TVP1 - Program TV na sobotę 03 czerwca 2023

  • 05:25 Siedem życzeń - odc. 2/7 serial TVP, film fabularny telewizyjny, 1984
    Radamenes co tydzień spełnia jedno ...

    Radamenes co tydzień spełnia jedno życzenie Darka. Kot opowiada chłopcu o swoim pobycie w świątyni i o tym, że miał kilkudziesięciu niewolników do dyspozycji. Ale faraon miał ich jeszcze więcej - każdy, na kim zatrzymał spojrzenie, był zobowiązany do służenia władcy. Podekscytowany chłopiec pragnie, by w odpowiedzi na jego spojrzenia dorośli spełniali jego życzenia. Od rana zaczyna się dzień pełen niespodzianek. Mama hałaśliwie budzi syna, ale pod wpływem jego wzroku proponuje mu śniadanie do łóżka, potem zamawia taksówkę, by Darek wygodnie pojechał do szkoły. Taksówkarz, milicyjny patrol, nauczyciele - wszyscy są szczęśliwi, mogąc spełniać zachcianki chłopca. Ta sytuacja, z początku zabawna, zaczyna w końcu przeszkadzać Darkowi. Musi znaleźć sposób, jak uwolnić się od natrętnych wielbicieli.


  • 06:20 Balans bieli magazyn, magazyn, 2023
    Coraz częściej dowiadujemy się o ...

    Coraz częściej dowiadujemy się o kolejnych przypadkach molestowania seksualnego dzieci. Wykorzystywane są młodsze dzieci, nastolatkowie, dziewczynki, chłopcy. Kiedy nadużycia seksualne wychodzą na światło dzienne, zadajemy sobie pytania: dlaczego dziecko nic nie powiedziało? Gdzie byli rodzice, nauczyciele, sąsiedzi? Czy naprawdę nikt nic nie zauważył? Czy nikt nic nie przeczuwał? W programie Balans bieli porozmawiamy, w jaki sposób rozpoznać przemoc seksualną wobec dzieci, a także o tym, jakie ślady w psychice dziecka pozostawiają nadużycia seksualne.

  • 07:00 Transmisja Mszy Świętej z Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze , sprawozdanie, 2023
  • 07:40 Rok w ogrodzie , magazyn, 2023
    Program dla miłośników działek, ogrodów ...

    Program dla miłośników działek, ogrodów i balkonów, w nim informacje na temat uprawy warzyw, owoców i kwiatów. Pokaz nowych odmian i porady, jak osiągnąć na własnej działce większe plony. Najpiękniejsze ogrody i sposoby ich pielęgnacji.

  • 08:05 Rok w ogrodzie Extra magazyn, magazyn, 2023
  • 08:20 wojsko - polskie.pl reportaż, reportaż, 2023
  • 08:45 Pełnosprawni - odc. 502 magazyn dla niepełnosprawnych, magazyn, 2023
    Świat, w którym żyją niepełnosprawni ...

    Świat, w którym żyją niepełnosprawni nie jest światem hermetycznie zamkniętym. Oni też mają swoje problemy, troski i oczywiście chwile radości. W przeciwieństwie do innych o wiele mniej wymagają od świata, więcej od siebie.

  • 09:15 Sprawa dla reportera , magazyn, 2023
  • 10:15 Fascynujący świat - Co jeść, by ratować planetę? (Eat to Save the Planet (Horizon) / Feast to Save the Planet) film dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.Wielka Brytania 2021
    Co i jak należy jeść, ...

    Co i jak należy jeść, aby być zdrowym i chronić dobra naturalne naszej planety? Dużo nowej wiedzy na temat ekologicznego odżywiania. Film powstał zgodnie z przepisami pandemicznymi. Żywność jest ogromnym źródłem emisji gazów cieplarnianych. Ale najbardziej szkodliwe wybory nie zawsze są tymi, których się spodziewamy. Poznamy grupę ochotników, którzy delektują się kolacją, a każde wybrane danie pokaże na tablicy wyników poziom emisji dwutlenku węgla. Podczas gdy oni dokonują wyborów, aby wyłonić zwycięzcę tego konkursu, zespół naukowców i szefów kuchni udziela cennych porad na temat tego, co wszyscy jemy. Na razie w czasie zakupów sami musimy dodatkowo oceniać ewentualne kwestie środowiskowe. To nie są proste sprawy. Lecz jeśli wszyscy będziemy rozważnie wybierać, będziemy nadal smacznie jeść nie szkodząc planecie Ziemi.

