TVP Rozrywka - Program TV na poniedziałek 11 grudnia 2023

 • 06:15 Zakochaj się w Polsce - odc. 118 Iława magazyn, magazyn, 2018
  Tomasz Bednarek odwiedza Iławę, miasto ...

  Tomasz Bednarek odwiedza Iławę, miasto założone przez Krzyżaków w 1305 roku. Położone jest nad Jeziorakiem, szóstym pod względem powierzchni jeziorem w Polsce. Jednocześnie jest to jezioro najdłuższe, bo liczące ponad 27 kilometrów długości. Iława położona jest w południowej części jeziora, nad przesmykiem dzielącym Jeziorak właściwy od Jezioraka Małego. Po dawnej, średniowiecznej zabudowie miasta ma już prawie śladu; historyczna, zniszczona w wyniku działań Armii Czerwonej, starówka nie została odbudowana. Z tamtych czasów podziwiać możemy jedynie piękny iławski kościół, wzniesiony w pierwszej połowie XIV wieku. Już poza obszarem dawnej, choć jeszcze wtedy istniejącej starówki, w latach 1910 - 1912 wzniesiony został iławski ratusz. Ma neobarokową, rozbudowaną bryłę z charakterystycznymi schodami. Ciekawe są też okolice Iławy, m.in. ruiny XIV - wiecznego zamku w Szymbarku oraz ruiny pałacu w Kamieńcu. Z kolei Susz to niewielkie miasteczko leżące 20 km. od Iławy. Wiekowe i długo otoczone murami, w roku 1945 zostało zniszczone w około osiemdziesięciu procentach. Z najstarszej zabudowy zachowały się fragmenty średniowiecznych murów oraz XIV - wieczny kościół pod wezwaniem świętego Antoniego. Okolice Iławy obfitują w cuda natury; na wyjątkowo długim Jezioraku przyroda ustanowiła jeden z tutejszych rekordów - Wielka Żuława to największa śródlądowa wyspa w Polsce. Leży w granicach Iławy, ma 84 hektary powierzchni, a według legendy zamieszkiwał ją niegdyś, porywający rybaków smok.

 • 06:40 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Placki z krzycy magazyn kulinarny, magazyn, 2023
  W tym odcinku Karol Okrasa ...

  W tym odcinku Karol Okrasa zaprasza widzów na potrawy z mąki z krzycy. Mało kto zna tę nazwę, a oznacza ona jedną z najstarszych genetycznie, nieuszlachetnioną jeszcze formą żyta ozimego. Krzyca była rozpowszechniona na teranie całych Karpat i wiąże się z gospodarką żarową, czyli wypalaniem lasu bądź stepu pod uprawę zboża. Prymitywny system nawożenia popiołem spalonych na miejscu roślin, jak też ręczna obróbka ziemi czy zbiór plonów przy użyciu sierpa były odwiecznymi metodami uprawy krzycy. To archaiczne żyto znane jest też pod gwarowymi określeniami, takimi jak ikrzyca czy skrzyca. Dziś krzyca jest już niemal całkowicie zapomniana, jednak dawniej używano to żyto do produkcji mąki i wypieku delikatnego w smaku pieczywa. Obecnie kłosy krzycy rosną na niewielkich leśnych lub górskich polach i są wykorzystywane jako pasza dla lokalnej zwierzyny. Mimo że roślina ta była w XIX wieku zbożem powszechnie uprawianym w Europie Środkowej, dzisiaj w naszym kraju uprawiają ją jedynie leśne koła łowieckie. Co ciekawe, poza przeznaczeniem paszowym, ziarno tej rośliny doskonale nadaje się do produkcji mąki i wypieku zdrowego pieczywa, które zachowuje świeżość na długo. Krzyca ma wiele odmian, z których najbardziej popularna nosi nazwę żyta świętojańskiego, bo sieje się to zboże w dzień św. Jana. Na szczęście, mąka z krzycy bywa już dostępna, choć zapewne nie wszędzie. Co Karol przygotuje z mąki z krzycy?
  1/ Podpłomyki z krzycy, pieczone na blasze, podane z masłem cebulowym; 2/ Placki ze słoniną i boczkiem, podane z paprykową salsą; 3/ Placuszki z mąki, ziemniaków i ryby podane z filetem z grenadiera panierowanym w mące z krzycy i chrzanowym majonezem.

