TVP1 - Program TV na piątek 08 marca 2024

 • 04:50 Klan - odc. 4295 telenowela TVP, telenowela, 2024
  4295Czesia jest cały czas zła ...

  4295
  Czesia jest cały czas zła na Brajana, że zdradził jej tajemnicę Dżesice. Mógł się domyślić, że siostra zaraz wykorzysta taki temat. Po południu Czesia znajduje na vlogu Dżesiki materiał na temat molestowania seksualnego. Dżesika zachęca kobiety, żeby nie bały się o tym mówić. Gabriela obawia się, że Aleks ma trochę racji, twierdząc, że różnica wieku między nią a Konradem w końcu zniszczy ich związek. Do biura zagląda Konrad. Namawia na wieczorny wypad do pubu. Gabriela zasłania się pracą oraz wizytą u Romana. Konrad wybierze się więc sam. Iga zapowiedziała się z wizytą u Rafalskich. Okazuje się, że Zyga na pewno się wyprowadził do tej studentki. Wychodzi na to, że to on chce rozwodu. Iga namawia Piotra, żeby odwiedził jej męża i sprawdził, czy rzeczywiście mieszka ze studentką. Paulina zdecydowała się pomóc swojej koleżance z domu dziecka i sama ją zatrudniła do sprzątania. Z przejęciem pokazuje Karolinie, gdzie są środki czystości i odkurzacz. Wieczorem razem z Zofią podziwiają starannie wyczyszczone kieliszki i szklanki. Zygmunt gości w wynajętym mieszkanku Piotra. Z radością opowiada o zaletach życia kawalerskiego. Kiedy Piotr wychodzi, w drzwiach mija się ze studentką Zygi.

 • 05:15 Dziedzictwo - odc. 231 (Emanet) serial, film fabularny telewizyjny, , kraj prod.Turcja 2020
  Relacje Seher i Yamana z ...

  Relacje Seher i Yamana z dnia na dzień stają się coraz bardziej zażyłe. Yaman oświadcza Seher, że chce, by ich małżeństwo stało się prawdziwe. Seher jest podekscytowana, ale i pełna obaw. Zuhal grozi İkbal, że prześle Yamanowi nagranie, jeśli siostra nie wyciągnie jej z więzienia. Tym samym İkbal dowiaduje się, że to Zuhal stała za jej porwaniem. Ciocia Sultan wpada na pomysł, jak podnieść na duchu Alego. Ali postanawia zacząć wszystko od nowa.

 • 06:05 Złoty chłopak - odc. 133 (Yali Capkini) serial obyczajowy, film fabularny telewizyjny, , kraj prod.Turcja 2022
  Sultan jest wściekła na córkę, ...


  Sultan jest wściekła na córkę, że ta zadaje się z Orhanem. Bije ją, a potem zamyka w pokoju. Kazim przy śniadaniu narzeka na pokoje i sugeruje remont. Uważa, że dom jest staromodny i niewygodny. Ferit jest zły, że Seyran chce się zapisać na studia. Wyjawia jej swoje marzenie. Kazim dowiaduje się o studiach córki i wpada w złość.

 • 07:00 Transmisja Mszy Świętej z Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze , sprawozdanie, 2024
 • 07:30 Agape Blisko Ciebie magazyn, magazyn, 2024
 • 08:00 Wydział kryminalny Kitzbühel - odc. 25 Zachodzące słońce (SOKO Kitzbühel ep. Sunset) serial, film fabularny telewizyjny, , kraj prod.Austria,Niemcy 2011
  Przebrzmiała gwiazda kina umiera wskutek ...

  Przebrzmiała gwiazda kina umiera wskutek przedawkowania leków nasennych. Wydaje się, że to kolejny przypadek niezdolności do pogodzenia się ze starością, jednak policja znajduje denatkę pięknie ubraną,
  umalowaną i przywiązaną do łóżka. Czy ktoś jej pomógł opuścić ten świat? Może menedżer, który ją okradał, lub mąż, który ją zdradzał? A może zazdrosna kochanka męża? Trudne zadanie dla wydziału kryminalnego w Kitzbühel.


 • 08:50 Ranczo s.II - odc. 26 (seria II, odc. 13) serial obyczajowy TVP, film fabularny telewizyjny, 2007
  Zbliżają się urodziny księdza, a ...

