TVP1 - Program TV na sobotę 20 kwietnia 2024

 • 05:45 Balans bieli magazyn, magazyn, 2024
  "Twoja wartość nie wynika z ...

  "Twoja wartość nie wynika z tego, co możesz zrobić, ile zarabiasz, ani kim są Twoi przyjaciele", "Bóg kocha Cię za Ciebie. Jednak w obliczu wzlotów i upadków życia łatwo o tym zapomnieć. Dlatego Jezus Cię zaprasza: Przyjdź. Spójrz głębiej. Spotkaj na nowo swoją dobroć. Przyjmij Miłość, która uwalnia cię do życia w prawdzie tego, kim jesteś", "Wierzymy, że każdy człowiek jest wartościowy i święty. Wierzymy, że każdy człowiek jest dobry, kochany, wyjątkowy i niepowtarzalny. Wierzymy, że życie każdego człowieka ma głęboki sens, cel i wartość. W rzeczywistości za tę prawdę oddajemy życie" - to tylko niektóre z wielu myśli, wartości, którymi kierują się Sisters of Life. O ich historii, zadaniach w walce o każde życie, a także o powołaniu porozmawia z przebywającymi w Polsce Sisters of Life Paulina Guzik w programie Balans Bieli.

 • 06:20 Panna z mokrą głową - odc. 4 serial TVP, film fabularny telewizyjny, 1994
  Mimo starań ojca sytuacja materialna ...


  Mimo starań ojca sytuacja materialna rodziny Borowskich pogarsza się z dnia na dzień. Ojciec Irenki zmuszony jest sprzedać ostatni kawałek lasu. Podczas wycinania drzew dochodzi do tragicznego wypadku. Ukochany tatko ginie, przywalony przez padający pień. Niezaradna i chora matka zupełnie nie radzi sobie z prowadzeniem gospodarstwa. Domem i wychowaniem młodszego brata musi zająć się Irenka. Mimo nadludzkich wysiłków dziewczynki i pomocy przyjaciół majątek Borowskich zostaje wystawiony na licytację. Z resztą dobytku trzeba się przenieść do maleńkiego mieszkanka w miasteczku Kuropatki.


 • 07:00 Transmisja Mszy Świętej z Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze , sprawozdanie, 2024
 • 07:40 Rok w ogrodzie , magazyn, 2024
 • 08:05 Rok w ogrodzie Extra magazyn, magazyn, 2024
 • 08:20 Pełnosprawni - odc. 547 magazyn dla niepełnosprawnych, magazyn, 2023
  Świat, w którym żyją niepełnosprawni ...

  Świat, w którym żyją niepełnosprawni nie jest światem hermetycznie zamkniętym. Ci ludzie, jak inni, mają swoje problemy, troski i oczywiście chwile radości. W przeciwieństwie do innych ludzi o wiele mniej wymagają od świata, o wiele więcej od siebie. Rzuceni przez los w nurt niepełnosprawności, są niebywale sprawni. Doskonale wykonują swe wyuczone zawody, są świetnymi sportowcami, wspaniałymi przyjaciółmi. Wiele ich dzieli, gdyż dysfunkcje są różne, ale o wiele więcej ich łączy. Właśnie o ich troskach, stałej walce z własnymi słabościami, o tym jak sobie radzą w trudnych dla nich czasach będzie mowa w tym programie. Dowiemy się także jaka jest sytuacja niepełnosprawnych sportowców w innych krajach Europy.

 • 08:50 Fascynujące miejsca - Fascynująca Masai Mara (Fascinating Maasai Mara) cykl dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.Niemcy 2014
  "Fascynująca Masai Mara". Poznamy Masai ...


