Korona królów. Jagiellonowie

telenowela historyczna tvp

 • 30.09.2023 07:00- TVP Historia odc. 33
  Zaraza zabija. Rok 1406. W ...

  Zaraza zabija. Rok 1406. W Krakowie wybuchła zaraza. Zaczyna panować głód. Anna Cylejska (Milena Staszuk) podstępem opuszcza
  komnatę i organizuje pomoc dla mieszkańców Krakowa. Zyndram (Maciej Raniszewski) i Ciołek (Daniel Mosior) wracają z misji do Malborka. Ulryk von Jungingen (Szymon Nygard) połknął przynętę. W krakowskim zamtuzie, w którym leżą chorzy, Femka (Żaneta Homa) poznaje małego Pietrka (Filip Smoliński).

 • 30.09.2023 07:30- TVP Historia odc. 34
  Pojednanie. Rok 1406. Król Władysław ...

  Pojednanie. Rok 1406. Król Władysław Jagiełło (Sebastian Skoczeń) ma pretensje do królowej Anny (Milena Staszuk), że nie wyjechała z Krakowa. A ona organizowała pomoc dla chorych i głodujących mieszkańców miasta. Król Władysław po raz kolejny nie docenił żony. Ulryk Von Osten (Krzysztof Artur Janczar) i Ulryk von Jungingen (Szymon Nygard) dobijają targu w sprawie dzierżawy Drezdenka. Arunas (Filip Gurłacz) chce pracą i modlitwą odpokutować grzechy swojej żony Saule (Agata Pieszko), która tymczasem dogadała się ze zbójem Wojsławem (Mariusz Drężek) i jego kompanami. Mieszczanie świętują koniec zarazy. Młody Mikołaj Wierzynek (Michał Kłodnicki) płacił z własnej sakiewki za medyków, żywność i odbiór zwłok. Winy jego ojca idą w niepamięć. Lech (Mariusz Jakus) załatwia sobie nawet własną podobiznę na ołtarzu nowego kościoła. "Żeby pokolenia pamiętały. Lech ocalił miasto od zarazy..."

 • 01.10.2023 06:50- TVP Historia odc. 35
  Zimna wojna. Rok 1407. Królowa ...

  Zimna wojna. Rok 1407. Królowa Anna Cylejska próbuje wymóc na królu Władysławie zmianę ochmistrza. "Klemens przyprawia mnie o ból głowy" - mówi mężowi. Femka (Żaneta Homa) nie chce być ciężarem dla Zyndrama, ale nie ma dokąd pójść z dzieckiem. Chce, aby Pietrek (Filip Smoliński) z nią został. Swojego dziecka nie może już mieć. Świdrygiełło (Michał Chruściel) przyjeżdża do Wilna i omawia z księciem Witoldem (Michał Chorosiński) ewentualne plany wojny z Wasylem, ale gra na dwa fronty. Ważne, kto da więcej. Wysyła więc do Moskwy posłańca z informacją o szybkim zerwaniu rozejmu. Brat Bdzigost (Jakub Wieczorek) i Jurga (Kuba Kochanek) spotykają dominikanina Jana Falkenberga (Robert Rozmus). Zaczynają nawet dyskusję o wyższości korzystania z zamtuza nad uwodzeniem żony sąsiada. Zyndram (Maciej Raniszewski) i Johann (Grzegorz Kowalczyk) przywożą wieści z Malborka. Ulryk von Jungingen (Szymon Nygard) czeka tylko na śmierć brata, aby wprowadzić w zakonie swoje rządy. Jagiełło każe rozpuścić wieści, że zaraza zdziesiątkowała królestwo i że wszędzie bieda, głód i przerażenie. Krzyżacy mają uwierzyć, że "jest z nami krucho".

 • 01.10.2023 07:25- TVP Historia odc. 36
  Swaty, trudne rzemiosło. Rok 1407. ...

  Swaty, trudne rzemiosło. Rok 1407. Królowa Anna Cylejska (Milena Staszuk) ma na swoim dworze miłosny trójkąt: Anna Gorajska (Maria Wieczorek), Sofia (Julia Łukowiak), Andrzej (Jędrzej Jezierski). Młody kasztelan pada na kolana i prosi o rękę Anny z Goraja, ale jednocześnie zerka na Sofię. Królowa i Beata z Goraja (Karina Szafrańska) nie przyjmują oświadczyn. Król Władysław (Sebastian Skoczeń) popiera awans Mikołaja Trąby (Radosław Pazura) na kanonika krakowskiego, a księcia Świdrygiełłę (Michał Chruściel) wysyła do Tatarów, aby się dowiedział, czy Orda wspomoże Koronę w ewentualnej wojnie z Zakonem. Ale Świdrygiełło, gdy spotyka w stajni Johanna (Grzegorz Kowalczyk), każe mu przekazać Ulrykowi von Jungingenowi, że Jagiełło szykuje się do wojny z Krzyżakami. Zyndram (Maciej Raniszewski) próbuje porozmawiać z ukochaną Femką (Żaneta Homa), która płacząc, mówi mu, że nie może mieć dzieci, więc nie chce litości i oddaje mu wolność. Nagle podbiega Pietrek (Filip Smoliński). Czy Zyndram go polubi? W Malborku Wielki Mistrz Konrad von Jungingen (Krzysztof Olchawa), będąc na łożu śmierci błaga Ulryka (Szymon Nygard), aby nie dążył do wojny z Polską. Prosi też krzyżackich dostojników, aby przysięgli, że nie poprą Ulryka w wyborach na wielkiego mistrza, bo on zniszczy zakon. Konrad umiera. W krakowskiej karczmie do Jana Falkenberga (Robert Rozmus) dosiada się królewski sekretarz Ciołek (Daniel Mosior). W zamian za wypchaną sakiewkę obiecuje dominikaninowi, że zorganizuje mu spotkanie z Mikołajem Trąbą. Okazuje się, że Falkenberg zna jakąś tajemnicę Trąby, która go skompromituje.


