TVP Polonia - Program TV na wtorek 23 kwietnia 2024

 • 06:00 Gra słów. Krzyżówka - /850/ teleturniej, teleturniej, 2023
 • 06:30 Anna Dymna - spotkajmy się , dysk./wywiad/debata, 2024
  Anna Dymna Spotkajmy się to ...

  Anna Dymna Spotkajmy się to program, który przyczynia się do zbliżenia dwóch światów: ludzi zdrowych i niepełnosprawnych. Świat ludzi niepełnosprawnych, to obszar zaniechany w całej historii człowieka. Właśnie dlatego warto go poznać i zrozumieć.
  Rozmowy odbywają się w saloniku, przy kominku, mają charakter osobistej rozmowy. Aktorka zadaje proste pytania dotyczące spraw najważniejszych w życiu każdego człowieka. Dzięki temu rozmowy zachowują walor współuczestnictwa widzów w najbardziej osobistych zwierzeniach. Widzowie rozumieją, że osoba niepełnosprawna choć zmaga się nieraz z trudnymi i dramatycznymi sytuacjami, tak jak każdy inny ma marzenia, radości, smutki, pasje i namiętności. W kolejnym odcinku: Pasją rozmówcy Anny Dymnej od zawsze były samoloty. Zdeterminowany, by spełnić swoje marzenia, wstąpił do szkoły oficerskiej w Dęblinie. Latał samolotami wojskowymi, trenował młodych adeptów lotnictwa. Niestety, jeden feralny lot zakończył się katastrofą. Uraz kręgosłupa pozbawił go władzy w nogach i marzeń. Szczęśliwie tylko na chwilę... dzięki nowatorskim metodom rehabilitacji dziś porusza się samodzielnie i siada za sterami szybowca.

 • 07:00 Polska śródziemnomorska - odc. 3 magazyn kulinarny, magazyn, 2021
  Magazyn kulinarny, w którym dowiemy ...

  Magazyn kulinarny, w którym dowiemy się, jak połączyć śródziemnomorską kuchnię z lokalnymi, rdzennie polskimi produktami. W każdym odcinku razem z prowadzącą Jolą Kleser odwiedzimy inny region Polski, gdzie dowiemy się, jak używać dobrych, lokalnych i dobrze nam znanych produktów do przygotowania dań kuchni śródziemnomorskiej. Tym razem odwiedzimy Podhale. Wędrówkę rozpoczniemy od złożenia wizyty w sanktuarium w Ludźmierzu. Kulinarną inspiracją tej wędrówki będzie jagnięcina.

 • 07:30 Pytanie na śniadanie - pobudka , magazyn, 2024
 • 07:55 Pytanie na śniadanie , magazyn, 2024
 • 11:10 Stacja Innowacja - 101 * program edukacyjny, magazyn, 2023
  W Polsce coraz częściej rozumiemy, ...

  W Polsce coraz częściej rozumiemy, że zamiast kupować zagraniczne technologie, warto inwestować w te rodzime - i to nawet niemałe pieniądze. W efekcie nauka i biznes coraz bardziej się do siebie zbliżają, a to sprawia, że Polska może coraz skuteczniej konkurować - poprzez innowacje.

  Przyjrzyjmy się liczbom - w raporcie Europejskiego Rankingu Innowacyjności (publikowanego z inicjatywy Komisji Europejskiej) za rok 2018 zajmujemy niechlubne czwarte miejsce od końca, z poziomem innowacyjności na poziomie 57 proc. średniej UE. Liderami w naszym regionie są Słowenia i Czechy, słabiej wypadają jedynie Chorwacja, Bułgaria i Rumunia.

  Ale okazuje się, że w tym samym - 2018 roku - liczba polskich zgłoszeń patentowych do Europejskiego Urzędu Patentowego wzrosła o prawie 20 procent, a tempo tego wzrostu było jednym z największych w Europie. Wnioskodawcy z Polski złożyli do EPO 534 zgłoszenia patentowe, a motorem polskiej działalności patentowej były uczelnie wyższe i to w o wiele większym stopniu, niż w większości pozostałych państw europejskich.

