TVP Rozrywka - Program TV na wtorek 12 grudnia 2023

  • 06:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 119 Gniezno magazyn, magazyn, 2018
    Tomasz Bednarek odwiedza Gniezno - ...

    Tomasz Bednarek odwiedza Gniezno - jeden z najważniejszych ośrodków w czasach tworzenia polskiej państwowości. To właśnie tu na Wzgórzu Lecha stanął gród, który z czasem stał się siedzibą władców piastowskich i miejscem ich koronacji. Ufundowana w tym miejscu pierwsza kamienna świątynia przez kolejne wieki była rozbudowywana. Z czasem - po ostatniej gnieźnieńskiej koronacji - podjęto decyzję o budowie katedry gotyckiej, która do dziś góruje nad Gnieznem, a w 1994 roku została wpisana na listę Pomników Historii RP. W skansenie archeologicznym w podziemiach katedry możemy obejrzeć romańskie grobowce oraz kamienne fundamenty stojących w tym miejscu przed wiekami świątyń. Mieści się tu również nekropolia prymasów Polski związanych z Gnieznem. Najstarszym jest domniemany grób pierwszego arcybiskupa gnieźnieńskiego i przyrodniego brata św. Wojciecha Radzima Gaudentego, w nowszych spoczywają prymasi Polski, m.in. znany bajkopisarz i poeta arcybiskup Ignacy Krasicki. W katedrze znajduje się sarkofag z relikwiami św. Wojciecha oraz słynne Drzwi Gnieźnieńskie - jeden z nielicznych zachowanych zabytków sztuki romańskiej w Polsce. Na odlanych z brązu skrzydłach, w osiemnastu kwaterach, przedstawiono sceny z życia św. Wojciecha. W Gnieźnie warto też odwiedzić Muzeum Archidiecezjalne, w którym znajduje się jeden z najbogatszych skarbców kościelnych w Polsce, Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz Muzeum Zabytków Kultury Technicznej, zlokalizowane w dawnych koszarach 12. Regimentu Dragonów.


  • 06:40 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Żury i zakwasy magazyn kulinarny, magazyn, 2023
    W swojej kolejnej wyprawie kulinarnej ...

    W swojej kolejnej wyprawie kulinarnej Karol Okrasa zaprosi widzów na opowieść o żurach i zakwasach. Kim był wynalazca pieczenia chleba przygotowanego na zakwasie, zapewne nigdy się nie dowiemy. Na pewno takie pieczywo wypiekano już w starożytności. Było ono dużo smaczniejsze niż wypiekane wcześniej płaskie podpłomyki z nieukwaszonej mąki. Zakwas na chleb powstaje z połączenia mąki i wody, w wyniku działania dzikich drożdży i bakterii. Sprawia on, że podczas pieczenia chleb pięknie rośnie, a upieczony ma lepszy smak, aromat i właściwości odżywcze. Starannie przechowywany zakwas może zachować swoje właściwości przez wiele lat. Prawdopodobnie właśnie zakwas chlebowy był punktem wyjścia do stworzenia zup na bazie ukiszonej mąki, znanych w Polsce jako żury. Przygotowywane na bazie mąki żytniej lub pszennej mogły być zarówno postne jak i świąteczne. W tej drugiej wersji łączono je z wywarami mięsnymi i kawałkami mięsiwa czy kiełbasy. Żury popularne są również na Białorusi, Słowacji, w Czechach. Łemkowie przygotowywali z ukiszonej mąki owsianej swoją kiesełycię, czyli żur owsiany. Zupy na bazie ukiszonej mąki to bardzo charakterystyczna potrawy wschodniej Słowiańszczyzny. W tym odcinku Karol spotka się z kolegą, który przygotowuje różne żurki i zakwasy na bazie różnych rodzajów mąki z niezwykłymi dodatkami. Na bazie jego żurków i zakwasów nasz kucharz przygotuje trzy potrawy. 1/ Zupa rybna na bazie żuru z mąki żytniej i zamarynowanego dorsza. 2/ Smażony dorsz w sosie na bazie zakwasu z kiszonych buraków czerwonych. 3/ Smażone w głębokim oleju chrupiące kawałki kaczki, z dodatkiem cebuli i zielonego groszku, podane w sosie na bazie żurku z mąki żytniej i zakwasu z buraków.

