TVP1 - Program TV na wtorek 16 kwietnia 2024

 • 04:50 Klan - odc. 4320 telenowela TVP, telenowela, 2024
  4320Mariusz opowiada Norbertowi, jak w ...

  4320
  Mariusz opowiada Norbertowi, jak w piątek skończyła się jazda doszkalająca z Patrycją. Na szczęście nic się nikomu nie stało, a jemu nie przeszła chęć na pomaganie. Sobotę też spędzili razem na wycieczce szkolnej po Warszawie. Patrycja ma ogromne wyrzuty sumienia, że o mało nie spowodowała stłuczki. Mariusz nadal deklaruje pomoc. Dżesika wciąż jest chora, czuje się nawet gorzej niż przed weekendem. Dymka dopytuje, czy nie potrzebny jest lekarz, ale Dżesika upiera się, że sobie sama poradzi. Dymka jednak zamierza osobiście się tym zająć. Z kongresu alergologów wraca Gustaw. Witold zaczepia go w sprawie Teresy. Ale ten się wykręca, spieszy się do kliniki. Kiedy przechodzi obok barku, zaczepia go Teresa z pojemnikiem z pierogami. Ślubu nie było, ale przecież razem pracują i trzeba jakoś ułożyć sobie relacje. Kiedy Gustaw wybiera się do domu, zagląda do niego Zbyszek. Za trzy tygodnie wyjazd na Wyspy Zielonego Przylądka. Czy Gustaw coś postanowił? W zakładzie fryzjerskim szefowa stoi przed szafką Oliwki i wyciąga z niej drogie szampony i odżywki. Zdenerwowana dziewczyna twierdzi, że nie ma pojęcia, skąd te rzeczy się tam wzięły. Jest przekonana, że to sprawa Arlety, siostry jej męża. Obawia się, że będzie musiała poszukać sobie nowej pracy.

 • 05:15 Dziedzictwo - odc. 256 (Emanet) serial, film fabularny telewizyjny, , kraj prod.Turcja 2020
  Firat pokazuje Yamanowi zdjęcia z ...

  Firat pokazuje Yamanowi zdjęcia z domu fizjoterapeutki. Kobieta zaaranżowała wszystko tak, by wyjść na obsesyjnie zakochaną w Yamanie. Policjant równocześnie uświadamia mu, że Ikbal jednak jest niewinna. Yaman nie chce w to uwierzyć. Udaje się do aresztu, by usłyszeć to z ust Belgin. Kobieta wyznaje mu swoją miłość. Adalet czuje się zraniona nieuczciwością Neslihan i Frata. Nie chce jednak stawać dziewczynie na drodze do szczęścia. Postanawia porozmawiać z Sultan na temat przyszłości młodych. Kobiety jednak zamiast dojść do porozumienia, kłócą się broniąc racji swoich najbliższych. Tymczasem desperacko zakochany Selim zleca Camgozowi porwanie Seher i Yusufa. Ikbal dramatycznie odgrywa przed Ziją scenę wyjazdu z rezydencji. Jej mąż jest załamany.

 • 06:05 Złoty chłopak - odc. 159 (Yali Capkini) serial obyczajowy, film fabularny telewizyjny, , kraj prod.Turcja 2022
  Ferit szuka Seyran. Kazim przeprowadza ...


  Ferit szuka Seyran. Kazim przeprowadza rozmowę z Hattice. Ma do ciotki pretensje o to, że nie broniła go przed ojcem, który go katował. Suna postanawia odejść, skoro nie doszło do ślubu. Mówi Kayi, że to koniec. Latiif zawiadamia Kazima, że on i jego rodzina mają się wynieść z posiadłości. Kazim jest wściekły i poprzysięga zemstę.

