TVP1 - Program TV na poniedziałek 04 marca 2024

 • 04:50 Klan - odc. 4291 telenowela TVP, telenowela, 2024
  Franka opowiada w firmie o ...


  Franka opowiada w firmie o wczorajszym spotkaniu z Mildą. Miała wrażenie, że ta jest pod wpływem środków odurzających, bo mówiła dziwne rzeczy. Zdenerwowany Michał dzwoni do detektywa. Okazuje się, że adres jest mu znany. Niedobrze, że Franka tam pojechała. Partner Mildy jest podejrzewany o handel niedozwolonymi substancjami i mógł się spłoszyć. Gabriela wspomina Monice, że kolega Konrada – Aleks - chciał się wczoraj z nią umówić, ale odmówiła. Potem jednak się zdecydowała. Aleks jest pewny, że Gabriela uległa jego urokowi. Snuje wizje wspólnej kolacji, a potem śniadania. Karolina czeka przed firmą Pauliny. Paulinę zaskoczyło to spotkanie, ale jest zadowolona. Dzisiaj jednak nie porozmawiają, bo musi odwieźć dzieci na bal, ale w poniedziałek – chętnie. W domu opowiada o koleżance z domu dziecka. Bardzo jest ciekawa, jak jej się życie ułożyło. Paweł i Wiga zastanawiają się, jak spędzić dzień, żeby nie wpaść na sąsiada Skoczka, bo przecież powinni być w Krakowie. Wieczorem wracają do domu. Zaczynają szukać Tropka, który gdzieś zaginął. Zgubę przynosi sąsiad Skoczek.

 • 05:15 Dziedzictwo - odc. 227 (Emanet) serial, film fabularny telewizyjny, , kraj prod.Turcja 2020
  Yaman i Seher wracają do ...

  Yaman i Seher wracają do domu bez Ikbal. Ziya się załamuje. Seher jest przybita stanem Yamana i swoją bezradnością. Tymczasem Şengül próbuje wyciągnąć z Ikbal informacje i przyznanie się do winy w sprawie spisku przeciwko Seher. Seher w tajemnicy przed Yamanem zaprasza do domu Firata. Yaman nie ma jej tego za złe. Wręcz przeciwnie, jest wdzięczny policjantowi za pomoc. Gdy dzwoni Baron Naci, Firatowi udaje się ustalić przybliżone miejsce jego pobytu. W sprawie okoliczności śmierci Kiraz, zostaje powołany inspektor. Ali ma zeznawać w sprawie śmierci jej brata.

 • 06:05 Złoty chłopak - odc. 129 (Yali Capkini) serial obyczajowy, film fabularny telewizyjny, , kraj prod.Turcja 2022
  Ferit idzie na rozmowę do ...

  Ferit idzie na rozmowę do dziadka. Dowiaduje się, że nic nie ma, bo postanowił odejść z domu. Jeśli wróci, znów będzie miał dostęp do pieniędzy. Ferit ma plan, jak dziadka przechytrzyć. Następnego dnia wraca z całą rodziną. Halis jest załamany. Uważa, że to wszystko robota Kazima, który chce przejąć władzę i majątek Korhanów. A Ferit daje się wykorzystywać.

 • 07:00 Transmisja Mszy Świętej z Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze , sprawozdanie, 2024
 • 07:30 Studio Raban magazyn, magazyn, 2023
 • 08:00 Wydział kryminalny Kitzbühel - odc. 21 Zła krew (SOKO Kitzbühel ep. Boses Blut) serial, film fabularny telewizyjny, , kraj prod.Austria,Niemcy 2011
  W pałacyku hrabiostwa odbywa się ...

  W pałacyku hrabiostwa odbywa się przyjęcie na cześć patriarchy, który za swoje zasługi otrzymuje złotą pieczęć miasta. Następnego dnia policja znajduje zwłoki kobiety, która dostarczała tam kwiaty. Karin i Lukas ruszają na poszukiwanie sprawcy, jednak w pałacu wszyscy mają alibi. • 08:50 Ranczo s.II - odc. 22 (seria II, odc. 9) serial obyczajowy TVP, film fabularny telewizyjny, 2007
  Odbywa się huczne otwarcie uniwersytetu ...