 • 02.10.2023 11:25- TVP1 odc. 79
  "Anioł przy łożu króla". Jesień ...

  "Anioł przy łożu króla". Jesień 1410. Na rozkaz króla Jagiełły (Sebastian Skoczeń) wojska polskie wycofują się z oblężenia Malborka. Zyndram (Maciej Raniszewski) nie zgadza się z tym rozkazem. Mścisław (Karol Dziuba) donosi o tym królowi. W drodze do Krakowa Jagiełło niespodziewanie traci przytomność. Zostaje odwieziony do Płocka. Tam spotyka Elżbietę Granowską (Karolina Porcari). Mikołaj Trąba (Radosław Pazura) i Zbigniew z Brzezia (Marcin Piętowski) naradzają się z kanonikiem Pawłem Włodkowicem (Jakub Wons), jak bronić polskiej racji po atakach o niehonorową walkę w bitwie pod Grunwaldem. Wojska węgierskie najeżdżają na ziemię sądecką. Obroną Krakowa dowodzić będzie kasztelan lubelski Jan ze Szczekocin (Adam Plewiński). Katarzyna z Goraja (Aleksandra Sroka) jedzie do siostry, do majątku Tęczyńskich. Po drodze zostaje jednak porwana.

 • 02.10.2023 16:00- TVP Polonia odc. 57
  Pierworodna. Wiosna 1408. Władysław Jagiełło ...

  Pierworodna. Wiosna 1408. Władysław Jagiełło (Sebastian Skoczeń) nadal unika żony i malutkiej córki. Na chrzciny przyjeżdża matka królowej - hrabina Anna Teck (Maria Gładkowska). Anna Cylejska (Milena Staszuk) początkowo cieszy się z wizyty matki, ale zimna hrabina Teck szybko ją rozczarowuje. Z darami dla malutkiej królewny przyjeżdżają wysłannicy Zakonu. Przywożą prezenty i próbują znaleźć na Wawelu szpiegów. Dypold (Maciej Jachowski) zamierza zwerbować Sofię (Julia Łukowiak). Zyndram (Maciej Raniszewski) ze swoim oddziałem bierze do niewoli Wojsława (Mariusz Drężek). Wojsław - szlachcic, który napadał na drogach na kupców, zostaje osądzony i skazany. Jedyną osobą, która chce mu pomóc jest Saule (Agata Pieszko). Krakowski kat Bartosz (Dominik Bąk) oświadczył się Aydeniz (Laura Solongo), która mu odmówiła. Ale nadal ją kocha. Lecz matka Eugenia (Olga Miłaszewska) przywiozła do Krakowa piękną Jankę (Sandra Naum).

 • 02.10.2023 20:30- TVP1 odc. 80
  "Królewskie tęsknoty, ukryte skarby, panieńskie ...

  "Królewskie tęsknoty, ukryte skarby, panieńskie łzy". Zima 1410/1411. Trwają pertraktacje z zakonem. Król Władysław (Sebastian Skoczeń) tłumaczy Zbigniewowi z Brzezia (Marcin Piętowski), że wojsko jest wyczerpane, brakuje żywności. "Więcej zyskamy pokazując światu miłosierne oblicze, niż zapędzając się w gniewie... Każda wojna musi mieć swój kres". Goniec Tęczyńskich przywiózł złe wieści. Katarzyna (Aleksandra Sroka), córka Beaty z Bożego Daru (Karina Szafrańska) wraz ze służką (Zuzanna Kotara) nie dotarły do majątku siostry. Dobiesław z Oleśnicy (Ernest Nita) odnajduje miejsce, w którym doszło do porwania Gorajskiej. I tatarski sztylet. Przekazuje Jagielle, że to Karim jest odpowiedzialny za to porwanie. Żacy Maciek (Piotr Napierała), Paweł (Hubert Jaśtak) i Jasiek (Jakub Jankiewicz) prowadzą Lecha (Mariusz Jakus) do skarbu. Ale zamiast niego Lech z kolegą lądują w lochu. Na szczęście "za głupotę nie zamykają".

 • 03.10.2023 16:00- TVP Polonia odc. 58
  Chrzciny i egzekucja. Wiosna 1408. ...

  Chrzciny i egzekucja. Wiosna 1408. Malutka królewna Jadwiga jest dzisiaj chrzczona. Anna Cylejska (Milena Staszuk) czuje się zaniedbywana przez króla. Jej matka, hrabina Anna Teck (Maria Gładkowska), doradza jej symulować chorobę swoją lub dziecka. Dypold (Maciej Jachowski) uwodzi Sofię (Julia Łukowiak) i stara się pozyskać od niej różne informacje. Arunas (Filip Gurłacz) wraca do Krakowa. W ostatniej chwili wstrzymuje egzekucję Wojsława (Mariusz Drężek). Razem z Zyndramem (Maciej Raniszewski) proszą króla Jagiełłę (Sebastian Skoczeń) o łaskę dla Saule (Agata Pieszko) i Wojsława. Kat Bartosz (Dominik Bąk) jest pod urokiem Janki (Sandra Naum), córki poznańskiego kata. Aydeniz (Laura Solongo) staje się zazdrosna.

 • 03.10.2023 20:30- TVP1 odc. 81
  "Wymuszony pokój". Początek roku 1411. ...