  • 11:20 Wiesz czy nie wiesz? - /1/ teleturniej, teleturniej, 2023
    Teleturniej pełen emocji i dowcipu. ...

    Teleturniej pełen emocji i dowcipu. Dwie drużyny, składające się ze stałego kapitana i jego gościa, rywalizują ze sobą odpowiadając na niestandardowe, zaskakujące pytania. Niezwykłe fakty i praktyczne sztuczki, naukowe doświadczenia i zabawne informacje ze świata przyrody, ciekawostki i anegdoty z życia znanych ludzi - wszystko to znajdzie się w nowym programie, którego gospodarzem jest Tomasz Kammel. Proste zasady gry, możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i duża dawka humoru sprawiają, że program jest doskonałą zabawą dla całej rodziny. W roli kapitanów drużyn: Olga Szomańska i Andrzej Krzywy, a eksperymenty przeprowadza Radek Brzózka. Goście tego wydania programu: Justyna Steczkowska i Marek Piekarczyk.

  • 12:15 Gwiazdy w południe - Shalako (SHALAKO) film fabularny, film fabularny kinowy, , kraj prod.Wielka Brytania 1968
    Szeroko reklamowany swego czasu brytyjski ...

    Szeroko reklamowany swego czasu brytyjski western, nakręcony w Hiszpanii przez amerykańskiego reżysera (twórcę m.in. "Młodych lwów", "Dwóch złotych koltów", "Krzyżowego ognia", "Za cenę życia", "Żegnaj, kochanie" czy "Mirażu") i z udziałem międzynarodowej obsady aktorskiej, to dzieło dość nietypowe w westernowym nurcie nie tylko ze względu na swoją "wielonarodowość". W przeciwieństwie do innych, amerykańskich czy nawet włoskich westernów, jego bohaterami nie są ani sprawiedliwi "ludzie znikąd", ani waleczni obrońcy prawa z gwiazdami szeryfów, ani spragnieni zysku hodowcy bydła, lecz europejscy arystokraci, którzy urządzają sobie polowanie na amerykańskich preriach. Jak podaje Louis L'Amour, autor powieści, ktora stała się podstawą scenariusza, zwyczaj ten był dość częsty wśród arystokratów w połowie XIX w. Możni Europejczycy jeździli wówczas na łowy do Ameryki, jak wcześniej czynili to w Afryce. Niektórzy z nich zabierali ze sobą kilkanaście wozów i podwodów, stada bydła, kilkadziesiąt koni, sfory psów i tabuny służących. Większość z nich tylko podróżowała i polowała, ale byli i tacy, którzy po drodze zakładali rancza, a nawet miasta. Jest rok 1882. Pruski arystokrata, baron Frederick von Hallstatt, organizuje dla swych przyjaciół safari na amerykańskiej pustyni. W gronie zaproszonych gości są: hrabina Irina Lazaar, Hans Kruger, towarzysz barona z wojska, sir Charles Daggett, angielski dyplomata z żoną, amerykański senator Henry Clarke i jego żona Elena. Wyprawę prowadzi grupa przewodników pod kierunkiem Bosky'ego Fultona, bandyty, którego rzeczywistym celem jest zagrabienie biżuterii bogatych turystów. W trakcie podróży hrabina Irina zostaje napadnięta przez Indian. Z pomocą przybywa jej Shalako, federalny agent - pełnomocnik czuwający nad przestrzeganiem warunków układu z Indianami. Ratując piękną brankę od okrutnej śmierci, przyrzeka wodzowi Indian Chato, że cudzoziemcy opuszczą tereny należące do czerwonoskórych braci. Niestety, myśliwi, nie zważając na niebezpieczeństwo, odmawiają przerwania polowania. Shalako, przekonany, że nazajutrz Indianie zaatakują, wyrusza, by sprowadzić pomoc wojska. Przeczucie go nie myli, o wschodzie słońca Indianie rzeczywiście napadają na obóz.
    Już pierwsze kadry filmu Dmytryka zapowiadają coś więcej niż film przygodowy. Sceny ukazujące wykwintnych arystokratów, wystrojonych w aksamity i diamenty, jedzących wyszukane potrawy na srebrnych półmiskach, sączących zimne wino z kryształowych kieliszków w sercu jałowej pustyni i nie zwracających uwagi na spitą eskortę ani zagrażających im indiańskich łowców skalpów, należą do najlepszych w filmie. Znakomicie wypada też Sean Connery jako tytułowy Shalako. Była to jego najlepsza rola od czasu serii filmów o przygodach Jamesa Bonda. Znacznie chłodniej krytycy oceniali kreację Brigitte Bardot, zaangażowaną - ich zdaniem - głównie "ku ozdobie".