  O czym to świadczy? a o tym, że Polacy potrafią stworzyć taki produkt czy taką usługę, by skutecznie pokonać zagraniczną konkurencję. I że coraz odważniej podejmujemy próby zaistnienia w światowej gospodarce, a te coraz częściej kończą się naszym spektakularnym sukcesem. Bo Polska dawno już przestała być tylko krajem wódki i kiełbasy. O nasze technologie od lat biją się zagraniczne koncerny. Z nowoczesnych rozwiązań informatycznych krakowskiej spółki Comarch założonej przez prof. Janusza Filipiaka od lat korzystają: BMW, Coca Cola czy T - Mobile; mobilna aplikacja na smartfony Dream Beam, stworzona przez Michała Wolniaka z krakowskiej firmy Grow App, przez wiele tygodni nie schodziła z pierwszych miejsc w rankingach najpopularniejszych aplikacji w USA; inteligentną technologię rozpoznawania obrazu, stworzoną przez Arka Skuzę, właściciela poznańskiej firmy iTraff, wykorzystują tacy giganci, jak Wallmart i Nike; na zachodzie od lat robią furorę robią pojazdy Krzysztofa i Solange Olszewskich z podpoznańskiej fabryki Solaris, czyli pierwsze autobusy elektryczne, które ładują swoje baterie bezdotykowo. Przykładów takich można by mnożyć - przykładów, które skutecznie walczą ze stereotypami, że polskie produkty są mało innowacyjne i gorsze od tych zachodnich.

  I w naszym cyklu Stacja Innowacja! to właśnie udowodnimy. Pokażemy polskich wynalazców, pracujących na uczelniach, w firmach i instytucjach badawczych, których wynalazki podbijają światowe rynki - zmieniając życie ludzi, poprawiając je i udoskonalając.

  Pokażemy przy tym, że Polacy są nie tylko odkrywczymi, ale i dojrzałymi biznesmenami, bo wiedzą, że oprócz samej innowacji niezwykle ważny jest pomysł na firmę, komercjalizacja technologii oraz znajomość konkurencji; że liczy się doświadczenie biznesowe, kompletny plan rozwoju produktu i wprowadzenia go na rynek. Bo inaczej nawet najlepszy wynalazek może się, po prostu, nie przebić.

  Pokażemy w końcu młode pokolenie, które w szkołach, na uczelniach i w domowych zaciszach pracuje nad swoimi wynalazkami, które mają usprawnić otaczający ich świat.

  Zaczynamy więc naszą podróż? zaczynamy! Stacja Innowacja!

 • 11:30 Barwy szczęścia - odc. 2943 serial obyczajowy TVP, film fabularny telewizyjny, 2024
  Aldona wspiera Markowską, która jest ...


  Aldona wspiera Markowską, która jest załamana, bo jej córka o mało nie odebrała sobie życia. Tymczasem Ewa i Aleks odwiedzają Ewelinę w szpitalu. Justin robi ostre wymówki Idzie. Oskarża dziewczynę o to, że przez jej relacje z Kornelem i Patrykiem hotel może mieć problemy. Przed Jezierskim seniorem ostrzega dziewczynę także Oliwka - namawia ją za to na związek z Patrykiem. Zirytowana kłopotami Ida postanawia w końcu zerwać obie znajomości - i z ojcem, i z synem. Kasia żali się Vincenzo na Łukasza - uznając, że rodzina wcale nie jest dla jej męża najważniejsza. Sadowski uświadamia sobie, że jego nowy szef - Dwoicki - mógł dopuścić się poważnego oszustwa, przez które doszło do ostatniej awarii. Pracodawcę Sadowskiego bierze poza tym na celownik Modrzycki - podejrzewając, że w firmie doszło do przekrętu. Jaworski po zalaniu osiedla zwraca się o pomoc do Klemensa, gotów na zbiorowy pozew.

 • 12:00 Gość Poranka , dysk./wywiad/debata, 2024
 • 12:20 Makłowicz w podróży. Hiszpania (193) - Sierra Nevada magazyn kulinarny, magazyn, 2016
  Wszystkie drogi w górach Sierra ...