 • 07:15 Okrasa łamie przepisy - Konkurs na najlepsze piersi magazyn kulinarny, magazyn, 2015
  W kolejnym odcinku Karol Okrasa ...


  W kolejnym odcinku Karol Okrasa zaprosi widzów na kulinarny konkurs. Modne stały się wszelkiego rodzaju konkursy
  na najlepsze pary taneczne, najlepszych wokalistów czy najpiękniejsze modelki, a w swoim programie kulinarnym Karol
  też ogłosi konkurs: na najlepsze piersi, oczywiście drobiowe.
  Dzisiejszy Polak zapytany o drób, wymieni na pierwszym miejscu kurczaka, kaczkę, potem indyka czy gęś. Ale jeszcze
  sto lat temu do drobiu zaliczano także bażanty, kuropatwy, perliczki, przepiórki, cietrzewie czy gołębie. Różnorodność
  wszelkiego ptactwa na stołach naszych przodków była o wiele większa niż jest to obecnie. Dlatego Karol sięgnie
  po popularne dziś piersi kurczaka i kaczki, ale przypomni też widzom dziś zapomniane, ale obecne w polskich książkach
  kulinarnych sprzed stu lat, niezwykle niegdyś cenione piersi z gołębia.
  Karol przygotuje trzy konkursowe potrawy z piersi drobiowych. Pierwszą będą piersi kurczaka z sosem z bazylii i orzechów
  pistacjowych oraz z sałatką z czarnej soczewicy. Druga propozycja to pierś z gołębia w sosie winnym, z puree selerowym
  i wątróbką z kaczki. A trzecie danie to pierś z kaczki z musem z pietruszki.

 • 07:50 Gra słów. Krzyżówka - /790/ teleturniej, teleturniej, 2023
  Codzienny, od poniedziałku do piątku, ...

  Codzienny, od poniedziałku do piątku, teleturniej oparty na formule krzyżówki. Czworo uczestników zmierzy się ze sobą, by zdobyć tytuł finalisty dnia i uzyskać tym samym możliwość wzięcia udziału w finale tygodnia.

 • 08:20 Familiada - odc. 2907 teleturniej, teleturniej, 2023
 • 08:55 Va Banque s.IV - odc. 670 teleturniej, teleturniej, 2023
 • 09:25 Koło fortuny - odc. 1612 ed. 13 teleturniej, teleturniej, 2023
 • 10:05 Wojciech Cejrowski - boso przez świat cykl reportaży, reportaż, 2007
  Odcinek rozpoczyna się życzeniami świątecznymi ...

  Odcinek rozpoczyna się życzeniami świątecznymi i krótką wizytówką ze świątecznie udekorowanych ulic amazońskiego miasta. Wojciech Cejrowski pokazuje nam swoje ulubione miejsca w Iquitos, mieście, które od lat stanowi jego bazę wypadową do wypraw w głąb Amazonii. Ekipa wyposażona w kamerę pokazuje zwykły dzień Wojciecha Cejrowskiego w Iquitos. Obserwujemy utrwalone na taśmie miejsce, gdzie zawsze się zatrzymuje, budki, w których jada śniadanie, znajomego sprzedawcę soków, a także jego biuro - zaprzyjaźnioną kawiarnię, w której urzęduje i w której prowadzi negocjacje z amazońskimi przewodnikami.
  Wojciech Cejrowski przedstawia swojego pierwszego przewodnika i opowiada, dlaczego w Iquitos jest tak mało samochodów. Ale Iquitos kojarzy się także z anarchią. W tym mieście władza państwowa praktycznie nie istnieje. Nie płaci się tu podatków, sanepid nikomu nie zabrania ulicznego handlu, a miejscowe "kasy fiskalne" to po prostu puszki po piwie pełne zarobionych monet.