 • 07:00 Transmisja Mszy Świętej z Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze , sprawozdanie, 2024
 • 07:30 Kościół z bliska , magazyn, 2024
 • 08:00 Wydział kryminalny Kitzbühel - odc. 51 Zabójca w kilcie (SOKO Kitzbühel ep. Kilts und Killer) serial, film fabularny telewizyjny, , kraj prod.Austria,Niemcy 2013
  Giną kolejni członkowie Towarzystwa Przyjaźni ...  Giną kolejni członkowie Towarzystwa Przyjaźni Szkocko - Austriackiej. Podejrzenie pada na młodego człowieka, który zaleca się do córki właściciela znanej destylarni whisky.


 • 08:50 Ranczo s.V - odc. 55 (seria V, odc. 3) serial obyczajowy TVP, film fabularny telewizyjny, 2011
  Trwają wybory na stanowisko radnego. ...

  Trwają wybory na stanowisko radnego. Były wójt znajduje się w ścisłej czołówce. Przystępuje do ostatniego etapu walki wyborczej. Jego nowa strategia przynosi efekty. W aptece magister udziela klientom porad medycznych. Tymczasem doktor Wezół bezskutecznie czeka w przychodni na pacjentów. W końcu aptekarz i doktor spotykają się i uznają, że muszą się popierać. Kusy wydaje książkę kucharską o pierogach, którą Solejukowa napisała w jedną noc. Więcławska, Solejukowa i Hadziejukowa nie potrafią dojść do porozumienia i rozwiązują spółkę. Wójt sam świętuje swoje zwycięstwo. Prosi Michałową, aby mu towarzyszyła. Radni zgłaszają kandydaturę Pawła Kozioła na przewodniczącego Rady Gminy.

 • 09:45 Komisarz Alex - odc. 235 (seria XIX, odc. 6) serial kryminalny TVP, film fabularny telewizyjny, 2023
  Za sprawą interwencji komendanta Mędrzaka ...

  Za sprawą interwencji komendanta Mędrzaka awans Wilczaka zostaje cofnięty. Wilczak z Alexem wracają do akcji, gdy w lesie pod Łodzią zostaje znalezione ciało Mariusza Śliwicza. Mężczyzna poprzedniego dnia wrócił do domu po długim rejsie na statku Casablanca, gdzie pełnił funkcję drugiego oficera. Komisarz Alex znajduje na miejscu zbrodni drogocenny rubin. Okazuje się, że denat przed śmiercią próbował rozwikłać zagadkę zatopionego na Morzu Karaibskim skarbu z osiemnastego wieku. Z ostatniej podróży przywiózł makietę hiszpańskiego galeonu, która miała być ostatnim elementem do rozwiązania zagadki skarbu. Makieta jednak zniknęła, podobnie jak telefon komórkowy ofiary. Policjanci odkrywają, że tuż przed śmiercią Śliwicz korespondował z kimś za pośrednictwem komunikatora internetowego. Czy ta osoba miała związek z morderstwem? Tymczasem śledczy wpadają na trop makiety w jednym z łódzkich antykwariatów. Wiele wskazuje, że za jej zniknięciem stał przybrany syn zamordowanego marynarza, jednak ślad po nim zaginął. Czy policjantom uda się rozwikłać zagadkę zatopionego skarbu i tajemniczej śmierci drugiego oficera z Casablanki?

 • 10:45 Ojciec Mateusz s.XXVIII - Odc. 361 (s. XXVIII, odc. 6) Póki śmierć nas nie rozłączy serial kryminalny TVP, film fabularny telewizyjny, 2022
  Ślub Laury i Eryka nie ...