  • 14:10 Z pamięci - Józef Chełmoński cz. 1 felieton, felieton, 2023
  • 14:25 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia Kielecczyzny magazyn kulinarny, magazyn, 2022
    W tym odcinku Karol Okrasa ...

    W tym odcinku Karol Okrasa wyruszy do doliny Białej Nidy na Kielecczyźnie. Kuchnia tego regionu nie zagościła jeszcze w naszym programie, więc czas to naprawić. W dawnych czasach jadano w tych okolicach skromnie, by nie rzec biednie. Na słabych glebach uprawiano głównie ziemniaki, kapustę, rośliny strączkowe i zboże. Najbardziej znaną potrawą jest zupa zalewajka świętokrzyska. Była ona przygotowywana na bazie kwaśnego żuru, z ziemniakami, kiełbasą lub boczkiem, czasem z dodatkiem grzybów. Znajdziemy tu też wiele dań z ziemniaka, który choć pojawił się w jadłospisie dopiero w XIX wieku, jest podstawą wielu regionalnych specjalności takich jak: "gałki", "goły", "golorze", pyzy, "tryndle", "pigoły", "targańce" czy też "zmiocarz" - rodzaj pasztetu ziemniaczanego. Na głębokim oleju smażono pączki z ziemniaków, a wśród potraw ziemniaczanych królował kugiel, czyli zapiekanka ziemniaczana z mięsem wywodząca się z tradycji żydowskiej. Lokalne gospodynie do dziś wyrabiają prawdziwe wiejskie twarogi czy masło. Karol przyrządzi swoje wersje tradycyjnych dań regionalnych. 1/ Przygotowana w kociołku na ogniu zupa z grochu, kaszy i ziemniaków; 2/ Bitki z ligawy wołowej w pikantnym sosie z kuleczkami z ziemniaków; 3/ Placki z ziemniaków z farszem z wiejskiego twarogu i domowej konfitury.

  • 14:50 XXVII Spotkania Młodych na Polach Lednickich - Koronka do Miłosierdzia Bożego , sprawozdanie, 2023
    W tym roku, 3 czerwca ...

    W tym roku, 3 czerwca pod Bramą Rybą na Polach Lednickich uczestnicy XXVII Spotkania Młodych zgromadzą się wokół tematu Eucharystii.
    Prowadzić ich będzie hasło "Idź za Barankiem". Po raz pierwszy duszpasterzem Spotkania Lednickiego zostanie dominikanka s. Łucja Rado OP.
    Będzie współprowadzić spotkanie z dominikaninem o. Tomaszem Nowakiem OP.

  • 15:45 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 65 telenowela historyczna TVP, film fabularny telewizyjny, 2022
    O wojnie sprawiedliwej. Wiosna 1409. ...

    O wojnie sprawiedliwej. Wiosna 1409. Władysław Jagiełło (Sebastian Skoczeń) szuka argumentów, które nastawią Europę pozytywnie do Korony i Litwy w wypadku konfliktu z Zakonem Krzyżackim. Znany krakowski wykładowca Stanisław ze Skarbimierza twierdzi, że istnieje wojna sprawiedliwa. Zbigniew Oleśnicki (Przemysław Stippa) chce jak najszybciej powiedzieć o tym królowi. Ciołek (Daniel Mosior) ma szybko skończyć pisać sonet, który zamówił król dla królowej. Ale kradnie mu go książę Siemek (Jakub Szlachetka) i podrzuca Femce (Żaneta Homa). Mścisław (Karol Dziuba) na białym koniu wjeżdża na wawelski dziedziniec i prosi o rękę Sofię (Julia Łukowiak). Królowa (Milena Staszuk) i dwórki próbują namówić Sofię, aby jak najszybciej przyznała się Mścisławowi do swoich kontaktów z Dypoldem. Na Wawel przyjeżdża poselstwo tatarskie. Karim Berdim (Adam Młynarczyk) jest pod urokiem Katarzyny z Goraja (Aleksandra Sroka).

  • 16:20 Korona królów. Jagiellonowie. Taka historia - odc. 18 telenowela dokumentalna, telenowela dokumentalna, 2023
    Komu topór, komu sznur? Od ...