  Wszystkie drogi w górach Sierra Nevada (a jest tylko jedna: malownicza droga nr 395) prowadzą do Pradollano, miasta zbudowanego od podstaw w latach 60. dla nowej stacji narciarskiej. Andaluzyjska Sierra Nevada to najbardziej na południe wysunięty ośrodek narciarski w Europie. Tajemnica nart w górach, z których można zobaczyć brzegi Afryki, jest prosta: jeździ się na stokach trzytysięczników, a nawet wyżej. Najwyższy szczyt Sierra Nevada ma prawie 3, 5 tysiąca metrów n.p.m. W dole zaś majaczy Granada. Każdy szanujący się ośrodek narciarski ma swój park rozrywek rodzinnych - tu też jest taki. Robert próbuje swoich sił na kolejce grawitacyjnej i na skibobie. A potem przy stacji pośredniej, Borreguiles, w bufecie samoobsługowym ocenia ofertę kulinarną dla narciarzy. Miejscowe wędliny, sałatka z tuńczyka i pieczonej papryki, oliwki i krokiety z szynką można potraktować jako przystawki przed daniem głównym, które Robert przyrządza własnoręcznie, a jest to tortilla de Sacromonte z wieprzowymi podrobami. Na deser nasz podróżnik udaje się do Pradollano. W cukierni pani smaży churros. Jest to rodzaj racuchów smażonych w oliwie i polewanych najczęściej czekoladą. Są też i z kawą, ale w górach króluje czekolada. Wśród narciarzy czekolada to podstawa. Zawsze mają przy sobie tabliczkę, by posilić się w chwilach zwątpienia. Po nartach następna atrakcja, czyli kąpiel w górskim spa. Godzina jazdy na południe i można znów zażyć kąpieli, ale już w Morzu Śródziemnym, które zimą bywa niekiedy cieplejsze niż Bałtyk latem. Tymczasem na plaży czeka na Roberta jeszcze jedna atrakcja kulinarna. Przy palenisku w starej łodzi wypełnionej żwirem, kucharz piecze sardynki na trzcinach. Miejscowym zwyczajem tak się przyrządza świeżo złowione i oczyszczone sardynki. Zbliża się wieczór. Na tarasie kawiarni przy plaży Robert podziwia zachodzące słońce. Przyznaje, że to był niezwykły dzień. Najpierw mróz na szczytach gór, a potem wiosna nad morzem. Krakowski podróżnik wznosi dżinem toast za tych, którzy wybierają góry i morze jednocześnie! • 12:50 Blisko, coraz bliżej - odc. 18 Ta zima była gorąca. Rok 1945 serial TVP, film fabularny telewizyjny, 1986
  Styczeń 1945. Jerzy Passtenreich - ...


  Styczeń 1945. Jerzy Passtenreich - nowy dyrektor kopalni - postanawia ją zatopić. Jednak jego niecne zamiary w porę uniemożliwiają górnicy i partyzanci, którzy na czele z Zygmuntem, Robertem i Menderą zajmują kopalnię. Na szybie mocują biało - czerwoną flagę. Chcą w ten sposób powitać wkraczających na Śląsk polskich żołnierzy.

 • 14:10 Hala odlotów magazyn kulturalno-społeczny, dysk./wywiad/debata, 2024
  Dyskusja, gdzie punkiem wyjścia jest ...

  Dyskusja, gdzie punkiem wyjścia jest aktualne wydarzenie kulturalne, wzbudzające emocje i kontrowersje oraz mogące być pretekstem do przeniesienia rozmowy na płaszczyznę społeczną i obyczajową.
  Nowatorska realizacja w hali zdjęciowej, z umowną scenografią sugerującą, że znajdujemy się w mieszkaniu, lofcie lub w squacie oraz swobodna atmosfera sprzyjają wygłaszaniu niebanalnych i ekstrawaganckich sądów.

 • 15:05 Jak to działa - Ekologia magazyn, magazyn, 2022
  W tym odcinku: czym jest ...

  W tym odcinku: czym jest dwutlenek węgla oraz dlaczego jego niekontrolowana emisja do atmosfery jest tak bardzo niebezpieczna dla naszej planety. Program zaczynamy w szklarniach, gdzie Radek Brzózka opowiada o efekcie cieplarnianym, aby później odnieść go do atmosfery Ziemi. W tym odcinku pokazujemy głównych winowajców dużych emisji CO2 oraz zastanawiamy się, jakie kroki można podejmować, aby emisje ograniczać. Autor zabiera nas do cementowni oraz na uczelnie, gdzie nasi rozmówcy opowiadają, co można zrobić już dziś oraz do czego dążymy. Pokazujemy także, że CO2 może mieć pozytywne zastosowanie i w stanie superkrytycznym może służyć do zabezpieczania żywności.
  Radek Brzózka, pasjonat nauki i techniki, znany widzom TVP m.in. z programu "Jak to działa?". Specjalnie dla TVP Nauka przygotował serię "Jak to działa - Ekologia", w której przybliża widzom naukowe rozwiązania służące ochronie naszej planety, bezpieczeństwu i komfortowi naszego życia.

