TVP1 - Program TV na poniedziałek 26 lutego 2024

 • 04:45 Klan - odc. 4286 telenowela TVP, telenowela, 2024
  4286Rozżalona Irmina nie może pogodzić ...

  4286
  Rozżalona Irmina nie może pogodzić się z tym, że dziecko, do którego już się przywiązała, z pewnością wróci do biologicznej matki. Martwi się, czy kobieta po prostu drugi raz nie porzuci chłopca. Bogna podpowiada, żeby spróbowała się z nią skontaktować, skoro opiekowała się jej synem. Janusz wciąż cierpi po wczorajszej kolizji z drzwiami. Tymon nie daje za wygraną i namawia, żeby dzisiaj znowu poszli na trening boksu. Agnieszka sugeruje zajęcia jogi. Bolek i Heniutka zastanawiają się, jak znaleźć solidnego najemcę do swojego warszawskiego mieszkania. Henia uważa, że skoro Lola chce pobyć dłużej w kraju, to może jej zaproponować, chociaż na jakiś czas, dopóki nie znajdą lokatora. Bolek zgadza się, choć obawia się, że Lola już tak łatwo się z niego nie wyprowadzi. Justyna wpada do warsztatu samochodowego. Jest ważna sprawa do załatwienia. Dzisiaj trzeba odebrać traktor i przewieźć go do warsztatu. Antek ustala, że lawetą pojedzie Mariusz. Ola wychodzi z gabinetu lekarskiego po kontroli z Filipkiem. Na korytarzu siedzi Rafał. Kiedy Filipek do niego podbiega, okazuje się, że to nie on. Ola jest pod wrażeniem podobieństwa. O wszystkim opowiada Agnieszce. Niebawem do sióstr dołącza Tymon.

 • 05:15 Dziedzictwo - odc. 222 (Emanet) serial, film fabularny telewizyjny, , kraj prod.Turcja 2020
  Wszyscy rozpaczają po śmierci Kiraz. ...

  Wszyscy rozpaczają po śmierci Kiraz. Ali jest całkiem zdruzgotany, nie wyobraża sobie życia bez ukochanej. Z kondolencjami przychodzi także Selim, ale Frat go odprawia. Śmierć Kiraz daje Seher i Yamanowi do myślenia o tym jak ulotne jest życie i jak ważne jest by spędzać je z tymi, których się kocha. W więzieniu Zuhal musi znosić upokorzenia ze strony Melahat. Złość i wola zemsty aż w niej kipią. Na wieść o koneksjach Melahat, Zuhal proponuje jej porwanie İkbal dla okupu.

 • 06:05 Złoty chłopak - odc. 124 (Yali Capkini) serial obyczajowy, film fabularny telewizyjny, , kraj prod.Turcja 2022
  Halis przedstawia wszystkim córkę i ...

  Halis przedstawia wszystkim córkę i wnuka, którzy przyjechali z Anglii. Cała rodzina jest w szoku. Najwięcej pretensji ma Ferit, gdy widzi, że Kaya siada na miejscu po Fuacie. Ferit zabiera Seyran od stołu i wychodzą. Jest wściekły, że dziadek sprowadził do domu nieznaną część rodziny, bo nimi się już znudził. Nukhet rozmawia z Halisem na osobności. Tylko on wie, że kobieta jest śmiertelnie chora.

 • 07:00 Transmisja Mszy Świętej z Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze , sprawozdanie, 2024
 • 07:30 Studio Raban magazyn, magazyn, 2023
  Karuzela tematów. Będzie dużo o ...

  Karuzela tematów. Będzie dużo o empatii, pomaganiu, ale też o odczuwaniu, emocjach i wierze. 27 lutego przypada Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych, dlatego przeniesiemy się do jednego z podkrakowskich szpitali, gdzie Marcin Kowalik realizuje projekt "Obraz w pigułce", czyli warsztaty plastyczne dla młodych pacjentów szpitala. W 2. rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie porozmawiamy o tym, jak wojna wpływa nawet na tych, którzy są daleko od frontu i jak szukać światła w ciemności. Opowiedzą o tym Maria Kądzielska - Koper, współautorka książki "Wojna naszych czasów" oraz Aleksandra Malejonek z Fundacji "Oczami Nieba". Miłosz Konarski poprowadzi nas przez różne formy modlitwy muzyką i śpiewem z okazji Światowego Dnia Modlitwy. Adam Sztaba opowie Oli Stankiewicz o swojej drodze z Bogiem, o tym czy będąc sławnym można być pokornym i o tym, o co zapytał go Sting. Psycholożka Anna Serafin w drugiej rozmowie eksperckiej przybliży temat emocji w ciele i czy może nam się wydawać, że czujemy coś innego niż rzeczywiście przeżywamy.

