Dzika Portugalia (2/3) Od gór po wybrzeże

film dokumentalny, kraj prod. Wielka Brytania 2019

  • 09.04.2023 17:00- TVP Nauka
Przed widzami wędrówka przez dzikie ...

Przed widzami wędrówka przez dzikie obszary Portugalii. Z gór wypływa jedna z największych rzek w kraju. Zasilana przez niemal niewyczerpane źródło wody, rzeka Zezere ma swój początek na wysokości 1900 metrów n.p.m. Swój bieg zaczyna niespiesznie, jako niewielki potok. Siła ciążenia daje jednak o sobie znać, kierując jej wody w dół. W górnym biegu wody górskich strumieni mają wielką siłę.
Potem łączą się i tworzą rzeki, które nabierając mocy formują bystrza. Bogate w tlen wody to dla wielu gatunków owadów idealne środowisko do rozmnażania się. Po dotarciu do terytorium Portugalii rzeka Douro wyznacza naturalną granicę między Portugalią a Hiszpanią na odcinku ponad 100 kilometrów. W ciągu tysięcy lat rzeka wydrążyła swój szlak pośród wspaniałych urwisk. Jednym z najpowszechniej występujących tu mieszkańców jest sęp płowy. Ryś iberyjski powrócił ostatnio nad Gwadianę w ramach międzynarodowego programu ochrony przyrody, który okazał się dużym sukcesem. Niemal zupełne wyginięcie rysi w Portugalii było powiązane ze zmniejszeniem się populacji dzikich królików, zdziesiątkowanej rozprzestrzeniającymi się chorobami. Co roku do Portugalii
przylatują tysiące ptaków. Niektóre przybywają tu w poszukiwaniu schronienia, inne chcą wykorzystać obfitość pożywienia i łagodny klimat, by wychować młode.

stacja telewizyjna
typ programu
podkategoria program
pierwsza emisja
09.04 17:00