TVP1 - Program TV na sobotę 13 kwietnia 2024

 • 05:45 Balans bieli magazyn, magazyn, 2024
  Gdy syn Rachel Goldberg - ...

  Gdy syn Rachel Goldberg - Polin, 23 - letni Hersh, został wzięty 7 października 2023 r. jako zakładnik Hamasu, od tej pory z anonimowej Żydówki stała się ona międzynarodowym głosem rodzin zakładników. Weszła w nieznany wcześniej świat wystąpień publicznych i spotkań ze światowymi przywódcami, aby wywalczyć uwolnienie swojego syna i innych zakładników wziętych tego dnia przez Hamas. O wierze, codziennych zmaganiach Rachel Goldberg - Polin w rozmowie z Pauliną Guzik w programie Balans Bieli.

 • 06:20 Panna z mokrą głową - odc. 3 serial TVP, film fabularny telewizyjny, 1994
  Mimo starań ojca sytuacja materialna ...

  Mimo starań ojca sytuacja materialna rodziny Borowskich pogarsza się z dnia na dzień. Ojciec Irenki zmuszony jest sprzedać ostatni kawałek lasu. Podczas wycinania drzew dochodzi do tragicznego wypadku. Ukochany tatko ginie, przywalony przez padający pień. Niezaradna i chora matka zupełnie nie radzi sobie z prowadzeniem gospodarstwa. Domem i wychowaniem młodszego brata musi zająć się Irenka. Mimo nadludzkich wysiłków dziewczynki i pomocy przyjaciół majątek Borowskich zostaje wystawiony na licytację. Z resztą dobytku trzeba się przenieść do maleńkiego mieszkanka w miasteczku Kuropatki. • 07:00 Transmisja Mszy Świętej z Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze , sprawozdanie, 2024
 • 07:40 Rok w ogrodzie , magazyn, 2024
 • 08:05 Rok w ogrodzie Extra magazyn, magazyn, 2024
 • 08:20 Pełnosprawni - odc. 546 magazyn dla niepełnosprawnych, magazyn, 2023
  Świat, w którym żyją niepełnosprawni ...

  Świat, w którym żyją niepełnosprawni nie jest światem hermetycznie zamkniętym. Ci ludzie, jak inni, mają swoje problemy, troski i oczywiście chwile radości. W przeciwieństwie do innych ludzi o wiele mniej wymagają od świata, o wiele więcej od siebie. Rzuceni przez los w nurt niepełnosprawności, są niebywale sprawni. Doskonale wykonują swe wyuczone zawody, są świetnymi sportowcami, wspaniałymi przyjaciółmi. Wiele ich dzieli, gdyż dysfunkcje są różne, ale o wiele więcej ich łączy. Właśnie o ich troskach, stałej walce z własnymi słabościami, o tym jak sobie radzą w trudnych dla nich czasach będzie mowa w tym programie. Dowiemy się także jaka jest sytuacja niepełnosprawnych sportowców w innych krajach Europy.

 • 08:50 Wybudzeni - Ola Janczarska serial dokumentalny, film dokumentalny, 2022
  Życie Oli, Jaśka, Pawła, Sebastiana ...

  Życie Oli, Jaśka, Pawła, Sebastiana zmieniło się kiedyś w sekundy wypadek komunikacyjny, podtopienie, zakrztuszenie, nagłe zatrzymanie krążenia. Zapadli w śpiączkę na kilka, kilkanaście miesięcy albo kilkanaście lat. Czas się zatrzymał. Znany świat zamienił się w świat snu. Wybudzeni to 10. odcinkowy serial dokumentalnych o ludziach, którzy przeżyli śpiączkę, wrócili do życia i naszego świata. Klaudia, pierwsza wybudzona w Klinice Budzik dla dzieci, wyszła za mąż i urodziła zdrową córeczkę, Jagoda jest uczennicą liceum, Krzysiek w tym roku będzie zdawał maturę. Jak śpiączka przewartościowała ich życie, co teraz jest dla nich najważniejsze o tym mówią Wybudzeni i ich bliscy. Jak sobie radzić z cierpieniem, jak nie tracić nadziei i walczyć do końca.
  Ola Janczarska, córka Ewy Błaszczyk i bohaterka pierwszego odcinka "Wybudzonych", od kilku lat jest w stanie minimalnej świadomości. Czasem rozumie co się do niej mówi, ma rozluźnioną twarz, a czasem jest gdzieś w swoim świecie. Gdyby nie Ola nie byłoby Budzika dla dzieci i dorosłych, programu dla ludzi w śpiączce, nie powstałaby Fundacja Akogo?. Nic by się nie wydarzyło. Ola ma dziś 27 lat. W majowe popołudnie 22 lata temu zakrztusiła się popijając tabletkę, doszło do niedotlenienia mózgu. Współczesna medycyna niewiele może jej zaproponować - mówi Ewa Błaszczyk - Są dwie drogi jak myślę o przyszłości - utrzymać Olę w jak najlepszej kondycji, żeby była gotowa na coś, co się objawi nowego w nauce, medycynie albo tak zwany cud.