 • 07:55 Wydział kryminalny Kitzbühel - odc. 16 Złoto (SOKO Kitzbühel ep. Aurum) serial, film fabularny telewizyjny, , kraj prod.Austria,Niemcy 2011
  Właściciel górskiego pensjonatu zostaje ciężko ...

  Właściciel górskiego pensjonatu zostaje ciężko ranny w wyniku wypadku. Policja rozpoczyna poszukiwania kierowcy, który zbiegł z miejsca zdarzenia. W toku śledztwa okazuje się, że poszkodowany procesuje się z firmą oferującą turystom przewozy śmigłowcami. Jego zdaniem lądowisko powstało w strefie chronionej, a jego właścicielka próbuje go uciszyć, żeby sprawa nie wyszła na jaw.

 • 08:45 Ranczo s.II - odc. 16 (seria II, odc. 3) serial obyczajowy TVP, film fabularny telewizyjny, 2006
  Generalny remont gospody nareszcie ma ...

  Generalny remont gospody nareszcie ma się ku końcowi. Nad wejściem do lokalu pyszni się światowa nazwa Country Club. Podczas uroczystego otwarcia ekskluzywnego klubu dla miejscowej elity dochodzi jednak do awantury. Burdę prowokują dawni bywalcy gospody z Japyczem na czele. W obawie przed dalszymi zamieszkami wójt postanawia udostępnić Country Club miejscowej ludności.
  Tymczasem Lucy znajduje w internecie informacje o Grundtvigu, twórcy idei uniwersytetów ludowych. Wpada na pomysł, aby taki uniwersytet powstał również w Wilkowyjach. Uznaje, że najwłaściwszym sojusznikiem w przeforsowaniu tej sprawy będzie Czerepach, obeznany w zawiłościach unijnych funduszy. Ale Czerepachowi zaczyna się wydawać, że stał się dla Amerykanki interesujący także jako mężczyzna. Wiąże z tą znajomością wielkie plany na przyszłość. Kiedy Lucy studzi zapały coraz bardziej natrętnego Czerepacha, urażony mężczyzna postanawia się zemścić.

 • 09:45 Komisarz Alex s.XVI - odc. 195 serial kryminalny TVP, film fabularny telewizyjny, 2021
  W parku miejskim zostaje znalezione ...

  W parku miejskim zostaje znalezione ciało mężczyzny. Policja, która przybywa na miejsce, stwierdza, że to morderstwo. Alex doprowadza ekipę śledczą do samochodu stojącego na niedalekim parkingu.
  Policjanci ustalają, że auto należy do dziennikarza śledczego, Andrzeja Wolińskiego. Górski z Alexem i Martą przesłuchują naczelnego gazety, dla której pracował Woliński. Dowiadują się, że dziennikarz prowadził od wielu miesięcy śledztwo dotyczące nielegalnych wysypisk śmieci i ich tajemniczych pożarów. Niestety, naczelny nie zna żadnych szczegółów. Woliński bowiem dopóki nie ukończył śledztwa, nie dzielił się swoimi informacjami. Jagoda wysłana do mieszkania Wolińskiego zastaje w nim pobitą partnerkę ofiary, Elizę Wiśniewską. W wieczór zabójstwa kobieta wprowadziła się do Wolińskiego. Chciała rozwieść się z mężem. Dowiedziawszy się o śmierci ukochanego, załamuje się. Tropy w śledztwie prowadzą Gutka i Jagodę do pewnej willi na przedmieściach. Należy ona do Rychtera, biznesmena, który odniósł duży sukces na światowym rynku. Co zastanie tam para aspirantów? Czy ten właśnie trop doprowadzi policję do rozwiązania zagadki zabójstwa dziennikarza?