  "Wymuszony pokój". Początek roku 1411. Pokój z zakonem podpisany. Żmudź wróciła do Litwy, ale Korona nie odzyskała Pomorza. Wielki Mistrz Krzyżacki Heinrich von Plauen (Mikołaj Osiński) wysyła Heinricha (Oliwer Witek) z tajną misją do Budy. Zawisza Czarny (Robert Jarociński) i Mszczuj (Dawid Czupryński) od jego sługi (Łukasz Kaczmarek) dowiadują się o tej misji i o szlachciance w niewoli. Oleśnicki (Przemysław Stippa) obawia się, że zaprzepaści karierę duchownego, bo w obronie Jagiełły (Sebastian Skoczeń) zabił pod Grunwaldem Dypolda. Femka (Żaneta Homa) skarży się Annie Cylejskiej (Milena Staszuk), że Zyndram (Maciej Raniszewski) po powrocie z wojny dziwnie się zachowuje. Lech (Mariusz Jakus) i Bogdan (Sylwester Maciejewski) kłócą się o przyszły los Nieradki i dziecka.

 • 04.10.2023 16:00- TVP Polonia odc. 59
  Sposób na teściową. Wiosna 1408. ...

  Sposób na teściową. Wiosna 1408. Saule (Agata Pieszko) i Wojsław (Mariusz Drężek) zostali ułaskawieni. Dziękują królowi Władysławowi (Sebastian Skoczeń) i przyjmują misję szpiegowania dla Korony. Hrabina Teck (Maria Gładkowska) dokucza córce Annie (Milena Staszuk) i wypomina jej, że zbyt dużo uwagi poświęca dziecku. Moniwid (Mateusz Jordan - Młodzianowski) przynosi wieści z Wilna - Świdrygiełło znowu zaczyna spiskować z Zakonem. Jagiełło postanawia sprowadzić go do Krakowa. Kat Bartosz (Dominik Bąk) nie może się zdecydować - Aydeniz (Laura Solongo) czy Janka (Sandra Naum).

 • 04.10.2023 20:30- TVP1 odc. 82
  "Gdzie jest Katarzyna?" Wiosna 1411. ...

  "Gdzie jest Katarzyna?" Wiosna 1411. Władysław Jagiełło (Sebastian Skoczeń) i Anna Cylejska (Milena Staszuk) przyjeżdżają do Wilna. Witold (Michał Chorosiński) dostaje Podole w dożywotnie władanie.
  Mszczuj (Dawid Czupryński) przywozi wieści. Wielki Mistrz Krzyżacki spiskuje z Luksemburczykiem, a pod Malborkiem przetrzymywana jest porwana szlachcianka. Dobek (Ernest Nita), Karim (Adam Młynarczyk) i Hanusz (Mateusz Grydlik) ruszą razem na poszukiwania Katarzyny Gorajskiej (Aleksandra Sroka). Lech (Mariusz Jakus) odgraża się, że odda dziecko Nieradki (Malwina Dubowska) na wieś. Bogdan (Sylwester Maciejewski) obiecuje pomóc dziewczynie. Do Jagiełły dociera wieść o rzekomym romansie Anny z Kurowskim (Dariusz Jakubowski). Każe Mszczujowi sprowadzić arcybiskupa do Wilna.

 • 07.10.2023 07:10- TVP Historia odc. 37
  Branka. wiosna 1407. Anna z ...

  Branka. wiosna 1407. Anna z Goraja znika z Wawelu. Jej matka - Beata z Bożego Daru (Karina Szafrańska) - rozpacza. Anna Cylejska (Milena Staszuk) zarządza poszukiwania, a Sofia (Julia Łukowiak) tajemniczo się uśmiecha. Elżbieta (Katarzyna Dominiak) i Katarzyna (Aleksandra Sroka) Gorajskie wyjawiają, że ich siostra pojechała do klasztoru klarysek w Sączu. Na Wawel dociera wieść o śmierci Wielkiego Mistrza Konrada von Jungingena (Krzysztof Olchawa). Rozpoczyna się walka o władzę w Malborku. Jan Falkenberg (Robert Rozmus) ma list do papieża, w którym wyjawia sekret Trąby. Bdzigost (Jakub Wieczorek) i Ciołek (Daniel Mosior) zdobywają to pismo. Król Jagiełło (Sebastian Skoczeń) poznaje wreszcie sekret Mikołaja Trąby (Radosław Pazura) i znajduje sposób, by go ochronić. Zyndram (Maciej Raniszewski) próbuje pogodzić się z Femką (Żaneta Homa).

 • 07.10.2023 07:45- TVP Historia odc. 38
  Miłosne manewry. Rok 1407. Andrzej ...

  Miłosne manewry. Rok 1407. Andrzej z Tęczyna (Jędrzej Jezierski) odnajduje w lesie Annę z Goraja (Maria Wieczorek) i jej służkę. Beata z Bożego Daru (Karina Szafrańska), obawiając się, że cnota jej córki została naruszona, przyjmuje oświadczyny Andrzeja. Sofia (Julia Łukowiak) obwinia królową Annę (Milena Staszuk) o stratę ukochanego. Chce odzyskać jego uczucie. Idzie do Grety (Iwona Katarzyna Pawlak) po zioła "na miłowanie". Bdzigost (Jakub Wieczorek), Ciołek (Daniel Mosior) i Lech (Mariusz Jakus) podejrzewają, że Falkenberg (Robert Rozmus) jest krzyżackim szpiegiem. Zabierają go do łaźni, a tam Dorota (Andżelika Kujawiak) zabiera mu ubrania. Jagiełło (Sebastian Skoczeń) wybacza Annie aferę z Gorajską. Sielankę w wannie przerywają wieści z Litwy. Witold zerwał rozejm i znów idzie na Ruś. Król i królowa pojadą do Wilna.

 • 08.10.2023 06:45- TVP Historia odc. 39
  Wybór większego zła? Rok 1407. ...

