TVP Polonia - Program TV na sobotę 17 czerwca 2023

 • 06:00 Polonia 24 , serwis informacyjny (dziennik), 2023
 • 06:30 Giganci historii - Historia polskiej motoryzacji teleturniej, teleturniej, 2023
  Wiadomo, że my Polacy nie ...

  Wiadomo, że my Polacy nie gęsi i swój język mamy, ale czy mamy swoją motoryzację? W dzisiejszym odcinku zmierzą się pasjonaci polskiej motoryzacji zarówno tej przedwojennej, jak i współczesnej. Przypomnimy polskie maszyny i ich konstruktorów. Zapraszamy na kolejny odcinek Gigantów historii.

 • 07:20 Balans bieli magazyn, magazyn, 2023
  Bezbronni dorośli - kim są, ...

  Bezbronni dorośli - kim są, co wpływa na to, że ich tak określamy, w jaki sposób doznają przemocy i dlaczego boją się o tym mówić otwarcie - to temat kolejnego programu Balans bieli. Paulina Guzik ze swoimi gośćmi porozmawia o tym, w jaki sposób pomóc dorosłym osobom skrzywdzonym, jak wpływać
  na to, aby ich problem nie był lekceważony i jakimi metodami domagać się, aby następowały szybkie reakcje na historie pokrzywdzonych.

 • 07:55 Pytanie na śniadanie , magazyn, 2023
 • 12:05 Wakacje z duchami - odc. 2/7 serial TVP, film fabularny telewizyjny, 1970
  Chcąc przyjrzeć się bliżej budowli ...

  Chcąc przyjrzeć się bliżej budowli i postaciom, które straszą na zamku, chłopcy postanawiają sami przebrać się za duchy. Przeżywają wiele zabawnych przygód, aż wreszcie natykają się na "konkurencyjnego" ducha. Bez chwili wahania biorą nogi za pas i w panice uciekają z zamku. • 12:35 Tajemnica Sagali - odc. 10/14 (Tajemnica Sagali) serial, film fabularny telewizyjny, , kraj prod.Niemcy,Polska 1996
  Zła wiedźma odbiera Kubie Sagalę ...

  Zła wiedźma odbiera Kubie Sagalę i donosi Czarnemu Księciu o tajemnicy, jaką kryje kamień. Szósta część Sagali znajduje się u arcykapłana druidów. Czarny książe zamyka chłopców w lochu, a sam stara się zdobyć kolejną część Sagali, która ma mu pomóc w zdobyciu władzy nad światem.


 • 13:10 Niezwykłe historie Biało - Czerwonych reportaż, reportaż, 2021
 • 13:35 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Placki ziemniaczane. magazyn kulinarny, magazyn, 2023
  W tym odcinku Karol Okrasa ...

  W tym odcinku Karol Okrasa zaprasza widzów na opowieść o plackach ziemniaczanych. Czy placki ziemniaczane to nasz rodzimy wynalazek? Ponoć tak, choć same ziemniaki przybyły z Peru do Europy w XVI wieku, ale na stoły trafiły dużo później. Pierwsze przepisy z użyciem ziemniaków pochodzą w Polsce z końca XVIII wieku. Pisali o kartoflach księża, dziejopis Jędrzej Kitowicz i botanik Jan Krzysztof Kluk. Ziemniakom kilka wersów poświęcił nasz wieszcz narodowy Adam Mickiewicz w 1819 roku: A kartofla, w głąb warstwę przekopawszy skrzepłą, Na łonie wielkiej matki potrzebne ma ciepło i owoc z tysiącznego dająca porostu, Wygłodzonych oraczów zachowa od postu. W wydanej we Lwowie w 1842 roku książce Nowy, wyborny i najtańszy kucharz, czyli sposób sporządzania najsmaczniejszych potraw z kartofli, znajdziemy wiele pomysłów na dania z ziemniaka, takich jak rozliczne sałatki z ziemniaków, dodatki z ziemniaków do mięs, różne ziemniaczane ciasta, leguminy, wypieki, kasze i makarony, wyrabianą z ziemniaków wódkę, piwo, wino, a nawet kawę, mydło i świece. Są też placki. Choć my Polacy uważamy placki za naszą narodową specjalność, to znają je także Białorusini, Ukraińcy, Rosjanie, Austriacy, Niemcy czy Węgrzy. Ci ostatni najchętniej w towarzystwie węgierskiego gulaszu. Szwajcarzy swoje rösti przyrządzają bez jaj i mąki, ale z boczkiem i cebulką. Placki z ziemniaków Latkes, to tradycyjne danie kuchni żydowskiej, podawane na święto światła, czyli Chanukę. Polacy placki ziemniaczane najczęściej jadają ze na słodko ze śmietaną i cukrem lub na słono z cebulą, z sosem gulaszowym, z serem, ze skwarkami. A jak doprawi swoje placki ziemniaczane Karol i jakie przyszykuje do nich dodatki? Proponowane dania: 1/ ziołowe placki ziemniaczane z tatarem z pstrąga łososiowego; 2/ placki z ugotowanych i przetartych ziemniaków i kiszonej kapusty z zapieczonym serem; 3/ ziemniaczane placki na słodko z dodatkiem aromatycznego twarożku i domowej konfitury.