 • 10:45 Ojciec Mateusz s.XXV - Odc. 321 (Ojciec Mateusz s. XXV odc. 5) serial kryminalny TVP, film fabularny telewizyjny, 2021
  Mieszkańcy Sandomierza spotykają się na ...

  Mieszkańcy Sandomierza spotykają się na wernisażu austriackiego artysty konceptualnego, Lindera, który nadaje nowe znaczenie zwykłym przedmiotom, ale jego sztuka nie znajduje uznania w ich oczach. Tym bardziej że przedmioty łudząco podobne do jego eksponatów, następnego dnia pojawiają się na lokalnym bazarku. Wystawa Lindera zaczyna budzić emocje dopiero, kiedy w galerii zostaje dokonane morderstwo. Policjantom z zespołu inspektora Możejki dużo wrażeń dostarcza też artykuł, przedstawiający ich komendanta Morusa jako cenionego kolekcjonera luksusowych wód. Aspirant Nocul wpada na pomysł, aby taką właśnie wodę kupić komendantowi na jego zbliżające się urodziny. Niespodziewanie Linder i jego kontrowersyjna sztuka wprowadzają zamieszanie również i w ten plan, sprawiając, że pomysłowy prezent stwarza zagrożenie dla całego miasta.

 • 11:35 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 135 (sezon 2 odc. 10) serial historyczny TVP, film fabularny telewizyjny, 2023
  Poemat dla przyszłej królowej. Rok ...

  Poemat dla przyszłej królowej. Rok 1422. Zofia (Maria Pawłowska), czwarta żona króla Władysława (Sebastian Skoczeń), przyjeżdża do Krakowa. Już przy bramie witają ją mieszkańcy. Ciołek (Daniel Mosior) daje Hinczy (Kamil Szklany) poemat dla przyszłej królowej. Zofia na Wawelu od razu ściera się z Jadwigą (Maja Szopa). Nie zna jeszcze dworskiego ceremoniału. I zajmuje komnaty królowej, w których po śmierci matki - Anny Cylejskiej, mieszkała królewna. Lech (Mariusz Jakus) zostaje okradziony przez nieznanego złodzieja. Musi go odszukać, bo honor nie pozwala mu odpuścić. Jagiełło jest wściekły, że Krzyżacy nie chcą wypłacić zasądzonego odszkodowania. Albo oddadzą pieniądze, albo będzie wojna. Komtur Malborka Paul von Russdorf (Tomasz Sobczak) doprowadza do dymisji Wielkiego Mistrza Krzyżackiego Kuchmeistra (Paweł Iwanicki). Jego szpieg, Herman (Robert Kowalewski), próbuje dostać się na Wawel.

 • 12:10 Agrobiznes , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 12:25 Agropogoda magazyn, felieton, 2024
 • 12:35 Rok w ogrodzie Extra magazyn, magazyn, 2023
 • 12:50 BBC w Jedynce - Serengeti II (Serengeti. Intrigue. (II 1/6)) serial dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.Wielka Brytania 2021
  6 - odcinkowa seria dokumentalna. ...

  6 - odcinkowa seria dokumentalna. Kolejna sekwencja znanej widzom serii Serengeti. Tym razem nowe postacie, świeże rywalizacje i ta sama spektakularna oprawa. Bardziej realistyczne i dramatyczne opowieści o zwierzętach. Powrót do dziewiczego zakątka afrykańskiego Serengeti. Będzie humor, zawód miłosny i napięcia, gdy pojawią się nowe postacie, a te znane będą kontynuować swoje historie. Pawian Bakari postara się zrównoważyć życie rodzinne z nowymi obowiązkami przywódcy. Lwica Kali podejmie trudną decyzję w obliczu tragedii. Przybywa członków w rodzinie lampartów - a urocze i żądne przygód młode sprawdzają cierpliwość matki, przyzwyczajając się do nowego domu. Dzięki oryginalnej muzyce skomponowanej przez Willa Gregory'ego z Goldfrapp i przełomowym technikom filmowania, które umieszczają widza w centrum akcji, ta seria przeniesie na ekran niesamowity świat prawdziwego dramatu zwierząt z intymnymi i zapierającymi dech w piersiach szczegółami.
  Odc. 1 Tę opowieść rozpoczyna polowanie. Stado lwów atakuje zwierzęta, których obawia się najbardziej. By powalić bawołu, każdy z łowców musi wykonać swoje zadanie. Tylko jeden z drapieżców jest gotów zaryzykować życie. Lwica Kali. Jak zwykle przewodzi łowom, ale nawet ona nie zwycięży w pojedynkę. Potrzebuje pomocy Sefu - samca, na którym niegdyś zawsze mogła polegać. W krytycznej chwili Sefu nie potrafi jednak sprostać zadaniu.