  Zbliżają się urodziny księdza, a zatem i wójta. Wilkowyje znowu muszą się podzielić, żeby obsłużyć obie konkurencyjne imprezy. Lucy wpada na naiwny pomysł, żeby przy tej okazji doszło do pojednania obu braci. Tą ideą zaraża gospodynię księdza i żonę wójta. Księdzu nie wypada odrzucać oferty pojednania, a wójt daje się skusić perspektywą, że być może jego córka coś po stryju odziedziczy w przyszłości. Komitet pojednawczy przystępuje do działania. Ceremoniał zostaje dopracowany w szczegółach. Kiedy jednak zgoda jest na wyciągnięcie ręki, braterskie uczucia z całą mocą znowu dochodzą do głosu. Policjant oświadcza się Violetce. Ta idzie do Kusego, którego uważa za swojego przyjaciela, po radę, nie mogąc sama się zdecydować, czy przyjąć oświadczyny. Kiedy Kusy przyjaźnie żegna się z Violetką, oszalały z zazdrości policjant rzuca się niego. Pod wpływem tych przeżyć Kusy postanawia poddać się boskiemu osądowi. Zamierza rzucić się pod autobus do Lublina. Jeśli wyjdzie z wypadku cało, oświadczy się Lucy. Dostaje się jednak pod koła zupełnie innego pojazdu, co prowadzi do wydarzeń nieoczekiwanych, ale tym razem szczęśliwych.

 • 09:45 Komisarz Alex - odc. 205 serial kryminalny TVP, film fabularny telewizyjny, 2022
  Nieznany sprawca napada w lesie ...

  Nieznany sprawca napada w lesie na joggerki i dusi je sznurem. Zamordował w ten sposób dwie kobiety. Brak śladów sprawia, że śledztwo utknęło w martwym punkcie. Czy reportaż telewizyjny o zbrodniach zmieni sytuację? Komendant postanawia zaapelować do widzów o pomoc. Podczas kręcenia sceny zabójstwa Alex broni statystkę przed zbytnią agresją Rudzkiego, który gra mordercę. Mężczyzna ulega drobnej kontuzji i nie może kontynuować zdjęć. Alex znajduje zastępcę wśród gapiów. Skruszony Rudzki w ramach przeprosin zaprasza statystkę na kawę. Wkrótce znajdzie się w roli głównego podejrzanego. Po emisji reportażu dochodzi w lesie do kolejnego zabójstwa. Ofiarą jest statystka, którą Rudzki dusił na planie. Jego samochód został spisany przez policjantów w pobliżu miejsca zbrodni. Ekipa śledczych ma jeszcze jeden punkt zaczepienia. Tym razem spłoszony przez aktywistów morderca zostawił na miejscu zbrodni sznur. Nie ma na nim odcisków palców, mimo to Alex na wszelkie sposoby próbuje zwrócić uwagę Wilczaka na pętlę na sznurze. Ostateczne rozwiązanie nie jest jedynym sukcesem ekipy Wilczaka. Marcie udaje się skłonić matkę Kuby, by poddała się leczeniu depresji w ośrodku zamkniętym. Komendant, mimo wahań, decyduje się pogłębić znajomość z Izą i przyjmuje jej zaproszenie na ślub kuzyna.

 • 10:45 Ojciec Mateusz s.XXVI - Odc. 331 (Ojciec Mateusz s. XXVI, odc. 2) serial kryminalny TVP, film fabularny telewizyjny, 2021
  Przez Sandomierz przetacza się fala ...

  Przez Sandomierz przetacza się fala osobliwych napadów. Ofiarami są wyłącznie mężczyźni, a narzędziem zbrodni gaz pieprzowy rozpylany prosto w twarz przez tajemniczą kobietę, która wyszukuje ich na portalu randkowym. Blondi23 - za takim nickiem zazwyczaj się ukrywa - wyróżnia oryginalny tatuaż z owadożerną rośliną, a jej urok działa nawet na wysoko postawionych oficerów policji. Dlatego śledztwo w jej sprawie musi być objęte ścisłą tajemnicą. Kiedy ojciec Mateusz orientuje się, ile znajomych mu osób korzysta z portali randkowych, postanawia znaleźć jakieś alternatywne rozwiązanie dla spragnionych miłości. Znajoma parafianka, Weronika, podsuwa mu pomysł zorganizowania spotkań dla singli i singielek na terenie parafii i sama deklaruje uczestnictwo. Co ciekawe, zamknięta w sobie i samotna Weronika ma tylko jedną przyjaciółkę, rezolutną Beatą, wielbicielką długich paznokci i wymyślnych tatuaży.