  "Fascynująca Masai Mara". Poznamy Masai Mara National Reserve. To obszar chroniony w Kenii, północna część ekosystemu Mara Serengeti, zajmująca obszar o powierzchni 1510 km kwadratowych. Leży na wysokości ponad 1500 m n.p.m. W 2010 roku obszar chroniony Masai Mara został wpisany na Listę Informacyjną UNESCO w celu zgłoszenia do wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Sawanna w południowo - zachodniej Kenii to tereny myśliwych i tych, na których polują. Duże zwierzęta, odwiedzające ten rezerwat przyrody, tworzą wielkie stada. Masai Mara to jeden z najbardziej zapierających dech habitatów na świecie. Tu można z bliska przyjrzeć się królestwu zwierząt Afryki. W pewnych porach roku rezerwat przypomina ogromne otwarte zoo. Ciekawscy paparazzi w blaszanych pudłach na kółkach są tolerowani, dopóki zachowują dystans. Czasem trudno stwierdzić, kto kogo obserwuje. Płaskowyż Masai Mara jest położony na wysokości 1500 metrów nad poziomem morza. Mimo że w dzień temperatura
  rośnie do 30 stopni, w nocy gwałtownie spada. Safari balonowe w Masai Mara to duża atrakcja. Gdy pogoda pozwala, latające busy turystyczne wznoszą się w powietrze.


 • 09:10 Ranczo s.V - odc. 59 (seria V, odc. 7) serial obyczajowy TVP, film fabularny telewizyjny, 2011
  Kusy i Lucy borykają się ...

  Kusy i Lucy borykają się z poważnymi problemami wychowawczymi z podrzuconą siostrzenicą. Kinga jest wegaanarchistką, osobą bezkompromisową. Nie uznaje autorytetów i do tego jest ateistką, a także odmawia uczęszczania do prowincjonalnej szkoły. Były wójt doznaje ataku tajemniczej choroby, bez powodu mdleje. Nie chce jednak jechać do szpitala. Domaga się, żeby wyleczył go miejscowy doktor Wezół. Prowincjonalny lekarz staje przed niezwykle trudnym zadaniem. Pod wpływem małżonki, fanki serialu "Dr House", formuje zespól złożony z pielęgniarki i aptekarza i razem próbują postawić diagnozę. Tymczasem policjantka Francesca zakochuje się w poloniście Witebskim, a pielęgniarka Jagna w policjancie Tonim. Na tę ostatnią sytuację bywalcy ławeczki nie mogą przystać. Obawiają się, że Włoch uwiedzie Jagnę i ją porzuci. Albo, co gorsza, uwiedzie ją i zabierze ze sobą. A przecież Jagna jest jedyną pielęgniarką we wsi. Skutecznie więc wybijają Toniemu amory z głowy. Na osłodę Jagnie pozostaje duma z doktora Wezóła, który pomimo wielu przeszkód odkrywa prawdziwą przyczynę niedyspozycji byłego wójta i potrafi go wyleczyć niemal w mgnieniu oka.

 • 10:10 Komisarz Alex - odc. 239 (seria XIX, odc. 10) serial kryminalny TVP, film fabularny telewizyjny, 2023
  Podczas wesela ginie panna młoda, ...

  Podczas wesela ginie panna młoda, Ania Konwicka. Lekarz pogotowia stwierdza otrucie. Na miejsce przybywa policja i wszczyna śledztwo. W trakcie oględzin miejsca zbrodni Alex znajduje złoty gwizdek leżący niedaleko zwłok. Po sekcji zwłok, gdy okazuje się, że Anna została otruta cyjankiem, który przeniknął przez skórę ust, policja orientuje się, że to gwizdek właśnie był narzędziem zbrodni. Po przesłuchaniu świadków policja nawet nie zbliża się do ustalenia motywu tego zabójstwa. Wszyscy zgodnie twierdzą, że Ania była lubianą, życzliwą osobą i z nikim nie miała żadnych zatargów. Alex, w garderobie gdzie odkryto ciało i złożone były prezenty, znajduje bilecik. Wszystko wskazuje na to, że wypadł z pudełka, w którym zabójca podłożył gwizdek wśród innych prezentów. Treść bileciku pokazuje, że otruty miał zostać pan młody, Karol Konwicki, a nie jego młoda żona. Śledczy muszą zmienić kierunek śledztwa i skupić się na Karolu Konwickim. Wzywają go na kolejne przesłuchanie z zamiarem poinformowania go, że to on był celem. Niestety, kiedy Konwicki ma przyjść na przesłuchanie, policjanci zostają poinformowani, że Konwicki nie żyje. Zginął w wyniku wybuchu ładunku umieszczonego w paczce, którą ktoś podrzucił pod jego drzwi. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, zwłaszcza że Konwicki, sędzia siatkówki męskiej, nie był osobą towarzyską, nie miał wielu znajomych. Na wesele zaprosił tylko jednego kolegę z pracy, którego poprosił by został jego świadkiem. Policja odkrywa, że Karol wychował się w domu dziecka w Białymstoku, tam skończył AWF i niedawno zamieszkał w Łodzi. W przeszłości był zamieszany w pożar, w którym zginęło jego upośledzone dziecko.