  Odbywa się huczne otwarcie uniwersytetu ludowego w Wilkowyjach. Na wykłady jednak mało kto przychodzi. Lucy jest zrozpaczona. W sukurs przychodzi jej ksiądz, nawołując z ambony do nauki, ale skutek jest taki, że wierni jedynie do niego zapisują się na wykłady z historii religii. Kusy znajduje Amerykance bogatego lokatora, który ma jej pomóc w łataniu dziurawego budżetu domowego. Solejukowa ma dosyć życia w niedostatku i zdawania się na pomoc społeczną. Przygotowuje na próbę kilka partii pierogów. Wszystkim bardzo one smakują, kobieta dostaje pierwsze zamówienia. Z pomocą Hadziukowej przymierza się do rozkręcenia małego, rodzinnego biznesu. Mężowi wyznacza podrzędną rolę dostawcy towaru.


 • 09:50 Komisarz Alex s.XVI - odc. 201 serial kryminalny TVP, film fabularny telewizyjny, 2021
  Światowej sławy polski pianista, Krystian ...

  Światowej sławy polski pianista, Krystian Kardasz, przyjeżdża na koncert do rodzinnej Łodzi. W hotelu, w którym zatrzymuje się wraz ze swym menedżerem i asystentką, odbywa się konferencja prasowa. W tym czasie Adam Wilczak wraz z Alexem spędzają pierwszą noc w pustym nowym - starym domu, który wymaga poważnego remontu. Rankiem zostają wezwani na miejsce zbrodni. Okazuje się, że zamordowany został Krystian Kardasz. Jego ciało znalazła Elżbieta, asystentka. Pianista został uduszony nylonową żyłką, którą Alex znajduje w pokoju menedżera Marcusa Zimanda. Policja wszczyna intensywne śledztwo, przesłuchuje świadków, a przede wszystkim ogląda nagrania z monitoringu, które wskazują pewne tropy. Szczególnie podejrzany, oprócz Zimanda, wydaje się recepcjonista, Sławek Wyganowski. Alex od początku jest do niego nastawiony wrogo. Nieznane są jednak motywy tego zabójstwa. Sprawa jest bardzo tajemnicza. Czy recepcjonista okaże się zabójcą Kardasza, czy może za zabójstwem sławnego pianisty stoi anonimowy nadawca bukietu róż, który musiał być dla Kardasza wyjątkowy, skoro tylko te kwiaty trzymał w swojej sypialni?

 • 10:45 Ojciec Mateusz s.XXV - Odc. 327 (Ojciec Mateusz s. XXV, odc. 11) serial kryminalny TVP, film fabularny telewizyjny, 2021
  Sandomierz żyje sprawą zaginionej przed ...

  Sandomierz żyje sprawą zaginionej przed dwoma tygodniami Anny, skromnej i zamkniętej w sobie pracownicy lokalnej firmy ZbigStar, której właścicielem jest przebojowy biznesmen, Zbigniew Stańczyk. Na odnalezienie Anny najbardziej czeka jej zrozpaczona matka, która przyznaje w trakcie śledztwa, że tuż przed zniknięciem dziewczyny wykrzyczała jej kilka okrutnych słów dotyczących jej wyglądu, podejścia do życia i braku ambicji. I teraz czuje się winna. Sandomierska policja, tak jak i ks. Mateusz, większe podejrzenia kieruje jednak w stronę szefa Anny, wielbiciela drogich przedmiotów i klasycznej literatury. Zbigniew pokazuje im spisaną z Anną umowę na pożyczkę sporej kwoty pieniędzy, w której widnieje makabryczny zapis na wypadek nieoddania długu, zaczerpnięty z komedii Szekspira "Kupiec wenecki".

 • 11:35 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 138 (sezon 2 odc. 13) serial historyczny TVP, film fabularny telewizyjny, 2023
  Spowiedź Hinczy. Rok 1422. Król ...

  Spowiedź Hinczy. Rok 1422. Król Władysław (Sebastian Skoczeń) wyrusza na wojnę. Żegna się ze swoim przyjacielem i doradcą Mikołajem Trąbą (Radosław Pazura). Nie wie, że to ich ostatnia rozmowa. Jagiełło zostawia na Wawelu Jana Hinczę (Kamil Szklany), aby opiekował się Zofią (Maria Pawłowska). Zmęczony zakazanym uczuciem Jan, na spowiedzi wyznaje Mikołajowi Trąbie swój afekt do Zofii. Zofia próbuje przełamać lody z Jadwigą (Maja Szopa), ale tylko ją rozdrażnia: "Nie będziemy objadać się na słodko, kiedy mój ojciec, król Polski i Litwy, wyrusza zaraz na wojnę". Tymczasem w mieście, Ciołek (Daniel Mosior) walczy o powrót do łask, spisując cuda Jadwigi Andegaweńskiej. A Sławoj (Arkadiusz Smoleński) opuszcza lochy i zapowiada zemstę na Lechu (Mariusz Jakus).