 • 11:35 Okrasa łamie przepisy - Śniadanie na polanie magazyn kulinarny, magazyn, 2024
 • 12:10 Agrobiznes , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 12:30 Agropogoda magazyn, felieton, 2024
 • 12:35 Rok w ogrodzie Extra magazyn, magazyn, 2023
  Tym razem zaprosimy do Skubianki, ...

  Tym razem zaprosimy do Skubianki, do ogrodu pani Joanny i pana Artura, którzy od ponad dziewięciu lat tworzą osobiste, zielone królestwo. Ogród zaczął powstawać zanim pojawił się pomysł na dom i zamieszkanie w tym miejscu. Jest kolorowy, bo pani Joanna uwielbia barwy. Wiele roślin ma swoją historię, bo zostały przywiezione z miejsc rodzinnych, z podróży albo są prezentami od znajomych czy rodziny. Ogród to wielka pasja pani Joanny, którą zaraziła męża. Wspólnie w nim pracują i odpoczywają. Jest to miejsce, z którego czerpią energię, a także korzystają ze wszystkiego, co daje.

 • 12:50 Natura w Jedynce - Magiczny krąg rafy koralowej (The Magic Circle Of The Reef Ep. 4 The Pelagics Eat and Swim) film dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.Wielka Brytania 2022
  Odc. 4 Przekonanie o mądrości ...


  Odc. 4 Przekonanie o mądrości natury nie jest bezzasadne. Obszar ciepłych wód Trójkąta Koralowego zamieszkują liczne gatunki, z których wszystkie odgrywają określone role. Dzięki temu zgubne efekty zmian klimatycznych są tu mniejsze niż w innych regionach świata. Miejscowe rafy koralowe rozwinęły się na podłożu skał wulkanicznych, obfitującym w związki mineralne. Magiczny krąg miejscowych ekosystemów domykają gatunki pelagiczne. Żyją w otwartej toni wodnej. Rzadko docierają do dna czy wód przybrzeżnych. Są jakby przeciwieństwem występujących przy dnie gatunków bentonicznych. Pelagiczne pływają ponad nimi. By przetrwać, wędrują przez morza i oceany. To między innymi ryby, żółwie i walenie, zwykle zwierzęta średniej wielkości lub duże. Co ciekawe, również unoszące się w wodzie drobne organizmy, takie jak plankton, należą do gatunków pelagicznych.

 • 14:00 Złoty chłopak - odc. 134 (Yali Capkini) serial obyczajowy, film fabularny telewizyjny, , kraj prod.Turcja 2022
  Kazim atakuje Seyran i zabrania ...

  Kazim atakuje Seyran i zabrania jej iść na studia. Nukhet wciąż działa na nerwy Kazimowi, bo wtrąca się w jego sprawy. Ferit jedzie do masażystki, bo ręka go boli. Kobieta nie chce go przyjąć. Gulgun nie może liczyć na męża, więc sama postanawia działać. Seyran w końcu spotyka się z Feritem i mówi mu o swoich obawach. Asuman prosi Nukhet o zmianę pokoju.

 • 14:55 Jaka to melodia? - odc. 5323 teleturniej muzyczny, teleturniej, 2024
 • 15:35 Gra słów. Krzyżówka - /825/ teleturniej, teleturniej, 2023
 • 16:05 Dziedzictwo - odc. 232 (Emanet) serial, film fabularny telewizyjny, , kraj prod.Turcja 2020
  Frat, Ibrahim i Czarna robią ...

  Frat, Ibrahim i Czarna robią wszystko, żeby Ali wrócił do służby. Ten jednak jest nieugięty i postanawia porzucić pracę w policji. Zmienia zdanie po rozmowie z komendantem i ku radości wszystkich postanawia zostać. Szantażowana Ikbal obiecuje siostrze, że wyciągnie ją z więzienia. Yaman chce odbudować uczucie, które łączyło go z Seher. Prosi Cengera o poradę. Opowieść o miłości rodziców mężczyzny bardzo go inspiruje. Yaman postanawia odzyskać miłość Seher powoli i cierpliwie. Zaczyna od napisania listu do ukochanej.

 • 17:00 Teleexpress , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 17:15 Pogoda , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 17:20 Jaka to melodia? - odc. 5324 teleturniej muzyczny, teleturniej, 2024
 • 17:55 Klan - odc. 4296 telenowela TVP, telenowela, 2024
  4296Piotr składa żonie życzenia z ...

