Kuchnia dwudziestolecia

magazyn kulinarny 2021

 • 06.12.2023 07:00- TVP Polonia odc. Patrząc na Paryż. Najlepsze adresy międzywojnia.
  W kolejnym programie mówimy o ...

  W kolejnym programie mówimy o menu restauracji Simona i Steckiego w Warszawie oraz restauracji Naftala Toepfera we Lwowie. W wiosennym menu u Simona i Steckiego w roku 1936 znajdujemy sztukę mięsa, karpia, pół kurczaka, ćwierć gęsi i proste zupy. W menu znajdują się również zrazy a la Radziwiłł, które przypomni prowadzący program Łukasz Modelski. We Lwowie jedną z najbardziej znanych restauracji okresu międzywojennego była restauracja Naftula Toepfera. Lokal znajdował się przy ulicy Trybunalskiej 12. Był to jeden z najwyżej cenionych adresów w mieście zarówno ze względu na kuchnię jak i na towarzystwo. Z menu tej restauracji poznamy przepis na kresową zupę cytrynową.


 • 13.12.2023 07:00- TVP Polonia odc. Tajemnice domowej spiżarni
  W 1933 roku Gebethner i ...


  W 1933 roku Gebethner i Wolff wydał niewielką książeczkę. Jej autorem był pisarz, który chyba najbardziej wśród polskich tworców tamtego okresu był kulinarnie uwrażliwiony. Chodzi o Jarosława Iwaszkiewicza i opowiadanie "Panny z Wilka", którego kluczowe sceny dzieją się w spiżarni. Spiżarnia w Wilku jest miejscem miłości, tu odżywają też wspomnienia dawnych uniesień. W spiżarni we dworze, czy to bogatym, czy biednym biło serce kuchni dwudziestolecia.
  W kolejnym odcinku programu potrawy ze spiżarni. Spiżarnia przechowywała domowe przetwory. Jednym z takich przetworów, które mogłyby stać na spiżarnianej półce, są marynowane gruszki. Drugą potrawą są rożenki śliwkowe, klasyk kuchni dwudziestolecia.


 • 20.12.2023 07:00- TVP Polonia odc. Menu balowe. Kuchnia arystokratyczna
 • 27.12.2023 07:00- TVP Polonia odc. Na przednówku. Kuchnia uboga
  Potrawy głodowe, potrawy kuchni ubogiej ...


  Potrawy głodowe, potrawy kuchni ubogiej to wielki rozdział znacznie gorzej zdokumentowany niż kuchnia mieszczańska.
  Dania chłopskie, dania proste, dania oparte na ziemniakach, cebuli, słoninie, twarogu, na ziołach znalezionych na łące
  nie gościły na pańskich stołach. Jednym z takich dań jest prażucha, która stała sie regionalnym daniem kuchni lubelskiej.
  W latach trzydziestych ubiegłego wieku ukazały się "Pamiętniki chłopskie", ktore okazały się materiałem nie do przecenienia.
  Autorzy przytaczają w nich również, co się wtedy jadało. Jedną z takich potraw jest parzybroda, na którą prowadzący
  program Łukasz Modelski zaprezentuje przepis.

stacja telewizyjna
typ programu
podkategoria program
pierwsza emisja
06.12 07:00