 • 15:35 Zwierzaki Czytaki - odc. 168 Pingwin Stasiek program dla dzieci, kameralne i studyjne (widowisko), 2023
  Tytułowe zwierzaki to Rysia ruda ...

  Tytułowe zwierzaki to Rysia ruda kotka i Szymek szop pracz. Mieszkają razem z Michałem, który ma z nimi nie lada kłopoty, bowiem są niesforne i bardzo pomysłowe. Ich szalone koncepcje i wesołe usposobienie sprawiają, że nikt się nie nudzi, a cisza w domu panuje jedynie wtedy, gdy Michał zaczyna czytać swoim zwierzakom książki. Szymek wpada na pomysł obchodów całkowicie nowego święta. Niezbędne są do tego przeróbki autka.

 • 16:00 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 141 (sezon 2 odc. 16) serial historyczny TVP, film fabularny telewizyjny, 2023
  Pożegnanie Trąby. Rok 1422. W ...

  Pożegnanie Trąby. Rok 1422. W Kieżmarku przewodnik Gaspar (Jędrzej Jan Fulara) odzyskuje demaskujący Strasza (Paul Matura) list. Na razie nikt się nie dowie, kto na Wawelu jest szpiegiem Luksemburczyka. Zawisza (Robert Jarociński) spotyka się z Zygmuntem (Wojan Trocki). Zapewnia go, że Jagiełło (Sebastian Skoczeń) nie popiera Zygmunta Korybutowicza. Jagiełło, po podpisaniu pokoju z Krzyżakami, wraca na Wawel. Ucztę, na której Zofia (Maria Pawłowska) i Jadwiga (Maja Szopa) nawet razem tańczą, przerywa wiadomość o śmierci Mikołaja Trąby (Radosław Pazura). Jagiełło bardzo to przeżywa. Zofia zabiera go na trakt, którym Jastrzębiec (Arkadiusz Janiczek) wiezie zwłoki Trąby. W karczmie Lech (Mariusz Jakus) i Sławoj (Arkadiusz Smoleński) pokazują ukradzione fanty. Kto wygra złodziejski pojedynek i zostanie królem krakowskich złodziei? Spytek (Adam Rosa) szuka skradzionego mu płaszcza. Rozpoznaje Lecha.

 • 16:30 Barwy szczęścia - odc. 2943 serial obyczajowy TVP, film fabularny telewizyjny, 2024
  Aldona wspiera Markowską, która jest ...


  Aldona wspiera Markowską, która jest załamana, bo jej córka o mało nie odebrała sobie życia. Tymczasem Ewa i Aleks odwiedzają Ewelinę w szpitalu. Justin robi ostre wymówki Idzie. Oskarża dziewczynę o to, że przez jej relacje z Kornelem i Patrykiem hotel może mieć problemy. Przed Jezierskim seniorem ostrzega dziewczynę także Oliwka - namawia ją za to na związek z Patrykiem. Zirytowana kłopotami Ida postanawia w końcu zerwać obie znajomości - i z ojcem, i z synem. Kasia żali się Vincenzo na Łukasza - uznając, że rodzina wcale nie jest dla jej męża najważniejsza. Sadowski uświadamia sobie, że jego nowy szef - Dwoicki - mógł dopuścić się poważnego oszustwa, przez które doszło do ostatniej awarii. Pracodawcę Sadowskiego bierze poza tym na celownik Modrzycki - podejrzewając, że w firmie doszło do przekrętu. Jaworski po zalaniu osiedla zwraca się o pomoc do Klemensa, gotów na zbiorowy pozew.

 • 17:00 Teleexpress , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 17:20 Gra słów. Krzyżówka - /851/ teleturniej, teleturniej, 2023
 • 17:50 Leśniczówka - odc. 694 serial obyczajowy TVP, film fabularny telewizyjny, 2023
  Konfrontacja z Januszem jest ponad ...
  Konfrontacja z Januszem jest ponad siły Emilii. Choć Daniel nabiera podejrzeń, co do motywacji ojca, winą a sytuację stadniny obarcza Izdebską. Proponuje, że odkupi od niej stajnię. Kasi znów puszczają nerwy. Tym razem złości się na Karolinę za oskarżanie Karcza o sabotowanie turnieju, mimo braku dowodów. Jackowi obrywa się od Magdy za brak zaufania i sceny zazdrości. Diana przyłapuje Piotra na tym, jak czule
  wpatruje się w śpiącą w przychodni Ździebłowską.