  4296
  Piotr składa żonie życzenia z okazji dnia kobiet i imienin. Beata zastanawia się, czy powinna powiedzieć Idze prawdę o wczorajszej wizycie Piotra u Zygi. Obawia się, że Iga od razu zawiadomi uczelnię o romansie wykładowcy ze studentką. Zofia wciąż szuka zegarka, który jest prezentem od Zbyszka. Jacek podejrzewa, że zabrała go Karolina i radzi, żeby do niej w tej sprawie zadzwonić. Paulina i Zofia twierdzą, że jeszcze poszukają. Mariusz z dwiema bombonierkami melduje się w domu Patrycji, żeby zabrać ciotkę Anielę na rehabilitację. Okazuje się, że Patrycja również jest w domu z powodu infekcji gardła. Po rehabilitacji Mariusz dowiaduje się, że to był ich ostatni wyjazd do Konstancina. Martwi się, jak znajdzie pretekst, żeby utrzymać bliższy kontakt z Patrycją. Paweł i Wiga szykują się na brydżowy wieczór u sąsiadów. Niespodziewanie, sąsiedzi zjawiają się u nich. Radosław tłumaczy, że córka urządziła imprezę i jest tak głośno, że nie można się skupi. Zygmunt zagląda do Piotra i Beaty. Przekonuje, że ta studentka wcale z nim nie mieszka, a wczoraj przyszła, żeby mu zakomunikować o zmianach w jej życiu. Zygmunt mógłby wrócić do Igi.

 • 18:25 Leśniczówka - odc. 850 serial obyczajowy TVP, film fabularny telewizyjny, 2024
  Między Tamarą a Danielem dochodzi ...

  Między Tamarą a Danielem dochodzi do kłótni. Janusz stara się ich pogodzić, ale bezskutecznie. Następnego dnia umawia się z nimi na obiad w Borowiku. Robert, Franek i Misia wracają z Aquaparku. Lila jest wdzięczna Matyskowi, ale po chwili się rozstają. Dopiero córka uświadamia kobiecie, że powinna dać Robertowi drugą szansę. Jacek nie stawia się w sądzie na rozprawie rozwodowej i nie ma z nim kontaktu. Grzymowski sugeruje Magdzie, aby to wykorzystała. Ździebłowska odbiera telefon od Tomka, po czym wybiega z sali rozpraw.

 • 19:00 Jeden z dziesięciu - 5/141 teleturniej, teleturniej, 2023
 • 19:30 Program informacyjny , serwis informacyjny (dziennik), 2024
  Główne wydanie codziennego programu informacyjnego.

  Główne wydanie codziennego programu informacyjnego.

 • 19:55 Gość , dysk./wywiad/debata, 2024
  Audycja publicystyczna. Rozmowa z zaproszonymi ...

  Audycja publicystyczna. Rozmowa z zaproszonymi gośćmi, komentarz do bieżących wydarzeń.

 • 20:05 Pogoda , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 20:10 Sport , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 20:15 Reporterzy magazyn, magazyn, 2024
 • 20:35 Będziemy mieszkać razem - odc. 1 serial obyczajowy TVP, film fabularny telewizyjny, 2023
  "Będziemy mieszkać razem" - to ...