 • 11:10 Ojciec Mateusz s.XXVIII - Odc. 365 (s. XXVIII, odc. 10) Duplikat serial kryminalny TVP, film fabularny telewizyjny, 2022
  W sandomierskim muzeum dochodzi do ...

  W sandomierskim muzeum dochodzi do tajemniczej zbrodni, której jedynym świadkiem jest strażnik. Po przesłuchaniu, policja jednak nie chce uwierzyć jego opowieściom o średniowiecznym rycerzu, grożącym mu mieczem. Kiedy okazuje się, że pracujący w muzeum konserwator zabytków zaginął, a jeden z kluczowych dla kolekcji obrazów może być falsyfikatem, policja zmienia podejście do śledztwa. Tymczasem na plebanii pojawia się dziwny i niezapowiedziany przybysz, którego na pierwszy rzut oka każdy myli z ojcem Mateuszem. Jest nim aktor, Oskar Kryński, który ma się wcielić w postać wzorowaną na księdzu - detektywie. Kryński ostatecznie otrzymuje pozwolenie, żeby obserwować księdza podczas wykonywanych przez niego codziennych obowiązków. Szybko okaże się, że jego obecność ma dla dochodzenia dużo poważniejsze znaczenie, niż to się na początku wydawało.


 • 12:05 Gwiazdy w południe - Prawdziwe męstwo (True Grit) western, film fabularny kinowy, , kraj prod.USA 1969
  Scenariusz powstał na podstawie bestsellerowej ...


  Scenariusz powstał na podstawie bestsellerowej powieści Charlesa Portisa. Odtwórcą głównej roli jest John Wayne, wielki gwiazdor westernu, symbol amerykańskiego kowboja. Zmarły w 1979 r. aktor debiutował w 1927 roku. Uwagę widzów i recenzentów zwrócił znakomitą kreacją w "Drodze olbrzymów" (1930), ale międzynarodową sławę przyniósł mu głośny western "Dyliżans" (1930) Johna Forda. Za największe osiągnięcia aktora krytycy uważają ponadto role w filmach "Fort Apache", "Rzeka Czerwona", "Rio Bravo", "El Dorado", "Złoto Alaski", "The Alamo" czy wreszcie "Prawdziwe męstwo", za który został uhonorowany Oscarem.
  Rzecz dzieje się w 1880 roku. Frank Ross wybiera się do fortu Smith, by kupić kucyki do hodowli. Żegna się z córką Mattie i żoną, nie zdając sobie sprawy, że widzi je po raz ostatni. W podróży towarzyszy mu łajdak i nicpoń Tom Chaney. Na miejscu Tom zabija Franka i kradnie mu dwie złote monety oraz konia. Czternastoletnia córka zamordowanego poprzysięga zemstę. Postanawia za wszelką cenę odnaleźć go i postawić przed sądem. Rezolutna nastolatka wynajmuje jednookiego rewolwerowca Roostera Cogburna, który za sto dolarów ma schwytać zabójcę. Dziewczyna ubija z nim interes, choć wszyscy przestrzegają ją przed znanym pijaczyną i awanturnikiem. Zyskuje także drugiego sojusznika, młodego rewolwerowca La Boeufa, który - by przypodobać się pewnej majętnej pannie - chce doprowadzić do powieszenia Chaneya. Ponadto młodzieniec liczy na wysoką nagrodę. Rooster Cogburn i La Boeuf ruszają do Meksyku w pogoń za zbiegiem. Mattie postanawia im towarzyszyć. Rewolwerowcy organizują zasadzkę na bandę Neda, do której przyłączył się Tom. Zaskoczonym bandytom udaje się jednak wymknąć i wziąć Mattie jako zakładniczkę.