    Komu topór, komu sznur? Od XIV wieku na ziemiach polskich funkcjonowały różne rodzaje sądów: ziemskie, dla rycerstwa, sądy prawa niemieckiego dla mieszczan oraz kościelne. Pierwsze miejskie więzienie na ziemiach polskich zbudowano we Wrocławiu dopiero w XIV wieku. Nie znano kary więzienia - przebywanie w lochu było tymczasowe, w oczekiwaniu na wyrok. Więzienie, jako formę kary, zaczęto stosować dopiero od XVI wieku. Sądy obradowały w różnych miejscach - miejskie najczęściej na ratuszu, ale mogły sądzić i w kościele, i w karczmie, a nawet pod gołym niebem. Kary finansowe były dla sądów najbardziej korzystne, ponieważ sędzia i ławnicy dzielili się pieniędzmi. Kar było wiele - zależały od rodzaju przewinienia. Noszono publicznie ciężkie kamienie, zakuwano w kuny, wiązano do pręgierza, chłostano. Nieuczciwych sprzedawców karano obcięciem włosów. Za drobne kradzieże, fałszerstwa i krzywoprzysięstwo karano piętnem wypalanym na czole lub policzkach. Za kradzież obcinano dłoń. Oszczerstwo karano wyrwaniem lub obcięciem języka. Głową można było zapłacić za wystąpienie przeciwko władcy, za szerzenie herezji, kradzież, rozbój, czyli morderstwo lub pobicie wraz z kradzieżą; także za gwałt. Na banicję, czyli wygnanie z kraju, skazywał jedynie król, ale sądy miejskie mogły kogoś relegować poza mury miasta. Skazańca odprowadzał na miejsce kaźni tłum ciekawskich, dla których w średniowiecznym mieście była to rozrywka. Po zakończeniu egzekucji kat, zwany mistrzem małodobrym lub po prostu mistrzem, zajmował się ciałem, chyba że wydawano je rodzinie. Skazańców można było chować w poświęconej ziemi, bowiem wedle Kościoła nie wolno karać dwa razy za tę samą zbrodnię. Szczątki skazańców grzebano w wyznaczonym do tego miejscu. W Krakowie był to kościół św. Getrudy, który ufundował syn skazanego na śmierć rajcy Andrzeja Wierzynka.

  • 17:00 Teleexpress , serwis informacyjny (dziennik), 2023
  • 17:15 Rozmowa z Kard. Kazimierzem Nyczem na Święto Dziękczynienia , dysk./wywiad/debata, 2023
  • 17:25 Pogoda , serwis informacyjny (dziennik), 2023
  • 17:40 Ojciec Mateusz s.XXVI - Odc. 331 (Ojciec Mateusz s. XXVI, odc. 2) serial kryminalny TVP, film fabularny telewizyjny, 2021
    Przez Sandomierz przetacza się fala ...

    Przez Sandomierz przetacza się fala osobliwych napadów. Ofiarami są wyłącznie mężczyźni, a narzędziem zbrodni gaz pieprzowy rozpylany prosto w twarz przez tajemniczą kobietę, która wyszukuje ich na portalu randkowym. Blondi23 - za takim nickiem zazwyczaj się ukrywa - wyróżnia oryginalny tatuaż z owadożerną rośliną, a jej urok działa nawet na wysoko postawionych oficerów policji. Dlatego śledztwo w jej sprawie musi być objęte ścisłą tajemnicą. Kiedy ojciec Mateusz orientuje się, ile znajomych mu osób korzysta z portali randkowych, postanawia znaleźć jakieś alternatywne rozwiązanie dla spragnionych miłości. Znajoma parafianka, Weronika, podsuwa mu pomysł zorganizowania spotkań dla singli i singielek na terenie parafii i sama deklaruje uczestnictwo. Co ciekawe, zamknięta w sobie i samotna Weronika ma tylko jedną przyjaciółkę, rezolutną Beatą, wielbicielką długich paznokci i wymyślnych tatuaży.

  • 18:40 Jaka to melodia? - odc. 5135 teleturniej muzyczny, teleturniej, 2023
  • 19:30 Wiadomości , serwis informacyjny (dziennik), 2023
  • 20:00 Wypłyń na głębię , , 2023
  • 20:05 Pogoda , serwis informacyjny (dziennik), 2023
  • 20:10 Sport , serwis informacyjny (dziennik), 2023
  • 20:15 ALARM! magazyn, magazyn, 2023
  • 20:35 Komisarz Alex - odc. 228 (seria XVIII, odc. 12) serial kryminalny TVP, film fabularny telewizyjny, 2022
    Zostaje zamordowana Sylwia Wojtal - ...