 • 14:05 Na dobre i na złe - odc. 877 Ja jestem ja serial TVP, film fabularny telewizyjny, 2023
  Bart odzyskuje po udarze przytomność, ...


  Bart odzyskuje po udarze przytomność, ale nie mówi i ma poważne problemy neurologiczne. W szpitalu otacza go opieką nie tylko żona, ale również matka, która sprowadza do Leśnej Góry na konsultację profesora Adama Markiewicza, dawnego mentora Barta, nieświadoma, że Artur od lat jest ze starszym kolegą skłócony i obaj się nie znoszą. Na OIOM - ie zjawia się też Amelia. Michał po zaginięciu Artioma cały czas wspiera Olenę. Tymczasem Ukrainiec próbuje znaleźć pracę na czarno, ale traci szansę na zarobek wskutek ataku paniki wywołanego zespołem stresu pourazowego. Mężczyzna na nowo zatrzymuje się w pustostanie, w którym nocował z Jagodą oraz innymi bezdomnymi. W pracy doktor Kosenko - wspólnie z Tretterem - zajmuje się córką Jagody i diagnozuje u małej zwężenie moczowodu, które bez operacji może prowadzić do uszkodzenia nerki. Matka dziecka jest tak przerażona, że po rozmowie z lekarzami wychodzi ze szpitala i odnalazłszy Artioma w ich wspólnym "domu" zaczyna planować ucieczkę z córką w Bieszczady. Gdy Olena i Michał orientują się, że Jagoda zniknęła, próbują dziewczynę odszukać...

 • 15:00 Taka to robota czyli kabaretowy przegląd zawodów - (12) program rozrywkowy, artystyczne/estradowe (widowisko), 2017
  Cykl pokazujący widzom jak współcześni ...

  Cykl pokazujący widzom jak współcześni artyści kabaretowi postrzegali i postrzegają różne zawody, jak przedstawiają swoich rodaków w pracy, które zawody są najbardziej kabaretogenne. W tym odcinku skecze o reżyserach i aktorach.

 • 16:00 Królowa Bona - odc. 1 serial TVP, film fabularny telewizyjny, 1980
  "Królowa Bona" to rozpisany na ...