 • 12:10 Agrobiznes , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 12:30 Agropogoda magazyn, felieton, 2024
 • 12:35 Rok w ogrodzie Extra magazyn, magazyn, 2023
 • 12:50 BBC w Jedynce - Serengeti II (Serengeti. Change. (II 2/6)) serial dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.Wielka Brytania 2021
  Część 2. Coraz bardziej zakłócany ...


  Część 2. Coraz bardziej zakłócany porządek pór roku i towarzyszące mu potężne wezbrania sprowadziły nieszczęście na rodzinę Nalli. Małego Kadogo porwał nurt rzeki. Tylko matka może go ocalić. Nalla próbuje ratować pozostałe młode. Matka chwyta Kadogo, ale tej dwójce wciąż grozi niebezpieczeństwo. W górze rzeki Nalla i jej rodzina prowadzą młode ku płyciźnie. Jedno po drugim ostatecznie zostają uratowane. Nie wszystkie jednak słonice dotarły na brzeg.

 • 14:00 Złoty chłopak - odc. 130 (Yali Capkini) serial obyczajowy, film fabularny telewizyjny, , kraj prod.Turcja 2022
  Halis oficjalnie wita rodzinę Kazima ...

  Halis oficjalnie wita rodzinę Kazima w swoim domu. Ferit i Kaya dostają specjalne zadanie od dziadka. Seyran wpada na pomysł wspólnej wycieczki do Marmaris. Suna próbuje pogodzić się z Abidinem. Kazim nie jest zadowolony ze swojego pokoju w rezydencji. Idzie z reklamacjami do Halisa.

 • 14:55 Jaka to melodia? - odc. 5317 teleturniej muzyczny, teleturniej, 2024
 • 15:35 Gra słów. Krzyżówka - /821/ teleturniej, teleturniej, 2023
 • 16:05 Dziedzictwo - odc. 228 (Emanet) serial, film fabularny telewizyjny, , kraj prod.Turcja 2020
  Ali atakuje mężczyznę aresztowanego za ...

  Ali atakuje mężczyznę aresztowanego za pobicie żony. Świadkiem zajścia jest inspektor, zajmujący się sprawą śmierci Kiraz. Yaman, z pomocą Frata i Seher, robi wszystko, żeby odnaleźć İkbal. Działania Melahat wymykają się Zuhal spod kontroli. Okazuje się, że kobieta wydała rozkaz zabicia zarówno İkbal, jak i Yamana. Zuhal w ostatniej chwili udaje się anonimowo ostrzec Yamana przed zasadzką.

 • 17:00 Teleexpress , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 17:15 Pogoda , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 17:20 Jaka to melodia? - odc. 5320 teleturniej muzyczny, teleturniej, 2024
 • 17:55 Klan - odc. 4292 telenowela TVP, telenowela, 2024
  4292Z powodu niedyspozycji Skoczka planowany ...

  4292
  Z powodu niedyspozycji Skoczka planowany na sobotę brydż nie odbył się. Paweł nie ma wątpliwości, że sąsiad pochorował się z powodu nadużycia alkoholu na swojej imprezie, choć jego żona mówi co innego. Niestety, sąsiad Skoczek nadal ma potrzebę bratania się z Lubiczami i proponuje kolejne spotkanie. Olga nie może się powstrzymać i jedzie pod dom, w którym mieszka teraz jej córka. Zaczepia Mildę, kiedy ta wychodzi do pracy i namawia, żeby do nich wróciła. Leokadia skończyła pracę w przedszkolu i szuka sobie jakiegoś zajęcia. Odbiera telefon od Gieni, która zaprasza na chrzciny prawnuczka w najbliższą niedzielę. Leokadia uważa, że to najlepszy dowód na to, że Gienia świetnie się czuje z rodziną. Kamila denerwuje się, że Borys nie może jej odebrać z pracy. Z pomocą przychodzi klient Bogdan, który oferuje podwózkę jej i córki do domu. Kamila chętnie korzysta i zaprasza Bogdana na herbatę. Niebawem Borys wraca z pracy. Bogdan szybko orientuje się, że nie jest mile widziany. Paulina z Karoliną spotykają się w kafejce. Karolina opowiada, co się z nią działo przez dwadzieścia lat, kiedy się nie widziały. Teraz jest samotną matką wychowującą dwoje dzieci i nie ma stałej pracy. Pyta Paulinę o kogoś poszukującego osoby do sprzątania.

