.
- 04:40 Polacy to wiedzą! - odc. 76 teleturniej, teleturniej, 2023
- 05:10 Kabaretowe Naj - Legenda Kabaretu , artystyczne/estradowe (widowisko), 2021
W cyklu Kabaretowe Naj skecze, ...
W cyklu Kabaretowe Naj skecze, piosenki i sylwetki słynnych artystów kabaretu. Wszystko opatrzone autorskim komentarzem Karoliny Pańczyk - wielbicielki kabaretu z TVP Rozrywka.
- 05:30 Midnight News , serwis informacyjny (dziennik), 2023
Midnight News. Wiadomości o północy.
Midnight News. Wiadomości o północy.
- 06:00 Zakończenie dnia , bez klasyfikacji, 2023
stacja tv