  Ślub Laury i Eryka nie przebiega tak, jak wszyscy sobie wyobrażali, a to głównie z powodu braku pana młodego. Wydaje się, że ostatni widzieli go koledzy, z którymi poprzedniego wieczoru wypił kilka drinków podczas wieczoru kawalerskiego. Nagranie z kamer zainstalowanych przed barem wskazuje jednak na coś znacznie poważniejszego, w co mógł być zamieszany kuzyn Eryka, Tomasz, wielokrotnie wcześniej zatrzymywany przez policję. Prywatne śledztwo, które rozpoczyna ks. Mateusz, prowadzi go do lokalnego półświatka, a w pozyskaniu informacji niezwykle pomocny okazuje się talent księdza do gry w pokera. Tymczasem weselni gości tkwią w domysłach i przypuszczeniach, uczestnicy wieczoru kawalerskiego leczą kaca, a wszystkich spaja i jednoczy wyśmienita zupa grzybowa, którą Natalia w ogromnych ilościach przygotowała na niedoszłe wesele.

 • 11:35 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 155 (sezon 2 odc. 30) , film fabularny telewizyjny, 2024
  Spóźnione oświadczyny. Czerwiec 1425. Jagiełło ...

  Spóźnione oświadczyny. Czerwiec 1425. Jagiełło (Sebastian Skoczeń) wycisza szum wokół obrządku Dziadów, w którym uczestniczyły Zofia (Maria Pawłowska), Awdokia (Joanna Moro) i Olga (Klara Williams). Po tym obrządku królowa zaczyna przedwcześnie rodzić. Femka (Żaneta Homa) wpada w depresję. Greta (Iwona Katarzyna Pawlak) daje jej zioła nasenne i zabiera do Guślarza (Tomasz Obara). Ten każe jej czekać na kogoś bardzo bliskiego. Głowacz (Mateusz Weber) chce koniecznie kupić dom Femki. Ona jednak wierzy, że Pietrek (Mateusz Tomaszewski) wróci i nie zamierza go sprzedawać. Wspiera ją Honzik (Kamil Drężek).
  Papież żąda od polskiego kleru daniny na rzecz wojny z husytami. Oleśnicki (Przemysław Stippa) zwołuje zjazd biskupów w Łęczycy. Książęta Siemek (Kamil Rodek), Trojden (Filip Łeszega) i Kazimierz (Marcin Dąbrowski) namawiają biskupa płockiego Stanisława Pawłowskiego (Michał Wielewicki), aby odmówił płacenia podatku na wojnę z husytami. Mazowsze się buntuje. Nie chce być dalej lennikiem Korony.
  Danił (Pavel Kryksunou) prosi królową Zofię o rękę swej ukochanej. Oświadcza się Awdokii (Joanna Moro), ale nie zostaje przyjęty.

 • 12:10 Agrobiznes , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 12:30 Agropogoda magazyn, felieton, 2024
 • 12:35 Rok w ogrodzie Extra magazyn, magazyn, 2023
 • 12:50 Natura w Jedynce - Żółw błotny. Osobliwy relikt polskiej przyrody , film dokumentalny, 2021
  Film dokumentalny o żółwiu błotnym ...

  Film dokumentalny o żółwiu błotnym żyjącym w naszym kraju. Na wiosnę żółwie wychodzą ze swoich podwodnych kryjówek po kilku pierwszych, cieplejszych dniach. To bardzo tajemnicze zwierzęta. Po przebudzeniu, jako zwierzęta zmiennocieplne, uzupełniają zasoby energii, wygrzewając się w promieniach słońca już w marcu. Ten gatunek rozprzestrzenił się w Europie, przybywając z południowo - wschodnich Bałkanów. W kwietniu żółwie rozpoczynają porę godową. Ludzie chronią ten gatunek w Polsce, budując przejścia dla nich pod drogami, zabezpieczając miejsca lęgowe przed drapieżnikami i kontynuując programy hodowli młodych osobników oraz ochrony całych kompleksów siedlisk tego gatunku.

 • 14:00 Złoty chłopak - odc. 160 (Yali Capkini) serial obyczajowy, film fabularny telewizyjny, , kraj prod.Turcja 2022
  Nukhet próbuje uzmysłowić synowi, że ...