 • 10:45 Postaw na milion s.XXV - odc. 302 teleturniej, teleturniej, 2022
  Teleturniej dla widzów o stalowych ...  Teleturniej dla widzów o stalowych nerwach. Milion złotych w gotówce, dwóch uczestników i tylko 8 pytań do końca gry - zadanie wydaje się proste, ale czy gracze będą w stanie zachować zimną krew i ocalić milion? Już kolejny sezon w Telewizji Polskiej będzie można oglądać światowy hit firmy Endemol, produkowany w kilkunastu krajach, emocjonujący teleturniej "Postaw na milion". Dwóch dobrze znających się uczestników, rodzina, przyjaciele, partnerzy lub znajomi z pracy stają do gry jako drużyna. Zanim usłyszą pierwsze pytanie, dostaną milion złotych w gotówce. Czy będą umieli go zatrzymać? Zobacz, jak miesza się wiedza, ryzyko i wielkie pieniądze. Wejdź do gry z Łukaszem Nowickim i postaw na milion.

 • 11:35 Postaw na milion s.XXV - odc. 303 teleturniej, teleturniej, 2022
  Teleturniej dla widzów o stalowych ...  Teleturniej dla widzów o stalowych nerwach. Milion złotych w gotówce, dwóch uczestników i tylko 8 pytań do końca gry - zadanie wydaje się proste, ale czy gracze będą w stanie zachować zimną krew i ocalić milion? Już kolejny sezon w Telewizji Polskiej będzie można oglądać światowy hit firmy Endemol, produkowany w kilkunastu krajach, emocjonujący teleturniej "Postaw na milion". Dwóch dobrze znających się uczestników, rodzina, przyjaciele, partnerzy lub znajomi z pracy stają do gry jako drużyna. Zanim usłyszą pierwsze pytanie, dostaną milion złotych w gotówce. Czy będą umieli go zatrzymać? Zobacz, jak miesza się wiedza, ryzyko i wielkie pieniądze. Wejdź do gry z Łukaszem Nowickim i postaw na milion.

 • 12:35 Familiada - odc. 2908 teleturniej, teleturniej, 2023
 • 13:15 Zmiennicy - odc. 9/15 serial TVP, film fabularny telewizyjny, 1986
  Do Warszawy przyjeżdża z Berlina ...

  Do Warszawy przyjeżdża z Berlina Gonschorek, by osobiście dopilnować Kluska i słabych ostatnio interesów narkotykowych. Tymczasem Kasia, która niedawno poznała Jacka i pragnie go odwiedzić w Zatorach, na swoje miejsce w taxi 1313 wprowadza na chwilowe zastępstwo prawdziwego Mariana Koniuszkę, syna swojego poprzedniego chlebodawcy, Jacek nie wie oczywiście, że dziewczyna i jego zmiennik w taxi, to ta sama osoba. Przedstawia Kasi swojego gospodarza Mastalerza oraz poprzedniego właściciela Zator. Na drugi dzień dowiaduje się, że jego zmiennik Marian popełnił podczas swoich kursów szereg wykroczeń drogowych. Tymczasem ze szpitala powraca pierwszy zmiennik Jacka - Stanisław. Awansowany w WTP nie wraca jednak do pracy. Taksówkę w dalszym ciągu prowadzą na zmianę Jacek i Kasia w męskim przebraniu.

 • 14:25 Rodzinka.pl s.V - odc. 106 "Nareszcie sami" serial komediowy TVP, film fabularny telewizyjny, 2013
  Tomek chce pożyczyć od rodziców ...

  Tomek chce pożyczyć od rodziców samochód na dwa tygodnie. Ludwik zgadza się, ale stawia warunek. Tomek musi po drodze odwieźć Kubę i Kacpra na wakacyjny obóz. Natalia i Ludwik zostają sami, ale nie do końca potrafią poradzić sobie z taką wolnością. Sposobem na zabicie czasu bez chłopców okazuje się wspólne malowanie! Maria, biorąc pod uwagę zasłyszaną gdzieś prawdę, że remont to jedna z najczęstszych przyczyn rozwodów, postanawia pomóc Natalii i Ludwikowi. Przyprowadza do Boskich swoją koleżankę Izkę - speca od remontów... Co z tego wyniknie?