 • 18:20 Z Andrusem po Galicji - Bielsko , magazyn, 2019
  Bielsko i Biała były na ...


  Bielsko i Biała były na przestrzeni wieków odrębnymi miastami, leżącymi w dwóch różnych królestwach i krainach. Czy ta róznorodność wpływa na mieszkańców miasta? W filmie m.in. o samochodach, technologii i rzemiośle, muzyce i tańcu.

 • 18:50 Nad Niemnem - Magazyn Polaków na Białorusi , magazyn, 2024
 • 19:10 Studio Lwów magazyn, magazyn, 2024
 • 19:25 Pytanie dnia , dysk./wywiad/debata, 2024
  "Pytanie dnia" to rozmowa i ...

  "Pytanie dnia" to rozmowa i prośba o skomentowanie aktualnych wydarzeń dnia przez zaproszonego gościa. Emisja bezpośrednio po głównym wydaniu programu informacyjnego ma związek z charakterem problematyki poruszanej w każdym odcinku.

 • 19:30 Program informacyjny , serwis informacyjny (dziennik), 2024
  Główne wydanie codziennego programu informacyjnego.

  Główne wydanie codziennego programu informacyjnego.

 • 19:55 Pytanie dnia , dysk./wywiad/debata, 2024
  "Pytanie dnia" to rozmowa i ...

  "Pytanie dnia" to rozmowa i prośba o skomentowanie aktualnych wydarzeń dnia przez zaproszonego gościa. Emisja bezpośrednio po głównym wydaniu programu informacyjnego ma związek z charakterem problematyki poruszanej w każdym odcinku.

 • 20:05 Pogoda , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 20:10 Sport , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 20:25 Ojciec Mateusz s.XXIII - Odc. 302 (Ojciec Mateusz S. XXIII, odc. 12) serial kryminalny TVP, film fabularny telewizyjny, 2020
  Na plebanii zamieszanie, wszyscy czekają ...

  Na plebanii zamieszanie, wszyscy czekają na przyjazd Michała z ciemnoskórą Lucy. Babcia na tę okazję nauczyła się nawet kilku słów po angielsku. Lucy jest przedszkolanką i instruktorką tańca. Dzięki niej Michał nie tylko znalazł stałą pracę, ale zaczął studiować. Domownicy witają ich z radością. Matka Dziubaka jest w Sandomierzu. Ponieważ syn nie odbiera, idzie na komendę i koniecznie chce go widzieć. Nocul mówi jej, że Dziubak jest chory, ma ospę. Razem jadą do jego mieszkania. Michał i Lucy idą na spacer, a potem do klubu. Dziewczyna od razu rusza na parkiet, zaczepia ją pijany Jarek. Michał zamawia piwo i widzi dawną dziewczynę Patrycję z chłopakiem, Mirkiem. Lucy nie może pozbyć się Jarka. Michał rusza na pomoc.

 • 21:15 Ojciec Mateusz s.XXIII - Odc. 303 (Ojciec Mateusz S. XXIII, odc. 13) serial kryminalny TVP, film fabularny telewizyjny, 2020
  Morus znów pojawia się w ...

  Morus znów pojawia się w Sandomierzu, tym razem informuje Możejkę, że razem z zespołem muszą wziąć udział w Konkursie Piosenki Policyjnej Komend Powiatowych, organizowanym pod egidą Komendy Głównej w Warszawie. Komendant nie kryje przerażenia, nie może jednak odmówić by nie stracić stanowiska. Policjanci dzielą się w pary i zaczynają przygotowywać repertuar. Nocul z Dziubakiem proszą o pomoc Mateusza. Mateusz prowadzi nauki przedmałżeńskie. Jedną z par są Andrzej i Eliza. Ona jest wykształconą wokalistką, on bogatym deweloperem. Biznesmen wierzy, że po ślubie ukochana rzuci śpiewanie i zajmie się domem. Kiedy Andrzej widzi na mieście plakaty informujące o koncercie Elizy, jest zły i jedzie do Domu Kultury. Dochodzi do kłótni. Natalia napisała piosenkę dla Nocula i Dziubaka, razem próbują śpiewać na plebanii, Pluskwa przysłuchuje się z zażenowaniem. Wieczorem na posterunek przychodzi Eliza, by pomóc w próbach śpiewu. Pojawiają się też Mateusz i Natalia z niespodzianką. Wszyscy prezentują swoje piosenki. Gibalski z Marczakiem rapują, Możejko wykonuje rzewny utwór. Na widowni Domu Kultury siedzi Morus oraz ubrany w uniform galowy nadinspektor policji. Jest wyraźnie znudzony występami. Ożywia się, gdy na estradzie pojawia się Pluskwa w mundurze policjanta. Na scenie wystąpi również Andrzej Rosiewicz ze znanym przebojem "Chłopcy radarowcy".