  • 07:15 Okrasa łamie przepisy - Zdrowy smak kiszonki magazyn kulinarny, magazyn, 2015
    W tym programie Karol Okrasa ...


    W tym programie Karol Okrasa weźmie na swój kulinarny warsztat różnego rodzaju kiszonki.
    Przez wieki ludzkość zmagała się z problemem przechowywania i konserwacji żywności,
    tak aby w okresach jej nadmiaru zgromadzić zapasy na czasy niedostatku. Solenie, suszenie,
    wędzenie, a także kiszenie pozwalało dłużej korzystać z mięsa, ryb, warzyw czy owoców.
    Ukiszone warzywa są bardziej wartościowe dla naszego organizmu niż produkty surowe.
    Najlepszym przykładem są niezwykle popularne w polskiej kuchni kiszone ogórki i kiszona
    kapusta. Nasi przodkowie kisili także owoce, inne warzywa oraz grzyby. Kiszone grzyby są dziś
    jednak w Polsce zupełnie zapomniane.
    Karol Okrasa postanawia przypomnieć smak zapomnianych kiszonek. Pierwsza potrawa
    to kiszona szynka w sosie z kiszonych grzybów, a druga to zupa na jagnięcinie z kiszonymi
    pomidorami i pieczonymi ziemniakami. Trzecie proponowane danie to dorsz smażony
    z sałatką z kiszonego czosnku i kalafiora.

  • 07:50 Gra słów. Krzyżówka - /791/ teleturniej, teleturniej, 2023
    Codzienny, od poniedziałku do piątku, ...

    Codzienny, od poniedziałku do piątku, teleturniej oparty na formule krzyżówki. Czworo uczestników zmierzy się ze sobą, by zdobyć tytuł finalisty dnia i uzyskać tym samym możliwość wzięcia udziału w finale tygodnia.

  • 08:20 Familiada - odc. 2908 teleturniej, teleturniej, 2023
  • 08:50 Va Banque s.IV - odc. 671 teleturniej, teleturniej, 2023
  • 09:25 Koło fortuny - odc. 1613 ed. 13 teleturniej, teleturniej, 2023
  • 10:05 Wojciech Cejrowski - boso przez świat cykl reportaży, reportaż, 2007
    Wojciech Cejrowski opowiada o tym, ...

    Wojciech Cejrowski opowiada o tym, jak ludzie żyją w Amazonii. Na początek odwiedza członków pewnego plemienia. Jeszcze 40 lat temu taka wizyta byłaby niemożliwa. To bardzo groźne plemię, którego niektórzy przedstawiciele nawet do dziś pozostali kanibalami. Wojciech Cejrowski opowiada o amazońskich domach, pokazuje, w jaki sposób pozyskuje się tam deski, co i jak się gotuje. Dowiemy się również, dlaczego Indianie wykonują tatuaże na twarzach, a także... po co porywają dzieci.




  • 10:40 Postaw na milion s.XIII - odc. 146 teleturniej, teleturniej, 2016
  • 11:35 Postaw na milion s.XIII - odc. 147 teleturniej, teleturniej, 2016
  • 12:35 Familiada - odc. 2909 teleturniej, teleturniej, 2023
  • 13:15 Zmiennicy - odc. 10/15 serial TVP, film fabularny telewizyjny, 1986
    Dowiedziawszy się o śmierci znanego ...

    Dowiedziawszy się o śmierci znanego powieściopisarza Jana Oborniaka, redaktor naczelny wydawnictwa "Opoka", Samelko oraz pani redaktor Lusia zamierzają jak najszybciej wydać jego ostatnie dzieło "Krzyk ciszy". Okazuje się jednak, że rękopis zaginął. Redaktor Lusia udaje się na poszukiwania. Korzysta z usług taxi nr 1313. Kasia, przebrana jak zwykle za Mariana oraz Lusia docierają do rodzinnego domu autora. Ale ich perypetie tu się nie kończą.


  • 14:20 Rodzinka.pl s.V - odc. 107 "Wyścigi" serial komediowy TVP, film fabularny telewizyjny, 2013
    Natalia i Ludwik są nadal ...