 • 15:00 Program rozrywkowy , bez klasyfikacji, 2023
 • 15:25 Życie to Kabaret - Kabaretomaniacy , kameralne i studyjne (widowisko), 2023
 • 16:30 Życie to Kabaret - Kabaretomaniacy , kameralne i studyjne (widowisko), 2023
 • 17:25 Va Banque s.IV - odc. 671 teleturniej, teleturniej, 2023
 • 17:55 Gra słów. Krzyżówka - /791/ teleturniej, teleturniej, 2023
  Codzienny, od poniedziałku do piątku, ...

  Codzienny, od poniedziałku do piątku, teleturniej oparty na formule krzyżówki. Czworo uczestników zmierzy się ze sobą, by zdobyć tytuł finalisty dnia i uzyskać tym samym możliwość wzięcia udziału w finale tygodnia.

 • 18:35 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Żury i zakwasy magazyn kulinarny, magazyn, 2023
  W swojej kolejnej wyprawie kulinarnej ...

  W swojej kolejnej wyprawie kulinarnej Karol Okrasa zaprosi widzów na opowieść o żurach i zakwasach. Kim był wynalazca pieczenia chleba przygotowanego na zakwasie, zapewne nigdy się nie dowiemy. Na pewno takie pieczywo wypiekano już w starożytności. Było ono dużo smaczniejsze niż wypiekane wcześniej płaskie podpłomyki z nieukwaszonej mąki. Zakwas na chleb powstaje z połączenia mąki i wody, w wyniku działania dzikich drożdży i bakterii. Sprawia on, że podczas pieczenia chleb pięknie rośnie, a upieczony ma lepszy smak, aromat i właściwości odżywcze. Starannie przechowywany zakwas może zachować swoje właściwości przez wiele lat. Prawdopodobnie właśnie zakwas chlebowy był punktem wyjścia do stworzenia zup na bazie ukiszonej mąki, znanych w Polsce jako żury. Przygotowywane na bazie mąki żytniej lub pszennej mogły być zarówno postne jak i świąteczne. W tej drugiej wersji łączono je z wywarami mięsnymi i kawałkami mięsiwa czy kiełbasy. Żury popularne są również na Białorusi, Słowacji, w Czechach. Łemkowie przygotowywali z ukiszonej mąki owsianej swoją kiesełycię, czyli żur owsiany. Zupy na bazie ukiszonej mąki to bardzo charakterystyczna potrawy wschodniej Słowiańszczyzny. W tym odcinku Karol spotka się z kolegą, który przygotowuje różne żurki i zakwasy na bazie różnych rodzajów mąki z niezwykłymi dodatkami. Na bazie jego żurków i zakwasów nasz kucharz przygotuje trzy potrawy. 1/ Zupa rybna na bazie żuru z mąki żytniej i zamarynowanego dorsza. 2/ Smażony dorsz w sosie na bazie zakwasu z kiszonych buraków czerwonych. 3/ Smażone w głębokim oleju chrupiące kawałki kaczki, z dodatkiem cebuli i zielonego groszku, podane w sosie na bazie żurku z mąki żytniej i zakwasu z buraków.

 • 19:05 Okrasa łamie przepisy - Zdrowy smak kiszonki magazyn kulinarny, magazyn, 2015
  W tym programie Karol Okrasa ...


  W tym programie Karol Okrasa weźmie na swój kulinarny warsztat różnego rodzaju kiszonki.
  Przez wieki ludzkość zmagała się z problemem przechowywania i konserwacji żywności,
  tak aby w okresach jej nadmiaru zgromadzić zapasy na czasy niedostatku. Solenie, suszenie,
  wędzenie, a także kiszenie pozwalało dłużej korzystać z mięsa, ryb, warzyw czy owoców.
  Ukiszone warzywa są bardziej wartościowe dla naszego organizmu niż produkty surowe.
  Najlepszym przykładem są niezwykle popularne w polskiej kuchni kiszone ogórki i kiszona
  kapusta. Nasi przodkowie kisili także owoce, inne warzywa oraz grzyby. Kiszone grzyby są dziś
  jednak w Polsce zupełnie zapomniane.
  Karol Okrasa postanawia przypomnieć smak zapomnianych kiszonek. Pierwsza potrawa
  to kiszona szynka w sosie z kiszonych grzybów, a druga to zupa na jagnięcinie z kiszonymi
  pomidorami i pieczonymi ziemniakami. Trzecie proponowane danie to dorsz smażony
  z sałatką z kiszonego czosnku i kalafiora.

