TVP Rozrywka - Program TV na środę 13 grudnia 2023

 • 06:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 120 Ostrowiec Świętokrzyski magazyn, magazyn, 2018
  Tomasz Bednarek odwiedza Ostrowiec Świętokrzyski ...

  Tomasz Bednarek odwiedza Ostrowiec Świętokrzyski - miasto, w którym kluczową rolę odegrało hutnictwo. Początki tego przemysłu sięgają tutaj pierwszej połowy XIX wieku, kiedy powstały dwa zakłady wielkopiecowe, na długie lata determinując losy miasta i jego mieszkańców. Intensywny rozwój huty nazywanej wówczas Zakładami Ostrowieckimi to okres dwudziestolecia międzywojennego, kiedy produkowano dla strategicznych gałęzi przemysłu m.in. stoczniowego i zbrojeniowego. W tym czasie Ostrowiec stał się ważnym ośrodkiem Centralnego Okręgu Przemysłowego flagowej inwestycji II Rzeczpospolitej. Ślady hutniczych tradycji widać też w okolicy - ruiny walcowni w Nietulisku Dużym to gratka dla wszystkich miłośników zabytków industrialnych. Zwiedzającym Ostrowiec warto polecić dawną cukrownię Częstocice, gdzie pielęgnowana jest pamięć o polskim cukrownictwie. Dawny browar to z kolei architektoniczna perełka, która właśnie poddawana jest gruntownej rewitalizacji. Znajdujący się nieopodal centrum kirkut to dziś jedyna pozostałość po społeczności żydowskiej, która pod koniec XIX wieku stanowiła ponad 80% mieszkańców miasta. Ciekawa jest też barokowa kolegiata św. Michała Archanioła oraz zbudowany w stylu zakopiańskim drewniany kościół nazywany fabrycznym. Prawdziwą perłą turystyczną są pobliskie Krzemionki - kompleks prahistorycznych kopalni krzemienia pasiastego to jeden z najciekawszych i największych obiektów tego typu na świecie. Jego wyjątkowość wynika z doskonale zachowanych hałd górniczych i zagłębień poszybowych, a zwłaszcza podziemi kopalń, które pomimo upływu tysięcy lat dotrwały do naszych czasów w prawie niezmienionym stanie. Cały kompleks został uznany za pomnik historii RP.

 • 06:45 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Trzy omlety magazyn kulinarny, magazyn, 2023
  W kolejnej wyprawie kulinarnej Karol ...

  W kolejnej wyprawie kulinarnej Karol Okrasa zaprasza widzów na opowieść o omletach. Ponoć omlety jadali już starożytni Persowie i Rzymianie. Samo słowo omlet pochodzi od francuskiego omelette i znane było już od połowy XVI wieku. Słynna książka "La cuisiniere bourgeoise", czyli Kucharka mieszczańska z 1746 roku zawiera wiele przepisów na omlet. Jej polskie tłumaczenie Wojciecha Wielądki pod nazwą "Kucharz doskonały", także podaje przepis na omlet, ale jeszcze pod francuską nazwą. Legenda głosi, że wielką miłośniczką omletów była królowa Marysieńka, żona króla Jana III Sobieskiego i córka francuskiego markiza. W XIX wieku autor pierwszych polskich bestselerów kulinarnych, Jan Szyttler zostawił po sobie liczne przepisy na omlet, w tym nawet na omlet ze śledziami. Dziś omlet, choć z prostych składników, może być za sprawą wykonania i wykwintnych dodatków daniem niezwykle wytwornym. Dobry omlet wymaga ręki mistrza. Dziś omlety są potrawami popularnymi nie tylko we Francji, ale i na całym świecie od Hiszpanii i Włoch poczynając, na Iranie, Indiach i Japonii kończąc. Propozycje Karola: 1/ piankowy omlet grzybek z konfiturą z wędzonych jabłek; 2/ omlet, we francuskim stylu, nadziany farszem z pieczonego karmazyna i podsmażonych warzyw i podany z ostrym sosem; 3/ omlet z kompozycją z warzyw w orientalnym stylu i podany z sosem z awokado.

 • 07:15 Okrasa łamie przepisy - Za króla Sasa łyżką kiełbasa magazyn kulinarny, magazyn, 2015
  Znane jest wszystkim powiedzenie: Za ...