 • 14:00 Złoty chłopak - odc. 125 (Yali Capkini) serial obyczajowy, film fabularny telewizyjny, , kraj prod.Turcja 2022
  Nukhet tłumaczy synowi, dlaczego zjawiali ...

  Nukhet tłumaczy synowi, dlaczego zjawiali się w rezydencji Halisa Korhana. Kazim, na prośbę Ferita, wprasza się na kolację. Seyran ma pomysł jak poprawić atmosferę w domu. Orhan znajduje sobie nowe hobby. Sultan informuje Ifakat o nowych porządkach w kuchni.

 • 14:55 Jaka to melodia? - odc. 5310 teleturniej muzyczny, teleturniej, 2024
 • 15:35 Gra słów. Krzyżówka - /746/ teleturniej, teleturniej, 2023
  Codzienny, od poniedziałku do piątku, ...

  Codzienny, od poniedziałku do piątku, teleturniej oparty na formule krzyżówki. Czworo uczestników zmierzy się ze sobą, by zdobyć tytuł finalisty dnia i uzyskać tym samym możliwość wzięcia udziału w finale tygodnia.

 • 16:05 Dziedzictwo - odc. 223 (Emanet) serial, film fabularny telewizyjny, , kraj prod.Turcja 2020
  Seher postanawia wybaczyć Yamanowi, choć ...

  Seher postanawia wybaczyć Yamanowi, choć nie wie, czy będzie w stanie ponownie obdarzyć go zaufaniem. Yaman zaś przyrzeka na nią czekać. Ali znajduje liścik od Kiraz i niedokończony szalik, który zamierzała podarować mu na urodziny. W dniu pogrzebu Kiraz Yusuf, Yaman i Seher wspólnie ją wspominają. Wszyscy najbliżsi zbierają się na smutnej ceremonii. İkbal odwiedza Zuhal w więzieniu.

 • 17:00 Teleexpress , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 17:15 Pogoda , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 17:20 Jaka to melodia? - odc. 5313 teleturniej muzyczny, teleturniej, 2024
 • 17:55 Klan - odc. 4287 telenowela TVP, telenowela, 2024
  4287Ola opowiada mężowi o tym, ...

  4287
  Ola opowiada mężowi o tym, jak wczoraj w Elmedzie spotkała jego sobowtóra. Był tak bardzo podobny, że nawet Filipek się pomylił. Antek jeszcze raz odpytuje Mariusza o sprawę z traktorem. Stresuje się, bo musi powiedzieć Justynie, że została oszukana, co zresztą było do przewidzenia, Justyna nie zamierza zostawić tej sprawy. Już dała stosowne ogłoszenie w sieci, a teraz chce iść na policję. Czesia wybiera się na pogrzeb znajomego rodziny. Nie ma wcale chęci, bo z jego osobą wiążą się złe wspomnienia, ale obiecała rodzicom. Do domu ze szpitala wraca Dżastin. Dżesika i Dymka przygotowali prezenty dla syna. Zjawił się na chwilę nawet Darek. Sąsiad Skoczek składa nieoczekiwaną wizytę Lubiczom. Zaprasza na inaugurację swojego sklepu monopolowego. Paweł, który nie ma najmniejszej ochoty na taką uroczystość, kłamie na poczekaniu, że akurat w piątek wyjeżdżają z Wigą do Krakowa, bo siostrzeniec świętuje doktorat. Kamila na dobre rozkręca się w firmie Emilii. Dzisiaj podpisuje kolejny kontrakt z odbiorcą ich sprzętu komputerowego. Tymon zagląda do szkoły Agnieszki. Snuje plany związane z Leną. Przerywa ich rozmowę wejście sobowtóra Rafała, o którym opowiadała Ola. Okazuje się, że Tomasz wczoraj w Elmedzie znalazł ulotkę szkoły jogi Agnieszki.