  Nukhet próbuje uzmysłowić synowi, że uratowała go przed nieudanym małżeństwem. Kaya nalega, by matka przeprosiła Sunę. Ferit prosi Pelin o pomoc. Seyran, mimo tłumaczeń Pelin, nie zamierza wrócić do Ferita. Suna każe wyrzucić Kazima z rezydencji.

 • 14:55 Jaka to melodia? - odc. 5361 teleturniej muzyczny, teleturniej, 2024
 • 15:35 Gra słów. Krzyżówka - /850/ teleturniej, teleturniej, 2023
 • 16:05 Dziedzictwo - odc. 257 (Emanet) serial, film fabularny telewizyjny, , kraj prod.Turcja 2020
  Neslihan i Firat imponują Adalet ...

  Neslihan i Firat imponują Adalet i Sultan swoją dojrzałością, bliskością i czułością. Kobiety przepraszają się za wcześniejsze kłótnie. Ku radości Ziji, Ikbal może zostać w rezydencji. Kobieta po raz kolejny triumfuje. Yaman jednak nie ma całkowitej pewności co do jej niewinności. Nedim ma mu pomóc ustalić, czy bratowa nie działa na niekorzyść Seher. Wynajmuje detektywa, żeby śledził Ikbal. Tymczasem Melahat nie przestaje dręczyć Zuhal. Dziewczyna jest na skraju wyczerpania nerwowego. Gdy Melahat zamyka ją w łazience pełnej myszy, Zuhal traci zmysły i próbuje odebrać sobie życie. Bora podsłuchuje rozmowę Frata i Neslihan. Zaskakuje dziewczynę i każe się jej tłumaczyć z zaręczyn z policjantem.

 • 17:00 Teleexpress , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 17:15 Pogoda , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 17:20 Jaka to melodia? - odc. 5362 teleturniej muzyczny, teleturniej, 2024
 • 17:55 Klan - odc. 4321 telenowela TVP, telenowela, 2024
  4321Oliwka przemyślała całe zamieszanie z ...

  4321
  Oliwka przemyślała całe zamieszanie z Arletą i postanawia nie odpuszczać szwagierce. Bojowo nastawiona wychodzi do pracy. Niestety, okazuje się, że jej prześladowczyni nie ma dzisiaj w zakładzie. Dzięki temu Oliwka może spokojnie porozmawiać z szefową i wyjaśnić jej swoją rodzinną sytuację. Po wczorajszej rozmowie ze Zbyszkiem Gustaw nabiera odwagi i pyta Teresę, czy pojedzie z nim na Wyspy Zielonego Przylądka w ich planowaną podróż poślubną. Teresa nie ma wątpliwości, że to głupi pomysł. Kiedy jednak po południu Gustaw ratuje ją z opresji, zgadza się. Po zażyciu antybiotyku Dżesika czuje się lepiej. Dziękuje Waldkowi, że wczoraj przywiózł znajomego lekarza, ale szybko dodaje, żeby Dymka za dużo sobie nie obiecywał. Waldek przywozi po lekcjach Dżastina, wygląda na to, że zaraził się od Dżesiki. Zofia prosi Małgosię o pomoc przy opiece nad dziećmi Jacka i Pauliny podczas ich podróży poślubnej. Zbyszek przypomina o decyzji w sprawie wynajęcia barki gastronomicznej. Małgosia dalej spiera się z Bazylim czy lepsza barka na Wiśle, czy autobus – ogórek. W końcu decydują się na losowanie. Oliwka i Wanda nakrywają do obiadu, kiedy w przedpokoju słyszą głośne krzyki. Arleta przyszła z awanturą do Oliwki. Dzisiaj była ostatnia rozprawa jej brata. Marek dostał dwadzieścia pięć lat. Gdyby Oliwka zeznawała na jego korzyść, wyrok mógłby być łagodniejszy.

 • 18:25 Leśniczówka - odc. 875 serial obyczajowy TVP, film fabularny telewizyjny, 2024
  875Tamara i Daniel spędzają ze ...