  "Królowa Bona" to rozpisany na odcinki wielki fresk historyczny, przedstawiający dzieje I Rzeczypospolitej w pierwszej połowie XVI wieku. Był to czas dynamicznego wzrostu znaczenia i potęgi Polski na arenie międzynarodowej. Siła polityczna, gospodarcza i militarna państwa Jagiellonów szła w parze z rozwojem kulturalnym. Wiek XVI to przecież szczyt polskiego renesansu, określanego częstokroć mianem "złotego wieku". Tworzą wtedy Jan Kochanowski, Mikołaj Sęp - Szarzyński, Łukasz Górnicki, Andrzej Frycz - Modrzewski, Mikołaj Kopernik, ks. Piotr Skarga. Ojczyzną ówczesnych mód kulturalnych i obyczajowych są Włochy - kolebka renesansu, kraj uznawany za spadkobiercę tradycji greckiego i rzymskiego antyku. Bona Sforza d'Aragona (1494 - 1557) wywodziła się z jednego ze znamienitszych rodów włoskich. Jako córka tytularnego księcia Mediolanu i Bari wyrosła w atmosferze wielkiej polityki, rywalizacji rodów o poszczególne księstwa, przemyślnych forteli i intryg dworskich. Odebrała niezwykle staranne wykształcenie. Biegle władała hiszpańskim i klasyczną łaciną, której znajomość wywołała ponoć podziw profesorów Akademii Krakowskiej. Królową Polski została w 1518 roku. Szybko zyskała duży wpływ na swojego męża Zygmunta Starego. Była postacią kontrowersyjną. Miała zagorzałych zwolenników i zaciekłych wrogów. Pierwsi cenili ją za mądrość, przenikliwość i dalekowzroczność w sprawach politycznych. Drudzy zarzucali jej zuchwałość, despotyzm, żądzę władzy i mieszanie się do polityki. Serial Janusza Majewskiego ukazuje ją jako kobietę twardą, rozsądną władczynię, która wszakże nie zdołała osiągnąć zamierzonych celów.
  Akcja zaczyna się w chwili, gdy Bona przybywa do Polski. Już kilka tygodni po koronacji okazuje się, że nie będzie "malowaną" królową. Pełna werwy, południowego temperamentu i inicjatywy stara się wywierać wpływ na życie polityczne swej nowej ojczyzny. Naczelnym celem jej działań jest walka z Habsburgami - odwiecznymi wrogami Sforzów, a przy tym głównymi konkurentami Jagiellonów w Europie. Nowa królowa pragnie też dać mężowi następcę tronu, który umocniłby ciągłość dynastii. Pierwszym dzieckiem jest jednak dziewczynka. Otrzymuje imię babki Izabelli. Gdy kilka miesięcy później Zygmunt Stary wyrusza na wojnę z Krzyżakami, młoda królowa oczekuje już kolejnego dziecka. Bona ma nadzieję, że tym razem będzie to upragniony dziedzic polskiej korony.

 • 17:00 Teleexpress , serwis informacyjny (dziennik), 2023
 • 17:20 Siostry - odc. 5/13 serial obyczajowy TVP, film fabularny telewizyjny, 2009
  W mieszkaniu Kolonków trwa wielka ...

  W mieszkaniu Kolonków trwa wielka awantura, podczas której Kasia Kolonko ucieka z domu, zsuwając się z II piętra po rynnie. Zziębnięta i przemoczona dziewczyna szuka schronienia u Sióstr Nieustającej Pomocy, gdzie zostaje przyjęta z otwartymi ramionami.
  Kasia nie może jednak zasnąć, a jej płacz słyszy zza ściany siostra Klara. Kiedy próbuje pocieszyć dziewczynę, ta zwierza się jej ze swoich kłopotów: kocha Franka, ale ojciec nie zgadza się na ich małżeństwo, więc uciekła od rodziców w nadziei, że zakonnice udzielą młodym ślubu. Klara obiecuje pomoc: jutro porozmawiają z ojcem Kasi, a potem znajdą księdza, który udzieli narzeczonym sakramentu. Następnego dnia rano pracujący w domu sióstr Zbysio i Jasio rozpoznają w Kasi córkę Kolonka i informują siostrę Filipę o rzeczywistym powodzie ojcowskiego zakazu: Franek jest miejscowym złodziejem samochodów i dlatego Marian Kolonko odmawia błogosławieństwa. Zdruzgotana ujawnieniem prawdy Kasia postanawia uciec, jednak dzięki desperackiej pogoni Filipy zostaje zatrzymana na płocie. Siostry postanawiają pomóc nieszczęśliwie zakochanej dziewczynie, wierząc, że można jeszcze Franka sprowadzić na uczciwą drogę. Udają się do rodziców Kasi, aby przedstawić im swój plan, a później odwiedzają matkę Franka, od której otrzymują fotografię chłopaka. Od miejscowej młodzieży dowiadują się, że Franek został do swojego przestępczego fachu zmuszony przez Dziubasa i jego syna. Teraz pozostaje już tylko działać: siostry namierzają złodzieja, ale w trakcie niespodziewanej interwencji policji same zostają oskarżone o włamanie do samochodu. Na szczęście, Franek nabiera zaufania do sióstr i decyduje się na spotkanie z Kasią. Sprawy zaczynają zmierzać w dobrym kierunku.