 • 18:25 Leśniczówka - odc. 841 serial obyczajowy TVP, film fabularny telewizyjny, 2024
 • 19:00 Jeden z dziesięciu - 17/136 teleturniej, teleturniej, 2023
 • 19:30 Program informacyjny , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 19:55 Gość , dysk./wywiad/debata, 2024
 • 20:15 Pogoda , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 20:20 Sport , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 20:30 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 136 (sezon 2 odc. 11) serial historyczny TVP, film fabularny telewizyjny, 2023
  W niewoli zasad. Rok 1422. ...

  W niewoli zasad. Rok 1422. Zofii (Maria Pawłowska) trudno przywyknąć do dworskich obyczajów. Szpieg krzyżacki Herman (Robert Kowalewski) próbuje zrealizować zadanie - przeszkodzić w zawarciu sojuszu z Brandenburgią podczas wizyty margrabiego Fryderyka Hohenzollerna (Paweł Stachowczyk) na Wawelu. Podcina popręg w siodle królewny. Na szczęście Zofia to zauważa i Jadwiga unika wypadku. Królewna Jadwiga (Maja Szopa) nie ma zamiaru dziękować Zofii i nie wiedzieć czemu chce, aby Strasz (Paul Matura) został jej pokojowcem. Lech (Mariusz Jakus) chce się zemścić na tym, kto skradł jego sakiewkę. Oprócz pieniędzy miał w niej swoje wybite zęby. Złodziej Sławoj (Arkadiusz Smoleński) próbuje je sprzedać jako relikwie św. Lamberta. Zbigniew Oleśnicki (Przemysław Stippa) i Jan Hincza (Kamil Szklany) posłują do Malborka. Jeśli nie przywiozą całej sumy, będzie wojna.

 • 21:10 Teatr Telewizji - Hipnoza , teatr, 1986
  Stworzył własny, specyficzny rodzaj komedii ...

  Stworzył własny, specyficzny rodzaj komedii popularnonaukowej. Przed wojną należał do autorów hołubionych przez dyrektorów teatrów. Antoni Cwojdziński (1896 - 1972) był fizykiem, asystentem na Uniwersytecie Warszawskim, uczył tego przedmiotu w gimnazjum. Zafascynowany teatrem, postanowił wykorzystać scenę jako jedyną w swoim rodzaju katedrę. "Jestem pośrednikiem między wielkimi uczonymi a szerokim kręgiem odbiorców" - twierdził. Podszedł do tego zadania z rzetelnością naukowca. Studiował w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej, potem zdał egzamin aktorski, ukończył Wydział Reżyserii. Pod pseudonimem Antoni Wojdan występował w zespole "Reduty". Dopiero po dziesięciu latach terminowania w teatrze napisał pierwszą sztukę, "Teorię Einsteina" (1934), którą wystawił w "Reducie" Juliusz Osterwa. Później powstały "Epoka tempa" (1935) i "Freuda teoria snów" (1937). Mieszkając od 1941 roku w Stanach Zjednoczonych, śledził najnowsze osiągnięcia naukowe za granicą i czerpał pomysły do nowych sztuk - "Sny i", "Obrona genów", "Hipnoza", "Sprzężenie zwrotne". Po wojnie polskie teatry wystawiły prawie wszystkie jego komedie. W latach sześćdziesiątych cieszyły się one nawet sporym wzięciem. Autor, który ostatnie lata życia spędził w Londynie, przyjechał w 1964 roku do Warszawy i pod jego kierunkiem Teatr Współczesny przygotował "Hipnozę", z Zofią Mrozowską i Kazimierzem Rudzkim. Oboje wystąpili też w spektaklu telewizyjnym w 1967 roku. Joanna Żółkowska, odtwórczymi roli Reny, wyznała, że w nowej inscenizacji oboje z Piotrem Fronczewskim bardzo starali się, aby sztuka napisana w 1947 roku nie zabrzmiała po latach jak pastisz. Chcieli, by znalazł się w niej klimat tamtych lat, a jednocześnie - coś współczesnego. Niewątpliwie takim akcentem jest uczucie, które łączy parę bohaterów. Wojenne losy rzuciły ich do Nowego Jorku. Rena jest aktorką, uskarża się na dziwne bóle gardła i zgłasza się do lekarza na seanse hipnotyczne w nadziei, że to ją uleczy. Medycy, których wcześniej odwiedziła, w tym także prowadzący pacjentkę doktor Zachara, nie dopatrzyli się u niej żadnych dolegliwości. Doktor Jan, na którym urok pięknej i sławnej damy od dawna wywierał wielkie wrażenie, przeprowadza szczegółowy wywiad lekarski, wypytuje kiedy i jak objawiła się dolegliwość. Seans hipnotyczny przynosi pacjentce wyraźną poprawę. "Służbowa" znajomość lekarza i pacjentki w trakcie kolejnych wizyt przeradza się w przyjaźń, która załamuje się nagle, gdy Jan dowiaduje się, że Rena jest zaręczona z Zacharem. Cierpiący męki zazdrości doktor nie wie jednak, że aktorka ma wobec niego pewne ukryte zamiary.