 • 09:25 Ranczo s.V - odc. 53 (seria V, odc. 1) serial obyczajowy TVP, film fabularny telewizyjny, 2011
  Od blisko dwóch lat Lucy ...

  Od blisko dwóch lat Lucy jest burmistrzem gminy Wilkowyje, a jej mąż Kusy zajmuje się domem i wychowywaniem córki. Gmina Wilkowyje uznana zostaje za najbardziej gospodarną w całym województwie. Lucy i jej współpracownicy: Halina Kozioł, Leokadia Czerepach i Fabian Duda świętują swój sukces. O wiele lepiej układa im się współpraca z Unią Europejską niż z radnymi własnej gminy. Były wójt wyprowadził się od żony i zamieszkał u brata na plebanii. Wioletka chce mieć dziecko, namawia męża na wizytę u lekarza. O tej pory życie policjanta Stasia całkowicie się zmienia. Czerepach zostaje kierownikiem domu kultury. Obiecuje żonie, że nie będzie się mieszał do polityki. Bywalcom ławeczki trudno się zebrać. Za Pietrkiem, który został lokalną gwiazdą, uganiają się tłumy paparazzich. Proboszcz zgadza się, aby raz w miesiącu po mszy władze gminy spotykały się z parafianami w kościele.

 • 10:25 Komisarz Alex - odc. 233 (seria XIX, odc. 4) serial kryminalny TVP, film fabularny telewizyjny, 2023
  Podmiejska miejscowość. Komendant pokazuje Wilczakowi ...

  Podmiejska miejscowość. Komendant pokazuje Wilczakowi miejsce, w którym chce zbudować letniskowy domek. Spotykają policyjny patrol. Policja została wezwana na pobliski plac budowy, na którym robotnicy natrafili na ludzkie szczątki. Znalezione narzędzie zbrodni oraz ślady uderzeń na czaszce wskazują na morderstwo. Przy szczątkach kobiety znaleziono również obrączkę z wygrawerowaną datą ślubu i inicjałami. Policjanci sprawdzają archiwa urzędu stanu cywilnego. Okazuje się, że przed trzydziestu laty związek małżeński zawarli Anna i Krzysztof Cholewiuk, a dwadzieścia siedem lat temu zgłoszono zaginięcie Anny. Odnajdują adres Cholewiuków. Na miejscu natrafiają na Tomasza - syna Cholewiuków, który prowadzi po ojcu niewielki warsztat samochodowy. W domu mieszka również Barbara, która opiekowała się Tomaszem po zniknięciu matki. W tym samym czasie przychodzą wyniki analizy dokonanej przez policyjnego patologa Leona. Okazuje się, że szczątki przeleżały w ziemi nie dłużej niż pięć lat... Staje się jasne, że po dwudziestu latach Anna musiała wrócić do swojej miejscowości i wtedy została zamordowana. Gutek i Wilczak ponownie odwiedzają Barbarę i Tomasza. Na miejscu, w warsztacie samochodowym znajdują martwego Tomasza. Przyczyną śmierci jest zatrucie spalinami naprawianego samochodu. Wszystko wskazuje na to, że ktoś przyczynił się do jego śmierci. Dokładne oględziny miejsca zdarzenia wykazują, że w warsztacie znajdują się części skradzionych samochodów. Z bilingów połączeń wynika, że Tomasz często kontaktował się z mieszkającym w okolicy, karanym wcześniej Mariuszem Kowalczykiem. Okazuje się jednak, że z Tomaszem łączą go nie tylko interesy.