 • 18:10 Szansa na sukces. Opole 2023 - odc. (1) Edyta Górniak widowisko muzyczne, artystyczne/estradowe (widowisko), 2022
  Wspaniała muzyczna uczta "Szansa na ...  Wspaniała muzyczna uczta "Szansa na sukces. Opole 2023", którą poprowadzi Marek Sierocki. Nagrodą główną dla zwycięzcy programu będzie udział w konkursie Debiuty podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Formuła "Szansy na sukces. Opole 2023" nawiązuje do pierwszego polskiego muzycznego show autorstwa Elżbiety Skrętkowskiej, które widzowie przez dziewiętnaście lat oglądali w Dwójce. Uczestnicy programu wybiorą rodzaj podkładu muzycznego i wykonają utwory artysty, który oceni ich wokalne umiejętności. Dla każdego debiutanta Marek Sierocki wylosuje utwór z listy piosenek wykonawcy goszczącego w programie. Laureaci poszczególnych odcinków zostaną zaproszeni do finałowego koncertu w trakcie którego jury wybierze zwycięzcę. Nagrodą główną będzie udział w Debiutach podczas 60. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

 • 19:10 Informacje kulturalne informator kulturalny, magazyn, 2023
 • 19:30 Wiadomości , serwis informacyjny (dziennik), 2023
 • 20:05 Pogoda , serwis informacyjny (dziennik), 2023
 • 20:10 Sport , serwis informacyjny (dziennik), 2023
 • 20:20 Dom pod Dwoma Orłami - Odcinek 10* serial TVP, film fabularny telewizyjny, 2021
  Liski przynosi Zofii wyczekiwaną wiadomość ...

  Liski przynosi Zofii wyczekiwaną wiadomość - znalazł jej syna. Jadą do Jeleniej Góry, jednak na miejscu zamiast Zbyszka, Zofia rozpoznaje w przedstawionym jej mężczyźnie... Wasylkę. Żeby uniknąć zdemaskowania ten sięga po broń, ale Liski jest szybszy. Później Zofia jedzie do Lwowa, udaje jej się spotkać z Aksinią. Kobieta opowiada, że Zbyszek przeżył rzeź, ale został złapany przez UPA. Później Wasylko upił kompanów i uwolnił go, a Zbyszek w zamian dał mu swoje dokumenty. Brat Zofii, Maurycy, także przeżył ukraińską rzeź. W zakładzie dla nieuleczalnie chorych Zofia spotyka kompletnie łysego, pozbawionego brwi i rzęs staruszka. Mimostarań, Zofii nie udaje się zabrać brata do Polski. Maurycy jako obywatel radziecki musi żyć i umrzeć w ZSRR. Do Wrocławia przyjeżdża Karl Weber. Jest już stary i żegnając się ze światem chciałby jeszcze raz pobyć w Domu pod Dwoma Orłami. Gdy Karl widzi młodą Helenę, poznaje natychmiast córkę ukochanej siostry. Zofia i Karl umawiają się na następny dzień, ale Karl umiera w nocy w hotelowym pokoju. Ponad półwieku później Paul przylatuje z Ukrainy do Wrocławia. On i Marianną nie są już tą samą beztroską, szczęśliwą parą. Teraz skupiają się na tym, czego się dowiedzieli o przeszłości swoich rodzin. Marianna uważa, że Helena nie może dłużej bać się okazywania bólu, który paraliżował ją przez całe życie. Wyrzucanie z pamięci niemieckiej przeszłości było na nic. Marianna wyznaje matce swoje głębokie uczucie, ale w języku niemieckim. Ujawnienie prawdy wszystkim przynosi ulgę.

 • 21:20 Trójkąt Bermudzki film kryminalny, film fabularny telewizyjny, 1987
  Wojciech Wójcik przez lata konsekwentnie ...