  Znane jest wszystkim powiedzenie: Za króla Sasa, jedz, pij i popuszczaj pasa, opisujące wystawne i obfite uczty
  naszych przodków w czasach saskich. Ale już znacznie mniej znany jest dalszy ciąg: Za króla Sasa, łyżką kiełbasa.
  Odnosi się ono do bardzo popularnej wówczas potrawy zwanej wereszczaką. Ta nazwa pochodziła ponoć od nazwiska
  kucharza króla Augusta III i oznaczała kiełbasę w ostrym sosie z cebuli i piwa. Dlatego właśnie w tym odcinku Karol
  Okrasa przypomni tę zapomnianą już dziś, a niegdyś bardzo lubianą polską potrawę i zaprosi widzów na dania
  z polskiej kiełbasy.
  Jak zwykle Karol przygotuje smakowite potrawy. Pierwszą będzie wariacja na temat wereszczaki, czyli duszona
  jagnięcina z białą kiełbasą, burakami i piwem, podana z żytnimi plackami. Druga propozycja to biała kiełbasa w sosie
  z brokułami i szarymi kluskami z ziemniaków. A trzecia potrawa to filety z gładzicy, bardziej znanej jako flądra
  z gulaszem z soczewicy i białej kiełbasy.

 • 07:50 Gra słów. Krzyżówka - /792/ teleturniej, teleturniej, 2023
  Codzienny, od poniedziałku do piątku, ...

  Codzienny, od poniedziałku do piątku, teleturniej oparty na formule krzyżówki. Czworo uczestników zmierzy się ze sobą, by zdobyć tytuł finalisty dnia i uzyskać tym samym możliwość wzięcia udziału w finale tygodnia.

 • 08:20 Familiada - odc. 2909 teleturniej, teleturniej, 2023
 • 08:55 Va Banque s.IV - odc. 672 teleturniej, teleturniej, 2023
 • 09:25 Koło fortuny - odc. 1614 ed. 13 teleturniej, teleturniej, 2023
 • 10:05 Wojciech Cejrowski - boso przez świat cykl reportaży, reportaż, 2008
  Tym razem Wojciech Cejrowski udaje ...

  Tym razem Wojciech Cejrowski udaje się z wizytą do wioski Indian amazońskich. Opowiada o indiańskich sposobach przetrwania w dżungli: pokazuje, jak powstają łuki i strzały, w jaki sposób Indianie wykorzystują tytoń. Jest to widok dość zaskakujący. Wreszcie krok po kroku śledzimy obrzęd żaby, czyli sapo. Obserwujemy m. in. moment polowania na jadowitą żabę oraz sposób, w jaki jej trucizna działa na człowieka.

 • 10:45 Postaw na milion s.XIII - odc. 148 teleturniej, teleturniej, 2016
 • 11:40 Postaw na milion s.XIII - odc. 149 teleturniej, teleturniej, 2016
 • 12:35 Familiada - odc. 2910 teleturniej, teleturniej, 2023
 • 13:15 Zmiennicy - odc. 11/15 serial TVP, film fabularny telewizyjny, 1986
  Zmiennicy nie mogą wyplątać się ...

  Zmiennicy nie mogą wyplątać się z kłopotów, jakich przysparzają im uciążliwi pasażerowie ich taksówki. Klusek i Gonschorek usiłują namówić Jacka do złożenia fałszywych zeznań w sądzie w sprawie o porwanie taxi 1313. Kasia, jako Marian Koniuszko, bierze udział w ryzykownej mistyfikacji, próbując pomóc przyjaciołom Jacka Parzydlaka w rozwiązaniu ich problemów mieszkaniowych. Tymczasem redaktor Lusia i awangardowy pisarz Oborniak, którzy odtworzyli zaginioną powieść, stają wobec nowych i niespodziewanych okoliczności związanych ze "zmartwychwstaniem" autora.

 • 14:20 Rodzinka.pl s.V - odc. 108 "Zazdrość" serial komediowy TVP, film fabularny telewizyjny, 2013
  Natalia i Magda próbują oderwać ...

  Natalia i Magda próbują oderwać Tomka od telefonu, ale kiepsko im to wychodzi. Do Kacpra przychodzi Zosia z Jankiem, opowiada o nim same dobre rzeczy, żeby wzbudzić zazdrość w Kacprze. Chłopcy jednak po chwili ignorują Zosię całkowicie zajęci grą. Wszyscy kłócą się o to, jaki film oglądać w telewizji. Bolo chwali do Tomka Natalię, mówi, że jest bardzo ładna. Natalia słyszy to, a później zostaje z Bolem sam na sam. Z niezręcznej sytuacji ratuje ją Ludwik. W środku nocy próbuje pomóc Kacprowi, ma skleić wiatrak do szkoły, ale przerywa mu przyjście Natalii. Kacper przychodzi po swój wiatrak rano i okazuje się, że jest niedokończony.