 • 11:20 Ojciec Mateusz s.XXVIII - Odc. 359 (Ojciec Mateusz s. XXVIII, odc. 4) Głos serial kryminalny TVP, film fabularny telewizyjny, 2022
  Roman i Aniela to para, ...

  Roman i Aniela to para, która poznała się, dzięki zorganizowanej przez ks. Mateusza randce dla parafian. Ale choć ich miłość kwitnie, nie znaczy to, że cały świat im sprzyja. Były partner Anieli, którym jest nie kto inny, jak naczelnik policji, Aleksander Morus, robi wszystko, żeby odzyskać dawną partnerkę. Posuwa się nawet do tego, żeby grozić Romanowi. Ten z kolei ma na pieńku z wpływowym sandomierskim restauratorem. Świadkiem ich scysji w restauracji jest pracujący tam kelner, Radek. Przypadkowe pomylenie płaszczy w szatni sprawia, że w ręce Romana dostaje się ważny dowód rzeczowy w poważnym przestępstwie. Kiedy znalezione zostaje pierwsze ciało, nic nie wydaje się takie, jak na początku. W tej złożonej sprawie ks. Mateusz jest zmuszony prosić Natalię o pomoc w śledztwie. Ta jednak jest zajęta zdobywaniem głównej nagrody w konkursie o podróż dookoła świata.

 • 12:20 Gwiazdy w południe - Rio Lobo (Rio Lobo) western, film fabularny kinowy, , kraj prod.USA 1970
  Nazwisko Howarda Hawksa, jednego z ...

  Nazwisko Howarda Hawksa, jednego z gigantów Hollywoodu, kojarzy się z wieloma głośnymi filmami. Z powodzeniem zajmował się różnymi gatunkami, ma w dorobku komediową "Małpią kurację", opowieść gangsterską "Człowiek z blizną" i wojenną "Mściwy jastrząb", a także dramat historyczno - kostiumowy "Ziemia faraonów", musical "Mężczyźni wolą blondynki", wreszcie klasyczny western "Rio Bravo".
  Zrealizowany w 1970 roku film "Rio Lobo", w którym reżyser nawiązuje do swoich wcześniejszych dokonań, okazał się sukcesem komercyjnym. Bogata w wydarzenia akcja, wątek miłosny, dobrze zarysowane postaci zagwarantowały "Rio Lobo" czołowe miejsce w światowych rankingach filmowych. To właściwie mieszanka westernu, melodramatu i dobrego humoru, którą publiczność przyjęła z entuzjazmem. Po raz kolejny znakomitą kreację stworzył tu John Wayne, pamiętny chociażby z głośnego "Rio Bravo". Akcja "Rio Lobo" rozpoczyna się na krótko przed końcem wojny secesyjnej. Pułkownik Cord McNally (John Wayne) dowodzi oddziałem wojsk Unii. Grupa wrogich Konfederatów na czele z kapitanem Pierrem Cordonem przypuszcza atak na pociąg przewożący cenny ładunek. Ich łupem pada transport złota. Udaje się jednak przechytrzyć wroga i odzyskać skarb. Kapitan Cordon i jego sierżant, Tuscarora, zostają pojmani przez pułkownika, który jednak traktuje ich godnie. Kiedy po zakończeniu wojny ich drogi krzyżują się znowu, McNally nagabuje kapitana Cordona, by ten ujawnił nazwiska zdrajców, którzy poinformowali Konfederatów o złocie. Wkrótce pułkownik dowiaduje się, że zdrajcą był Ketcham, który teraz próbuje przejąć całkowitą kontrolę nad Rio Lobo. McNally postanawia zaprowadzić porządek w niewielkim miasteczku w Teksasie opanowanym przez groźnych bandytów.


 • 14:25 Okrasa łamie przepisy - Pesto, salsa czy sałsza magazyn kulinarny, magazyn, 2024
  W kolejnej wyprawie Karol Okrasa ...