  Wojciech Wójcik przez lata konsekwentnie uprawiał kino sensacyjne. Te filmy zwykle cieszyły się większą sympatią widzów, aniżeli krytyki. Wartka narracja, kryminalna intryga, wyraziści bohaterowie i z reguły tragiczny finał to cechy charakterystyczne Wójcikowego kina. Reżyser stara się jednak unikać stereotypów. Widowiskowość i "komercjalizm" próbuje łączyć z głębszym, humanistycznym przesłaniem. I tak "Karate po polsku" (1982, nagroda FIPRESCI w San Sebastian) jest połączeniem sensacyjnej fabuły z opowieścią o braku tolerancji i wiodącym do zguby kulcie przemocy. "Prywatne śledztwo" (1986) to nie tylko historia skrzywdzonego człowieka, który na własną rękę szuka sprawiedliwości, lecz także rzecz o ludzkiej samotności i bezradności. Idealną symbiozę kina sensacyjnego z poważniejszą refleksją na temat współczesności osiągnął Wójcik w "Ekstradycji" (1995-1997), szczególnie w jej pierwszej części. Również serial kryminalny "Sfora" to nie bezmyślna galopada pościgów, eksplozji i strzelaniny. Wójcik jest też jednym z reżyserów znakomitego serialu wojennego "Czas honoru". "Trójkąt bermudzki" opowiada o próbie zbrodni doskonałej.
  Trzech przyjaciół ma rachunki do wyrównania z bliskimi osobami. Henryk chce zabić narkomana - szantażystę, który skompromitował jego córkę, Jarek - kuzyna, przez którego nie może skorzystać z majątku zapisanego przez dziadka, Ludwik zaś żonę i jej kochanka, którzy w znacznym stopniu przyczynili się do wtrącenia go do więzienia. Wspólnie ustalają, że każdy zabije wroga przyjaciela. W ten sposób wszyscy będą mieli zapewnione alibi.


 • 23:00 Kabaretowe Naj - Legenda Kabaretu Bohdan Smoleń , artystyczne/estradowe (widowisko), 2021
  W cyklu Kabaretowe Naj skecze, ...

  W cyklu Kabaretowe Naj skecze, piosenki i sylwetki słynnych artystów kabaretu. Wszystko opatrzone autorskim komentarzem Karoliny Pańczyk.

 • 23:30 Polacy to wiedzą! - odc. 50 teleturniej, teleturniej, 2023
 • 00:00 Midnight News , serwis informacyjny (dziennik), 2023
 • 00:35 Siostry - odc. 5/13 serial obyczajowy TVP, film fabularny telewizyjny, 2009
  W mieszkaniu Kolonków trwa wielka ...

  W mieszkaniu Kolonków trwa wielka awantura, podczas której Kasia Kolonko ucieka z domu, zsuwając się z II piętra po rynnie. Zziębnięta i przemoczona dziewczyna szuka schronienia u Sióstr Nieustającej Pomocy, gdzie zostaje przyjęta z otwartymi ramionami.
  Kasia nie może jednak zasnąć, a jej płacz słyszy zza ściany siostra Klara. Kiedy próbuje pocieszyć dziewczynę, ta zwierza się jej ze swoich kłopotów: kocha Franka, ale ojciec nie zgadza się na ich małżeństwo, więc uciekła od rodziców w nadziei, że zakonnice udzielą młodym ślubu. Klara obiecuje pomoc: jutro porozmawiają z ojcem Kasi, a potem znajdą księdza, który udzieli narzeczonym sakramentu. Następnego dnia rano pracujący w domu sióstr Zbysio i Jasio rozpoznają w Kasi córkę Kolonka i informują siostrę Filipę o rzeczywistym powodzie ojcowskiego zakazu: Franek jest miejscowym złodziejem samochodów i dlatego Marian Kolonko odmawia błogosławieństwa. Zdruzgotana ujawnieniem prawdy Kasia postanawia uciec, jednak dzięki desperackiej pogoni Filipy zostaje zatrzymana na płocie. Siostry postanawiają pomóc nieszczęśliwie zakochanej dziewczynie, wierząc, że można jeszcze Franka sprowadzić na uczciwą drogę. Udają się do rodziców Kasi, aby przedstawić im swój plan, a później odwiedzają matkę Franka, od której otrzymują fotografię chłopaka. Od miejscowej młodzieży dowiadują się, że Franek został do swojego przestępczego fachu zmuszony przez Dziubasa i jego syna. Teraz pozostaje już tylko działać: siostry namierzają złodzieja, ale w trakcie niespodziewanej interwencji policji same zostają oskarżone o włamanie do samochodu. Na szczęście, Franek nabiera zaufania do sióstr i decyduje się na spotkanie z Kasią. Sprawy zaczynają zmierzać w dobrym kierunku.