 • 22:15 Jedyny taki duet na świecie film dokumentalny, film dokumentalny, 2020
  Filmowa opowieść o jedynym kobiecym ...


  Filmowa opowieść o jedynym kobiecym duecie dyrygenckim na świecie. Zawód dyrygenta to przede wszystkim męska profesja. Istnieją duety męskie, ojciec - syn. Duet matka - córka istnieje tylko w Polsce. Dwie wybitne dyrygentki światowej sławy: Agnieszka Duczmal i jej córka Anna Duczmal - Mróz.

 • 23:10 Teleexpress Extra , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 23:30 Panorama , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 00:00 Gra słów. Krzyżówka - /851/ teleturniej, teleturniej, 2023
 • 00:30 Makłowicz w podróży. Hiszpania (194) - Costa Tropical magazyn kulinarny, magazyn, 2016
  Widok z murów twierdzy w ...

  Widok z murów twierdzy w miejscowości Salobrena doskonale opisuje całą dzisiejszą podróż. Fragment wybrzeża Morza Śródziemnego położony na południe od masywu Sierra Nevada nosi nazwę Costa Tropical. Zgodnie z tą nazwą, miejscowa żyzna nizina, utworzona z materiału nanoszonego w ciągu wieków przez rzekę Guadalfeo, jest idealnym terenem do upraw owoców tropikalnych. Korzenie miasta Salobrena sięgają XII wieku przed Chrystusem. Założyli je Fenicjanie. To, co widać dzisiaj: arabskie białe domy i płaskie dachy, to historia nieco późniejsza. Zaś kute żeliwne kraty i balkony to już Hiszpanie. A wszystko razem to po prostu czysta Andaluzja. Królowie z Alhambry spędzali tutaj lato. W Granadzie upał, a tu ożywcza bryza od morza. Okolice miasta Salobrena słyną z plantacji owoców tropikalnych. Robert udaje się do ogrodu, w którym prosto z drzewa można zjeść mango, awokado, chirimoyę, liczi, kumkwaty i limonkwaty. Inną tropikalną specjalnością regionu jest trzcina cukrowa i wyrabiany z niej rum Montero, czyli górski (jedyny taki w całej Hiszpanii). Degustacja trunku odbywa się w specjalnej salce. Na barze przed Robertem cztery apteczne butle z przezroczystego szkła i cztery kieliszki. Różne kolory trunków. Czysty biały destylat ma 80% alkoholu, jest rozcieńczany do 60%. Rum po leżakowaniu w nowej beczce. Rum ze starej beczki (blady). I wreszcie rum 10 - letni, czyli król rumów wszelakich. W miejscowości Almunecar znajduje się kolejna na Costa Tropical atrakcja historyczno - kulinarna. Jes to fabryka sosu rybnego garum, która przez 800 lat dostarczała tego przysmaku na najbogatsze stoły starożytnego Rzymu. W Almunecar poznamy też przepis na miecznika w sosie pomarańczowym, którego Robert przygotuje na plaży. A potem wprost z tropików udajemy się w śnieżne góry, oddalone raptem o 100 km. Po atrakcjach zjazdowych naszego podróżnika czeka wieczorna uczta w barach tapas. Ale najpierw, na otwartym tarasie baru cydrowego, Robert podziwia zachód słońca i raczy się cydrem. To świetny napój przed kolacją. Przed zachodem słońca nikt w Hiszpanii do kolacji nie siada. A kolację Robert zje w Pradollano. Najpierw uda się do baru La Muralla, której specjalnością są mięsa z rusztu, opalanego węglem drzewnym. Podają tu pinchos, czyli małe porcyjki degustacyjne. Robert spróbuje trzech dań. Do tego wino i oliwa - jak kto chce. Po mięsnych zakąskach z rusztu pora na kolejne tapas - już w innym lokalu. Będą to małże zapiekane z serem brie i pasztet z drobiu. • 01:00 Studio Lwów magazyn, magazyn, 2024
 • 01:20 Przepis dnia s.VI - odc. (30) , kameralne i studyjne (widowisko), 2023
  Sprawdzone receptury na pyszne, proste ...