  W kolejnej wyprawie Karol Okrasa na swój kulinarny warsztat weźmie zielone sosy z ziół, młodych pędów czy owoców zwane też salsami lub po staropolsku "sałszami". Niemal w każdym polskim sklepie możemy dziś nabyć włoskie pesto, czyli sos z zielonych liści świeżej bazylii, sera, orzechów i oliwy. I wydaje nam się, że to Włosi zawsze mieli kuchnię lekką, warzywną, a dawni Polacy objadali się wszelkiego rodzaju tłustym mięsiwem. Nic bardziej mylnego, w diecie naszych przodków dominowały warzywa, owoce czy rośliny strączkowe z własnego ogródka. Mięsa jedzono od święta. Co więcej, po długiej zimie, kiedy to jedzono solone ryby czy mięsa, które trzeba było długo moczyć i rozbijać przed spożyciem, wiosną apetyt na nowalijki był ogromny. Przykładem takiej tęsknoty jest choćby tzw. "sałsza" czyli salsa z zielonego żyta z zielnika Szymona Syreniusza z 1613 roku. Młode żyto rozcierano z grzankami i dodawano do tej masy ocet, sól, pieprz oraz imbir. Jak stwierdzał sam autor "bez wszelakiego kosztu będzie przysmak do mięsa, do ryb". Mamy tu coś w rodzaju to staropolskiego pesto. W innym przepisie z wydanego w 1540 roku "Kuchmistrzostwa" natkę pietruszkę, młode listki liście szałwii i babki rozcierano z dodatkiem miodu, cynamonu i pieprzu, uzyskując tak ceniony słodko - korzenny posmak. Propozycje Karola Okrasy: 1/ Zupa pomidorowa z salsą z czosnku niedźwiedziego; 2/ Pieczony z korzennym mięsem mielonym chleb, podany z salsą z zielonych orzechów z syropu; 3/ Pieczone na grecki sposób ruloniki ze schabu podane z salsą z mięty, papryki, ogórka i sera feta.

 • 15:00 Miłość i medycyna s.III - odc. 16 (s. 3 odc. 4) (New Nurses) serial obyczajowy, film fabularny telewizyjny, , kraj prod.Dania 2018
  Anna kupiła bilet do Kanady, ...

  Anna kupiła bilet do Kanady, a Lis uważa, że przyjaciółka popełnia życiowy błąd i próbuje ją namówić do zmiany decyzji. Peter spotyka w szpitalu Birgit, ale zostaje potraktowany bardzo oschle. Wkrótce otrzymuje polecenie pobrania krwi od Birgit i jej córki, bo Iben zapadła na odrę. Aksel przekonuje kolegę, że powinien walczyć o tak atrakcyjną dziewczynę. To samo mówi Peterowi Lis, która po kolejnej nieudanej randce szuka u niego potwierdzenia, że jest dostatecznie ponętna. W tym momencie do magazynu bielizny wpada zazdrosny Christian. Coraz więcej osób zauważa, że z Niną nie jest dobrze. Także Bjorn jest coraz bardziej uzależniony. Kradnie amfetaminę przeznaczoną dla pacjenta, a podejrzenie kieruje na noszowego Finna. Dyrektor zamierza naprawić szkody powstałe podczas inspekcji Hedegaarda, proponując mu zawoalowaną łapówkę. Margrethe, która jest przeciw, wpada na świetny pomysł zaproszenia żony przewodniczącego na oglądanie koronacji Elżbiety na nowym telewizorze Benta. Wszystko idzie dobrze, ale dyrektor wysuwa propozycję korupcyjną. Oburzony Hedegaard chce wyjść, ale jego żona, która już wcześniej źle się czuła, pada bez czucia na podłogę.


 • 15:55 Sanatorium miłości s.VI - sezon 6 odc. 5 reality show, reality show, 2024
  W odcinku 5 zobaczymy efekt ...

  W odcinku 5 zobaczymy efekt wypełnianej wieczorem ankiety, której wyniki zmienią dotychczasowy układ par. Nie obędzie się bez konfliktów, wybory zaskoczą wielu. Ankieta rozdzieli nawet Tadeusza i Janinę. Podczas plenerowego spotkania grupy, Marta nieśmiało zapyta o plany związane z balem finałowym. Okaże się, że wyobrażenia niektórych o potencjalnych partnerach na balu są dalekie od rzeczywistości. Wizyta w sklepie z używaną odzieżą w nowych parach. To będzie dopiero zabawa - ubrać kogoś, kogo niekoniecznie się lubi. W ciągu dnia pełnego niespodzianek także spotkania miłe i te mniej miłe. Małgorzaty wrogość wobec Andrzeja zaskoczy wszystkich. A Majka będzie się starała wpłynąć na spotkaniu na zachowanie Zygmunta. Marta do rozmowy jeden na jeden zaprosi Majkę. I to okaże się przełomowe. Randka Tadeusza z Marią także, bo mimo pokus pozostanie wierny swojemu pierwszemu wyborowi. Gościem specjalnym odcinka będzie Edyta Herbuś, która poprowadzi kuracjuszy po czerwonym dywanie.