  Wybór większego zła? Rok 1407. Królowa Anna (Milena Staszuk) chce, aby Femka (Żaneta Homa) wróciła na dwór. Sprzeciwia się temu ochmistrz Klemens z Moskorzewa (Piotr Bąk), ale królowa stawia na swoim. Femka wraca na dwór, a Pietrek (Filip Smoliński) zaczyna nauki u Bdzigosta (Jakub Wieczorek). Mikołaj Trąba (Radosław Pazura) czeka na papieski wyrok. Wreszcie nadchodzi list z Rzymu. Klemens z Moskorzewa, który z dnia na dzień czuje się coraz gorzej, sprzymierza się z Janem Falkenbergiem (Robert Rozmus). Dominikanin zaczyna wygłaszać wierszyki oczerniające króla i królową. Zyndram (Maciej Raniszewski) i Mszczuj (Dawid Czupryński) jadą do Malborka, aby dzięki sakiewkom przechylić szalę zwycięstwa na stronę Ulryka von Jungingena. Jedzie z nimi Arunas (Filip Gurłacz), który został franciszkaninem. Saule (Agata Pieszko), która teraz jest w bandzie Wojsława (Mariusz Drężek), całuje śpiącego męża i oddaje mu ślubny pierścionek. W Malborku Wielka Kapituła wybiera nowego wielkiego Mistrza - zostaje nim Ulryk von Jungingen (Szymon Nygard).

 • 08.10.2023 07:20- TVP Historia odc. 40
  Rok 1407. Władysław Jagiełło zabiera ...

  Rok 1407. Władysław Jagiełło zabiera królową Annę do Wilna. Ale tam ważniejsza jest dla niego rodzina. Anna czuje się samotna. Król nie dogaduje się z Wielkim Księciem Witoldem, który zamiast przejmować się Zakonem i Żmudzią, myśli o podboju ziem Wasyla Moskiewskiego. Tymczasem w Malborku nowy Mistrz Krzyżacki Ulryk von Jungingen chce poróżnić Jagiełłę z Wielkim Księciem Witoldem i przeciągnąć na swoją stronę księcia Świdrygiełłę. Sofia - zakochana w Andrzeju Tęczyńskim - podaje mu kielich z dużą dawką afrodyzjaku. Młody rycerz traci przytomność.

 • 09.10.2023 11:25- TVP1 odc. 82
  "Gdzie jest Katarzyna?" Wiosna 1411. ...

  "Gdzie jest Katarzyna?" Wiosna 1411. Władysław Jagiełło (Sebastian Skoczeń) i Anna Cylejska (Milena Staszuk) przyjeżdżają do Wilna. Witold (Michał Chorosiński) dostaje Podole w dożywotnie władanie.
  Mszczuj (Dawid Czupryński) przywozi wieści. Wielki Mistrz Krzyżacki spiskuje z Luksemburczykiem, a pod Malborkiem przetrzymywana jest porwana szlachcianka. Dobek (Ernest Nita), Karim (Adam Młynarczyk) i Hanusz (Mateusz Grydlik) ruszą razem na poszukiwania Katarzyny Gorajskiej (Aleksandra Sroka). Lech (Mariusz Jakus) odgraża się, że odda dziecko Nieradki (Malwina Dubowska) na wieś. Bogdan (Sylwester Maciejewski) obiecuje pomóc dziewczynie. Do Jagiełły dociera wieść o rzekomym romansie Anny z Kurowskim (Dariusz Jakubowski). Każe Mszczujowi sprowadzić arcybiskupa do Wilna.

 • 09.10.2023 16:00- TVP Polonia odc. 60
  Dwa wesela. Wiosna 1408. Dziś ...

  Dwa wesela. Wiosna 1408. Dziś w Krakowie będą dwa śluby - Anny z Goraja (Maria Wieczorek) i Andrzeja z Tęczyna (Jędrzej Jezierski) oraz Kata Bartosza (Dominik Bąk) z Aydeniz (Laura Solongo). Zakochana w Tęczyńskim Sofia (Julia Łukowiak) postanawia się zemścić, psując młodym noc poślubną. Rozsypuje im na prześcieradle nasiona i sól. Potem idzie z Dypoldem (Maciej Jachowski) do stajni. Do Krakowa wraca Zawisza Czarny (Robert Jarociński) i przywozi informację, że Krzyżacy kupili Drezdenko. Król Władysław (Sebastian Skoczeń) mówi Mikołajowi Trąbie (Radosław Pazura), że trzeba dążyć do wojny z zakonem.

 • 09.10.2023 20:30- TVP1 odc. 83
  "Plotka". Rok 1411. Anna Cylejska ...

  "Plotka". Rok 1411. Anna Cylejska (Milena Staszuk) obawia się, że król poważnie potraktował plotki o jej romansie z Kurowskim (Dariusz Jakubowski). Jagiełło (Sebastian Skoczeń) nie wierzy w te plotki i ufa Annie. Wzywa arcybiskupa do Wilna. Jan Szafraniec (Dariusz Toczek) i Zbigniew Oleśnicki (Przemysław Stippa) cieszą się z kłopotów Kurowskiego. To oni i Ciołek rozpuszczają plotki. Zyndram (Maciej Raniszewski) pije na umór. Nie może się pogodzić, że stracił łaskę króla. Moniwid (Mateusz Jordan - Młodzianowski) donosi księciu Witoldowi (Michał Chorosiński) i Jagielle, że bojarzy chcą sprawiedliwości i praw takich, jakie mają polscy panowie. Karim (Adam Młynarczyk) mówi Dobkowi (Ernest Nita), że król powinien uważać na Mścisława. Ale na razie muszą dogadywać się z Hanuszem (Mateusz Grydlik). Arcybiskup Kurowski chce jak najszybciej oczyścić się z zarzutów. Niestety, w drodze dostaje ataku serca.

 • 10.10.2023 11:25- TVP1 odc. 83
  "Plotka". Rok 1411. Anna Cylejska ...