 • 14:25 Okrasa łamie przepisy - Galicyjski strudel magazyn kulinarny, magazyn, 2024
 • 15:00 Miłość i medycyna s.III - odc. 17 (s. 3 odc. 5) (New Nurses) serial obyczajowy, film fabularny telewizyjny, , kraj prod.Dania 2018
  Pogotowie przywozi topielca, żeglarza, który ...  Pogotowie przywozi topielca, żeglarza, który wypadł za burtę. Odratowany pan Simonsen wydaje się wcale nie cieszyć. Peter nabiera podejrzeń, zwłaszcza że przypomina mu się jego rodzinna tragedia.
  Margrethe uważa, że Nina cierpi na zespół stresu bojowego. Radzi koleżance, żeby porozmawiała z kimś o tym. Nina próbuje zwierzyć się Bentowi, ten jednak uważa, że powinna o wszystkim zapomnieć. Wysłuchuje jej dopiero John, który przeżył to samo, co ona.
  Anna jest załamana po rozstaniu z Olem. Else, której Bent zaproponował związek, tym razem oficjalny, przekonuje koleżankę, że jej chłopak w końcu zatęskni i wróci. Peter wreszcie zdobywa się na odwagę, a Ruth, która planuje dalszą relację z Astrid, tuż przed jej wyjściem zostaje niemile zaskoczona.
  Bjorn jest pełen energii i tryska humorem... do czasu, kiedy Ruth nagle odbiera mu klucz do szafki z lekami. Wszyscy zauważają nagłą, niekorzystną zmianę jego wyglądu i zachowania, ale tylko Aksel domyśla się, co jest przyczyną...

 • 15:55 Sanatorium miłości s.VI - sezon 6 odc. 6 reality show, reality show, 2023
  Odc. 6 Grupę odwiedzą Ania ...

  Odc. 6
  Grupę odwiedzą Ania i Józek z V sezonu. Na spotkaniu grupowym Marta podsumuje eksperymentalną zamianę par. Powrót do dawnych układów partnerskich jest nieunikniony. Z jednym wyjątkiem: Teodozja i Ryszard postanowili poznać się lepiej i wyjadą na specjalną randkę do Czarnego Potoku. Andrzej, wcześniej partner Teodozji, bardzo to przeżyje. W związku z wyjazdem Teodozji i Ryszarda, Ania tę noc spędzi z Małgorzatą, a Józek z Zygmuntem, który to spotkanie zapamięta na długo. Gdy Teo z Ryszardem spędzają wspólnie czas, grupa odwiedzi strzelnicę. Ich zadaniem będzie napisanie na balonach bolesnych emocji, do których postarają się strzelić, aby rozstać się z nimi bezpowrotnie. Janinka będzie miała z tym kłopot, ale przy wsparciu Tadeusza ostatecznie pożegna się ze swoimi demonami z przeszłości. Tego dnia to Janina będzie też bohaterką indywidualnej rozmowy z Martą. Dzień zakończy się wspólnym ogniskiem, grupa nie zapomni o wysłaniu pozdrowień Teodozji i Ryszardowi.

 • 17:00 Teleexpress , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 17:20 Pogoda , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 17:35 Ojciec Mateusz s.XXXI - Odc. 395 (s. XXXI, odc. 1) Nowy Image serial kryminalny TVP, film fabularny telewizyjny, 2024
  395Trener personalny Maks Korek prowadzi ...