 • 17:00 Teleexpress , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 17:20 Pogoda , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 17:35 Ojciec Mateusz s.XXX - Odc. 394 (s. XXX, odc. 13) Wyjść z dwiema twarzami serial kryminalny TVP, film fabularny telewizyjny, 2023
  Trwają roboty drogowe przy jednej ...

  Trwają roboty drogowe przy jednej z tras krajowych. Hałas, kurz i pył dają się we znaki. Mimo tak nieprzyjaznych warunków, na poboczu szosy medytują dwie kobiety - Jolanta i Teresa ubrane w hinduskie stroje. Kobiety bezskutecznie próbują usunąć robotnicy pracujący przy nawierzchni. Wkrótce wychodzi na jaw prawdziwy powód ich obecności - medytacja była jedynie przykrywką. Od Jolanty tajemniczy przestępca zażądał 100 tysięcy złotych okupu za życie jej partnera, znanego niegdyś filmowca, Wiktora Kozaka. Kozak był scenarzystą popularnych filmów moralnego niepokoju w reżyserii Juliusza Praksedy. Reżyser właśnie przebywa w Sandomierzu na przeglądzie swojej twórczości i to on zostaje obwiniony przez Jolantę o współudział w porwaniu scenarzysty. Tymczasem na sandomierską komendę przybywa nowa posterunkowa Dagmara, która od razu wpada w oko Bolkowi. Dagmara w ramach rozpoznania, proponuje wybrać się na seans jednego z filmów Praksedy.

 • 18:25 Kulisy serialu Ojciec Mateusz - odc. 27 felieton, felieton, 2022
  Kulisy serialu "Ojciec Mateusz". Ciekawostki ...

  Kulisy serialu "Ojciec Mateusz". Ciekawostki z planu jednego z najbardziej popularnych seriali TVP.

 • 18:40 Jaka to melodia? - odc. 5359 teleturniej muzyczny, teleturniej, 2024
  Quiz muzyczny propagujący muzykę rozrywkową. ...

  Quiz muzyczny propagujący muzykę rozrywkową. Rywalizacja zawodników, tocząca się w czterech rundach, polega na bezbłędnym i natychmiastowym odgadywaniu tytułów kolejnych fragmentów muzycznych. Prowadzenie Rafał Brzozowski.
  Na cel charytatywny grają dziennikarze radiowi: Maria Szabłowska, Marcin Kusy i Roman Czejarek. Gościem specjalnym jest Katarzyna Gaertner.

 • 19:30 Program informacyjny , serwis informacyjny (dziennik), 2024
  Główne wydanie codziennego programu informacyjnego.

  Główne wydanie codziennego programu informacyjnego.

 • 20:05 Pogoda , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 20:10 Sport , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 20:20 Komisarz Alex - odc. 257 (seria XXI odc. 2) "Krew za krew" serial kryminalny TVP, film fabularny telewizyjny, 2024
  Kasia nie wróciła do domu. ...

  Kasia nie wróciła do domu. Nie odbiera komórki. Gutek czuje, że stało się jej coś złego. Mówi o tym Sochoniowi. Ten obwinia Gutka i wiąże zniknięcie Kasi ze zbiegłym z aresztu groźnym bandytą i zabójcą, Górskim, który groził Gutkowi zemstą. Bogna studzi emocje Sochonia dopóki nie będą mieli dowodów, że Kasia została porwana, ma status zaginionej. Stawia ultimatum - jeśli Sochoń i Gutek nie będą współpracować, odsunie ich od śledztwa. To uspokaja policjantów. Pracują nad sprawą razem. Są skupieni na znalezieniu Kasi. Znajdują dowody, że dziewczyna jednak została porwana. Namierzają też i zatrzymują ukrywającego się Górskiego. Ten jednak twierdzi, że nie porwał Kasi, ma alibi. Kto więc naprawdę stoi za uprowadzeniem? Gutek dociera do emeryta, który chcąc złapać wandala, który przecinał mu opony w aucie - monitorował miejsce, w którym zniknęła Kasia i nagrał moment uprowadzenia. Na nagraniu widać, że Kasia zostaje wciągnięta do samochodu przez Kopcia. Sochoń poznaje. To groźny kibol. Jego brat, którego Sochoń złapał jeszcze w Krakowie, popełnił samobójstwo w więzieniu. Policjantom udaje się namierzyć Kopcia i jego kryjówkę, w której przetrzymuje Kasię. Niestety, podczas akcji odbicia dziewczyny Sochoń zostaje ranny. Jego życie wisi na włosku