  "Plotka". Rok 1411. Anna Cylejska (Milena Staszuk) obawia się, że król poważnie potraktował plotki o jej romansie z Kurowskim (Dariusz Jakubowski). Jagiełło (Sebastian Skoczeń) nie wierzy w te plotki i ufa Annie. Wzywa arcybiskupa do Wilna. Jan Szafraniec (Dariusz Toczek) i Zbigniew Oleśnicki (Przemysław Stippa) cieszą się z kłopotów Kurowskiego. To oni i Ciołek rozpuszczają plotki. Zyndram (Maciej Raniszewski) pije na umór. Nie może się pogodzić, że stracił łaskę króla. Moniwid (Mateusz Jordan - Młodzianowski) donosi księciu Witoldowi (Michał Chorosiński) i Jagielle, że bojarzy chcą sprawiedliwości i praw takich, jakie mają polscy panowie. Karim (Adam Młynarczyk) mówi Dobkowi (Ernest Nita), że król powinien uważać na Mścisława. Ale na razie muszą dogadywać się z Hanuszem (Mateusz Grydlik). Arcybiskup Kurowski chce jak najszybciej oczyścić się z zarzutów. Niestety, w drodze dostaje ataku serca.

 • 10.10.2023 16:00- TVP Polonia odc. 61
  "Niesforny brat" Rok 1408. Księżna ...

  "Niesforny brat" Rok 1408. Księżna Aleksandra (Agnieszka Wagner) wraca do domu. Na Wawelu zostaje Siemek (Jakub Szlachetka), którego Jagiełło (Sebastian Skoczeń) traktuje jak syna. Świdrygiełło (Michał Chruściel) planuje wyprawę do Wasyla, do Moskwy, żeby zrobić na złość Witoldowi (Michał Chorosiński). Dypold (Maciej Jachowski) wyznaje Sofii (Julia Łukowiak) miłość i obiecuje małżeństwo w zamian za wykradzenie listu z kancelarii. Zbigniew Oleśnicki (Przemysław Stippa) jest w tarapatach, bo postawił złe horoskopy i jeden z rajców stracił dużo pieniędzy. Z kłopotów wyciąga go dawny kolega - Andrzej z Tęczyna (Jędrzej Jezierski).

 • 10.10.2023 20:30- TVP1 odc. 84
  "Radość i łzy". Rok 1411. ...

  "Radość i łzy". Rok 1411. Para królewska dowiaduje się, że arcybiskup Mikołaj Kurowski nie żyje. Jan Szafraniec (Dariusz Toczek), Zbigniew Oleśnicki (Przemysław Stippa) i Ciołek (Daniel Mosior) mają nadzieję, że nie wyda się, kto rozpuszczał plotki o rzekomym romansie królowej i arcybiskupa. Król Władysław Jagiełło (Sebastian Skoczeń) uroczyście wjeżdża do Krakowa. Karim (Adam Młynarczyk) i Dobek (Ernest Nita) ratują Katarzynę z Goraja (Aleksandra Sroka). Hanusz (Mateusz Grydlik) rzuca się na Heinricha (Oliwer Witek) i ginie. Zyndram (Maciej Raniszewski) szykuje się do wizyty na Wawelu. Lech (Mariusz Jakus) ukradkiem wsypuje mu do polewki tajemniczy proszek. Na polecenie Mścisława (Karol Dziuba), który go szantażuje. Zyndram się chwieje, jakby znowu był pijany. Wchodzi do auli wawelskiej i pada na twarz.

 • 11.10.2023 11:25- TVP1 odc. 84
  "Radość i łzy". Rok 1411. ...

  "Radość i łzy". Rok 1411. Para królewska dowiaduje się, że arcybiskup Mikołaj Kurowski nie żyje. Jan Szafraniec (Dariusz Toczek), Zbigniew Oleśnicki (Przemysław Stippa) i Ciołek (Daniel Mosior) mają nadzieję, że nie wyda się, kto rozpuszczał plotki o rzekomym romansie królowej i arcybiskupa. Król Władysław Jagiełło (Sebastian Skoczeń) uroczyście wjeżdża do Krakowa. Karim (Adam Młynarczyk) i Dobek (Ernest Nita) ratują Katarzynę z Goraja (Aleksandra Sroka). Hanusz (Mateusz Grydlik) rzuca się na Heinricha (Oliwer Witek) i ginie. Zyndram (Maciej Raniszewski) szykuje się do wizyty na Wawelu. Lech (Mariusz Jakus) ukradkiem wsypuje mu do polewki tajemniczy proszek. Na polecenie Mścisława (Karol Dziuba), który go szantażuje. Zyndram się chwieje, jakby znowu był pijany. Wchodzi do auli wawelskiej i pada na twarz.

 • 11.10.2023 16:00- TVP Polonia odc. 62
  "Królowa wraca do gry" Rok ...

  "Królowa wraca do gry" Rok 1408. Wielki Książę Litewski Witold (Michał Chorosiński) oblega Moskwę, a książę Świdrygiełło (Michał Chruściel) ucieka do Wasyla Moskiewskiego. Witold przegrywa wojnę. Litwa głoduje. Zyndram (Maciej Raniszewski) i Anna Witoldowa (Małgorzata Klara) dochodzą do wniosku, że Hanusz (Mateusz Grydlik) jest krzyżackim szpiegiem. Anna Cylejska (Milena Staszuk) postanawia pomóc Jagielle (Sebastian Skoczeń). Chce wysłać list do papieża, w którym opisane będą kłamstwa i niegodziwości zakonu. Sofia (Julia Łukowiak) przyznaje się królowej do flirtu z Dypoldem i do tego, że omal nie została zdrajczynią.

 • 11.10.2023 20:30- TVP1 odc. 85
  "Goście". Początek roku 1412. Na ...