 • 14:55 Rodzinka.pl s.V - odc. 109 "Pierwsze mieszkanie" serial komediowy TVP, film fabularny telewizyjny, 2013
  Kacper opowiada rodzicom o swoim ...

  Kacper opowiada rodzicom o swoim nowym supernauczycielu, który uczył ich o longboardach. Tomek szykuje się do wyprowadzki, a Ludwik planuje urządzenie pokoju po nim. Kacper i Kuba kłócą się, który z nich ma ładniejsze ubrania i nie zauważając pomagają Natalii je składać. Natalia przychodzi z pracy zdenerwowana, bo w pralni został zniszczony jej ulubiony płaszcz. Natalia denerwuje się, że Ludwik oglądał z Kacprem horror. Po chwili jednak zmienia zdanie... Kacper i Zosia wymyślają sprytny sposób na odrabianie lekcji. Kuba jedzie na działkę do nowej dziewczyny. Kacper wychodzi na imprezę, a Tomek rozmawia z rodzicami o jego wychowaniu i dyscyplinie.

 • 15:30 Życie to Kabaret - Kabaretomaniacy , kameralne i studyjne (widowisko), 2023
 • 16:30 Życie to Kabaret - Kabaretomaniacy , kameralne i studyjne (widowisko), 2023
 • 17:25 Va Banque s.IV - odc. 673 teleturniej, teleturniej, 2023
 • 17:55 Gra słów. Krzyżówka - /793/ teleturniej, teleturniej, 2023
  Codzienny, od poniedziałku do piątku, ...

  Codzienny, od poniedziałku do piątku, teleturniej oparty na formule krzyżówki. Czworo uczestników zmierzy się ze sobą, by zdobyć tytuł finalisty dnia i uzyskać tym samym możliwość wzięcia udziału w finale tygodnia.

 • 18:35 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Polskie wersje światowej klasyki. magazyn kulinarny, magazyn, 2023
  Tym razem Karol Okrasa zaprosi ...

  Tym razem Karol Okrasa zaprosi widzów na zabawę kulinarną, w której pokaże, jak spolszczyć klasyczne dania światowej kuchni ulicznej, czyli tzw. streetfoodu. Polacy coraz częściej podróżują po świecie i wielu bywalców najodleglejszych zakątków na pewno zetknęło się z tak popularnymi daniami, serwowanymi przez uliczne jadłodajnie jak chińskie bułeczki gotowane na parze bao, wietnamską zupę pho czy sławne belgijskie frytki z majonezem. Choć dziś kuchnia uliczna kojarzy nam się przede wszystkim z egzotycznymi miastami świata, to przecież w dawnej Polsce chętnie żywiono się na ulicy. XVIII - wieczni podróżnicy barwnie opisują możliwości posilenia się w Warszawie pod gołym niebem, czego dowodem jest piękna rycina Jana Piotra Norblina przedstawiająca kobietę sprzedającą flaki pod kolumną Zygmunta. A w orientalnych, ulicznych daniach odszukać możemy wiele podobieństw do rodzimej kuchni. Bo czyż bułeczka bao nie przypomina choć trochę poznańskiej buchty na parze z kaczką i modrą kapustą. A czy wietnamska zupa pho nie jest kuzynką naszego niedzielnego rosołu? Bawiąc się różnicami i podobieństwami dań światowej klasyki kuchni ulicznej i sztandarowymi pozycjami polskiej kuchni regionalnej nasz kucharz przygotuje ciekawe potrawy. 1/ drożdżowa bułeczka na parze podsmażona i podana z aromatyczną sałatką z mięsa z rosołu z pikantnym sosem; 2/ doprawiony orientalnie rosół z uda kurczaka, kaczki i ogona wołowego podany z makaronem ze szczypiorkowego naleśnika; 3/ frytki z podlaskiej babki ziemniaczanej podane z cebulką, serem i jogurtowym sosem.

 • 19:05 Okrasa łamie przepisy - Niezwykłe dania z ryb magazyn kulinarny, magazyn, 2015
  Tym razem Karol wyruszy do ...


  Tym razem Karol wyruszy do Iławy, gdzie w miejscowym hotelu szefem kuchni jest jego przyjaciel Grzegorz
  Labuda. Pan Grzegorz jest autorem książek kulinarnych o dawnej kuchni polskiej. Wspólnie z Karolem zaproszą
  widzów na historyczne dania z Iławy i regionu Pomorza, gdzie obecny szef kuchni spędził dzieciństwo.
  Pierwsza proponowana potrawa to słynny iławski węgorz na niebiesko, duszony w warzywach, z sosem holenderskim.
  Na tegoż węgorza na niebiesko do restauracji w iławskim ratuszu przed pierwszą wojną światową przyjeżdżali
  smakosze z dalekiego Królewca i Berlina. Druga propozycja, inspirowana kuchnią kaszubską, to marynowane śledzie
  z wątróbką z dorsza. Trzecie danie również pochodzi z Pomorza. To smażone policzki dorszowe z selerem.