    Zostaje zamordowana Sylwia Wojtal - właścicielka apteki. Alex i komisarz Wilczak pracują w parze z komendantką Bogną. Pierwszym podejrzanym jest były pracownik apteki, Paweł Juraszek. Zwolniono go dyscyplinarnie za wykradanie relanium. Alex doprowadza Wilczaka i Bognę do podejrzanego. Bogna jest w trakcie testowania wydajności zespołu. Nadkomisarz Marta podejrzewa, że nowa szefowa szykuje im jakąś niespodziankę. Prosi Komendanta, żeby użył swoich kontaktów i dowiedział się, co planuje Bogna. Komendant jest słomianym wdowcem po wyjeździe Izy do koleżanki. Częściej niż zwykle odwiedza starych znajomych. Gutek przeżywa wyjazd Jagody do Akademii FBI. Pojawia się kolejny trop: zamordowana Sylwia Wojtal była szantażowana przez mężczyznę poznanego na szybkiej randce. Czy to on stoi za jej zabójstwem? Wilczak, Bogna i Alex chcą sprawdzić ten trop. Idą do klubu organizującego randki. Dzięki Alexowi udaje się zatrzymać szantażystę. Tymczasem zostaje zamordowany emerytowany prokurator, znajomy komendanta. Prowadzili razem wiele spraw. Czy to znaczy, że życie komendanta też może być zagrożone? Co łączy oba zabójstwa? Na te pytania będzie musiał odpowiedzieć Alex wraz z resztą zespołu.

  • 21:30 Czyja Polska? Nocna zmiana trzy dekady później film dokumentalny, film dokumentalny, 2023
  • 22:25 Hit na sobotę - Midway (Midway) dramat wojenny, film fabularny kinowy, , kraj prod.USA,Chiny 2019
    Bitwa o Midway odegrała w ...

    Bitwa o Midway odegrała w rejonie Pacyfiku równie ważną rolę jak bitwa o Anglię w Europie. Leżący w zachodniej części archipelagu wysp hawajskich atol Midway stanowił cenną bazę morską floty Stanów Zjednoczonych, klucz do panowania nad Pacyfikiem. Po rozgromieniu floty amerykańskiej podczas ataku na Pearl Harbor w grudniu 1941 r. Japończycy zmierzali do ostatecznego wyeliminowania Amerykanów także z tego ważnego strategicznie miejsca. Reżyser Roland Emmerich śledzi dzieje bitwy oczami zwykłych marynarzy, pilotów, a także generałów i polityków, których decyzje miały zdecydować o życiu tysięcy ludzi. Wojna na Pacyfiku, której początek dał atak Cesarskich Sił Powietrznych na bazę Pearl Harbour, od początku układała się po myśli japońskiego dowództwa. Duża część amerykańskiej floty wojenna uległa zniszczeniu, a dowództwo, szczególnie polityczne, nie potrafiło odnaleźć się w nowej sytuacji. W takich okolicznościach amerykańska baza na Midway pełniła rolę ostatniego szańca obrony, po przerwaniu którego Japonia zapanuje niepodzielnie na Pacyfiku, co może przesądzić o losach wojny.


  • 00:50 Szkoła melanżu (Booksmart) komedia, film fabularny kinowy, , kraj prod.USA 2019
  • 02:45 Jaka to melodia? - odc. 5135 teleturniej muzyczny, teleturniej, 2023
  • 03:40 60 lat minęło. Największe hity opolskich festiwali - (6) widowisko, artystyczne/estradowe (widowisko), 2023
    Cykl montażowy najlepszych koncertów opolskich ...

    Cykl montażowy najlepszych koncertów opolskich ostatnich lat z największymi przebojami. To wprowadzenie do jubileuszowego wydania KFPP Opole 2023. W koncercie przebojów stulecia - Piosenka ci nie da zapomnieć - wezmą udział gwiazdy polskiej piosenki, znakomici wokaliści reprezentujący różne pokolenia polskich piosenkarzy. Artyści wykonają wyjątkowe aranżacje, niepowtarzalne interpretacje i międzypokoleniowe duety, a ich występy zachwycą kunsztem wokalnym.

  • 04:30 Z pamięci - Józef Chełmoński cz. 1 felieton, felieton, 2023
  • 04:35 Zakończenie dnia , bez klasyfikacji, 2023
stacja tv