  "Goście". Początek roku 1412. Na Wawelu trwają przygotowania do ślubu księżniczki Cymbarki Mazowieckiej (Aniela Płudowska) z Ernestem Habsburgiem zwanym Żelaznym (Jakub Łopatka). Przyszła panna młoda woli jednak polowania. Spotyka na wawelskim dziedzińcu interesującego mężczyznę. Katarzyna Gorajska (Aleksandra Sroka) jest w klasztorze w Sączu. Płacze, bo nie chce tam zostać na zawsze. Jeśli została zhańbiona w czasie porwania, nikt się z nią nie ożeni. Zapewnienie dziewczyny się nie liczy. Wraca jednak do Krakowa. Karim (Adam Młynarczyk) i Dobek (Ernest Nita) prześcigają się w zalotach. Anna (Milena Staszuk) dowiaduje się, że Elżbieta Granowska (Karolina Porcari) czuwała w Płocku przy łożu chorego Jagiełły (Sebastian Skoczeń) i że król majacząc widział anioły. A o aniołach Władysław śnił ostatniej nocy. Zyndram (Maciej Raniszewski), w czasie spotkania z królem, stracił przytomność. Zaczyna podejrzewać, że dosypano mu czegoś do polewki. Kto zostanie nowym arcybiskupem gnieźnieńskim - Wojciech Jastrzębiec (Arkadiusz Janiczek) czy Mikołaj Trąba (Radosław Pazura)? Lech (Mariusz Jakus) planuje oddanie wnuczki na wieś, bo Nieradka (Malwina Dubowska) nie może pracować i jednocześnie zajmować się dzieckiem.

 • 14.10.2023 07:10- TVP Historia odc. 41
  Rok 1407. Król Władysław Jagiełło ...

  Rok 1407. Król Władysław Jagiełło (Sebastian Skoczeń) poluje z rodziną. Anna Cylejska (Milena Staszuk) chce zrobić mężowi niespodziankę i z Femką (Żaneta Homa) jadą do lasu. Strzała wypuszczona przez Siemka Mazowieckiego (Jakub Szlachetka) prawie trafia Annę Cylejską. Zasłania ją Femka, która zostaje ranna. Anna Witoldowa (Małgorzata Klara) jest rozczarowana prezentami, jakie dostała od Wielkiego Mistrza Zakonu. Tylko rycerz - błazen Hanusz (Mateusz Grydlik) zdobywa jej przychylność. Do Wilna dociera Zyndram (Maciej Raniszewski) i przekazuje Jagielle plany Ulryka (Szymon Nygard). Mówi królowi o tajnej misji Dypolda (Maciej Jachowski), który ma przeciągnąć Świdrygiełłę na stronę Zakonu. Femka czule wita Zyndrama, a Anna Cylejska ma pretensję do Władysława, że mu na niej nie zależy.

 • 14.10.2023 07:40- TVP Historia odc. 42
  Rok 1407. Królowi Władysławowi (Sebastian ...

  Rok 1407. Królowi Władysławowi (Sebastian Skoczeń) zależy na zaprezentowaniu Litwy jako prawdziwie chrześcijańskiego kraju. Rozkazuje więc Mikołajowi Trąbie (Radosław Pazura) przygotować na świętego Jana uroczystą mszę. Z rozmachem. Rycerz - błazen Hanusz (Mateusz Grydlik) swoimi żartami rozbudza ambicje Wielkiej Księżnej Litewskiej, Anny Witoldowej (Małgorzata Klara). Anna (Milena Staszuk) chce poznać litewskie zwyczaje, by zwrócić na siebie większą uwagę Jagiełły. Anna Witoldowa opowiada jej o Nocy Kupały. Królowa zabiera króla do świętego gaju nad Wilejką. O tej nocnej wyprawie dowiadują się Krzyżacy.

 • 15.10.2023 06:45- TVP Historia odc. 43
  Żmudź się budzi. Rok 1407. ...

  Żmudź się budzi. Rok 1407. Wielki Książę Litewski Witold (Michał Chorosiński) każe uwięzić żmudzkiego bojara Rekutisa (Kordian Rekowski). Król Władysław Jagiełło (Sebastian Skoczeń) każe po cichu uwolnić więźnia. Królowa Anna (Milena Staszuk) przekonuje się do Aleksandry (Agnieszka Wagner). I z zaciekawieniem słucha jej opowieści o Litwie i Żmudzi. W Krakowie Medyk Hiszpan (Łukasz Matecki) uważa, że zielarka Greta podbiera mu pacjentów i angażuje Lecha (Mariusz Jakus) w śledztwo przeciw "wiedźmie". Klemens z Moskorzewa (Piotr Bąk) przyjmuje na Wawelu posła z Cylii, który zapowiada przyjazd hrabiego Hermana i Barbary Cylejskiej.

 • 15.10.2023 07:20- TVP Historia odc. 44
  Rycerz i wiedźma. Rok 1407. ...

  Rycerz i wiedźma. Rok 1407.
  Rekutis (Kordian Rekowski) błaga króla Jagiełłę (Sebastian Skoczeń) o wsparcie Żmudzi, a książę Świdrygiełło (Michał Chruściel) dogaduje się z Krzyżakami. Anna Cylejska (Milena Staszuk) potyka się o uszkodzoną podłogę w swojej komnacie. Każe swojemu ochmistrzowi, Klemensowi z Moskorzewa (Piotr Bąk) naprawić podłogę, zanim przyjadą jej kuzyni z Cylii. Zyndram (Maciej Raniszewski) proponuje Arunasowi (Filip Gurłacz), aby ten był królewskim wysłannikiem na Żmudź. Greta (Iwona Katarzyna Pawlak) leczy oczy Nieradki (Malwina Dubowska).

 • 16.10.2023 11:25- TVP1 odc. 85
  "Goście". Początek roku 1412. Na ...