    Natalia i Ludwik są nadal sami. Łączą się z Kubą i Kacprem przez internet i dowiadują się, że chłopcy mieli już na obozie kilka ciekawych przygód. Natalia chce jak najszybciej zabrać ich stamtąd, ale zmienia zdanie, gdy okazuje się, że jedyne, za czym chłopcy tęsknią, to kieszonkowe. Tomek ma pierwszy raz głosować w wyborach i wspólnie z Maćkiem i Bolem zastanawiają się, czy ma to jakikolwiek sens. Ludwika i Natalię do wyborów zaciąga Zosia. Lepsze atrakcje fundują im za to Maria z Markiem, którzy zabierają ich na wyścigi konne. Dżokej zdradza Natalii i Marii niezawodny sposób na duże pieniądze.

  • 14:55 Program rozrywkowy , bez klasyfikacji, 2023
  • 15:25 Rolnik szuka żony seria 10 - /11/ reality show, reality show, 2023
    Rolnicy i ich drugie połówki ...

    Rolnicy i ich drugie połówki spędzają dwa dni w uroczym miejscu. Razem zwiedzają okolicę, korzystają z lokalnych atrakcji, odpoczywają, jedzą romantyczną kolację i cieszą się swoim towarzystwem. Często rozmawiają o tym, jakie są ich plany na najbliższą przyszłość.

  • 16:30 Życie to Kabaret - Kabaretomaniacy , kameralne i studyjne (widowisko), 2020
  • 17:25 Va Banque s.IV - odc. 672 teleturniej, teleturniej, 2023
  • 17:55 Gra słów. Krzyżówka - /792/ teleturniej, teleturniej, 2023
    Codzienny, od poniedziałku do piątku, ...

    Codzienny, od poniedziałku do piątku, teleturniej oparty na formule krzyżówki. Czworo uczestników zmierzy się ze sobą, by zdobyć tytuł finalisty dnia i uzyskać tym samym możliwość wzięcia udziału w finale tygodnia.

  • 18:30 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Trzy omlety magazyn kulinarny, magazyn, 2023
    W kolejnej wyprawie kulinarnej Karol ...

    W kolejnej wyprawie kulinarnej Karol Okrasa zaprasza widzów na opowieść o omletach. Ponoć omlety jadali już starożytni Persowie i Rzymianie. Samo słowo omlet pochodzi od francuskiego omelette i znane było już od połowy XVI wieku. Słynna książka "La cuisiniere bourgeoise", czyli Kucharka mieszczańska z 1746 roku zawiera wiele przepisów na omlet. Jej polskie tłumaczenie Wojciecha Wielądki pod nazwą "Kucharz doskonały", także podaje przepis na omlet, ale jeszcze pod francuską nazwą. Legenda głosi, że wielką miłośniczką omletów była królowa Marysieńka, żona króla Jana III Sobieskiego i córka francuskiego markiza. W XIX wieku autor pierwszych polskich bestselerów kulinarnych, Jan Szyttler zostawił po sobie liczne przepisy na omlet, w tym nawet na omlet ze śledziami. Dziś omlet, choć z prostych składników, może być za sprawą wykonania i wykwintnych dodatków daniem niezwykle wytwornym. Dobry omlet wymaga ręki mistrza. Dziś omlety są potrawami popularnymi nie tylko we Francji, ale i na całym świecie od Hiszpanii i Włoch poczynając, na Iranie, Indiach i Japonii kończąc. Propozycje Karola: 1/ piankowy omlet grzybek z konfiturą z wędzonych jabłek; 2/ omlet, we francuskim stylu, nadziany farszem z pieczonego karmazyna i podsmażonych warzyw i podany z ostrym sosem; 3/ omlet z kompozycją z warzyw w orientalnym stylu i podany z sosem z awokado.

  • 19:05 Okrasa łamie przepisy - Za króla Sasa łyżką kiełbasa magazyn kulinarny, magazyn, 2015
    Znane jest wszystkim powiedzenie: Za ...


    Znane jest wszystkim powiedzenie: Za króla Sasa, jedz, pij i popuszczaj pasa, opisujące wystawne i obfite uczty
    naszych przodków w czasach saskich. Ale już znacznie mniej znany jest dalszy ciąg: Za króla Sasa, łyżką kiełbasa.
    Odnosi się ono do bardzo popularnej wówczas potrawy zwanej wereszczaką. Ta nazwa pochodziła ponoć od nazwiska
    kucharza króla Augusta III i oznaczała kiełbasę w ostrym sosie z cebuli i piwa. Dlatego właśnie w tym odcinku Karol
    Okrasa przypomni tę zapomnianą już dziś, a niegdyś bardzo lubianą polską potrawę i zaprosi widzów na dania
    z polskiej kiełbasy.
    Jak zwykle Karol przygotuje smakowite potrawy. Pierwszą będzie wariacja na temat wereszczaki, czyli duszona
    jagnięcina z białą kiełbasą, burakami i piwem, podana z żytnimi plackami. Druga propozycja to biała kiełbasa w sosie
    z brokułami i szarymi kluskami z ziemniaków. A trzecia potrawa to filety z gładzicy, bardziej znanej jako flądra
    z gulaszem z soczewicy i białej kiełbasy.

