Historia w postaciach zapisana

cykl dokumentalny, kraj prod. Francja

 • 08.04.2024 20:00- TVP Historia Księżna Diana, wielka i nieznana
 • 11.04.2024 00:15- TVP Kobieta Krwawa Maria na tronie Anglii
  Krwawa Maria, taki był, mrożący ...

  Krwawa Maria, taki był, mrożący krew w żyłach, przydomek Marii Tudor. Była pierwszą kobietą oficjalnie koronowaną w Anglii na równi z mężczyznami. Ta nielubiana królowa panowała krótko, ale zapadła głęboko w pamięci ludzi. Czy ta negatywna ocena jej rządów była sprawiedliwa, a królowa Maria w pełni zasłużyła na złą reputację? Tego dowiemy się z filmu "Krwawa Maria na tronie Anglii" - kolejnego odcinka francuskiej serii "Historia w postaciach zapisana".
  Maria Tudor, córka strasznego króla Henryka VIII, rządziła Anglią i Irlandią od 1553 do 1558 roku. Swój przydomek Krwawa Maria zawdzięcza torturom, jakie zadała prawie trzystu protestantom spalonym żywcem za wiarę. Poznamy nie tylko sekrety rodzinnych zdrad i dynastycznych kłótni, ale i miejsca wydarzeń, takie jak pałac Hampton Court nad Tamizą, więzienia złowrogiej Tower of London, Ludlow, w Walii, gdzie królowa spędziła dzieciństwo i starą fortecę Framlingham, Opactwo i Katedrę w Winchester, w której Maria Tudor poślubiła przyszłego króla Hiszpanii, stając się w ten sposób zarówno królową Anglii i Irlandii, jak i królową Hiszpanii, Sycylii i Neapolu.

 • 15.04.2024 20:00- TVP Historia Małgorzata z Nawarry, królowa francuskiego renesansu
 • 18.04.2024 00:10- TVP Kobieta Izabela I Kastylijska
  Film opowiada o losach największej ...

  Film opowiada o losach największej królowej w historii Hiszpanii, Izabeli I Kastylijskiej, znanej jako Izabela Katolicka. Była ona niezwykłą postacią, kobietą pełną pasji, żyjącą w świecie, w którym sztuka arabsko - hiszpańska osiągnęła apogeum. Nieustępliwa i autorytarna Izabela wzięła ślub, którym zjednoczyła Hiszpanię. Jej mężem został wielki Fryderyk Aragoński. Imię Izabeli jest także ściśle związane z inną wielką postacią, Krzysztofem Kolumbem. W roku 1492 nikt nie wierzył Kolumbowi. Jedynie Izabela zaryzykowała i wsparła jego szaloną wyprawę za Atlantyk, jak się okazało do Nowego Świata. Izabela, choć niemal godna ołtarzy, splamiła swoje ręce krwią, inicjując działalność hiszpańskiej Inkwizycji oraz nakazując wydalenie Żydów i muzułmanów z Półwyspu Iberyjskiego.

 • 22.04.2024 20:00- TVP Historia Filip IV Piękny i templariusze
 • 25.04.2024 00:10- TVP Kobieta Agatha Christie niezwykła Królowa Zbrodni
  Bohaterami francuskiej serii "Historia w ...

  Bohaterami francuskiej serii "Historia w postaciach zapisana" są najczęściej monarchowie i władczynie. Tym razem jednak cały odcinek został poświęcony królowej zbrodni, czyli znanej pisarce podpisującej się pseudonimem Agatha Christie. Jej niezwykle bujna wyobraźnia, podsycana już od wczesnej młodości przez rodziców, znalazła ujście w twórczości literackiej. Agatha Christie jest autorką wielu powieści kryminalnych tłumaczonych na różne języki i wydawanych w milionach egzemplarzy na całym świecie. Kim była ta niezwykła pisarka? Jak wyglądało jej życie osobiste? Jakie miała podejście do siebie samej i do swojej twórczości? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w filmie prezentującym osobowość tej enigmatycznej mistrzyni tajemnic.
  "Historia w postaciach zapisana" (tytuł francuski: Secrets d'Histoire) to cykl filmów historycznych realizowanych i emitowanych przez francuską telewizję publiczną. Seria oparta na archiwaliach, fragmentach biograficznych filmów fabularnych i wypowiedziach ekspertów przybliża losy najbardziej charakterystycznych postaci historii europejskiej. Gospodarzem programu jest Stéphane Bern, znany francuski prezenter.

stacja telewizyjna
typ programu
podkategoria program
pierwsza emisja
08.04 20:00