 • 18:25 Leśniczówka - odc. 846 serial obyczajowy TVP, film fabularny telewizyjny, 2024
  Prawniczka Jacka zachęca go, aby ...

  Prawniczka Jacka zachęca go, aby oczerniał żonę przed sądem. Oburzony Mondrasiuk rezygnuje usług adwokatki. Pati widzi, jak tata żegna się z kobietą. Jest przekonana, że się spotykają. Tamara ma służbowe spotkanie ze swoim byłym partnerem. Janusz nie może sobie poradzić z zazdrością. Wydzwania do Stańczyk i zostawia jej kilka wiadomości na poczcie głosowej. Ewa i Krzysztof zachowują się w pracy jak zakochane nastolatki. Robert znów spotyka się z Frankiem na treningu. Lila wyjeżdża na weekend i prosi byłego męża, aby zajął się dziećmi.

 • 19:00 Jeden z dziesięciu - 1/141 teleturniej, teleturniej, 2023
 • 19:30 Program informacyjny , serwis informacyjny (dziennik), 2024
  Główne wydanie codziennego programu informacyjnego.

  Główne wydanie codziennego programu informacyjnego.

 • 19:55 Gość , dysk./wywiad/debata, 2024
  Audycja publicystyczna. Rozmowa z zaproszonymi ...

  Audycja publicystyczna. Rozmowa z zaproszonymi gośćmi, komentarz do bieżących wydarzeń.

 • 20:05 Pogoda , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 20:10 Sport , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 20:15 Reporterzy magazyn, magazyn, 2024
 • 20:30 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 139 (sezon 2 odc. 14) serial historyczny TVP, film fabularny telewizyjny, 2023
  Grunwaldu nie będzie. Rok 1422. ...

  Grunwaldu nie będzie. Rok 1422. Trwa wojna golubska. Krzyżacy zamykają się w zamku w Golubiu. Polacy przejmują list do Wielkiego Mistrza, w którym jest jasno napisane, że Zygmunt Luksemburczyk popiera zakon. Stanisław Ciołek (Daniel Mosior) wraca na Wawel. Zabawia Zofię (Maria Pawłowska) i jej gości opowieściami o Ginewrze i Lancelocie. Królewna Jadwiga (Maja Szopa) dostaje zaproszenie, ale, ale nie przyjmuje. Krzyżacki szpieg Herman (Robert Kowalewski) próbuje ją otruć. Zatrute pierniczki bierze jednak z tacy mały Fryderyk (Mikołaj Wachowski). W Krakowie złodziejski pojedynek Lecha (Mariusz Jakus) i Sławoja (Arkadiusz Smoleński). Lech idzie do łaźni i kradnie płaszcz Spytka z Melsztyna (Adam Rosa).

 • 21:10 Teatr Telewizji - Ferdydurke spektakl teatralny, teatr, 1985
  Adaptacja głośnej powieści Witolda Gombrowicza ...