  875
  Tamara i Daniel spędzają ze sobą noc w Borowiku. Po wszystkim Stańczyk wraca do Janusza. Karcz nabiera pewności, że syn podkochuje się w jego partnerce. Kurkowa rozwiesza ogłoszenia o usługach krawieckich. Wiesiek zwierza się z finansowych problemów Ewelinie, a Krawczyk poucza Gromniakową, wtedy Marianna dostaje pierwsze zlecenia. Jacek i Tomek idą na spotkanie z zagranicznym inwestorem. Na miejscu zastają Żurawskiego, który ich ubiegł. Deweloper ma dla Mondrasiuka propozycję, ale ten nie jest zainteresowany.

 • 19:00 Jeden z dziesięciu - 10/142 teleturniej, teleturniej, 2024
 • 19:30 Program informacyjny , serwis informacyjny (dziennik), 2024
  Główne wydanie codziennego programu informacyjnego.

  Główne wydanie codziennego programu informacyjnego.

 • 19:55 Pytanie dnia , dysk./wywiad/debata, 2024
  "Pytanie dnia" to rozmowa i ...

  "Pytanie dnia" to rozmowa i prośba o skomentowanie aktualnych wydarzeń dnia przez zaproszonego gościa. Emisja bezpośrednio po głównym wydaniu programu informacyjnego ma związek z charakterem problematyki poruszanej w każdym odcinku.

 • 20:05 Pogoda , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 20:10 Sport , serwis informacyjny (dziennik), 2024
 • 20:15 Reporterzy magazyn, magazyn, 2024
  Codzienny magazyn reporterski. Reporterzy dotrą ...

  Codzienny magazyn reporterski. Reporterzy dotrą wszędzie tam, gdzie cierpią ludzie. Opowiedzą historie, które nie mogą pozostać nieopowiedziane. Prowadzący - Agnieszka Górniakowska, Zbigniew Łuczyński oraz Jacek Pawlewski.

 • 20:30 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 156 (sezon 2 odc. 31) serial historyczny TVP, film fabularny telewizyjny, 2024
  Bunt Siemowita. Lato 1425. Książęta ...

  Bunt Siemowita. Lato 1425. Książęta mazowieccy nie chcą złożyć Koronie hołdu lennego. Jagiełło (Sebastian Skoczeń) karci księżnę Aleksandrę (Agnieszka Wagner) za jej synów. A tymczasem w Płocku młodzi książęta Kazimierz (Marcin Dąbrowski) i Trojden (Filip Łeszega) planują zamknąć matkę w klasztorze. Awdokia (Joanna Moro) przyjmuje oświadczyny Daniła (Pavel Kryksunou), ale nie chce opuszczać królowej (Maria Pawłowska). Decyduje się jednak na ślub. Danił jest zachwycony. Głowacz (Mateusz Weber) chce kupić dom Femki (Żaneta Homa), ale Honzik (Kamil Drążek) obiecuje, że ją obroni. Pewnego dnia widzi dwóch chłopców wędrujących z tobołkami. Nie wie, że to synowie rzeźnika uciekli z domu. Zaczynają ich szukać. Głowacz podsuwa myśl, że to na pewno husyta Honzik ich porwał. Rusza na niego obława. Dzięki Grzymkowi (Krzysztof Brzazgoń) i Samborowi (Kacper Młynarkiewicz) znajduje schronienie w zamtuzie.

 • 21:10 Katyń dramat, film fabularny kinowy, 2007
  "Katyń" Andrzeja Wajdy nikogo nie ...