 • 19:40 Wojciech Cejrowski - boso przez świat cykl reportaży, reportaż, 2008
  Wyprawa do Amazonii, którą Wojciech ...

  Wyprawa do Amazonii, którą Wojciech Cejrowski poznał wyjątkowo dobrze. Zobaczymy opisywane przez Arkadego Fiedlera i sfilmowane przez Stanisława Szwarc-Bronikowskiego okolice rzeki Ukajali. Zweryfikujemy mity o krwiożerczych piraniach. Z autentycznym i przerażającym artefaktem w rękach Wojciech Cejrowski opowie o szokującej tradycji preparacji i zmniejszania ludzkich głów oraz zaprezentuje plemienne dmuchawki służące do polowań - nie tylko na zwierzęta.

 • 20:10 Wojciech Cejrowski - boso przez świat cykl reportaży, reportaż, 2008
  Amazonia wczoraj i dziś w ...

  Amazonia wczoraj i dziś w relacjach Stanisława Szwarc - Bronikowskiego i Wojciecha Cejrowskiego. Ten sam świat oglądany przed czterdziestu laty i dziś, który jednak nie zaginął. Opowieści o życiu i kulturze dzikich plemion, ogromnym bogactwie fauny i flory, o jaguarach, wężach, motylach i kapibarach.

 • 20:50 Postaw na milion s.XIII - odc. 146 teleturniej, teleturniej, 2016
 • 21:50 Postaw na milion s.XIII - odc. 147 teleturniej, teleturniej, 2016
 • 22:45 Polska jest piękna program rozrywkowy, artystyczne/estradowe (widowisko), 2023
  Plenerowe widowisko muzyczne "Polska jest ...

  Plenerowe widowisko muzyczne "Polska jest piękna". Razem z publicznością popularne gwiazdy muzyki, seriali i telewizji przemierzą najpiękniejsze zakątki naszego kraju. W atmosferę wydarzenia wprowadzą wszystkich niezapomniane polskie przeboje, m.in.: "Lubię wracać tam, gdzie byłem", "Radość najpiękniejszych lat", "Powrócisz tu" czy "Kolorowe jarmarki". Wykonają je popularni artyści m.in.: Marek Piekarczyk, Danuta Błażejczyk, Alicja Węgorzewska, Karolina Lizer, Krzysztof Prusik, Krystyna Giżowska, Dagmara Bryzek, Paula, Maja Hyży i Antek Smykiewicz.
  Podczas programu prowadzący łączyć się będą z różnymi miastami Polski. Zaproszone gwiazdy przypomną ukochane miejsca z dzieciństwa i te, do których wciąż powracają. Program poprowadzą: Anna Popek, Aleksander Sikora, Małgorzata Tomaszewska, Ida Nowakowska-Herndon, Rafał Patyra.

 • 00:50 Koło fortuny - odc. 1611 ed. 13 teleturniej, teleturniej, 2023
 • 01:25 Koło fortuny - odc. 1603 ed. 13 teleturniej, teleturniej, 2023
 • 02:10 Życie to Kabaret - Kabaretomaniacy , kameralne i studyjne (widowisko), 2021
 • 03:15 Życie to Kabaret - Kabaretomaniacy , kameralne i studyjne (widowisko), 2021
 • 04:15 Hity wszech czasów - odc 52 magazyn muzyczny, kameralne i studyjne (widowisko), 2022
 • 05:10 Zakończenie dnia , bez klasyfikacji, 2023
stacja tv