  Adaptacja głośnej powieści Witolda Gombrowicza na potrzeby małego ekranu była prapremierą telewizyjną tej niezwykłej książki. "To zdumiewające, jak fabuła, wcale nie tak znów bogata w dialogi, okazała się nośna dramaturgicznie, zdarzeniowo; jak narracja dała się przekształcić w akcję" - podkreślał recenzent po premierze spektaklu Macieja Wojtyszki. Pierwsza i - być może - najważniejsza w dorobku pisarza powieść ukazała się w 1937 r. Autor znany był już z wydanego wcześniej tomu opowiadań "Pamiętniki z okresu dojrzewania" (1933); przed wojną opublikował również na łamach "Skamandra" sztukę "Iwona, księżniczka Burgunda" (1938) i pod pseudonimem Z. Niewieski powieść sensacyjną "Opętani" (1939). Po wojnie, już na emigracji, napisał powieści "Trans - Atlantyk" (1953), "Pornografia" (1960), "Kosmos" (1965), dramaty: "Ślub" (1953), "Operetka" (1966) oraz trzy tomy "Dziennika" (1957 - 66). Pisarstwo Gombrowicza koncentruje się wokół zagadnienia Formy jako klucza do rzeczywistości i zarazem właściwego bytu sztuki. Interesowały go przede wszystkim formy spaczone, jak niedojrzałość czy brzydota, konwenanse krępujące jednostkę, zastane schematy obyczajowo - społeczne. Już na początku "Ferdydurke" autor ujawnia swój zamysł - "I wtedy straszne ogarnęło mnie wzburzenie. Ach, stworzyć formę własną! Niech kształt mój rodzi się ze mnie, niech nie będzie zrobiony mi!" Józio, narrator i jednocześnie bohater tej powiastki filozoficznej, trzydziestolatek uznawany za sztubaka, przebrany w szkolny mundurek, toczy pojedynek w kilku rundach ze światem i ludźmi - przeciw infantylizacji, czyli upupieniu; przeciwko narzucanym jemu i innym rolom, czyli gębie. Próbuje porachować się z idiotyzmem dydaktycznym szkoły, która wymusza na uczniach odkrycia w rodzaju "Słowacki wielkim poetą był". Rozprawia się z mieszczaństwem, które pod płaszczykiem nowoczesności i swobody obyczajowej kryje czystej krwi filistra. Z drapieżnym szyderstwem odnosi się zarówno do anachronicznego dworu szlacheckiego, jak też prymitywnego chłopstwa i idei bratania się z parobkami", której wyznawcą jest jego szkolny kolega Miętus. Wszystkie "pojedynki na miny"i kolejne rundy walk: Józio kontra reszta świata - kończą się wielką "kupą", bijatyką, ogólnym kłębowiskiem ciał.Od "gęby", uzależnienia od schematów pseudokultury, tradycjonalizmu, od "ciotek kulturalnych" wywierających psychiczny gwałt na swym otoczeniu - nie można po prostu uciec. Groteskowy dystans wobec świata i psychologiczny rozdźwięk pomiędzy dorosłością a niedojrzałością bohatera gwałtem przebranego za uczniaka - są źródłem specyficznego komizmu tej powieści, a także adaptacji telewizyjnej, która jest dziełem małżonków Wojtyszków. "Prócz filozofii związków i zależności międzyludzkich, fascynuje w tym spektaklu witalność językowa. "Niesamowita jest ta polszczyzna, jej precyzja, nonszalancja, liryzm i humor" - pisano po premierze, podkreślając zasługi reżysera i kunszt aktorski "więcej niż świetnej obsady".
  Obsada: Jan Peszek (Ja, Józio, Bohater), Jerzy Binczycki (Pimko), Tadeusz Malak (Dyrektor Piórkowski), Andrzej Kozak (Biedaczka), Jerzy Radziwiłowicz (Miętus), Jan Frycz (Syfon), Krzysztof Jędrysek (Gałkiewicz), Rafał Jędrzejczak (Wałkiewicz), Krzysztof Wojciechowski (Hopek), Marcin Sosnowski (Myzdral), Paweł Kruszelnicki (Kopyrda), Katarzyna Walter (Pensjonarka Ziuta), Izabela Olszewska (Młodziakowa), Andrzej Buszewicz (Młodziak), Anna Polony (Ciotka), Ryszard Sobolewski (Wuj Konstanty), Jerzy Grałek (Zygmunt), Piotr Cyrwus (Parobek Walter), Ewa Kolasińska (Służąca Marcysia)

 • 23:30 Świat bez fikcji - Apple (Apple: The Trillon Dollar Betrayal) film dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.Wielka Brytania 2022
  Film dokumentalny. Apple jest najcenniejszą ...

  Film dokumentalny. Apple jest najcenniejszą firmą na świecie i odgrywa dużą rolę w naszym życiu. Od wielu lat w społeczności użytkowników iPhonów funkcjonuje mit, że wprowadzenie nowego modelu sprawia, że stare aparaty działają wolniej. Podobno to umyślne działanie, skłaniające do kupna nowego modelu. Apple został skazany na karę 27 milionów dolarów za celowe spowalnianie starszych iPhonów. Prawo do naprawy urządzeń jest bliskie uchwalenia w wielu krajach. Drogę na szczyt znaczyły wielkie sukcesy i kilka fatalnych wpadek. Apple założyli w 1976 - tym roku Steve Jobs i Steve Wozniak jako firmę dostarczającą elementy komputerów hobbystom. Marzenie ściętej głowy urosło w technicznego giganta. W 84 - tym roku zadebiutował Macintosh. Apple odniosło ogromny sukces i gdy ich firma weszła na giełdę, Jobs i Wozniak natychmiast zostali milionerami. W następnych latach Apple wykrwawiało się i nie było w stanie konkurować z Microsoftem. Lata 90 - te to okres rozwoju Windows PC. W 2001 - szym roku wypuszczono iPoda. Do dzisiaj sprzedano ponad miliard iPhonów. Od smartfonów po inteligentne zegarki, od wkładek dousznych po komputery, popularna technologia zrewolucjonizowała współczesność i przekształciła nasze relacje ze sobą i z naszym środowiskiem. W obliczu niepewnej przyszłości, władza należy do klientów, by wymagali więcej od tych, którym powierzamy swoje życie.