 • 01:30 Wiadomości , serwis informacyjny (dziennik), 2023
 • 02:00 Dżingiel Wiadomości , bez klasyfikacji, 2019
 • 02:01 Pogoda , serwis informacyjny (dziennik), 2023
 • 02:03 Sport , serwis informacyjny (dziennik), 2023
 • 02:10 Blondynka s.IV - odc. 41 (seria IV, odc. 2) serial TVP, film fabularny telewizyjny, 2015
  Leśniczy Auguścik przegania kłusownika, który ...

  Leśniczy Auguścik przegania kłusownika, który zastawił pułapkę na sokoła. Ptak ma złamane skrzydło. Trafia do lecznicy, gdzie zajmuje się nim dr Fus, a towarzyszy mu Antek. Kris wraca z Londynu do lecznicy tylko po to, by oznajmić doktor Sylwii, że znowu musi wyjechać. Wójt coraz śmielej próbuje zbliżyć się do Oksany. Człowiek, który definitywnie rządzi gminą, nie może jednak sforsować oporu pięknej masażystki. Starosta Rychter ręka w rękę z wójtem przekonuje mieszkańców, że nowa inwestycja (skansen i ośrodek ptasiej turystyki) zwabi tysiące turystów. Ksiądz Błażejczyk zgadza się, by Jagna odrestaurowała obraz św. Józefa. Godzi się również na dość niezwykłego modela, który użyczy świętemu swojej twarzy.

  ,

 • 03:00 Blondynka s.IV - odc. 42 (seria IV, odc. 3) serial TVP, film fabularny telewizyjny, 2015
  Kris wraca z Warszawy. Zwierza ...

  Kris wraca z Warszawy. Zwierza się Antkowi, że chce wyjechać do Nowej Zelandii. Chłopiec reaguje entuzjastycznie. Sylwia jest zszokowana, czuje się pominięta i emocjonalnie szantażowana, zwłaszcza że dowiaduje się o tym od Antka, a nie od Krisa. Kris wyjeżdża, tym razem z Antkiem. Wójt jest zniecierpliwiony oporem Oksany. Napięcie rozładowuje wezwana na pomoc Sylwia. Dzięki jej mediacji wójt otrzymuje jeszcze jedną szansę. Pani starosta po raz pierwszy odwiedza lecznicę. Oficjalnie z powodu psa, którego potrąciła na drodze. Właściwym powodem jej wizyty są jednak propozycje, które chce złożyć doktorowi. Odwiedziny Rychterowej rodzą dodatkowy niepokój w już i tak skołatanym sercu Jasiuni, która obawia się, że między doktorem i starostą odrodzi się dawna zażyłość.

 • 03:50 Taka to robota czyli kabaretowy przegląd zawodów - (12) program rozrywkowy, artystyczne/estradowe (widowisko), 2017
  Cykl pokazujący widzom jak współcześni ...

  Cykl pokazujący widzom jak współcześni artyści kabaretowi postrzegali i postrzegają różne zawody, jak przedstawiają swoich rodaków w pracy, które zawody są najbardziej kabaretogenne. W tym odcinku skecze o reżyserach i aktorach.

 • 04:50 Gwiazdozbiór TVP Rozrywka - Zagraniczne gwiazdy w Sopocie reportaż, kameralne i studyjne (widowisko), 2022
  W tym odcinku prowadzący przypomną ...

  W tym odcinku prowadzący przypomną i porozmawiają o kulisach najsłynniejszych koncertów zagranicznych gwiazd na festiwalu w Sopocie. Występy Boney M. , Demisa Roussosa, Heleny Vondrackovej czy Charles’a Aznavoura były wielkimi wydarzeniami, które do dziś polska widownia chętnie sobie przypomina.

 • 05:30 Midnight News , serwis informacyjny (dziennik), 2023
 • 06:00 Zakończenie dnia , bez klasyfikacji, 2023
stacja tv