  Sprawdzone receptury na pyszne, proste i zdrowe dania, którymi zachwycisz rodzinę i znajomych. W odcinku szef kuchni, Jurek Sobieniak przygotowuje jedną potrawę od początku do końca. Podpowiada, jak oszczędzić w kuchni czas i jak efektownie zaprezentować danie.

 • 01:25 Pytanie dnia , dysk./wywiad/debata, 2024
  "Pytanie dnia" to rozmowa i ...

  "Pytanie dnia" to rozmowa i prośba o skomentowanie aktualnych wydarzeń dnia przez zaproszonego gościa. Emisja bezpośrednio po głównym wydaniu programu informacyjnego ma związek z charakterem problematyki poruszanej w każdym odcinku.

 • 01:30 Program informacyjny , serwis informacyjny (dziennik), 2024
  Główne wydanie codziennego programu informacyjnego.

  Główne wydanie codziennego programu informacyjnego.

 • 01:55 Pytanie dnia , dysk./wywiad/debata, 2024
  "Pytanie dnia" to rozmowa i ...

  "Pytanie dnia" to rozmowa i prośba o skomentowanie aktualnych wydarzeń dnia przez zaproszonego gościa. Emisja bezpośrednio po głównym wydaniu programu informacyjnego ma związek z charakterem problematyki poruszanej w każdym odcinku.

 • 02:00 Pogoda , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 02:05 Sport , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 02:15 Rysa dramat, film fabularny kinowy, 2008
  "Obawiam się, że zanika u ...


  "Obawiam się, że zanika u nas poczucie odpowiedzialności za własne czyny, nasze większe i drobniejsze zdrady, nielojalności. Mówimy: wszystko jest ludzkie, wszystko jest normalne, mylimy przestępcę z ofiarą. A przecież, wydawałoby się, jeszcze niedawno ludzie mieli poczucie grzechu albo przynajmniej dyskomfortu moralno - psychicznego. Dziś wartościowanie czynów uważa się za coś nieprzyzwoitego. Mówi się, że człowiek nie ma prawa oceniać postępowania drugiego człowieka. W tej sytuacji nie widzę innego wyjścia, jak zostać twórcą mieszczańskim. Wiem, że to strasznie brzmi, ale spokojnie - to, co nazywam kinem mieszczańskim, odwołuje się do wartości i zasad etycznych, uznaje je za coś rzeczywistego" - mówił po premierze "Rysy" reżyser Michał Rosa.
  W tym wielokrotnie nagradzanym filmie zasadą etyczną, wokół której osnuto fabułę jest lojalność. Podczas rodzinnej uroczystości w mieszkaniu krakowskich intelektualistów Joanny i Jana jeden z gości podrzuca kasetę wideo. Na kasecie nagrany jest fragment programu lokalnej stacji telewizyjnej z udziałem mało znanego historyka, który jednoznacznie sugeruje, że mąż Joanny był przed laty współpracownikiem UB. Miał on rzekomo za zadanie ożenić się z Joanną, by inwigilować poczynania jej ojca, emerytowanego polityka - opozycjonisty z dawnego
  mikołajczykowskiego PSL - u. Jan bagatelizuje całą sprawę, widząc w niej jedynie niską chęć zyskania rozgłosu przez niemającego większych sukcesów badacza. Joanna, żyjąc z mężem pod jednym dachem od czterdziestu lat, również nie daje wiary kasetowym rewelacjom, ale jest o wiele bardziej zbulwersowana. Postanawia odnaleźć historyka z telewizji i zażądać dowodów na jego tezy. Kiedy jej się to wreszcie udaje, okazuje się, że Marczak nie dość, że nie ma wykształcenia historycznego, to jeszcze jest byłym ubekiem z procesem o bicie na koncie. Pomimo to uparcie broni swej wersji o kolaboracji Jana, powołując się na jego własnoręczne deklaracje współpracy, podpisane, kiedy był nastolatkiem. Zdenerwowana Joanna nie rozpoznaje na nich charakteru pisma swego męża. Grozi więc Marczakowi wytoczeniem procesu i wychodzi. Jednak myśl o tym, że fundamentem jej czterdziestoletniego małżeństwa mogłoby być kłamstwo, nie daje jej spokoju. Rozpoczyna prywatne śledztwo, mające rozwiać wątpliwości. Stopniowo też chcąc nie chcąc odsuwa się od męża. Na domiar złego zauważa, że jej zmysły smaku i powonienia zostają wytłumione. Zaniepokojona odwiedza znajomą lekarkę psychiatrę, lecz na pytanie o swoje problemy nie udziela odpowiedzi. Jej próby dotarcia do prawdy o Janie również okazują się bezowocne. Pomimo to nie potrafi zapanować nad rosnącą nieufnością, a nawet fizyczną odrazą do męża. Zaczyna spać w osobnym pokoju, myje spirytusem
  dotykane przez niego klamki, nawet naczynia po wspólnych posiłkach zmywa w gumowych rękawiczkach. Nie mogąc poradzić sobie w nowej sytuacji, bierze urlop na uczelni, gdzie wykłada biologię. Odrzuca chęć pomocy oferowaną przez zaniepokojonego i rozgoryczonego męża, nie reaguje na perswazje znajomych. Wreszcie pewnego dnia nic nikomu nie mówiąc, wybiera wszystkie pieniądze z rodzinnego konta i wyprowadza się z domu.
  Wśród artystycznych inspiracji, mających wpływ na taki a nie inny kształt swego filmu Michał Rosa wskazywał na "Ukryte" Michaela Hanekego. Część krytyki dopatrzyła się też podobieństwa "Rysy" do kinowych psychodram Ingmara Bergmana. Powoływano się na kameralną inscenizację, niemal paradokumentalne zdjęcia, dramat o uniwersalnym znaczeniu rozgrywający się w małżeńskim mikrokosmosie. I wstrzemięźliwość w ferowaniu kategorycznych moralnych wyroków, tak jak często niełatwo ferować je w codziennym życiu, nie powodując
  niczyjej krzywdy.