  "Będziemy mieszkać razem" - to pełna emocji opowieść o losach Polaków i Ukraińców, w pierwszych dniach i miesiącach wojny w Ukrainie. Ukraińców, których z domów w ojczyźnie wypędziła wojna, przyjęli w swoich domach Polacy. Otworzyli swoje serca dla uchodźców, których życie legło w gruzach. To opowieść o sile miłości, nadziei i przyjaźni. O tym, że przetrwać możemy tylko razem. Basia Lipińska mieszka razem z mężem Tadeuszem oraz teściami na Mazurach i prowadzi wygodne, z pozoru beztroskie życie. Jej małżeństwo przechodzi kryzys z powodu matki Tadeusza, Magdy, która zbyt mocno ingeruje w ich życie. Basia myśli nawet o rozwodzie. Anna - gdy jej miasto atakują Rosjanie, a dom zamienia się w gruzy - ucieka z Ukrainy razem z 7 - letnią siostrzenicą Warią i Fridą, czworonożnym przyjacielem dziewczynki. Kiedy Basia poznaje Annę i Warię, jest tak poruszona ich dramatem, że zaprasza uciekinierki z Ukrainy pod swój dach, a raczej pod dach domu teściowej, która początkowo nie jest zachwycona decyzją synowej. Basia mocno angażuje się w organizowanie stałej pomocy dla uchodźców. Obie rodziny, polska i ukraińska, zaczynają wspólne życie, w zupełnie niezwykłych okolicznościach. Wszyscy bohaterowie, po wybuchu tej okrutnej wojny, muszą zdać trudny egzamin i odkryć, co jest dla każdego z nich najważniejsze.
  Odc. 1 Gdy w Ukrainie wybucha wojna, Basia Lipińska jest z mężem Tadeuszem na nartach. Kiedy zostają zaalarmowani przez matkę Tadeusza - Magdę - od razu wracają do domu na Mazurach. Tymczasem z ogarniętej chaosem i przemocą Ukrainy, ucieka Anna. Próbuje ocalić nie tylko swoją 7 - letnią siostrzenicę Warię, ale także jej ukochanego psa. Na dworcu kolejowym Basia poznaje Annę i Warię, proponuje im nocleg. Poznaje tu także Gintera, szwajcarskiego dziennikarza, który dokumentuje wojnę i solidarność Polaków wobec uchodźców.

 • 21:30 Co mi zrobisz jak mnie złapiesz komedia, film fabularny telewizyjny, 1978
  "Co mi zrobisz, jak mnie ...

  "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?" jest znakomitą próbką stylu Stanisława Barei. Film ten, co rzadko zdarzało się za życia twórcy "Misia", został świetnie przyjęty nie tylko przez widownię, ale i krytykę. Wybrzydzano wprawdzie trochę na niespójność intrygi oraz sporadycznie niewybredny dowcip, zarzuty te ginęły jednak w morzu pochwał. Najwięcej komplementów zebrali autorzy scenariusza oraz znakomici aktorzy: Krzysztof Kowalewski, Bronisław Pawlik, Ewa Wiśniewska, Stanisław Tym. Dostrzeżono także odwagę reżysera, który ostrze swej satyry skierował bezceremonialnie w środowisko decydentów, na co ówczesna cenzura była szczególnie uczulona. Mimo że Bareja nie zostawił suchej nitki na peerelowskim establishmencie, "Co mi zrobisz..." dostał pozwolenie na rozpowszechnianie. Dzięki temu widzowie mogli go oglądać niemal równolegle z "Człowiekiem z marmuru", "Wodzirejem" czy "Bez znieczulenia" - utworami serio mówiącymi o świecie bezlitośnie wyszydzonym przez Bareję. Akcja "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?" toczy się w drugiej połowie lat 70. Dyrektor Krzakoski jedzie w służbową delegację do Paryża. W ambasadzie poznaje apetyczną Danusię i spędza z nią noc. Nie wie, że dziewczyna jest córką partyjnego prominenta. Mija kilka miesięcy. Pewnego dnia Danusia składa wizytę w gabinecie Krzakoskiego. Bez ogródek oznajmia skonfundowanemu dyrektorowi, że jest z nim w ciąży. Mężczyzna czym prędzej zawozi ją do znajomego ginekologa. Ten jednak uświadamia Krzakoskiemu, z kim miał romans. Dyrektorowi niczego więcej nie trzeba. Jego przedsiębiorstwo ma się kiepsko, dalsza kariera wisi na włosku. Krzakoski postanawia niezwłocznie rozwieść się z żoną, poślubić Danusię i w ten sposób uratować własny stołek. Od pomysłu do realizacji wszakże droga daleka i niełatwa.

 • 23:25 Zatoka szpiegów - odc. 9 serial TVP, film fabularny telewizyjny, 2023
  Polacy przygotowują zamach na pancernik ...

  Polacy przygotowują zamach na pancernik Bismarck. Podczas działań zaskakują ich Niemcy dowodzeni przez Kesslera. Anna zauważa, że wśród wrogów jest także Franz. Podejrzewa go o zdradę. Johann wyjaśnia jej, że była to tylko zasłona dymna, która miała uwiarygodnić Franza. Bismarck wpływa do portu. Nie udaje się jednak do basenu, w którym Polacy podłożyli "prawidłowy" ładunek wybuchowy. Okazuje się, że Kessler celowo podał Franzowi błędny numer basenu. Komandor każe aresztować Franza, ale on ucieka, skacząc do morza. Wydaje się, że utonął. Greta jednak odnajduje go w umówionym miejscu. Nie wie jednak, że śledzi ją Kessler, który chce zabić kochanków.