 • 00:35 Balans bieli magazyn, magazyn, 2024
 • 01:20 Trzy królowe (Queen Bees) komedia, film fabularny kinowy, , kraj prod.USA 2021
  Romantyczna opowieść utrzymana w lekkim ...

  Romantyczna opowieść utrzymana w lekkim tonie z ważnym i budującym przesłaniem o tym, że nigdy nie jest za późno na spełnianie marzeń, na walkę o szczęście i miłość. Kiedy zaczyna się prawdziwe życie? – odpowiedź w tej zabawnej komedii jest prosta. Wtedy gdy wydawałoby się, że wszystko mamy już za sobą. Historia ma swój początek w chwili pożaru, który jedna z bohaterek filmu, Helen Wilson, wywołuje w swojej kuchni. Seniorka od śmierci męża mieszka sama, a jej córka od dawna próbuje nakłonić matkę, by ta przeniosła się do domu spokojnej starości. Na próżno. Helen kategorycznie odrzuca takie rozwiązanie. Teraz jednak nie ma wyboru i na czas remontu zniszczonej kuchni, który potrwa przynajmniej miesiąc, zgadza się na tymczasową wyprowadzkę. Trudno jednak zaaklimatyzować się w obcym środowisku. Od razu popada w konflikt z dominującą tu grupką kobiet, którą dowodzi Janet (Jane Curtin). Niebawem nawiązuje bliższe relacje z nowym rezydentem, Danem Simpsonem, ale szybko okazuje się, że jego intencje nie są do końca bezinteresowne. Helen zrywa tę znajomość, by jednak wkrótce zmienić zdanie i przekonać się do zakochanego w niej wdowca.

 • 03:15 DNA - koniec zbrodni? (DNA: The End of Crime? / ADN, la fin du crime?) film dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.Francja 2022
  Było to przełomowe osiągnięcie, które ...

  Było to przełomowe osiągnięcie, które pociągało za sobą rozwiązanie każdej zbrodni. W marcu 2018 r. policja amerykańska wytropiła seryjnego mordercę Golden State, który pozostawał niewykryty przez 40 lat, identyfikując członków jego rodziny w komercyjnej bazie danych DNA. Po raz pierwszy wykorzystano genealogię genealogiczną dochodzeniową do rozwiązania sprawy i pomogła stworzyć nową dyscyplinę. Od tego czasu genealogia genetyczna została wykorzystana do złapania prawie 300 zabójców. Jeśli w bazie danych znajdują się profile DNA zaledwie 3% populacji, możesz znaleźć każdego. Punkt już osiągnięty w Stanach Zjednoczonych i Chinach. Ale ponieważ DNA może łatwo ulec skażeniu lub przeniesieniu, profile DNA doprowadziły również do niesłusznego skazania ludzi. Na świecie technologia i nauka już do tego dojrzały. Dzięki ogromnym bazom danych DNA możliwe jest odnalezienie każdego. Gdzie może nas doprowadzić masowe wykorzystywanie danych DNA? Jeśli można odnaleźć zabójców, można by też wytropić oponentów politycznych, emigrantów, członków waszej rodziny i was samych. Niektóre najbardziej zaludnione stany, takie jak Kalifornia czy Teksas, zachowują dożywotnio DNA noworodków w ogromnych kartotekach. Oficjalnie dane te służą badaniom medycznym. Ale kto wie, czemu posłużą później. Policji? Rejestrom genealogicznym? Wojsku? Czy tak ma wyglądać świat?

 • 04:15 Notacje - Alina Kowalczykowa. Sześć tomów Sienkiewicza cykl dokumentalny, felieton, 2015
  Prof. Alina Kowalczykowa, córka prof. ...

  Prof. Alina Kowalczykowa, córka prof. Stanisława Lorentza, znakomita historyk literatury, badaczka epoki Romantyzmu, znawczyni twórczości Juliusza Słowackiego, autorka podręczników języka polskiego, członkini Komitetu Nauki o Literaturze Polskiej Akademii Nauk.

 • 04:30 Zakończenie dnia , bez klasyfikacji, 2024
stacja tv