  • 19:40 Wojciech Cejrowski - boso przez świat cykl reportaży, reportaż, 2008
    Amazonia wczoraj i dziś w ...

    Amazonia wczoraj i dziś w relacjach Stanisława Szwarc - Bronikowskiego i Wojciecha Cejrowskiego. Ten sam świat oglądany przed czterdziestu laty i dziś, który jednak nie zaginął. Opowieści o życiu i kulturze dzikich plemion, ogromnym bogactwie fauny i flory, o jaguarach, wężach, motylach i kapibarach.

  • 20:10 Wojciech Cejrowski - boso przez świat cykl reportaży, reportaż, 2008
    Wojciech Cejrowski wprowadza widzów w ...

    Wojciech Cejrowski wprowadza widzów w świat zakazów - tabu, jednego z głównych składników wierzeń i praktyk kultowych ludów Melanezji. Opowiada o roli i znaczeniu wodza w systemie organizacji plemiennej. Okiem kamery Stanisława Szwarc-Bronikowskiego poznajemy Wyspy Trobrianda opisane w latach 20. ubiegłego wieku przez wybitnego polskiego antropologa Bronisława Malinowskiego. Dowiemy się, na czym polega system matrylinearny, odwiedzimy święte miejsca, zobaczymy plemienne tańce i tradycyjne obrzędy wypędzania duchów praktykowane przez wyspiarzy.

  • 20:50 Postaw na milion s.XIII - odc. 148 teleturniej, teleturniej, 2016
  • 21:45 Postaw na milion s.XIII - odc. 149 teleturniej, teleturniej, 2016
  • 22:40 Tak to leciało! - odc. 27 teleturniej muzyczny, teleturniej, 2023
    Tak to leciało! - kolejny ...

    Tak to leciało! - kolejny sezon kultowego programu w przebojowej odsłonie! Realizacyjny rozmach, wspaniała publiczność i wspaniali prowadzący. Atrakcyjne nagrody, w tym nagroda główna 100 tys. zł. Emocje sięgające zenitu i największe polskie przeboje wszech czasów! Tak to leciało! to najbardziej rozśpiewany teleturniej na świecie! Uczestnicy mają za zadanie uzupełnić luki w tekście popularnych polskich przebojów, a wszystko to w myśl zasady im więcej wyśpiewasz, tym więcej wygrasz. W tej edycji zawodnikom akompaniuje zespół muzyczny Marcina Urbana. Show prowadzi idealnie zgrany duet małżeński i sceniczny, czyli Sławomir i Kajra. Nie zabraknie także odcinków specjalnych z udziałem gwiazd.

  • 23:40 Love me or leave me. Kochaj albo rzuć - odc. 1 reality show, reality show, 2023
    W odcinku poznamy osiem niezwykłych ...

    W odcinku poznamy osiem niezwykłych par, które zamieszkają w słonecznej willi na Wzgórzu Próby, walcząc o swoją miłość oraz o nagrodę główną - 100 tysięcy złotych. Przed uczestnikami pierwsze spotkanie z prowadzącą program, Sandrą Kubicką, konfrontacja z innymi parami oraz zadanie, które pokaże, jak dobrze partnerzy znają swoje gusta.

  • 00:45 Koło fortuny - odc. 1612 ed. 13 teleturniej, teleturniej, 2023
  • 01:25 Koło fortuny - odc. 1604 ed. 13 teleturniej, teleturniej, 2023
  • 02:05 Życie to Kabaret - Kabaretomaniacy , kameralne i studyjne (widowisko), 2023
  • 03:10 Życie to Kabaret - Kabaretomaniacy , kameralne i studyjne (widowisko), 2023
  • 04:10 Hity wszech czasów - odc 53 magazyn muzyczny, kameralne i studyjne (widowisko), 2022
  • 05:10 Zakończenie dnia , bez klasyfikacji, 2023
stacja tv