  "Katyń" Andrzeja Wajdy nikogo nie oskarża wprost, a jedynie przedstawia obraz społeczeństwa na tle powojennych dylematów, obraz, na jaki wcześniej kino polskie się nie zdobyło. Przez pół wieku z przyczyn politycznych nie mogło, a przez następne kilkanaście lat zwyczajnie nie potrafiło. Wajda przełamuje tę niemoc, jeszcze raz budzi sumienia: pozwala zrozumieć, czym jest świadomość zbrodni i kłamstwa katyńskiego dla rodzin jej ofiar, ale także dla całego narodu. Ta wiedza zyskała na ekranie, mimo świadomie założonej rzeczowości, wymiar artystyczny: począwszy od inscenizacji wielkich scen, poprzez muzykę Krzysztofa Pendereckiego i niemal pozbawione barwy zdjęcia Pawła Edelmana, aż do wyrażającej głębokie przeżycie gry całego aktorskiego zespołu - pisał na łamach branżowego "Kina" Konrad J. Zarębski.
  Andrzej Wajda przez wiele lat nosił się z zamiarem nakręcenia filmu o tragedii katyńskiej. Nie tylko dlatego, że nazwisko jego ojca figuruje na liście ofiar tej zbrodni. Także ze względu na tych, którzy dopiero wchodzą na scenę dorosłego życia i jakże często zaprzątnięci wyłącznie chwilą obecną zapominają nazwy i daty najważniejsze dla polskiej historii i decydujące o narodowej tożsamości Polaków. - Nie tak dawno w jednym z telewizyjnych programów gimnazjalista zapytany, z czym kojarzy mu się 17 września, odpowiedział, że z jakimś świętem kościelnym. Może dzięki naszemu filmowi młody człowiek zapytany o Katyń, będzie potrafił odpowiedzieć coś więcej niż to, że Katyń to nazwa jakiejś miejscowości niedaleko od Smoleńska? - pytał z nadzieją Wajda w swoim przesłaniu zamieszczonym na internetowej stronie jego filmu.
  Chcąc dotrzeć do współczesnych dwudziesto - i trzydziestolatków, wychowanych w dużej mierze na MTV, serialach i grach komputerowych, reżyser zaprosił do współpracy przy tworzeniu scenariusza dwóch głośnych twórców młodszego pokolenia: Władysława Pasikowskiego, rodzimego speca od kina akcji i Przemysława Nowakowskiego, współtwórcę serialu "Na Wspólnej" i kontrowersyjnych "Egoistów", drapieżnego filmu o warszawskich dandysach A. D. 2000. W rezultacie powstała opowieść o tragedii Katynia widzianej z perspektywy kilku indywidualnych losów, zarówno żołnierzy, jak i ich rodzin, a zwłaszcza kobiet, matek, żon i córek. Wielka historia, choć w filmie obecna, służy głównie do odmalowania fabularnego tła, dzięki któremu widz ma lepiej zrozumieć motywacje bohaterów, ich dylematy, a przede wszystkim ich cierpienie.
  17 września 1939 roku. Trwa exodus ludności cywilnej na wschód w nadziei na ocalenie przed hitlerowską nawałą. Na moście zdumieni uciekinierzy spotykają innych, uciekających w przeciwną stronę przed wkraczającą właśnie do Polski Armią Czerwoną. W zajmowanych wsiach i miastach bolszewicy ogłaszają, że przychodzą jako wyzwoliciele mas pracujących od ucisku burżuazji. Reprezentantem tej ostatniej jest według nich także Wojsko Polskie, więc żołnierze masowo brani są do niewoli. Taki los spotyka m. in. Andrzeja, rotmistrza 8. Pułku Ułanów z Krakowa. W prowizorycznym obozie jenieckim odnajduje go
  żona Anna z małą córeczką Niką. Anna ze łzami w oczach błaga, by przebrał się w cywilne ubranie i uciekł. Andrzej odmawia, powołując się na przysięgę żołnierską. Wkrótce wraz ze swoim pułkiem zostaje wywieziony do znacznie silniej strzeżonego obozu w Kozielsku. Tymczasem Anna po wielu perypetiach, niemal cudem ocalając życie swoje i dziecka, dociera do Krakowa, znajdującego się teraz pod jurysdykcją niemiecką. Zatrzymuje się u matki Andrzeja. Jego ojca, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, wraz z innymi pracownikami tej uczelni hitlerowcy podstępnie uwięzili i wywieźli do obozu w Sachsenhausen. Obu kobietom nie pozostaje nic innego jak czekać na swoich mężów. Po kilku miesiącach przychodzi wiadomość, że ojciec Andrzeja z