  395

  Trener personalny Maks Korek prowadzi w hotelu szkolenie. W nocy zostaje zamordowany w swoim pokoju. Sandomierscy policjanci rozpoczynają śledztwo, dysponując jedynie listą uczestników szkolenia. Są wśród nich podejrzani, którzy podczas przesłuchania ujawniają pewne ciekawy fakty z życia charyzmatycznego trenera. Tymczasem Mateusz otrzymuje od Natalii wyjątkowy prezent – włoski skuter. Ma on służyć wszystkim domownikom plebanii i nawiązywać do pobytu księdza stolicy Italii. Pierwsze próby jazdy na jednośladzie nie są łatwe. Wkrótce okazuje się jednak, że zawsze można liczyć na solidarność wśród motocyklistów i innych zmotoryzowanych. Skuter zbliża ludzi, zjednuje sympatię i… pomaga w rozwiązaniu niełatwej zagadki.

 • 18:25 Kulisy serialu Ojciec Mateusz - odc. 28 felieton, felieton, 2022
  Kulisy serialu "Ojciec Mateusz". Ciekawostki ...

  Kulisy serialu "Ojciec Mateusz". Ciekawostki z planu jednego z najbardziej popularnych seriali TVP.

 • 18:40 Jaka to melodia? - odc. 5366 teleturniej muzyczny, teleturniej, 2024
  Na cel charytatywny grają: Jarosław ...


  Na cel charytatywny grają: Jarosław Wasik, Marek Grąbczewski i Tomasz Filipczak.
  Autorem anegdoty, która będzie motywem przewodnim nadchodzącego odcinka specjalnego programu Jaka to melodia? jest nieśmiertelny bard, mistrz słowa - Wojciech Młynarski, zaś bohaterem wybitny dziennikarz - Jerzy Falkowski. Otóż nad ranem, po jednej z nieoficjalnych imprez towarzyszących opolskiemu festiwalowi, z knajpy "Pająk" wytoczył się mocno niedysponowany Jerzy Falkowski. Otworzył pierwsze drzwi, które były na jego drodze. Pech chciał, że były to drzwi od samochodu - chłodni. Wszedł do środka i zasnął. Gdy po kilku godzinach uwolniono go, zdołał tylko powiedzieć zachrypniętym głosem: "Opole jest nie do zdarcia!" Nie mylił się! To już przeszło 60 lat niezapomnianych muzycznych uniesień i nie tylko, to także zakulisowe historie, o których opowiedzą znamienici goście.
  Ma na koncie ponad 40 opolskich festiwali. Specjalista od mikrofonów, mistrz dźwięku, fachowiec - Marek Grąbczewski. Wokalista, kulturoznawca, autor tekstów. Laureat koncertu opolskich debiutów, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu - Jarosław Wasik. Kierownik muzyczny największych wydarzeń artystycznych, w tym festiwalu w Opolu - pianista, aranżer, kompozytor, dyrygent i producent - Tomasz Filipczak.

 • 19:30 Program informacyjny , serwis informacyjny (dziennik), 2024
  Główne wydanie codziennego programu informacyjnego.

  Główne wydanie codziennego programu informacyjnego.

 • 20:05 Pogoda , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 20:10 Sport , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 20:20 Komisarz Alex - odc. 258 (seria XXI odc. 3) "Komu napisać epitafium?" serial kryminalny TVP, film fabularny telewizyjny, 2024
  Podczas pogrzebu 50 - letniego ...

  Podczas pogrzebu 50 - letniego Andrzeja Koconia, współwłaściciela zakładu pogrzebowego, jego żona chce spełnić obietnicę złożoną kiedyś mężowi i włożyć mu do trumny pewien przedmiot. Widok po otwarciu trumny powoduje szok u kobiety. Andrzej zmarł w pracy na zawał serca. Pogotowie wezwał jego wspólnik i przyjaciel z młodości, Tobiasz. Stwierdzono zgon. W tym samym czasie młoda kobieta zgłosiła zaginięcie swojej siostry, Wandy. Pracowała w sklepie z antykami jako ekspedientka. Miała tajemniczego kochanka, o którym mówi właścicielka sklepu z odzieżą i sąsiad Wandy. W ostatnim czasie słyszał odgłosy kłótni dochodzące z jej mieszkania. Dziewczyna nie żyje. Alex wskazuje policjantom ślady, które naprowadzają ich na trop mordercy i jego wspólników. Wszyscy policjanci oraz Kasia na zmianę czuwają przy Sochoniu. Diagnoza nie jest zbyt optymistyczna, ale jest ciągle cień szansy, jeśli uda się zebrać środki na operację w Toronto.