 • 21:20 Hit na sobotę - Sicario 2: Soldado (Sicario: Day of the Soldado) film fabularny, film fabularny kinowy, , kraj prod.USA 2018
  3 lata po sukcesie filmu ...

  3 lata po sukcesie filmu „Sicario”, uhonorowanego trzema nominacjami do nagrody Oscara w kategoriach: najlepsze zdjęcia, muzyka, montaż dźwięku, powstał „Sicario 2: Soldado” o dalszych losach bohaterów pierwszej części. Współpracownik CIA, podwójny agent Alejandro Gillick wraca do gry, walcząc ze swoim śmiertelnym wrogiem, kartelami narkotykowymi. Przez bossa mafii stracił rodzinę, ta tragedia odmieniła jego życie na zawsze. Alejandro ponownie łączy siły z agentem federalnym Mattem Graverem, by przeciwstawić się gangom przerzucającym między Meksykiem i Stanami Zjednoczonymi broń, narkotyki, a także terrorystów. Zaplanowana szybka akcja przeradza się jednak w prawdziwą, krwawą wojnę. Za zgodą Pentagonu wkraczają gotowe na wszystko oddziały specjalne. Bezwzględne rozprawienie się z terrorystami może przynieść odwrotny skutek, co mocno niepokoi Alejandro. Podejmuje się więc samotnej misji po drugiej stronie granicy. Zderzenie z tragiczną przeszłością powoduje powrót bolesnych wspomnień, o których Alejandro tak bardzo chciał zapomnieć.

 • 23:30 Poziom mistrza (Boss Level) film fabularny, film fabularny kinowy, , kraj prod.USA 2020
  Agent oddziału sił specjalnych armii ...

  Agent oddziału sił specjalnych armii Stanów Zjednoczonych Roy Pulver, który przeszedł już na emeryturę, zostaje uwięziony w pętli czasowej. Za każdym razem, gdy budzi się o 7 rano, przeżywa w kółko te same wydarzenia. Wszystko dokładnie się powtarza, dzieją się te same rzeczy, jakby czas stanął w miejscu i cały świat się zatrzymał. Gdy Roy budzi się codziennie o tej samej porze, musi bronić się przed atakiem jednego zabójcy, potem drugiego i wreszcie ratować się ucieczką ze swego mieszkania, zanim nastąpi w nim eksplozja. Wychodzi jeszcze cało z kolejnych opresji, aż do popołudnia, kiedy nie jest już w stanie uniknąć śmierci. Nastaje jednak nowy dzień i Roy budzi się w swoim mieszkaniu. Wszystko znowu się powtarza. Roy Pulver tkwi w niekończącej się pętli czasu, skąd najwyraźniej nie ma wyjścia, a wszelkie próby wyrwania się z tej matni niezmiennie kończą się jego śmiercią, by ponownie obudził się rano. Roy odkrywa w końcu, że bierze udział w tajnym rządowym eksperymencie. Aby przerwać tę szaloną grę, musi pokonać kierującego programem pułkownika Clive'a Ventora, unicestwiając przedtem nasłanych przez niego płatnych zabójców. Przez cały czas Roy próbuje też chronić swego syna, który jest w niebezpieczeństwie.
  (BOSS LEVEL)

 • 01:25 Jak rozpętałem II wojnę światową, cz. 1 - Ucieczka (czarno komedia, film fabularny kinowy, 1970
  Odtwórca głównej roli Marian Kociniak ...