 • 19:40 Wojciech Cejrowski - boso przez świat cykl reportaży, reportaż, 2008
  Wojciech Cejrowski wprowadza widzów w ...

  Wojciech Cejrowski wprowadza widzów w świat zakazów - tabu, jednego z głównych składników wierzeń i praktyk kultowych ludów Melanezji. Opowiada o roli i znaczeniu wodza w systemie organizacji plemiennej. Okiem kamery Stanisława Szwarc-Bronikowskiego poznajemy Wyspy Trobrianda opisane w latach 20. ubiegłego wieku przez wybitnego polskiego antropologa Bronisława Malinowskiego. Dowiemy się, na czym polega system matrylinearny, odwiedzimy święte miejsca, zobaczymy plemienne tańce i tradycyjne obrzędy wypędzania duchów praktykowane przez wyspiarzy.

 • 20:10 Wojciech Cejrowski - boso przez świat cykl reportaży, reportaż, 2008
  Wojciech Cejrowski podróżuje po małych ...

  Wojciech Cejrowski podróżuje po małych wyspach na Oceanie Spokojnym, które są określane mianem "wysp szczęśliwych". Życie tu nie zmusza do codziennej walki o pożywienie. Klimat jak i żyzna, wulkaniczna gleba sprawiają, że owoce i warzywa praktycznie rosną same, a czyste rzeki oraz ocean dostarczają mieszkańcom mnóstwa ryb. To istny raj na ziemi. Niestety, wszystko to sprawia, że tubylcy są nad wyraz leniwi.

 • 20:50 Postaw na milion s.XIII - odc. 150 teleturniej, teleturniej, 2016
 • 21:45 Postaw na milion s.XIII - odc. 151 teleturniej, teleturniej, 2016
 • 22:45 Rolnik szuka żony seria 10 - /12/ reality show, reality show, 2023
  Nadchodzi finał programu. Po około ...

  Nadchodzi finał programu. Po około dwóch miesiącach bez kamer Marta spotyka się ponownie z piątką rolników oraz uczestnikami, którzy byli na gospodarstwach. Opowiadają o tym, co wydarzyło się w ich życiu od momentu wyjazdu kamer. Jest to też okazja, aby powspominać najciekawsze momenty i wyjaśnić nieporozumienia. Jeśli dzięki programowi którejś parze udało się stworzyć związek, opowiadają o swoich planach na przyszłość.

 • 23:50 Szansa na sukces. Opole 2024 - odc. (9) Jubileusz 30 widowisko muzyczne, artystyczne/estradowe (widowisko), 2023
  Widzów Dwójki czeka wspaniała muzyczna ...

  Widzów Dwójki czeka wspaniała muzyczna uczta "Szansa na Sukces. Opole 2024", którą poprowadzi Marek Sierocki. Formuła Szansy na Sukces. Opole 2024 nawiązuje do pierwszego polskiego muzycznego show autorstwa Elżbiety Skrętkowskiej, którego kolejne odcinki widzowie przez dziewiętnaście lat oglądali w Dwójce. Uczestnicy programu wybiorą rodzaj podkładu muzycznego i wykonają utwory artysty, który oceni ich wokalne umiejętności. Dla każdego debiutanta Marek Sierocki wylosuje utwór z listy piosenek wykonawcy goszczącego w programie. Laureaci poszczególnych odcinków zostaną zaproszeni do finałowego koncertu w trakcie którego jury wybierze zwycięzcę. Nagrodą główną będzie udział w Debiutach podczas 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

 • 01:00 Koło fortuny - odc. 1613 ed. 13 teleturniej, teleturniej, 2023
 • 01:40 Koło fortuny - odc. 1605 ed. 13 teleturniej, teleturniej, 2023
 • 02:25 Życie to Kabaret - 10 , artystyczne/estradowe (widowisko), 2014
 • 03:40 Życie to Kabaret - 10 , artystyczne/estradowe (widowisko), 2014
 • 04:45 Hity wszech czasów - odc 54 magazyn muzyczny, kameralne i studyjne (widowisko), 2022
 • 05:45 Zakończenie dnia , bez klasyfikacji, 2023
stacja tv