  Jak pisał branżowy Film: W "Rysie" nie znajdziemy prostych odpowiedzi. Reżyser pokazuje, że każda

 • 03:55 Polacy Światu - . magazyn, magazyn, 2024
 • 04:05 Magazyn Ekspresu Reporterów , magazyn, 2024
  Magazyn Ekspresu Reporterów to wielokrotnie ...

  Magazyn Ekspresu Reporterów to wielokrotnie nagradzany i ceniony przez widzów program reporterski, w którym reporterzy Telewizji Polskiej pokazują życie z jego blaskami, ale i dramatami. Zawsze blisko ludzi. Kultowa marka wraca na dużą antenę pod wodzą Barbary Paciorkowskiej i ulubionego prowadzącego Michała Olszańskiego.


 • 05:00 Barwy szczęścia - odc. 2943 serial obyczajowy TVP, film fabularny telewizyjny, 2024
  Aldona wspiera Markowską, która jest ...


  Aldona wspiera Markowską, która jest załamana, bo jej córka o mało nie odebrała sobie życia. Tymczasem Ewa i Aleks odwiedzają Ewelinę w szpitalu. Justin robi ostre wymówki Idzie. Oskarża dziewczynę o to, że przez jej relacje z Kornelem i Patrykiem hotel może mieć problemy. Przed Jezierskim seniorem ostrzega dziewczynę także Oliwka - namawia ją za to na związek z Patrykiem. Zirytowana kłopotami Ida postanawia w końcu zerwać obie znajomości - i z ojcem, i z synem. Kasia żali się Vincenzo na Łukasza - uznając, że rodzina wcale nie jest dla jej męża najważniejsza. Sadowski uświadamia sobie, że jego nowy szef - Dwoicki - mógł dopuścić się poważnego oszustwa, przez które doszło do ostatniej awarii. Pracodawcę Sadowskiego bierze poza tym na celownik Modrzycki - podejrzewając, że w firmie doszło do przekrętu. Jaworski po zalaniu osiedla zwraca się o pomoc do Klemensa, gotów na zbiorowy pozew.

 • 05:30 Wojownicy czasu - Ostatnia reduta, czyli konfederaci w Zagórzu cykl dokumentalny, film dokumentalny, 2023
  Po śmierci zwycięzcy spod Wiednia, ...

  Po śmierci zwycięzcy spod Wiednia, króla Jana III Sobieskiego na polskim tronie zasiadł wybrany w trybie wolnej elekcji elektor Saksonii z dynastii Wettynów. Wówczas to zaczyna się nieuchronny upadek Rzeczypospolitej, którego finałem są jej trzy rozbiory. Poprzedza je jednak desperacki zryw w obronie wiary i niepodległości - konfederacja barska.

 • 06:00 Zakończenie dnia , bez klasyfikacji, 2024
stacja tv