 • 21:20 Hit na sobotę - Teoria wszystkiego (The Theory of Everything) dramat, film fabularny kinowy, , kraj prod.Wielka Brytania 2014
  Scenariusz filmu oparty na wspomnieniach ...  Scenariusz filmu oparty na wspomnieniach „Podróż ku nieskończoności. Moje życie ze Stephenem”, autorstwa Jane Hawking. Poruszająca historia życia u boku naukowca wszech czasów, brytyjskiego fizyka, matematyka Stephena Hawkinga (1942- 2018), twórcy teorii czarnych dziur. 21-letni Stephen, student uniwersytetu w Cambridge, musi nagle zmierzyć się z druzgocącą diagnozą lekarską. Dowiaduje się, że zostały mu najwyżej trzy lata życia. To prawdziwy cios dla młodego, zdolnego człowieka, który ma dopiero przed sobą całe życie i w planach rychły ślub. Wpada w depresję, ale ostatecznie udaje mu się pokonać kryzys. W 1965 roku poślubia Jane Wilde. Nie poddaje się, wciąż walczy, chce wygrać wyścig z czasem. Z ogromną determinacją pracuje nad swoją rewolucyjną teorią. W jego nadludzkim wysiłku nie przestaje wspierać go żona Jane, choć staje się to coraz bardziej trudne. Przeżyli razem blisko 30 lat.
  "Teoria wszystkiego" - to dramatyczna opowieść o tym: "kiedy geniusz zderza się ze słabością. Ale też wnikliwy, inteligentny obraz postępującego rozpadu małżeństwa".

  (THE THEORY OF EVERYTHING)

 • 23:35 Szpieg (Tinker, Tailor, Soldier, Spy) , film fabularny kinowy, , kraj prod.Francja,Niemcy,Wielka Brytania 2011
  Ekranizacja wydanej w 1974 roku ...

  Ekranizacja wydanej w 1974 roku bestsellerowej powieści sensacyjnej brytyjskiego pisarza Johna le Carre. Uwagę zwracają świetna obsada i zręcznie przedstawiony wątek szpiegowski. Film otrzymał trzy nominacje do Oscara: aktor pierwszoplanowy, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsza muzyka oryginalna. Zdobył także dwie nagrody BAFTA: najlepszy film, najlepszy scenariusz. Akcja „Szpiega” została osadzona w czasie zimnej wojny. Emerytowany agent tajnych służb brytyjskich George Smiley (popisowa rola Gar’ego Oldmana) wraca do gry. Zostaje przywrócony do czynnej służby z zadaniem zdemaskowania szpiega w szeregach MI6. Sprawa jest tym bardziej bulwersująca, że zdrajcą jest jeden z najwyższych członków wywiadu. Rozpoczyna się morderczy wyścig z czasem. Śledztwo George’a Smileya ujawnia największy skandal w historii MI6.

 • 01:50 Jak rozpętałem II wojnę światową, cz. 2 - Za bronią (czarno komedia, film fabularny kinowy, 1970
  Franek Dolas (Kociniak) trafia jako ...


  Franek Dolas (Kociniak) trafia jako "przymusowy ochotnik" do Legii Cudzoziemskiej. Przez pomyłkę przypada mu funkcja kucharza. Ogrywa Arabów w grę trzy karty i zdobywa w ten sposób świeżą żywność. Legioniści po apelu generała de Gaulle'a przechodzą na stronę Wolnych Francuzów. Anglicy traktują Dolasa jako jeńca. Obozowisko Brytyjczyków atakują Włosi. Franek dostaje się do ich obozu, gdzie wywołuje wielkie zamieszanie.