  Odtwórca głównej roli Marian Kociniak (1936-2016) to pamiętny Maniek ze skeczów "Paramęt Pikczers" z programu "60 minut na godzinę", aktor wszechstronny. Występował także z sukcesem w filmach obyczajowych ("Czerwone berety") i kryminałach ("Trójkąt Bermudzki"). Film wyreżyserował Tadeusz Chmielewski, jeden z najwybitniejszych twórców polskiej komedii (m.in. "Nie lubię poniedziałku").
  "Jak rozpętałem II wojnę światową" jest adaptacją popularnej powieści Kazimierza Sławińskiego "Przygody kanoniera Dolasa". To wojenna farsa o pechowym szeregowcu Franku Dolasie, który chce koniecznie zabłysnąć bohaterskimi czynami, ale plącze się w coraz bardziej niesamowite tarapaty. 31 sierpnia 1939 roku Dolas przybywa na granicę niemiecką w składzie plutonu mającego wzmocnić obronę stacji kolejowej. Zasypia, a jego karabin przypadkowo wypala. Franek jest przekonany, że rozpętał wojnę. Dostaje się do niewoli niemieckiej. W stalagu chce zorganizować ucieczkę, ale jego przesadny entuzjazm zraża obozowych konspiratorów. Franek nie rezygnuje jednak ze swego zamiaru. Zwłaszcza że jego pierwsza, nieudana próba wyrwania się z obozu, za którą Dolas dostaje trzy tygodnie karceru, zmienia stosunek kolegów do pechowego uciekiniera.


 • 03:00 Jaka to melodia? - odc. 5359 teleturniej muzyczny, teleturniej, 2024
  Quiz muzyczny propagujący muzykę rozrywkową. ...

  Quiz muzyczny propagujący muzykę rozrywkową. Rywalizacja zawodników, tocząca się w czterech rundach, polega na bezbłędnym i natychmiastowym odgadywaniu tytułów kolejnych fragmentów muzycznych. Prowadzenie Rafał Brzozowski.
  Na cel charytatywny grają dziennikarze radiowi: Maria Szabłowska, Marcin Kusy i Roman Czejarek. Gościem specjalnym jest Katarzyna Gaertner.

 • 04:00 Uzależnieni od ekranu (Screened Out) film dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.Kanada 2020
  Film dokumentalny, w którym filmowiec ...

  Film dokumentalny, w którym filmowiec John Hyatt rozmawia z dziećmi, rodzicami i ekspertami o wpływie i przerażających konsekwencjach ciągłego spędzania czasu przed ekranem smartfona w dzisiejszym świecie. Firmy technologiczne zatrudniają psychologów behawioralnych, którzy świadomie projektują uzależniające urządzenia. Można to porównać, do uzależnienia od narkotyków. Rezonans magnetyczny daje wyniki podobne do kokainisty na haju. Uzależnienie od internetu to zagrożenie dla stanu zdrowia społeczeństwa. Otwierający oczy film o tym, jak smartfony i media społecznościowe zmieniają świat, w którym żyjemy i jak wpływają na umysły dzieci i dorosłych. Film skupia się na dobrym samopoczuciu dzieci. Pewien psycholog obawia się, że nuda i błądzenie umysłowe, tak ważne dla pielęgnowania kreatywności, znikają z życia dzieci. W Kalifornii, w szkole, gdzie czesne wynosi 40 000 dolarów rocznie, technologia jest zabroniona u dzieci poniżej 14. roku życia, a zamiast tego zachęca się je do wspinania się na drzewa. Psycholog Jean Twenge, bada korelację między używaniem smartfonów a rosnącym poziomem depresji, samookaleczeń i samobójstw wśród nastolatków. To bardzo uzależniające, kompulsywne zachowanie. Pójdźmy na zebranie, do restauracji lub na lotnisko. Zobaczymy setki osób przykutych do ekranów i niezwracających uwagi na otoczenie. Wpływa to na relacje międzyludzkie. Na nasze życie osobiste. Na naszą zdolność koncentracji, naszą osobowość. To jak pracujemy i jacy naprawdę jesteśmy. Nie musimy, uczniom, zwłaszcza szkół wyższych odbierać komórek. Ograniczamy korzystanie z nich. Dwie godziny dziennie nie spowoduje poważnych zmian w mózgu. Wystarczą, żeby napisać do znajomych, zajrzeć do mediów społecznościowych, obejrzeć zabawny filmik, a potem wrócić do życia. To dobra rada dla każdego. Nastolatków, rodziców, dorosłych, wszystkich. Dużym wyzwaniem dla nas wszystkich jest nauczenie się, jak korzystać z tych technologii w rozważny i przemyślany sposób.

 • 05:15 Zakończenie dnia , bez klasyfikacji, 2024
stacja tv