 • 23:20 Fatalna układanka (Fatale) film fabularny, film fabularny kinowy, , kraj prod.USA 2020
  Agent sportowy Derrick Tyler osiągnął ...

  Agent sportowy Derrick Tyler osiągnął w życiu wszystko. Ma satysfakcjonującą go pracę, która przynosi mu również spore dochody, jest szczęśliwy w małżeństwie z uroczą Tracie. Ale życiowa harmonia zostaje zburzona, gdy pewnego razu wdaje się w przypadkowy romans. Jedno fatalne zauroczenie, a w konsekwencji noc spędzona w ramionach atrakcyjnej detektyw Val Quinlan, zaważy jednak na jego spokojnej dotąd egzystencji. Zostaje uwikłany w prowadzone przez Val śledztwo i w końcu sam staje się głównym podejrzanym o morderstwo. Derrick rozpaczliwie próbuje ratować swoje życie i małżeństwo.

 • 01:15 Magazyn Ekspresu Reporterów , magazyn, 2024
  Wielki powrót! Magazyn Ekspresu Reporterów ...

  Wielki powrót! Magazyn Ekspresu Reporterów to wielokrotnie nagradzany i ceniony przez widzów program reporterski, w którym reporterzy Telewizji Polskiej pokazują życie z jego blaskami ale i dramatami. Zawsze blisko ludzi. Kultowa marka wraca na dużą antenę pod wodzą Barbary Paciorkowskiej i ulubionego prowadzącego Michała Olszańskiego.


 • 02:20 Absolwent (The Graduate) film obyczajowy, film fabularny kinowy, , kraj prod.USA 1967
  "Absolwent" był najbardziej kasowym filmem ...