  "Goście". Początek roku 1412. Na Wawelu trwają przygotowania do ślubu księżniczki Cymbarki Mazowieckiej (Aniela Płudowska) z Ernestem Habsburgiem zwanym Żelaznym (Jakub Łopatka). Przyszła panna młoda woli jednak polowania. Spotyka na wawelskim dziedzińcu interesującego mężczyznę. Katarzyna Gorajska (Aleksandra Sroka) jest w klasztorze w Sączu. Płacze, bo nie chce tam zostać na zawsze. Jeśli została zhańbiona w czasie porwania, nikt się z nią nie ożeni. Zapewnienie dziewczyny się nie liczy. Wraca jednak do Krakowa. Karim (Adam Młynarczyk) i Dobek (Ernest Nita) prześcigają się w zalotach. Anna (Milena Staszuk) dowiaduje się, że Elżbieta Granowska (Karolina Porcari) czuwała w Płocku przy łożu chorego Jagiełły (Sebastian Skoczeń) i że król majacząc widział anioły. A o aniołach Władysław śnił ostatniej nocy. Zyndram (Maciej Raniszewski), w czasie spotkania z królem, stracił przytomność. Zaczyna podejrzewać, że dosypano mu czegoś do polewki. Kto zostanie nowym arcybiskupem gnieźnieńskim - Wojciech Jastrzębiec (Arkadiusz Janiczek) czy Mikołaj Trąba (Radosław Pazura)? Lech (Mariusz Jakus) planuje oddanie wnuczki na wieś, bo Nieradka (Malwina Dubowska) nie może pracować i jednocześnie zajmować się dzieckiem.

 • 16.10.2023 16:00- TVP Polonia odc. 63
  Klęska głodu. Rok 1408. Jagiełło ...

  Klęska głodu. Rok 1408. Jagiełło (Sebastian Skoczeń) dowiaduje się o niestosownym zachowaniu pijanej Sofii (Julia Łukowiak) w czasie spotkania z Dypoldem (Maciej Jachowski). Beata z Bożego Daru (Karina Szafrańska) ma pomysł jak uratować Sofię od klasztoru i zatrzymać ją na Wawelu. Trzeba ją wydać za mąż. Kandydatem jest owdowiały niedawno Mścisław. Na Litwie głód. Ulryk von Jungingen (Szymon Nygard) i Fryderyk von Wallenrode (Bartosz Głogowski) postanawiają uszczelnić granice, a Jagiełło każe przygotować wielki transport zboża. Saule (Agata Pieszko) ma jechać do Krakowa, aby zawiadomić króla, że Krzyżacy szykują się do wojny.

 • 16.10.2023 20:30- TVP1 odc. 86
  "Ślub Cymbarki". Początek roku 1412. ...

  "Ślub Cymbarki". Początek roku 1412. Dziś ma odbyć się ślub księżniczki Cymbarki (Aniela Płudowska) i księcia Ernesta Habsburga (Jakub Łopatka). Narzeczeni, nie wiedząc o tym, poznali się już wcześniej i w sobie zakochali. Mścisław (Karol Dziuba) jest ulubieńcem Jagiełły (Sebastian Skoczeń). Dostaje nawet kilka wsi. Zyndram (Maciej Raniszewski) wspierany przez Femkę (Żaneta Homa) i Mszczuja (Dawid Czupryński) zbiera się do zdemaskowania Mścisława. Lech (Mariusz Jakus) umawia się w lesie nad brzegiem rzeki z wiejską mamką (Anna Król). Zostawia malutką Jagnę (Lena Filipkowska) i idzie po wodę. Mała dziewczynka znika. Katarzyna Gorajska (Aleksandra Sroka) wraca do Krakowa tylko z Dobkiem (Ernest Nita). Karim (Adam Młynarczyk) zwraca Katarzynie rękawiczkę i życzy jej szczęścia.

 • 17.10.2023 11:25- TVP1 odc. 86
  "Ślub Cymbarki". Początek roku 1412. ...

  "Ślub Cymbarki". Początek roku 1412. Dziś ma odbyć się ślub księżniczki Cymbarki (Aniela Płudowska) i księcia Ernesta Habsburga (Jakub Łopatka). Narzeczeni, nie wiedząc o tym, poznali się już wcześniej i w sobie zakochali. Mścisław (Karol Dziuba) jest ulubieńcem Jagiełły (Sebastian Skoczeń). Dostaje nawet kilka wsi. Zyndram (Maciej Raniszewski) wspierany przez Femkę (Żaneta Homa) i Mszczuja (Dawid Czupryński) zbiera się do zdemaskowania Mścisława. Lech (Mariusz Jakus) umawia się w lesie nad brzegiem rzeki z wiejską mamką (Anna Król). Zostawia malutką Jagnę (Lena Filipkowska) i idzie po wodę. Mała dziewczynka znika. Katarzyna Gorajska (Aleksandra Sroka) wraca do Krakowa tylko z Dobkiem (Ernest Nita). Karim (Adam Młynarczyk) zwraca Katarzynie rękawiczkę i życzy jej szczęścia.

 • 17.10.2023 16:00- TVP Polonia odc. 64
  Płomienie i zgliszcza. Wiosna 1409. ...

  Płomienie i zgliszcza. Wiosna 1409. Księżna Anna Witoldowa (Małgorzata Klara) mówi Witoldowi (Michał Chorosiński), że Hanusz (Mateusz Grydlik) jest krzyżackim szpiegiem. Wielki Książę Litewski robi z niego swojego szpiega. Świdrygiełło (Michał Chruściel) zostaje pojmany przez Karima (Adam Młynarczyk) i jego Tatarów. Król (Sebastian Skoczeń) godzi się na ślub Sofii (Julia Łukowiak) z Mścisławem (Karol Dziuba). W Krakowie płonie zamtuz.