 • 03:20 Jaka to melodia? - odc. 5366 teleturniej muzyczny, teleturniej, 2024
  Na cel charytatywny grają: Jarosław ...


  Na cel charytatywny grają: Jarosław Wasik, Marek Grąbczewski i Tomasz Filipczak.
  Autorem anegdoty, która będzie motywem przewodnim nadchodzącego odcinka specjalnego programu Jaka to melodia? jest nieśmiertelny bard, mistrz słowa - Wojciech Młynarski, zaś bohaterem wybitny dziennikarz - Jerzy Falkowski. Otóż nad ranem, po jednej z nieoficjalnych imprez towarzyszących opolskiemu festiwalowi, z knajpy "Pająk" wytoczył się mocno niedysponowany Jerzy Falkowski. Otworzył pierwsze drzwi, które były na jego drodze. Pech chciał, że były to drzwi od samochodu - chłodni. Wszedł do środka i zasnął. Gdy po kilku godzinach uwolniono go, zdołał tylko powiedzieć zachrypniętym głosem: "Opole jest nie do zdarcia!" Nie mylił się! To już przeszło 60 lat niezapomnianych muzycznych uniesień i nie tylko, to także zakulisowe historie, o których opowiedzą znamienici goście.
  Ma na koncie ponad 40 opolskich festiwali. Specjalista od mikrofonów, mistrz dźwięku, fachowiec - Marek Grąbczewski. Wokalista, kulturoznawca, autor tekstów. Laureat koncertu opolskich debiutów, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu - Jarosław Wasik. Kierownik muzyczny największych wydarzeń artystycznych, w tym festiwalu w Opolu - pianista, aranżer, kompozytor, dyrygent i producent - Tomasz Filipczak.

 • 04:20 Pere Lachaise - nekropolia Paryża (PERE LACHAISE) film dokumentalny, film dokumentalny, , kraj prod.Francja 2020
  Film dokumentalny o słynnym cmentarzu ...

  Film dokumentalny o słynnym cmentarzu Pere Lachaise w Paryżu. Cmentarze to naturalne świątynie pod gołym niebem, które mają własne kodeksy, estetykę, gospodarzy i organizację, a te głęboko odzwierciedlają kulturę i przekonania ludzi mieszkających w pobliżu. Za ich murami znajdujemy wspomnienia, historie ludzkie, emocje i zadumę. Wiele grobowców ma formę wysokich kapliczek. To wszystko sprawia, że łatwo się tutaj schować, poczuć jak w labiryncie. Rocznie Pere Lachaise odwiedzają trzy miliony turystów. Pielgrzymują do grobów słynnych twórców i artystów. Chopin, Proust, Edith Piaf, Montand i Signoret, Apollinaire, Oscar Wilde czy Pierre Desproges to tylko garść z długiej listy nazwisk. To największy i najsławniejszy cmentarz paryski, założony w 1804 roku w ogrodach przylegających do willi Mont - Louis, podarowanej przez Ludwika XIV swojemu spowiednikowi, francuskiemu jezuicie - Pere Lachaise. Miejsce pamięci, a zarazem coraz bujniejszy żywioł przyrody, anektowany przez rośliny i zwierzęta, które na cmentarzu Pere Lachaise znalazły swój azyl. Spacer po Pere Lachaise to niezwykła podróż. Osoby odwiedzające cmentarz odkrywają przepiękny ogród, w którym można obserwować zmieniające się pory roku, a to rzadkość w mieście. Nawet jeśli przyszliśmy tu wyłącznie ze względu na grobowce, zwrócimy uwagę na drzewa, liście, kasztany, alejki, innych zwiedzających, ptaki, przemykającego gdzieś kota - to wszystko kojarzy się z życiem, nie ze śmiercią. Każda epoka ma własną pamięć. Na cmentarzu Pere Lachaise niepodzielnym władcą okazuje się czas. Zmieniające się pory roku zacierają ślady przeszłości, by życie po raz kolejny mogło zatriumfować... w paryskiej nekropolii, wiecznym ogrodzie.

 • 05:20 Zakończenie dnia , bez klasyfikacji, 2024
stacja tv