  "Absolwent" był najbardziej kasowym filmem 1967 roku. Przyniósł dochody wielokrotnie przekraczające koszty produkcji, dzięki czemu w poważnym stopniu przyczynił się do uratowania bankrutującego wówczas Hollywoodu. Satyryczna opowieść o dojrzewaniu i młodzieńczych problemach w trudnych latach 60. święciła tryumfy nie tylko w rodzimej Ameryce, ale również w Europie bijąc takie przeboje, jak disneyowska "Księga dżungli", "Bonnie i Clyde", "Parszywa dwunastka" czy "Skrzypek na dachu". Mike Nichols, twórca "Kto się boi Virginii Woolf?" (5 Oscarów), "Paragrafu 22", "Pracującej dziewczyny" został uhonorowany złotą statuetką za reżyserię oraz Złotym Globem i nagrodą Brytyjskiej Akademii Filmowej. Do ogromnego sukcesu "Absolwenta" niewątpliwie przyczyniła się znakomita kreacja mało wówczas znanego Dustina Hoffmana, który potem potwierdził swój wielki talent aktorski m.in. jako Jack Crabbe w niekonwencjonalnym westernie "Mały Wielki Człowiek" (1970), troskliwy ojciec w "Sprawie Kramerów" (1979), student Levy w "Maratończyku" (1976) czy bezrobotny aktor przebierający się za kobietę w "Tootsie" (1982). Tego niewysokiego bruneta znanego ze swego perfekcjonizmu krytyka zaliczyła go najwybitnieszych aktorów amerykańskich. Punktem przełomowym w jego karierze była właśnie rewelacyjna rola tytułowego absolwenta w otoczonym kultem filmie Mike'a Nicholsa. "Ben Braddock w spontanicznej interpretacji Hoffmana to rzeczywiście jedna z najlepszych postaci chłopaka stającego się mężczyzną, jaką stworzono w filmie nie tylko amerykańskim. Emanuje napięciem i delikatnością, jest rozbrajająco dziecinny, ujmująco niezdecydowany, ale i niespodziewanie konsekwentny. To ciekawa z wyczuciem stworzona postać" - pisał jeden z recenzentów prasy filmowej. Tę rolę reżyser zamierzał powierzyć Robertowi Redfordowi, a kiedy ten odmówił zaproponował 30 - letniemu wówczas Hoffmanowi, aktorowi o wiele lat starszemu od swego filmowego bohatera. Był to, jak później pisali krytycy, "strzał w dziesiątkę". Sporo kłopotów miał Nichols również z obsadzeniem pani Robinson. Początkowo najpoważniejszą kandydatką była francuska aktorka Jean Moreau. Ostatecznie wybór padł na Anne Bancroft, znaną wtedy z oscarowej kreacji w "Cudotwórczyni" (1962). W "Absolwencie" uwagę zwracają szlagierowe piosenki duetu Simon i Garfunkel, m.in."Scarborough Fair", "Sounds of Silence", "Mrs. Robinson".
  Po ukończeniu college'u Ben Braddock wraca z dyplomem wkieszeni do domu w Los Angeles, do zamożnych i wpływowych rodziców, którzy zrobią wszystko, by odpowiednio ustawić w życiu swego syna. Tymczasem on broni się przed zdobywaniem i utrzymywaniem pozycji społecznej i majątkowej za wszelką cenę. Na wydanym na jego cześć przyjęciu gromadzą się znajomi i przyjaciele rodziców. Chłopak czuje się wyobcowany i zagubiony w środowisku, którego stylu bycia nie umie zaakceptować. Szuka schronienia w swoim pokoju, gdzie odnajduje go pani Robinson, żona adwokata, wspólnika jego ojca. Na jej prośbę Ben odwozi ją do domu, nie przeczuwając podstępu. Tymczasem pełna temperamentu piękna kobieta stara się uwieść go. Niespodziewany powrót męża krzyżuje jej plany. Pani Robinson osiąga wreszcie swój cel i wkrótce spotyka się z niedoświadczonym młodym kochankiem w pokoju luksusowego hotelu. Ich romans trwa do czasu powrotu Elaine, córki Robinsonów, którą zresztą rodzice Bena wybrali mu na żonę. Początkowa niechęć chłopaka do dziewczyny przeradza się w prawdziwe uczucie. Pani Robinson stara się za wszelką cenę nie dopuścić do małżeństwa Elaine ze swoim kochankiem. Kiedy wychodzi na jaw jej romans okłamuje córkę, że została zgwałcona przez Bena. Oburzona Elaine wyjeżdża na studia i decyduje się zgodnie z wolą rodziców stanąć na ślubnym kobiercu z bogatym studentem Carlem Smithem, ale Ben nie daje za wygraną.

 • 04:15 Tacy byliśmy - Anna Jantar cykl reportaży, reportaż, 2023
  Sentymentalny cykl dokumentalno - rozrywkowy, ...

  Sentymentalny cykl dokumentalno - rozrywkowy, który stanowi niezwykłą i barwną podróż w czasie do lat 70. i 80. minionego stulecia. W każdym odcinku w nostalgiczny sposób wyjaśniamy, jak twórczość muzycznych idoli miała wpływ na nasze życie oraz na nas samych. Przypominamy, jak wyglądało wówczas życie i... jacy byliśmy. Piękna, wrażliwa i pełna wdzięku - taka była Anna Jantar i taka była jej muzyka. Tylko wsłuchując się w jej największe przeboje, można po raz kolejny przeżywać tę piękną i bardzo krótką karierę.

 • 04:45 Zakończenie dnia , bez klasyfikacji, 2024
stacja tv