 • 17.10.2023 20:30- TVP1 odc. 87
 • 18.10.2023 11:25- TVP1 odc. 87
 • 18.10.2023 16:00- TVP Polonia odc. 65
  O wojnie sprawiedliwej. Wiosna 1409. ...

  O wojnie sprawiedliwej. Wiosna 1409. Władysław Jagiełło (Sebastian Skoczeń) szuka argumentów, które nastawią Europę pozytywnie do Korony i Litwy w wypadku konfliktu z Zakonem Krzyżackim. Znany krakowski wykładowca Stanisław ze Skarbimierza twierdzi, że istnieje wojna sprawiedliwa. Zbigniew Oleśnicki (Przemysław Stippa) chce jak najszybciej powiedzieć o tym królowi. Ciołek (Daniel Mosior) ma szybko skończyć pisać sonet, który zamówił król dla królowej. Ale kradnie mu go książę Siemek (Jakub Szlachetka) i podrzuca Femce (Żaneta Homa). Mścisław (Karol Dziuba) na białym koniu wjeżdża na wawelski dziedziniec i prosi o rękę Sofię (Julia Łukowiak). Królowa (Milena Staszuk) i dwórki próbują namówić Sofię, aby jak najszybciej przyznała się Mścisławowi do swoich kontaktów z Dypoldem. Na Wawel przyjeżdża poselstwo tatarskie. Karim Berdim (Adam Młynarczyk) jest pod urokiem Katarzyny z Goraja (Aleksandra Sroka).

 • 18.10.2023 20:30- TVP1 odc. 88
 • 21.10.2023 07:10- TVP Historia odc. 45
  Goście. Rok 1407. Królowa Anna ...

  Goście. Rok 1407. Królowa Anna (Milena Staszuk) chciałaby wyremontować zamek na Wawelu. Nie ma jednak na to czasu, bo niedługo przyjadą goście z Cylii: stryj hrabia Herman (Dariusz Kordek) i Barbara (Marta Jarczewska). Zarządza wielkie sprzątanie. Sofia (Julia Łukowiak) chce odzyskać zaufanie i miłość Andrzeja z Tęczyna (Jędrzej Jezierski), a Anna z Goraja (Maria Wieczorek) jest coraz bardziej o niego zazdrosna. Medyk Hiszpan (Łukasz Matecki) traci chorych pacjentów, bo Greta (Iwona Katarzyna Pawlak) bierze "co łaska". Oskarża ją o czary.

 • 21.10.2023 07:40- TVP Historia odc. 46
  Kolce róży. Rok 1407. Na ...

  Kolce róży. Rok 1407.
  Na Wawelu goście z Cylii - Hrabia Herman (Dariusz Kordek) i kuzynka Barbara (Marta Jarczewska), która ma niedługo zostać królową Węgier i żoną Zygmunta Luksemburskiego. Król (Sebastian Skoczeń) każe podjąć Zawiszy Czarnemu (Robert Jarociński) decyzję, komu tak naprawdę służy: polskiemu czy węgierskiemu królowi. Kraków szykuje się do procesu oskarżonej o czary Grety (Iwona Katarzyna Pawlak). W karczmie awantura i bójka między tymi, co Grety bronią, a jej oskarżycielami. Krewka Katka (Anna Oberc) trafia nawet do lochu. Zawisza Czarny i Barbara Cylejska proponują dworską zabawę "Ogród Róży", czyli poszukiwanie królowej. Nie przypuszczają nawet, że ta zabawa ściągnie nieszczęście na królową Annę. Klemens z Moskorzewa (Piotr Bąk) nie wie, że panie zamieniły się sukniami i że Jakub z Kobylan (Marcel Opaliński) całuje... Barbarę Cylejską.

 • 22.10.2023 06:45- TVP Historia odc. 47
  Katastrofa. Rok 1407. Ochmistrz królowej, ...

  Katastrofa. Rok 1407. Ochmistrz królowej, Klemens z Moskorzewa (Piotr Bąk), mówi Mikołajowi Trąbie (Radosław Pazura), że w czasie zabawy w Ogród Róży widział królową Annę (Milena Staszuk) całującą się z Jakubem z Kobylan (Marcel Opaliński). Król (Sebastian Skoczeń) proponuje Zawiszy Czarnemu (Robert Jarociński) służbę Koronie. Będzie polskim szpiegiem na dworze w Budzie. Greta (Iwona Katarzyna Pawlak) zostaje skazana na tortury. Katka (Anna Oberc) przyznaje, że zapłacili jej za rozsiewanie plotek i prosi o wybaczenie. Kat (Dominik Bąk) szykuje narzędzia tortur i wzywa pomocnika Jurgę (Kuba Kochanek). Pomocnik na niby, więc i tortury na niby. Ale ordalia, czyli próba wody, mają być prawdziwe...

 • 22.10.2023 07:20- TVP Historia odc. 48
  Próba wody, próba miłości. Rok ...

  Próba wody, próba miłości. Rok 1407. W komnacie królowej Anny (Milena Staszuk) zapadła się podłoga. Ochmistrz Klemens z Moskorzewa (Piotr Bąk) zrzuca winę na królową i na nieprzyzwoite dworskie zabawy. Mówi królowi, że Jakub z Kobylan (Marcel Opaliński) miłuje królową. I że widział, jak się całowali. Zazdrosny Jagiełło (Sebastian Skoczeń) jest już przekonany o zdradzie i kłamstwach żony. Każe ją zamknąć w komnacie w odległym skrzydle zamku. Bdzigost (Jakub Wieczorek) próbuje wytłumaczyć małemu Pietrkowi (Filip Smoliński), czym są ordalia. Na brzegu Wisły rozpoczyna się próba wody. Półżywą Gretę (Iwona Katarzyna Pawlak) wyławia z wody Zyndram (Maciej Raniszewski).

stacja telewizyjna
typ programu
podkategoria program
pierwsza emisja
30.09 07:00