 • 22:35 Świat bez fikcji - Niedokończone powstanie film dokumentalny, film dokumentalny, 2020
  Film dokumentalny "Niedokończone powstanie" ukazuje ...

  Film dokumentalny "Niedokończone powstanie" ukazuje Białorusinów, którzy po 24 lutego 2022 roku podjęli walkę przeciw rosyjskiemu najeźdźcy i stanęli ramię w ramię z ukraińskim bratem. Już w połowie marca powołali do życia jednostkę wojskową, na patrona której wybrali bohatera narodowego, Konstantego Kalinowskiego, przywódcę powstania styczniowego na Grodzieńszczyźnie. Główni bohaterowie dokumentu Paweł Bort i Aleksiej Psycholog walczyli w Irpieniu i Vorzelu k/Buczy, miejscowościach oddalonych paręnaście kilometrów od Kijowa. Aleksiej Psycholog cudem przeżył, w walce stracił nogę, której niepotrzebne fragmenty tkanek sam sobie odciął. Paweł Bort w walkach w Irpieniu stracił najlepszego przyjaciela, Dimę Terrora, z którym na Ukrainę przybył z Warszawy. Jak mantrę powtarzają, że wyzwolenie Ukrainy to ich powinność, z terenu Białorusi bowiem nastąpił pierwszy atak rakietowy na Ukrainę. "Rosja przegra tę wojnę" - mówi bez cienia wątpliwości Bort. "A kiedy Rosja przegra tę wojnę, reżimu Łukaszenki już nie będzie" - dodaje bohater dokumentu, który przed wojną był aktywnym kibicem Dynama Mińsk, jak wielu spośród białoruskich ochotników. Część z nich walczyła wcześniej w Grupie Taktycznej Białoruś utworzonej w 2014 roku przy Pułku Azow. A dziś walczą o wolną Ukrainę, wolną Europę. I wolną Białoruś.

 • 23:45 Balans bieli magazyn, magazyn, 2024
  Niderlandy należą obecnie do grupy ...

  Niderlandy należą obecnie do grupy krajów najbardziej zsekularyzowanych. Jeszcze 50 lat temu katolicy stanowili 40 proc. ludności. Obecnie jest ich połowa, czyli około 20 proc. Niderlandy są również znane z tego, że są pierwszym krajem, który zalegalizował tzw. "małżeństwa homoseksualne". Ma także najbardziej liberalne ustawodawstwo w takich kwestiach, jak aborcja, eutanazja, legalizacja prostytucji i narkotyków. Niektórzy katolicy twierdzą jednak, że w tych trudnościach dostrzegają oznaki nadziei na przyszłość. O wyzwaniach niderlandzkiego Kościoła, ale także i europejskiego Paulina Guzik porozmawia ze swoim gościem. To arcybiskup Utrechtu, kard. Willem Eijk.

 • 00:30 Morderstwo w Orient Expressie (Murder on the Orient Express) film fabularny, film fabularny kinowy, , kraj prod.Wielka Brytania 1974
  Film Sidneya Lumeta z założenia ...