 • 00:25 Łowca (Hunter, The) film fabularny, film fabularny kinowy, , kraj prod.Australia 2011
  Za podstawę scenariusza posłużyła wielokrotnie ...

  Za podstawę scenariusza posłużyła wielokrotnie nagradzana, bestsellerowa powieść z 1999 roku "The Hunter", australijskiej pisarki Julii Leigh. Główny wątek przeniesionej na ekran historii obraca się wokół amerykańskiego najemnika Martina Davida (w tej roli znakomity Willem Dafoe), który jak mało kto, zna się na swojej robocie. Jest szybki, odważny i dyskretny, za odpowiednie wynagrodzenie zawsze daje z siebie wszystko. I tak będzie tym razem, choć ta misja okaże się wyjątkowo niebezpieczna i zamieni w dramatyczną walkę o przetrwanie. Na zlecenie potężnego, wojskowego koncernu biotechnologicznego, Martin David wyrusza incognito – jako uniwersytecki naukowiec - w odludne regiony Tasmanii. Ma wytropić tygrysa tasmańskiego i pobrać próbki. Ten gatunek od dawna uchodził za wymarły, choć od czasu do czasu pojawiały się doniesienia o spotkaniu ze zwierzem. David znajduje lokum u Lucy Armstrong, żony ekologicznego aktywisty, który zaginął w tajemniczych okolicznościach. Młoda kobieta została z dwojgiem dzieci. Najemnik zaczyna się orientować, że jego zleceniodawcy nie mają czystych zamiarów. Ratując swoje życie będzie też musiał chronić Lucy i jej dzieci. Czy uda mu się wyjść cało z opresji i ujawnić bulwersującą prawdę?
  (THE HUNTER)

 • 02:15 Trzy sekundy (The Informer) film fabularny, film fabularny kinowy, , kraj prod.Wielka Brytania 2019
  Kryminał o polskiej mafii, która ...

  Kryminał o polskiej mafii, która opanowała narkotykowy rynek Nowym Jorku. W szeregi zorganizowanej grupy przestępczej ma przeniknąć były agent sił specjalnych Peter Koslow, by rozsadzić ją od środka. Agent działa na zlecenie FBI, godząc się na pewien układ. Dla zmylenia przeciwnika i zyskania wiarygodności, Koslow trafia do więzienia o zaostrzonym rygorze. Wskutek fatalnego zbiegu okoliczności, zostaje jednak zdemaskowany. Pozbawiony policyjnej ochrony i ścigany przez mafię, Peter Koslow od tej pory jest zdany wyłącznie na siebie. Walczy nie tylko o swoje życie, ale przede wszystkim próbuje chronić żonę Sofię oraz córkę, którym również zagraża śmiertelne niebezpieczeństwo.

 • 04:20 Sokoły wolności (Sokoły wolności) film dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.Polska,USA 2017
  Anthony Adamsky, 28 - letni ...

  Anthony Adamsky, 28 - letni Amerykanin polskiego pochodzenia, z zawodu antykwariusz, z zamiłowania historyk i genealog, pewnego dnia odkrywa w rodzinnych zbiorach zdjęcie swojego pradziadka Johna Adamsky'ego w mundurze wojskowym z okresu I wojny światowej. Nie jest to jednak mundur armii amerykańskiej. Aby rozwikłać zagadkę przodka, Anthony wyrusza w podróż, która prowadzi go przez 7 stanów USA i część Kanady. Po drodze odkrywa, że John odpowiedział na apel Związku Sokolstwa Polskiego w Ameryce i zaciągnął się do polskiej armii zwanej Błękitną Armią, by walczyć o niepodległość Polski. Przeszedł długą drogę, od punktu rekrutacyjnego w USA przez obóz szkoleniowy w Kanadzie, front w zachodniej Europie, by ostatecznie znaleźć się w Polsce, w kraju swojego urodzenia. To sprawia, że Anthony decyduje się na podróż do Polski, by odkryć tam swoje korzenie. Inspiracją do powstania dokumentu "Sokoły wolności" był odnaleziony po 100 latach materiał filmowy, zrealizowany w 1917 roku przez Związek Sokolstwa Polskiego w Ameryce i odrestaurowany w 2017 roku. Jego obszerne fragmenty znalazły się w filmie.

 • 05:20 Zakończenie dnia , bez klasyfikacji, 2024
stacja tv