Zakochaj się w Polsce

magazyn-edukacja 2019

 • 02.04.2023 06:05- TVP Rozrywka odc. 162 Kutno
  Tym razem odwiedzimy Kutno - ...

  Tym razem odwiedzimy Kutno - miasto w centralnej Polsce, w którym róże są niemal wszędzie. Oplatają pergole w parkach, zdobią ławki, ulice i ronda. Motto - Kutno miasto róż - stało się motorem napędowym do wielu działań angażujących mieszkańców, którzy szybko stali się najlepszymi ambasadorami swojego różanego miasta. Na różanej mapie Polski Kutno wyróżnia się nie tylko wyjątkowym sentymentem do tych kwiatów, ale i niezwykłą pasją do rozpowszechniania wiedzy na ich temat. A to dlatego, że różana tradycja Kutna sięga początku XX wieku. Wielu osobom Kutno kojarzy się z rozbudowanym węzłem kolejowym, na którym przystają pociągi relacji Warszawa - Berlin, czy Gdańsk - Kraków. Rzeczywiście charakter tego miasta w dużej mierze określa dworzec kolejowy. Kutno od dawna było bowiem ważnym węzłem komunikacyjnym. Zwiedzanie można zacząć od Starego Miasta, które obejmuje dwa rynki - Stary, na którym znajduje się Kościół Świętego Wawrzyńca oraz Nowy - zwieńczony ratuszem i pomnikiem marszałka Piłsudskiego. Place łączy ulica Królewska, na której niektóre kamieniczki pamiętają jeszcze XVIII wiek. Po drugiej stronie miasta znajdziemy mauzoleum w stylu klasycystycznym, piękny park w stylu francuskim i pałac, w którym gościli między innymi Napoleon Bonaparte, król saski Fryderyk August, Henryk Sienkiewicz czy Charles de Gaulle. Odwiedzających zachwyci też Centrum Teatru Muzyki i Tańca - wrażenie robią tu nie tylko pięknie odrestaurowane sale, ale także ponadstuletnia historia budynku. Początkowo Dom Dochodowy Towarzystwa Staży Ogniowej miał służyć strażackiemu zespołowi dramatycznemu oraz pełnił rolę animatora życia kulturalnego miejskiej społeczności. Dziś to centrum życia kulturalnego Kutna. Ciekawostką jest to, że w mieście na dobre zagościł baseball sport, który największą popularnością cieszy się w Południowej Ameryce i właśnie stamtąd przybył do Kutna, czyniąc to miasto polską stolicą tej dyscypliny.

 • 04.04.2023 06:10- TVP Rozrywka odc. 164 Gorzów Wielkopolski
  Tomasz Bednarek odwiedza Gorzów Wielkopolski ...

  Tomasz Bednarek odwiedza Gorzów Wielkopolski - miasto z najdłuższą estakadą kolejową, torem żużlowym i najstarszym lodołamaczem w Polsce. Położone dumnie nad Wartą, szczyci się 750 - letnią tradycją. Mimo burzliwych dziejów i zniszczeń w mieście przetrwały
  piękne zabytki. Jednym z najciekawszych jest Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wybudowana na fundamentach z kamienia, gotycka, z elementami stylu romańskiego od wieków dominowała w panoramie miasta. XIII - wieczna katedra podobnie jak średniowieczne mury miejskie, jest jednym z najstarszych zabytków Gorzowa. Pamiątki z dziejów miasta i regionu można zobaczyć w Muzeum Lubuskim, które mieści się w okazałej willi wybudowanej na początku XX wieku, należącej niegdyś do właściciela fabryki kabli, Gustawa Adolfa Schroedera. Będąc w muzeum koniecznie trzeba odwiedzić przylegający do willi ogród dendrologiczny. Wytyczona ścieżka edukacyjna pozwala poznać blisko 150 gatunków drzew i krzewów. Znajdziemy tu tak egzotyczne gatunki, jak złotolin japoński, jodłę kalifornijską i koreańską czy wierzbę mandżurską. Spacerując gorzowskimi uliczkami nie sposób ominąć bulwaru nadwarciańskiego. Na jego skraju możemy spotkać siedzącego w łódce Pawła Zacharka, legendarnego przewoźnika, za sprawą którego mieszkańcy przeprawiali się na drugą stronę Warty. Nad całym bulwarem rozciąga się najdłuższa w Polsce estakada kolejowa. Licząca ponad sto lat jest jednym z najpiękniej położonych zabytków techniki o unikatowym rozwiązaniu architektonicznym. Gorzów rozsławia też folklor cygański od 1989 roku z inicjatywy Edwarda Dębickiego - kompozytora, wirtuoza akordeonu, założyciela i szefa Cygańskiego Teatru Muzycznego Terno, odbywają się tu Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa.

 • 05.04.2023 06:10- TVP Rozrywka odc. 165 Szklarska Poręba
  Na pograniczu Karkonoszy i Gór ...

  Na pograniczu Karkonoszy i Gór Izerskich u stóp masywów Szrenicy i Wysokiego Kamienia rozpościera się malownicza dolina, a w niej Szklarska Poręba. To niekwestionowana mineralogiczna stolica Polski, a także królestwo mitycznego Ducha Gór. W drugiej połowie XIII wieku prawa do terenów, na których obecnie leży miasto nabył zakon joannitów. W XIV wieku kolejnym właścicielem został ród Schaffgotschów, który założył pierwszą hutę szkła. Hutnictwo wpłynęło na rozwój regionu i stopniowe osiedlanie się ludności. Niebezpieczne i trudno dostępne góry porośnięte gęstym lasem i zamieszkałe przez dzikie zwierzęta, były jednymi z najpóźniej zasiedlanych terenów górskich w Europie. Przybyli tu Walończycy, którzy wydobywali w Karkonoszach m.in. złoto, ametysty, i piryty. To oni wskazali lokalnym hutnikom bogate złoża kwarcu, niezbędnego do wytopu szkła. Dzisiejsza Szklarska Poręba zajmuje rozległe tereny, położone na różnych wysokościach: od 440 do 1420 m. n.p.m. Zaledwie po kilkuminutowym spacerze z centrum miasta, można znaleźć się na jednym z wielu szlaków turystycznych. W Górach Izerskich jest 100 kilometrów takich tras, a w Karkonoskim Parku Narodowym 450 km. Moc natury inspiruje i zachwyca szczególnie w takim miejscu, jak wąwóz Kamieńczyka, który ma około
  100 metrów długości. Górują nad nim pionowe ściany skalne dochodzące nawet do 30 metrów wysokości. Powstały na przestrzeni milionów lat, na skutek erozji i cofania się progu wodospadu. Pasjonaci sztuk pięknych docenią fakt, że w Szklarskiej Porębie upamiętniono Wlastimila Hofmana - najwybitniejszego malarza, związanego z tym miastem. Dziś można odwiedzać jego muzeum mające swą siedzibę w domu artysty. W niezmienionej od śmierci malarza pracowni, nadal stoją jego sztalugi, leżą pędzle i farby, którymi malował ostatnie obrazy. Artysta tworzył w duchu młodopolskiego symbolizmu.

stacja telewizyjna
typ programu
podkategoria program
pierwsza emisja
02.04 06:05