  Film Sidneya Lumeta z założenia miał być efektowną superprodukcją w stylu retro, z gwiazdorską obsadą i wysmakowaną plastycznie oprawą kostiumowo - scenograficzną. Reżyserowi rzeczywiście udało się zgromadzić na planie filmowym same gwiazdy, wystarczy wymienić Alberta Finneya w roli sławnego detektywa Poirota z gładko zaczesanymi włosami i nieco śmiesznym, zakręconym wąsem, czy Lauren Bacall, Johna Gielguda, Anthony'ego Perkinsa oraz Ingrid Bergman, która za drugoplanową kreację szwedzkiej misjonarki otrzymała Oscara. Wprawdzie padło dużo słów krytycznych na temat kosztownego przedsięwzięcia, jakim było "Morderstwo...", nie zabrakło jednak ocen najwyższych. Spodobali się nie tylko aktorzy, recenzenci z uznaniem pisali też o żywej narracji i dynamicznej konstrukcji filmu oraz szczególnej dbałości o realia epoki.
  Film otwiera paradokumentalna relacja z dramatycznych wydarzeń, jakie miały miejsce w latach 20. w Ameryce. Chodzi o nigdy nie wyjaśnioną sprawę morderstwa małej Daisy Armstrong, a następnie tajemniczej śmierci jej rodziców i samobójstwa francuskiej pokojówki, którą policja podejrzewała o udział w przestępstwie. Akcja przenosi się wiele lat później. Jest rok 1930. Do pociągu relacji Stambuł - Calais usiłuje wsiąść w ostatniej chwili słynny belgijski detektyw, Hercules Poirot. Dzięki wstawiennictwu dyrektora linii kolejowej, spóźniony pasażer otrzymuje miejsce w wagonie sypialnym. Tym samym ekspresem podróżują: amerykański milioner Ratchett z sekretarzem i służącym, starzejąca się księżna i jej pokojówka oraz gadatliwa Amerykanka, szwedzka misjonarka, węgierski dyplomata i jego świeżo poślubiona żona, a także angielska nauczycielka i pułkownik Arbuthnot z Indii. Już pierwszego dnia wspólnej podróży Ratchett wyjawia z trwogą detektywowi, że ktoś czyha na jego życie, ale Hercules lekceważy sprawę. Nocą milioner istotnie zostaje zamordowany. Detektyw Poirot rozpoczyna śledztwo. Przesłuchuje kolejno wszystkich pasażerów. Szybko wychodzi na jaw prawdziwa tożsamość Ratchetta, który naprawdę nazywa się Cassetti. To właśnie on przed laty kierował porwaniem Daisy i jest odpowiedzialny za śmierć kilku osób. Dlatego musiał uciekać z Ameryki. Ale kto go zabił? Hercules Poirot rozwiązuje zagadkę.
  (MURDER ON THE ORIENT EXPRESS)

 • 02:45 Idol (Danny Collins) film obyczajowy, film fabularny kinowy, , kraj prod.USA 2015
  Odtwórca tytułowej roli, Al Pacino, ...


  Odtwórca tytułowej roli, Al Pacino, otrzymał w 2016 roku nominację do prestiżowej nagrody Złoty Glob, w kategorii: Najlepszy aktor. Starzejący się Danny Collins, rockandrollowy gwiazdor lat 70. ubiegłego wieku, wciąż maksymalnie korzysta z życia, oddaje się samym przyjemnościom, nie myśląc o innych. Pewnego razu jego manager Frank Grubman odkrywa list sprzed 40 laty, który wtedy nie trafił do rąk adresata. Napisał go John Lennon właśnie do Danny’ego Collinsa. Pod wpływem treści tego listu Danny postanawia całkowicie zmienić swój dotychczasowy tryb życia. Wybiera się w podróż do New Jersey, by nawiązać relacje z dorosłym już biologicznym synem, z którym nigdy nie utrzymywał kontaktów. Tom Donnelly był owocem przelotnego romansu Danny’ego z dziewczyną, która nie żyje. Tom stracił chorą na raka matkę 10 lat temu. Było mu bardzo ciężko. Nie mógł liczyć na pomoc ojca, którego nie znał. Zadbał o własną rodzine, ma żonę Samanthę i 7 - letnią córkę Hope. Para oczekuje narodzin drugiego dziecka. Czy Danny’emu uda się zdobyć miłość i szacunek odtrąconego niegdyś syna?

 • 04:35 Zakończenie dnia , bez klasyfikacji, 2024
stacja tv